„Santaka“ / Kiaulių augintojai piktinasi dėl griežtėjančių reikalavimų

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda plastikinį 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su prailgintu išleidimo čiaupu, plastikinę 1 t talpyklą be rėmo (15 Eur), lengvojo automobilio priekabos ašį (60 Eur), du dyzelinius patalpų šildytuvus (50 Eur už vnt.), garažo vartų vyrius. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2019-04-21 11:36:51

Šeima išsinuomotų butą arba namą Vilkaviškyje. Tel. 8 630 87 651.
Galioja iki: 2019-04-25 09:12:27

Parduoda jauną, veršingą karvę (veršiuosis gegužės mėn.) ir mėsinę telyčią Vilkaviškio r. Tel. 8 608 20 494.‬
Galioja iki: 2019-04-26 09:28:44

Išsinuomotų namą arba butą Vilkaviškyje ilgesniam laikui (gali būti be remonto). Tel. 8 636 47 641.
Galioja iki: 2019-04-26 10:50:13

Parduoda FORD MONDEO CARAVAN (2005 m., 2 l, dyzelis, 85 kW, sidabro spalvos, geros būklės, praeita TA). Tel. 8 614 89 347.
Galioja iki: 2019-04-26 14:43:46Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2015-10-26 15:42

Dalinkitės:  


Sūdavos kaimo gyventoja Zenė Grigaitienė abejoja, ar į kiaulių ūkį įdėtos investicijos greitu laiku atsipirks.

Autoriaus nuotr.


Kiaulių augintojai piktinasi dėl griežtėjančių reikalavimų

Andrius GRYGELAITIS

Bijant afrikinio kiaulių maro protrūkio mūsų rajone, kaip ir visoje šalyje, nuolat griežtinami reikalavimai šių gyvulių augintojams. Iki šių metų lapkričio 1 d. kiaules laikantys žemdirbiai privalo įgyvendinti dar daugiau biologinio saugumo priemonių savo ūkiuose.Mažina riziką

Kiaulės gali būti laikomos ūkiuose tik visiškai įgyvendinus biologinio saugumo reikalavimus. Viso to tikslas – užtikrinti, kad į kiaulių laikymo ir pašaro ruošimo vietas nepatektų pašaliniai asmenys, transportas, gyvūnai, įrankiai ir kiti daiktai, kurie gali pernešti gyvūnų užkrečiamų ligų sukėlėjus.

Mūsų rajone jau kuris laikas yra vykdomos įvairios prevencinės priemonės, ūkininkai mokomi laikytis saugumo reikalavimų, jie griežtai tikrinami, o radus pažeidimų – baudžiami.

„Visą informaciją žemdirbiams perduodame mes bei seniūnijų darbuotojai, su kuriais itin glaudžiai bendradarbiaujame. Jie kas mėnesį mums teikia ataskaitas apie tai, kiek ūkininkų buvo informuota apie naujus reikalavimus, kiek iš jų gavo informacinius lankstinukus. Per paskutinius du mėnesius rajone aplankyta 440 ūkių. Manome, jog iki metų galo bus aplankyti visi kiaulių augintojai“, – sakė Vilkaviškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) viršininkas Gediminas Gvazdaitis.

Nuolat griežtėjantys reikalavimai priklauso nuo ūkio specifikos. Jei kiaulių laikytojai turi iki 10 penimų kiaulių, nuo šių metų lapkričio 1 d. jie privalės riboti pašalinių asmenų, transporto priemonių ūkyje lankymąsi, pildyti lankytojų žurnalą. Be to, iki minėtos datos šių gyvulių augintojai turės aptverti savo ūkį tvora, siekiant išvengti sąlyčio su laukiniais gyvūnais. Taip pat būtina įrengti kiaulių pakrovimo vietą į transportą, o vairuotojai, atvežantys ir išvežantys kiaules, negalės lankytis jų auginimo zonoje. Pagal naujus reikalavimus darbuotojai, dalyvavę pakraunant kiaules bei jų gaišenas, privalės persirengti ir nusiprausti duše.

Ūkiuose, kuriuose laikoma iki dviejų paršavedžių su prieaugliu arba be jo bei vienas suaugęs kuilys, nuo lapkričio 1 d. privalės būti įrengtas šalutinių gyvūninių produktų konteineris. Šių ūkių šeimininkai turės kontroliuoti transporto priemonių judėjimą, vykdyti ratų dezinfekciją bei patvirtinti ir įgyvendinti neatidėliotinų priemonių programą.

Naujieji reikalavimai bus taikomi ir dideliems kiaulių ūkiams. Be to, tiek šių šeimininkai, tiek mažesnių ūkių savininkai privalės laikytis ir kitų, seniau patvirtintų, bendrųjų reikalavimų: reguliariai tvarte naikinti graužikus, vabzdžius ir kitus kenkėjus, nešerti kiaulių maisto atliekomis, nelaikyti jų lauke, prie kiekvieno įėjimo į tvartą ir pagalbines patalpas įrengti dezinfekcinius kilimėlius bei kt.

„Reikalavimai nuolat papildomi. Vienokie jie buvo vasarį, kitokie – liepą, dabar vėl prisidės naujų. Visa tai daroma siekiant maksimaliai sumažinti riziką kiaules užkrėsti afrikiniu maru“, – sakė G. Gvazdaitis.Nebeliko pasiteisinimų

Vilkaviškio VMVT viršininkas pasakojo, kad pastaruoju metu rajono gyventojai vis labiau paiso visų saugos reikalavimų.

„Manau, jog prie to prisidėjo ir seniūnijų prevencinis darbas, ir tai, jog mūsų specialistai radę neatitikimų iš karto išrašo bent minimalią 14 eurų baudą. Aišku, kartais tenka tik įspėti žmones, tačiau baudos skyrimas – veiksmingesnė priemonė. Gavęs baudą kaimynas apie ją pasako kitam kaimynui ir šis ima rūpintis, kad pats nebūtų nubaustas. Šiuo metu situacija tikrai geresnė, nei buvo prieš mėnesį ar du“, – užtikrino G. Gvazdaitis.

Pasak jo, per mėnesį Vilkaviškio VMVT specialistai patikrina maždaug 20 kiaulių ūkių. Įprastai apžiūrimi rizikingiausi ūkiai: tie, kuriuose laikoma daugiausiai kiaulių.

„Atkreipiame dėmesį ir į tuos atvejus, kada žmogus deklaruoja laikantis devynias kiaules. Iš karto kyla klausimas, kodėl ne septynias ar aštuonias? Laikantiesiems mažiau nei dešimt kiaulių taikomi lengvesni reikalavimai. Neretai būna taip, jog nuvykę į ūkį vietoj devynių kiaulių randame šešiolika ar dvidešimt“, – pasakojo pašnekovas.

Pasak tarnybos viršininko, seniau gyventojai teisindavosi, kad nežino visų reikalavimų, tačiau dabar jau to nedaro, nes visi su reikalavimais yra supažindinami. G. Gvazdaitis teigė, jog rajone kartais atsiranda ir vienas kitas priešiškai nusiteikęs asmuo, kuris kategoriškai atsisako laikytis visų saugumo nurodymų. Tiesa, anot pašnekovo, tokie „maištautojai“ greitai palūžta, kai sulaukia itin griežtų baudų, siekiančių ne vieną šimtą eurų.

Tarnybos specialistai dėl kiaulių maro vykdo ir pasyvią stebėseną. Atsitiktine tvarka yra pasirinkta 40 ūkių, iš kurių imami mėginiai. Kol kas nė vieno maro židinio nenustatyta.Augintojų nemažėja

Nors Vilkaviškio rajone ir nebuvo užfiksuotas nė vienas afrikinio kiaulių maro atvejis, tačiau mūsų rajonas Europos Komisijos sprendimu yra įtrauktas į pirmą rizikos zoną. Tai reiškia, jog mūsų teritorija ribojasi su kitais rizikingiausiais rajonais. Į antrą rizikos zoną patenka tie regionai, kuriuose užfiksuotas afrikinio maro atvejai tarp šernų, o pati pavojingiausia zona – trečioji. Į ją įtraukiami tie rajonai, kuriuose buvo nustatyti naminių kaulių maro protrūkio židiniai.

„Nepaisant to, ar rajonas yra įtrauktas į kurią nors rizikos zoną, ar ne, reikalavimų kiaulių augintojai privalo laikytis visoje Lietuvoje. Tiesa, rizikingiausių rajonų gyventojams reikalavimai yra dar griežtesni“, – pabrėžė G. Gvazdaitis.

Jis tvirtino, kad nors ir buvo tikimasi, jog griežtėjant reikalavimams sumažės kiaulių augintojų, tačiau taip neatsitiko. Priešingai, oficialiai kiaulių ūkių rajone net padaugėjo. Taip atsitiko greičiausiai tik dėl to, jog žmonės pradėjo deklaruoti auginantys kiaules. Dabar, kai už melagingą deklaraciją pradėtos taikyti griežtesnės baudos, gyventojai nebeslepia savo laikomų gyvulių.

„Taip jau yra, kad lietuvis kaimo gyventojas negali neauginti kiaulių. Daugelis, pas ką nuvažiuojame, sako, jog nelaikys šių gyvulių, bet vis tiek laiko“, – šypsojosi pašnekovas.Mažina gyvulių skaičių

Nors oficialiai kiaulių augintojų rajone ir padaugėjo, tačiau nemaža jų dalis piktinasi išaugusiais reikalavimais ir žada ateityje išvis neauginti šių gyvulių. Viena iš jų – Klampučiuose gyvenanti Danutė Puskunigienė. Seniau moteris laikė per 130 kiaulių, tačiau šiandien jų turi vos penkias. Tiesa, ir jas moteris žada artimiausiomis savaitėmis išskersti.

Dėl sugriežtintų reikalavimų mažinti kiaulių bandą buvo priversta ir Sūdavoje gyvenanti Zenė Grigaitienė. Anksčiau per 200 šių gyvulių laikiusi moteris dabar savo tvarte jų turi apie pusšimtį.

„Reikalavimai tampa nepakeliami, kai kurių jų išvis nesuprantu. Kyla toks įtarimas, kad kažkas stengiasi iš to tik pasipelnyti ūkininkų sąskaita. Geriau tegul iššaudo šernus ir pasibaigs visos bėdos, nes dabar atrodo, jog specialiai norima išnaikinti visas kiaules, o šernus palikti. Aš pati viską padariau, ko iš manęs reikalavo, tačiau abejoju, ar įdėtos investicijos į ūkį greitai atsipirks, nes pačių kiaulių supirkimo kainos nekyla“, – atviravo Z. Grigaitienė.

Keturvalakių seniūnijoje gyvenantis Gintas Sakalauskas sakė nemanantis, kad reikalavimai yra per griežti. Dėl savęs tris kiaules laikantis vyriškis teigė, jog šių gyvulių atsisakytų tik tada, jei rajone būtų nustatytas afrikinio maro židinys.

„Manau, kad dauguma reikalavimų – pagrįsti. Tokius daiktus, kaip dezinfekcinis kilimėlis, net be ligų prevencijos privalo turėti kiekvienas pažangus ūkininkas. Aišku, kai kas ir man atrodo šiek tiek absurdiška, pavyzdžiui, reikalavimas užtverti teritoriją tvora. Nemanau, kad ji turės esminės reikšmės, nes graužikai ir smulkesni gyvūnai vis tiek pateks į teritoriją. Tik išlaidos papildomos. Aišku, ir čia galima įžiūrėti teigiamų dalykų – bent jau nuo nepageidaujamų žmonių tvora galės apsaugoti“, – lyg juokais, lyg rimtai kalbėjo G. Sakalauskas.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Pirmasis posėdis: priesaikos, gėlės, linkėjimai
* Gydytojos pasigedę pajevoniečiai pacientai paskelbė paiešką
* Daukšaičių ąžuolą pasiekia tik entuziastai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą balsuotumėte Respublikos Prezidento rinkimuose?
Vytenį Povilą Andriukaitį
Arvydą Juozaitį
Valentiną Mazuronį
Gitaną Nausėdą
Mindaugą Puidoką
Naglį Puteikį
Saulių Skvernelį
Ingridą Šimonytę
Valdemarą TomaševskįKalbos patarimai

Kuo keisti jaunimo žargoną „lievas“?
Nevartotinos svetimybės lievas, lieva lietuviški pakaitai: 1. prastas, prasta; menkas, menka; 2. padirbtas, padirbta; piratinis, piratinė. Pvz.: Filmas buvo lievas (= prastas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas