„Santaka“ / Apleistos valdos – seniūnų ir kaimynų rūpestis

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 2 kambarių butą Alvite (I a., sava pakura). Tel. 8 647 46 922.
Galioja iki: 2019-08-31 13:18:44

Parduoda X mėsinių veislės veršingą mėsinę telyčią, melžimo aparatą (benzininis). Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-09-01 11:46:18

Reikalinga moteris vyresnio amžiaus močiutei prižiūrėti. Tel. 8 683 64 162 (Marijampolė).
Galioja iki: 2019-09-02 11:07:09Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2015-11-16 16:36

Dalinkitės:  


Žmonių užmirštų vietų Pilviškiuose yra kone kiekvienoje gatvėje. Šių valdų savininkai savo turtą privalo sutvarkyti taip, kad jis nekeltų grėsmės aplinkiniams ir netaptų skaudžios nelaimės priežastimi.

Autorės nuotr.


Apleistos valdos – seniūnų ir kaimynų rūpestis

Renata VITKAUSKIENĖ

Gyventojai, kaimynystėje turintys likimo valiai šeimininkų paliktą sklypą, pagalbos laukia iš seniūnų. Seniūnijų vadovams duotas aplaidžių savininkų drausminimo įrankis – Savivaldybės tarybos patvirtintos miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisyklės, už kurių nesilaikymą gresia baudos. Tačiau tai „veikia“ tik tada, kai valdos savininkas žinomas ir pasiekiamas.Plinta piktžolės, gresia nelaimės

Neapsikentęs kaimynystės su kelerius metus niekieno neprižiūrima privačia valda, į redakciją kreipėsi Pilviškių miestelio Vytauto gatvės gyventojas.

„Praėjo jau beveik 7 metai, kai mūsų gatvėje degė namas. Gaisras pražudė šeimininką, suniokojo pastatą, – pasakojo pilviškietis. – Kurį laiką ir namo griuvėsiai, ir sklypas buvo likę likimo valiai. Prieš gerą savaitę atvažiavo žuvusiojo sūnus, ant namo sienos paliko užrašą apie pardavimą, telefono numerį ir išvyko. Tarp griuvėsių tebestyro kokių 7 m kaminas. O kaimynystėje yra vaikų – maža kas tokiuose griuvėsiuose bežaidžiantiems gali atsitikti. Sklypas pilnas plytgalių, piktžolės ten augo aukštesnės už mane. Žmonės sakė tuose brūzgynuose matę net ir lapių, ten jauniklius veda benamiai šunys. Savo teritoriją reikia saugoti ir nuo jų.“

Vyriškis sakė savojo ir apleisto sklypų ribą purškęs chemikalais, kaimynystėje nupjaudavęs pradalgę žolės. „Tačiau jei tie pastatų likučiai, šabakštynai nuo kažko užsidegtų, tai liepsnos griebtų ir mano, ir kitų kaimynų valdas“, – baiminosi pilviškietis.

Miestelio gyventojas pasigedo Pilviškių seniūno Vytauto Judicko dėmesio šiam ir panašiems sklypams. Esą seniūnas sakęs žmonėms, kad tokias jiems gyvenimą kartinančias teritorijas tvarkytųsi patys. Vyras mano, jog seniūnijos vadovas neišnaudoja esamų galimybių nors kiek aptvarkyti problemiškas valdas.

„Šitiek bedarbių yra! Ar negalėtų seniūnas juos nusiųsti, kad žoles apipjautų, plytgalius surinktų? Patys vyrai, kurie eina dirbti viešųjų darbų, grįžę juokiasi. Sako, nueini, stovi stovi per dieną su tuo dalgiu – niekas neateina, netikrina...“ – pasakojo pilviškietis.Savininkai nepasiekiami

Pilviškių seniūnas Vytautas Judickas teigė, jog miestelyje kone kiekvienoje gatvėje galima rasti po tokį apleistą sklypą – pasak seniūnijos vadovo, „džiunglyną“. „Vieni namai sudegę, kitų šeimininkai išvažiavę į užsienį ir palikę savo turtą be priežiūros. Dar kitais atvejais savininkais tampa mirusiųjų turto paveldėtojai, o juos surasti ne visada pavyksta. Esame ieškoję tokių savininkų, bet tai – vėjo gaudymas laukuose... Kai reikia susiieškoti turto valdytoją, laukia tikri vargo keliai, – kalbėjo V. Judickas. – Be to, jeigu naujasis savininkas nėra susitvarkęs nuosavybės dokumentų, priversti jį minimaliai prižiūrėti sklypą jokių galių nėra. Taip tokie namai „vaiduokliai“ ir stovi...“

Pasak V. Judicko, šiltojo sezono metu pirmiausia rūpinamasi nors kiek apipjauti prie pagrindinio kelio esančių apleistų sklypų pakeles, o esantiems atokesnėse gatvėse savo eilės tenka palaukti.

„Į privačias valdas nelendame. Jeigu pradėsime siųsti seniūnijos žmones į individualius sklypus, tai neturėsime kuo nupjauti žolę valdiškose teritorijose, – kalbėjo seniūnas. – Aš pats asmeniškai prižiūriu vieną sklypą, kuriame niekas negyvena. Nesinori, kad žolės man pro tvorą lįstų, tai einu ir pjaunu. Ir kitiems žmonėms siūliau padaryti talką, aptvarkyti tuos likimo valiai paliktus sklypus, jeigu jiems trukdo. Ką padarysi, jeigu tokį kaimyną turi...“ – kalbėjo V. Judickas. Jis sakė pastebėjęs, jog kai kada į tokius sklypus paslapčia atvežamos ir pilamos šiukšlės.

Jeigu žino, kas yra apleistos valdos šeimininkas, seniūnas teigė siunčiantis jam laišką su raginimu susitvarkyti. „Raštų prirašinėjame, ir tiek. Tačiau ką pagąsdinsi bauda, jeigu savininkai gyvena kažkur užsienyje? – apie neefektyvų drausminimo būdą kalbėjo V. Judickas. – Apleistų sodybų atsiranda vis daugiau. Blogai, kad nėra įstatymo, numatančio, jog už apleistą ir nenaudojamą gyvenamųjų teritorijų žemę jos savininkui tektų mokėti didesnį žemės mokestį.“

Beje, šalyje jau esama bandymų taikyti minėtą poveikio priemonę. Pavyzdžiui, Šiaulių rajono savivaldybės taryba yra priėmusi sprendimą nenaudojamą (apleistą) įvairių paskirčių (o tai reiškia, kad ir gyvenamosios) privačią žemę apmokestinti kur kas didesniu tarifu negu sutvarkytą.

Mūsų rajono Savivaldybės taryba nusprendusi brangiau apmokestinti tik apleistas žemės ūkio naudmenas.Dvilypis požiūris

Susisiekę su minėto sklypo Pilviškiuose, Vytauto gatvėje, paveldėtoju ir pardavėju Narimantu Miklaševičiumi išgirdome, kad jis neturįs galimybių tvarkyti šią valdą ir tenorįs ją parduoti.

Jaunas vaikinas galėjo tik paspėlioti, kieno – kaimynų ar seniūno – rūpesčiu paskutinį sykį dalyje sklypo buvo kiek nukapotos žolės.

Paklaustas, ar nesibaimina dėl to, jog jam priklausančioje teritorijoje gali nukentėti vaikai, N. Miklaševičius tuoj pabrėžė, kad į privačią valdą jiems nėra ko lįsti.Tvarkydami rizikuoja

Su panašiu rūpesčiu taip pat buvo susidūrusi ir pagalbos visur ieškojo Klausučių seniūnijos gyventoja. Jai nerimą kėlė tuščioje gyvenvietės sodyboje esantis neuždengtas šulinys. Iš jo sklido baisi smarvė – matyt, nuskendęs gedo koks gyvūnas. Moteris baiminosi, kad į šulinį neįkristų vaikas, mat mažuosius smalsumas nuveda ir į svetimą privačią valdą – ten, kur jiems tikrai nederėtų eiti.

Apleistų sodybų esama Vartų, Mockabūdžių kaimuose (Bartninkų sen.), Sūdavoje, Mažuosiuose Šelviuose (Klausučių sen.), kitose rajono vietovėse.

Klausučių seniūnė Gema Skystimienė bei Bartninkų seniūnijai vadovaujanti Violeta Raulinaitienė taip pat patvirtino egzistuojant apleistų privačių valdų ir nežinomų, nepasiekiamų jų savininkų problemą.

Rajono seniūnijų vadovai vienu balsu tvirtino, kad tokie sklypai yra rimta ir vis labiau didėjanti problema.

V. Raulinaitienė ir G. Skystimienė sakė kraštutiniais atvejais į tokias valdas siunčiančios už socialines pašalpas atidirbančius žmones. Tiesa, to daryti joms labai nesinori dėl kelių priežasčių. Visų pirma, privačioje valdoje šeimininkauti pašaliniams asmenims neleidžia įstatymas. „Be to, tik kažką pajudink tokioje vietoje, tuoj kyla nepasitenkinimas, pasipila priekaištai, tuoj būsi apkaltintas, jog kažką paėmei...“ – kalbėjo seniūnės. Kad apsieitų be išlaidų benzinui, G. Skystimienė sakė į tokius darbus sezono metu siųsdavusi darbininkus su dalgiais, ne su žoliapjovėmis.Už taisyklių nesilaikymą – bauda

Virbalio seniūnas Zitas Lasevičius kaip poveikio priemonę minėjo įspėjimus, nuolat siuntinėjamus privačias valdas apleidusiems žmonėms. Tiesa, jo patirtis raštais drausminant savo sklypų neprižiūrinčius šeimininkus kiek kitokia nei kolegos iš Pilviškių.

„Be atskiro įspėjimo tokie savininkai savo turto nesitvarko niekaip, tačiau įspėti tą padaro. Nuolat siuntinėjame raštus, kuriais įspėjame žmones apie gresiančią atsakomybę, – sakė Virbalio seniūnas. – Aišku, yra atvejų, kai dokumentai rodo, kad namų valdos savininkas gyvena seniūnijoje, tačiau realiai žmogaus čia nėra. Sklypų savininkų ieškome ir per Valstybinę aplinkos apsaugos tarnybą.“

Z. Lasevičius teigė aplaidiems savininkams raštu vis primenantis, jog rūpintis privačia valda juos įpareigoja Vilkaviškio rajono savivaldybės miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisyklės, kurias yra patvirtinusi Savivaldybės taryba. O Savivaldybės tarybos patvirtintų minėtų taisyklių nesilaikymas užtraukia įspėjimą arba baudą iki 579 eurų. Tas yra numatyta Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekse. Beje, skirta nuobauda savininko neatleidžia nuo prievolės laikytis minėtų taisyklių ir pašalinti esamus pažeidimus.

Priminsime, kad Vilkaviškio rajono savivaldybės miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisyklės įpareigoja savininką prižiūrėti jam priklausančią teritoriją, tai yra pasirūpinti nupjauti žolę, naikinti piktžoles, sklypą valyti ir tvarkyti.

Nenaudojamus, griūvančius statinius privalu aptverti, kad nebūtų galima į juos patekti, versti atliekas. Neremontuotini pastatai nustatyta tvarka turi būti nugriauti.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Žinomos dainininkės pramintu keliu eina jauniausioji dukra
* Jachtų regata aštriais pojūčiais džiugino dalyvius, o gražiu reginiu – žiūrovus
* Į pilviškiečio laidotuves susirinkęs būrys velionio giminaičių patyrė šoką
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip vertinate Seimo sprendimą nuo kitų metų Vėlines skelbti nedarbo diena?
Džiaugiuosi juo.
Vertinu neigiamai.
Neturiu nuomonės.Kalbos patarimai

Ar vartotinas pasakymas „ko eigoje“?
Ne, tai netaisyklinga konstrukcija. Vyksmo laikui ar tarpui nusakyti žodžio „ eiga “ vietininkas netinka. Vietoj jo gali būti vartojama metu, per ką arba pusdalyvis, padalyvis. Žaidimo eigoje (= Žaidimo metu; Žaidžiant ) išryškėjo komandos pajėgumas. Metų eigoje (= Per metus ) daug kas gali pasikeisti.ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas