„Santaka“ / Gamintojai ir perdirbėjai – apie pieno sektoriaus problemas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda svarstykles, pasveriančias iki 200 k. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2020-04-08 15:06:20

Perka 1–1,5 kambario butą Vilkaviškyje (siūlyti tik I a.). Tel. 8 620 42 988.
Galioja iki: 2020-04-08 15:08:58

Parduoda labai geros būklės javų kombainą LAVERDA 3400 (3,6 m pjaunamoji, variklio galingumas 115 AJ, 6 cilindrų, IVECO smulkintuvas). Tel. 8 601 18 005.
Galioja iki: 2020-04-12 09:10:44

Perka metalines naudotas daugiabučių laiptinių duris. Tel. 8 618 45 713.
Galioja iki: 2020-04-16 09:11:07Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-07-12 17:46

Dalinkitės:  


Gamintojai ir perdirbėjai – apie pieno sektoriaus problemas

Šalies pieno gamintojų ir perdirbėjų susitikime, kuriame dalyvavo Žemės ūkio ministerijos pareigūnai, aptartos sezoninės pieno supirkimo aktualijos bei pieno sektoriaus perspektyvos.Įtampa tarp partnerių

Žemės ūkio ministrė K.Prunskienė susitikime pabrėžė, kad ministerijai jau ne pirmą kartą tenka sudėtinga misija – būti tarpininku tarp žemdirbių ir perdirbėjų bei daryti įtaką pieno supirkimo kainoms rinkos sąlygomis. „Kalbėti apie sunkumus parduoti pieną ar „perteklinį“ pieną, kai mes ką tik išsikovojome 57,8 tūkst. tonų papildomos pieno kvotos – nelabai suderinami dalykai“, – pabrėžė ministrė.

Susitikimo pretekstas – atskirų pieno gamintojų signalai, kad perdirbimo įmonės vienašališkai mažina pieno supirkimo kainas ir atsisako pirkti didesnius pieno kiekius negu nurodyta sutartyse. Pieno perdirbimo įmonės skundėsi blogėjančiomis pieno produktų eksporto sąlygomis, t.y. mažėjančiomis eksporto subsidijomis, kai tuo tarpu rinka Lietuvos pieno gaminiams yra imli.

Kaip paaiškino ŽŪM Bendrosios rinkos organizavimo departamento direktorius R.Krasuckis, įmonės superka iš atskirų gamintojų ir kooperatyvų tokį pieno kiekį, koks nurodytas partnerių sutartyse. Taigi formaliai sutarčių sąlygos nėra pažeidžiamos. Tuo tarpu gamintojai vasarą dažnai siūlo parduoti didesnį pieno kiekį negu numatyta sutartyse ir prašo mokėti už jį tokią pat supirkimo kainą, kokia buvo mokama žiemą.

Lietuvoje, palyginti su kitomis ES šalimis, sezoniškumas yra didesnis ir superkamo pieno kiekis vasarą išauga apie 1,6 karto (vidutiniškai ES – 1,2 karto). „Žiemą įmonėms pieno trūksta ir jų įrengimai nevisiškai panaudojami, todėl pieno supirkimo kainos svyruoja, t.y. žiemą už pieną mokama daugiau, o vasarą – mažiau. Tokia ar saikingesnė kainų svyravimo tendencija pastebima ir kitose šalyse. Kita vertus, bendrieji rodikliai liudija, kad pieno sektorius funkcionuoja normaliai, supirkimo apimtys per paskutinius metus išaugo 5 proc., o kaina pakilo 3 proc.

Pienininkų asociacijos „Pieno centras“ direktorė I.Pilipienė pastebėjo, kad pagrindinis būdas mažinti pieno tiekimo sezoniškumą išlieka kainų diferencijavimas. Šiuo metu produktų pardavimo rinkos perdirbėjams nėra palankios, nes ryškiai mažėja subsidijos už eksportą į trečiąsias šalis. Subsidijos sūriui ir sviestui, palyginti su 2004 m., sumažėjo 27 proc., grietinei – 40 proc., o subsidijos lieso pieno miltams apskritai panaikintos. „Visoje Europoje žaliavinio pieno kaina mažėja, todėl tikėtis, kad supirkimo kainos augs, būtų labai drąsu“, – svarstė I.Pilipienė.

AB „Rokiškio sūris“ direktorius A.Trumpa akcentavo, kad labai netikėta žinia perdirbėjams buvo Europos Komisijos birželio 15 d. nutarimas nuo liepos 1 d. mažinti subsidijas sūriams, todėl jie prašo savo partnerių – pieno tiekėjų sutikti su įmonės siūlymu nuo liepos 1 d. mokėti už pieną 2–3 centais už kilogramą mažiau negu buvo numatyta pirkimo-pardavimo sutartyse.Gamintojų pozicija

ŽŪK „Pieno gėlė“ valdybos pirmininkas A.Stančikas paaiškino, kad jų kooperatyvas priklauso gamintojų asociacijai „Pieno karvutė“, jungiančiai 15 kooperatyvų. Visiems šiems kooperatyvams perdirbimo įmonės daro spaudimą mažinti supirkimo kainą net iki 10 ct/kg, todėl, pasak A.Stančiko, jiems tai atrodo panašu į kartelinį susitarimą. „Šiuo metu pieno primelžiama daugiausiai, o jis ne malkos, į krūvą ilgam laikymui nesukrausi, tą suprasdami perdirbėjai ir stengiasi mus prispausti“, – kalbėjo A.Stančikas.

Žemės ūkio rūmų pirmininkas B.Markauskas atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje pieno supirkimo kaina nors po truputį ir auga, tačiau išlieka mažiausia Europoje. „Lietuvos perdirbėjai perka pieną Latvijoje ir ten moka didesnę kainą, tuo tarpu jau pagamintus produktus Latvijos rinkoje parduoda pigiau negu Lietuvoje. Galbūt taip siekiama konkuruoti su Latvijos pieno perdirbimo įmonėmis ir tai daroma Lietuvos pieno tiekėjų sąskaita“, – neslėpė susirūpinimo ŽŪR pirmininkas.

Šiemet per pirmus 4 mėnesius iš Latvijos, Estijos, Vokietijos įvežta 23,9 tūkst. t pieno. Vien tik iš Latvijos įvežta 21 tūkst. t, kurio vidutinė kaina – 99 ct/kg, iš Estijos – 774 t po 89 ct/kg. Per gegužę importuota dar 9,5 tūkst. t žaliavinio pieno.Perdirbėjų siūlymai

Žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius J.Sviderskis domėjosi, ar AB „Rokiškio sūris“ direktorius galėtų patikinti susitikimo dalyvius, kad tas pieno kiekis, kuris numatytas sutartyse, bus superkamas pagal numatytą kainą, o dėl viršsutartinio pieno, atsiradusio vasarą, bus deramasi. „Mes sutarčių įsipareigojimus vykdome, todėl sunkiai suprantamas perdirbėjų noras mažinti supirkimo kainas nuo liepos 1 d. Sunkumų rinkoje kyla ne tik perdirbėjams, bet ir žemdirbiams, ši vasara nėra palanki, daugelis ūkių jau rengiasi pjauti javus, nesulaukę brandos, ir juos silosuoti, tačiau mes tų problemų neperkeliame ant perdirbėjų pečių“, – kalbėjo J.Sviderskis.

AB „Rokiškio sūris“ direktorius A.Trumpa patikino, kad sutartys yra šventas dalykas ir jų laikomasi besąlygiškai. Tačiau sutartyse įrašytas punktas, jog abiejų šalių susitarimu kainą galima pakeisti. Todėl ginčytis dėl sutarčių pažeidimo neverta, geriausia išeitis – kreiptis į teismą, kaip elgiamasi visame civilizuotame pasaulyje. AB „Rokiškio sūris“ direktorius pasiūlė išeitį – bendrovė gali kasdien supirkti po 100 tonų viršsutartinio pieno, mokėdama už bazinių rodiklių pieno kilogramą po 60 ct, jei tik jis bus tinkamos kokybės ir pristatytas į įmonę. Be to, įmonės vadovas pareiškė esąs pasirengęs metams pasibaigus pasidalyti su žemdirbiais tą pelno dalį, kuri susidarys, jei įmonės veiklos rentabilumas viršys 5 proc.Ministerijos pozicija

Žemės ūkio ministrė K.Prunskienė pažymėjo, kad toks įmonės pasiūlymas yra vertas dėmesio. Bet ministerija negali vertinti viso pieno sektoriaus iš vieno ūkio pozicijų, todėl perdirbėjų siekis įsitvirtinti kitų šalių rinkose yra sveikintinas. „Mūsų produkcija konkuruoja ir Rytuose, ir Vakaruose, o mūsų perdirbimo įmonių pajėgumas sudaro sąlygas stiprėti ir žemdirbiams, nes jie gali gaminti daugiau produkcijos“, – sakė ministrė. Pasak jos, apie tai, kaip įveikti sezoniškumo problemas, vertėtų galvoti ir patiems gamintojams.

Tai padaryti būtų lengviau, jei pieno sektorius būtų labiau kooperuotas, koncentruotas.

K.Prunskienė pažymėjo, kad reikia tobulinti žaliavos zonų išsidėstymą, kad pienas nebūtų vežiojamas po visą kraštą, reikia siekti didesnio produktyvumo, nebedidinant karvių bandos. „Ministerijos uždavinys – kurti strategiją, matyti perspektyvą, modeliuoti paramos priemones, nusistatyti prioritetus 2007–2013 metų laikotarpiui. Žemdirbių pajamos didėja, ir tai lemia trys pagrindiniai faktoriai: auga gamybos mastai, kainos ir išmokos.

Ministerija tikisi, kad abi pusės sieks bendro supratimo ir nesmukdys vieni kitų, o galvos apie ilgalaikę pieno sektoriaus perspektyvą“, – apibendrino ministrė K.Prunskienė.Paruoša pagal Žemės ūkio ministerijos pranešimą spaudai
Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Rajono medikai bus testuojami dėl koronaviruso
* Pavasaris ūkininkus nuteikia optimistiškai
* Socialinės pagalbos centras kviečia žmones suremti pečius
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip dirbate per karantiną?
Nuotoliniu būdu.
Ir iš namų, ir darbovietėje.
Darbo vietoje.
Turiu nedarbingumo lapelį, atostogauju.
Mane atleido.
Esu bedarbis (-ė), pensininkas (-ė).Kalbos patarimai

Ar prekės būna padidintos paklausos?
Kai kurie daiktai, pvz., medicininės kaukės, dezinfekantai šiu metu yra paklausios prekės, o ne padidintos paklausos. Neveikiamasis būtojo laiko dalyvis nevartotinas savaiminei (t. y. be pašalinio poveikio, specialaus įsikišimo atsiradusiai) ypatybei reikšti.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2020 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas