„Santaka“ / Po buvusią kontorą – Sūdavos kaimo muziejų – pasižvalgius

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda svarstykles, pasveriančias iki 200 k. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2020-04-08 15:06:20

Perka 1–1,5 kambario butą Vilkaviškyje (siūlyti tik I a.). Tel. 8 620 42 988.
Galioja iki: 2020-04-08 15:08:58

Parduoda labai geros būklės javų kombainą LAVERDA 3400 (3,6 m pjaunamoji, variklio galingumas 115 AJ, 6 cilindrų, IVECO smulkintuvas). Tel. 8 601 18 005.
Galioja iki: 2020-04-12 09:10:44

Perka metalines naudotas daugiabučių laiptinių duris. Tel. 8 618 45 713.
Galioja iki: 2020-04-16 09:11:07Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-07-14 19:55

Dalinkitės:  


Mokytoja Regina Naujokaitienė nemažai laiko skiria muziejaus fondams turtinti bei veda ekskursijas.

Autorės nuotr.


Po buvusią kontorą – Sūdavos kaimo muziejų – pasižvalgius

Birutė NENĖNIENĖ

Lankomų objektų sąraše

Buvusi „Pergalės“ kolūkio kontora, įsikūrusi Rementiškių dvaro pastate, privatizacijos karštymečiu galėjo būti parduota už keliasdešimt litų. Tuomet jos likimas ir paskirtis būtų buvę neprognozuojami. Tačiau viršų paėmė kaimo žmonių sveikas protas, kad pastatas liktų Savivaldybės nuosavybė, skirta bendruomenės reikmėms. Daugumos vietos gyventojų rankos kilo į viršų pritariant sprendimui šiose patalpose įrengti muziejų. Nors dalis pastato, kuriame buvo salė ir valgykla, privatizuota, didesnėje jo dalyje – buvusiuose kabinetuose – pilna krašto istoriją atspindinčių eksponatų, įvairių dokumentų, nuotraukų.

Sūdavos kaimo muziejus, greta kitų trijų rajono muziejų – Vilkaviškio krašto Paežerių dvare, V.Kudirkos klėtelės Paežeriuose ir J.Basanavičiaus tėviškės Ožkabaliuose – įrašytas šių metų lankomų objektų knygoje „Lietuvos turizmas“. Čia nurodytas jo savanoriškos kūrėjos, puoselėtojos ir vedėjos Reginos Naujokaitienės telefonas.

Per penkiasdešimt metų mokanti šio krašto vaikus matematikos mokytoja su savo pomėgiu fiksuoti istoriją seniai išėjo už mokyklos ribų. Turtindama pačios įkurtą Sūdavos mokyklos muziejų, Regina Naujokaitienė su ją neapleidžiančiu entuziazmu 1999 metais ėmėsi kurti kaimo muziejų. 2002 metais jis atvėrė duris lankytojams. Muziejaus išlaikymu ir aplinkos priežiūra rūpintis padeda Klausučių seniūnė Gema Skystimienė, aktyviausi kaimo bendruomenės žmonės.Susikūrė asociacija

Praėjusių metų balandžio pabaigoje vietiniai entuziastai susibūrė ir užregistravo „Sūdaviečių etnokultūros asociaciją“ (pirmininkė R.Naujokaitienė), kuri imasi kultūrinės veiklos, o muziejus tampa vis stipresniu traukos centru ne tik rajono mokiniams, mokytojams, bet ir svečiams iš kitų Lietuvos vietovių bei užsienio. „Gyvai prabylanti praeitis ir moko, ir augina, ir praturtina. Tegul ji primena ir tikėjimo paveldą, taip svarbų asmenybės brandai“, – sakoma lankytojų knygoje paliktame viename paskutiniųjų – Vilkaviškio vyskupo Rimanto Norvilos – įrašų. Pasak mokytojos R.Naujokaitienės, ganytojui tokios mintys tikriausiai kilo todėl, kad muziejuje tikrai yra nemažai žmonių tikėjimą liudijančių eksponatų bei informacijos apie iš šio krašto kilusių, čia gyvenusių dvasininkų misionierišką, švietėjišką ir labdaringą veiklą Lietuvoje bei užsienyje.Tai rūpi žmonėms

Ir ekskursiją po muziejų mokytoja pradeda nuo patalpos, kurią pavadino „susikaupimo, apmąstymo kambariu“. Jame pakabino išrašytus daktaro J.Basanavičiaus prasmingus žodžius: „Tauta, pamiršusi savo praeitį, yra be ateities“, kurie yra kaip muziejaus moto.

Iš šio kambario patenki į suvalkietišką pirkią, pereini keletą kambariukų, kurie apstatyti senoviniais baldais, buities rakandais ir įrankiais, audiniais ir austais rūbais, prieškariniais laikais madingomis „gurgždinėmis“ skaromis, apavu, verpimo rateliais, audimo staklėmis, įvairiais įnagiais. Į vieną pastogę sukeliavusi praeito šimtmečio ikikarinių ir dar ankstesnių laikų aplinkinių kaimų žmonių buitis, amatų pavyzdžiai. Visa tai seniai galėjo išrūkti pro kaminus, jei žmonėms nebūtų rūpėję išsaugoti ateičiai. Su tokiu savo rūpesčiu vyresniosios kartos atstovai bei jaunimas ir neša po daiktelį „pas Naujokaitienę“. Tai ir buvusios tremtinės Salomėjos Grigaitienės rankdarbiai, ir garsiausios apylinkėse audėjos Onos Gružinskienės audiniai. Čia išaiškėja kai kurie suvalkietiškų daiktų vardai bei jų paskirtis, pavyzdžiui, „šliotė“ – prie diržo kabinama medinė dėtuvė dalgio galąstuvui drėkinti.

Pora vienos spintos lentynų užpildytos skaudžios istorijos dalies – karo – reliktais, kuriuos muziejui iš Žaliosios miško sugabeno taip pat vietos žmonės.

Atskiri stendai skirti Lietuvos kariuomenės savanoriams. Šis kraštas išaugino du Lietuvos kariuomenės generolus – Bronių Skomskį ir Juozą Stanaitį.Ąžuolai šviesuoliams

Pievoje prie muziejaus lapų lają plečia keletas ąžuolų. Pirmąjį sūdaviečiai pasodino žymaus kraštiečio Vinco Žemaičio atminimui, 2003 metais minint jo jubiliejų. Greta įsišaknijo būsimi galiūnai tautiškumo puoselėtojams inžinieriui Pranui Stanaičiui bei jo broliui, Lietuvos kariuomenės vadui, generolui Juozui Stanaičiui ir žurnalistui, daugelio knygų apie gimtąjį kraštą autoriui Broniui Zumeriui iš Bobių kaimo. Pastarasis gyveno, plačią ir gilią lietuviškumo bei katalikiškumo vagą vertė Australijoje.

Vienas muziejaus kambarys skirtas iš šio krašto į platų pasaulį išėjusiems žmonėms. Jame daug informacijos apie iš Žynių kaimo kilusį Leoną Kriaučeliūną, JAV surengusį pirmąją lietuvių dainų šventę, Lietuvai padovanojusį mažųjų gyvūnų kliniką. Atskiro pasakojimo prašosi šviesuolio Motiejaus Lukšio istorija, ypatingų gabumų buvusio Vilkaviškio kunigų seminarijos auklėtinio kunigo, poeto Aleksandro Armino, didžiąją gyvenimo dalį praleidusio Brazilijoje, bei jo jaunesnio brolio Antano, taip pat kunigo, dirbusio Šveicarijoje, istorijos. Čia vietos skirta broliams kunigui Kazimierui ir kalbininkui Juozui Senkams, operos dainininkei Birutei Almonaitytei ir kitiems dabartinės seniūnijos teritorijos kaimuose augusiems šviesuoliams.Naujausi eksponatai ir maršrutai

Kraštotyrininko „uoslę“ turinti R.Naujokaitienė kaimo muziejų turtina įvairiais būdais, susiranda reikalingų žmonių, užmezga naujų ryšių ir praturtina ypač retais eksponatais. Pavyzdžiui, iš Našiškių kaimo kilusio kunigo J.Dabrilos ąžuoline rūbų spinta, proprosenelių audimo staklėmis. Šį pavasarį atsitiktinai rasta ir jau muziejuje puikuojasi Didvyžių dvaro plytinėje XVIII amžiuje pagaminta firminė plyta, ant kurios lenkiškai įspaustas vietovės vardas ir dvaro savininko Leono Geištaro (L.G.) inicialai. Taip pat rastas Skliausčių dvare naudoto angliško elektros įrenginio užrašas.

Mokslo metams baigiantis mokytoja parengė turistinį maršrutą po seniūnijos istorines vietas. Juo jau keliavo grupė mokinių, gilindami istorijos žinias. Maršrutas prasideda nuo Didvyžių dvaro, toliau lankomas Sūdavos kaimo muziejus, paskui važiuojama į Žynių kaimą, kuriame masinių žudynių vieta verčia susimąstyti apie genocidą ir karą. Tolesnis maršrutas – Prano Stanaičio tiltas ties Slabadais per Šešupę ir Slabadų kapinės, kuriose palaidoti Stanaičiai, po to siekia Stanaičių tėviškės vietą, aplanko Prano Mašioto tėviškę. „Vaikai ir net lydėjusios mokytojos buvo apstulbusios tuo grožiu ir istorija, kurią mes turime šalia savęs, bet dažnai apie tai nesusimąstome ir neįvertiname“, – sakė Regina Naujokaitienė. Ateityje šį maršrutą ji ruošiasi plėsti ir galėtų pasiūlyti kitų mokyklų mokiniams.Ruošia neįprastą šventę

Sūdaviečių etnokultūros asociacija šiemet rašė projektą Savivaldybės nevyriausybinių organizacijų rėmimo konkursui. „Nusivylėme, kada buvo paskirta nedidelė pinigų suma, nes norėjome muziejui nupirkti kompiuterį, kadangi technologijų pažanga būtina naudotis ir mums“, – sakė R.Naujokaitienė. Tačiau praeitą savaitę labai nudžiugino iš Savivaldybės gautas pranešimas, jog kompiuteriui lėšų muziejus gaus iš Seimo nario Algirdo Butkevičiaus fondo.

Pastarosiomis dienomis Sūdavos kaimo muziejus ir visi asociacijos nariai ruošiasi didelei bei retai šventei. Liepos 29 dieną jie minės Sūdavos krašto šviesuolių nusipelniusio agronomo, ilgamečio Arminų, vėliau „Pergalės“ kolūkio pirmininko Jono Steponavičiaus gimimo 90-ąsias metines bei pagerbs jo žmonos Onos Steponavičienės, ilgametės ūkio agronomės, atminimą. Kaimo žmonių prisiminimuose Steponavičiai išlikę ne tik kaip sumanūs specialistai, bet ir dori žmonės, daug darę dėl krašto etnokultūros, švietimo, žmonių gerovės.

Viename Sūdavos kaimo muziejaus kambaryje bus parengta šių žmonių gyvenimą ir veiklą atspindinti paroda, jų atminimui bus pasodintas ąžuoliukas ir liepaitė, meninę programą parodys pagyvenusių žmonių klubas „Rudenėlis“, o Sūdavos vidurinės mokyklos salėje vyks mokslinė konferencija.
Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Rajono medikai bus testuojami dėl koronaviruso
* Pavasaris ūkininkus nuteikia optimistiškai
* Socialinės pagalbos centras kviečia žmones suremti pečius
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip dirbate per karantiną?
Nuotoliniu būdu.
Ir iš namų, ir darbovietėje.
Darbo vietoje.
Turiu nedarbingumo lapelį, atostogauju.
Mane atleido.
Esu bedarbis (-ė), pensininkas (-ė).Kalbos patarimai

Ar prekės būna padidintos paklausos?
Kai kurie daiktai, pvz., medicininės kaukės, dezinfekantai šiu metu yra paklausios prekės, o ne padidintos paklausos. Neveikiamasis būtojo laiko dalyvis nevartotinas savaiminei (t. y. be pašalinio poveikio, specialaus įsikišimo atsiradusiai) ypatybei reikšti.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2020 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas