„Santaka“ / Svarbu dekoratyvinių augalų ir vaismedžių sodinukų pirkėjams / Naudinga

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su čiaupu (švarus, gali atvežti), SEAT LEON (po eismo įvykio, 2000 m., 1,4 l, benzinas, TA iki 2021 m. birželio mėn., 500 Eur). Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2019-12-15 09:23:16

Vieniša 68 metų moteris išsinuomotų 1 kambario butą pirmame aukšte renovuotame name Vilkaviškyje (pageidautina su baldais). Tel. 8 689 05 975.
Galioja iki: 2019-12-15 16:37:14

Parduoda naudotą šaldytuvą „Whirpool“ (100 Eur), 3 stalčių šaldiklį „Dea“ (50 Eur). Tel. 8 614 43 227.
Galioja iki: 2019-12-16 14:22:48

Pigiai parduoda 2 kambarių butą su patogumais Pajevonyje. Tel. 8 655 14 017.
Galioja iki: 2019-12-21 09:58:53

Parduoda 95 a sklypą Gižų-Daržininkų k., Marijampolės g. 46, Gižų sen., Vilkaviškio r. Tel. 8 646 08 542.
Galioja iki: 2019-12-22 13:11:27

Parduoda sodybą Alvite (25 a sklypas, tvarkingas namas, pakeistas stogas, nauja elektros instaliacija ir santechnika, visi inžineriniai tinklai, šalia yra darželis, mokykla). Tel. 8 663 67 001.
Galioja iki: 2019-12-22 14:33:20Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Naudinga

Dalinkitės:  Svarbu dekoratyvinių augalų ir vaismedžių sodinukų pirkėjams

Įsibėgėjęs rudens sezonas atveria duris šventėms, mugėms, kuriose suaktyvėja prekyba ne tik derliaus gėrybėmis, bet ir dekoratyvinių augalų bei vaismedžių sodinukais.

Kiekvienas pirkėjas ieško augalo ne tik tam tikros rūšies, veislės, formos, bet, taip pat ir tikisi, kad įsigyta prekė pasodinta prigis ir ne vienerius metus džiugins tiek savo žiedais, pavėsiu karštą vasaros dieną ar gausiu derliumi rudenį. Todėl labai svarbu perkančiajam dekoratyvinių augalų bei vaismedžių sodinukus žinoti, kuris parduodamas augalas yra sveikas, nes sodinamoji medžiaga yra pati rizikingiausia augalų grupė, per kurią gali būti platinamos įvairiausios augalų ligos ir kenkėjai.Prieš įsigyjant – patikrinti augalo pasą

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (VAT) ragina pirkėją, prieš įsigyjant augalus, pasidomėti kurie jų yra sveiki ir parduodami pagal nustatytus Lietuvoje fitosanitarinius reikalavimus. Pirmiausia, reikėtų atkreipti dėmesį, kad dauguma dekoratyvinių augalų ir vaismedžių privalo būti parduodami su augalų pasais. Kurie iš jų privalo turėti augalo pasą yra skelbiama lankstinuke „Augalų pasai“, patalpintame tarnybos internetiniame tinklalapyje ( http://www.vatzum.lt/lt/paslaugos/informacijos-rinkmenos/fitosanitarija/ ). Ypač svarbu tai, kad kiekvienas obels Malus , kriaušės Pyrus, svarainio Chaenomeles, cidonijos Cydonia , gudobelės Crataegus , kaulenio Cotoneaster , medlievos Amelanchier , lokvos Eriobotrya , šliandros Mespilus , fotinijos Photinia davidiana , dyglainės Pyracantha ir šermukšnio Sorbus genčių sodinukas privalo turėti augalo pasą – t.y. neperšlampamą, neperplėšiamą, įskaitomą (raidės neišblukusios) etiketę, kuri turi būti taip pritvirtinta prie sodinuko, kad nesugadinus šio augalo dokumento nuo jo nebūtų galima nuimti ir uždėti ant kito. Be to, augalo paso etiketės forma gali būti įvairi, tačiau joje privalo būti nurodyta ši informacija:

1. „EB– augalo pasas“;

2. Lietuvos Respublikos kodas „LT“;

3. tarnybos skiriamasis kodas „VAT“;

4. augintojo, vežėjo, pardavėjo registracijos Lietuvos Respublikos fitosanitariniame registre identifikavimo kodas;

5. augalų, augalinių produktų ir su jais susijusių objektų paruošimo savaitės, serijos numeris arba siuntos numeris;

6. augalų, augalinių produktų ir su jais susijusių objektų botaninis pavadinimas;

7. augalų, augalinių produktų ir su jais susijusių objektų kiekis;

8. skiriamasis ženklas „ZP“ (lot. zona protecta ). Jeigu augalai, augaliniai produktai ir su jais susiję objektai yra įvežami į saugomą zoną ir (arba) joje vežami, augalo pase nurodomas saugomos zonos ar saugomų zonų pavadinimas ar skiriamasis kodas (-ai) (detaliau paaiškinta šiame straipsnyje);

9. skiriamasis ženklas „RP“ (angl. replacement passport). Jeigu augalo pasas yra keičiamas, prie jo pateikiama augintojo, vežėjo, pardavėjo registracijos Lietuvos Respublikos fitosanitariniame registre identifikavimo kodas, kuris leidžia nustatyti keičiamą augalo pasą išdavusį asmenį, ar kita informacija, leidžianti nustatyti augalo pasą išdavusią įstaigą, augintojo registracijos fitosanitariniame registre numerį ar importuotoją;

10. jei augalai, augaliniai produktai ir su jais susiję objektai, išauginti ar pagaminti ne Europos Sąjungos (toliau - ES) valstybėse, augalo pase nurodoma kilmės šalis ar šalies siuntėjos pavadinimas.

Kadangi augalų pasai augalams išduodami tik po VAT regioninių skyrių specialistų patikrinimo ir įsitikinus, kad produkcija yra sveika bei atitinkanti nustatytus fitosanitarinius reikalavimus, labai svarbu žinoti, kokia informacija, esanti augalo pase, gali pasufleruoti pirkėjui, ar šis dokumentas yra galiojantis, ar atitinkamoje Lietuvos seniūnijoje užaugintą bei įsigytą augalą galima vežtis į bet kurį Lietuvos kampelį ir ten jį auginti.

Augalo pasas, po patikrinimo, galioja vienerius metus. Tai reiškia, kad vienerių metų senumo augalo pasas yra galiojantis, tačiau, jei augalo pase esanti data yra daugiau nei vienerių metų senumo, tai yra signalas, kad pardavėjo augalai nebuvo pakartotinai tikrinami VAT specialistų ir yra parduodami pažeidžiant nustatytus reikalavimus.Atkreipti dėmesį į saugomas zonas

Lietuva nuo įstojimo į ES turi saugomos zonos statusą dėl bakterinės degligės, kurią sukelia bakterija Erwinia amylovora . Tokį statusą Lietuvai suteikė Europos Komisija, atsižvelgdama į tyrimų rezultatus, kurie patvirtina, kad ši bakterija nėra aptinkama mūsų šalyje (arba nustatomas ribotas židinių skaičius), ir mūsų šalyje vykdomus griežtesnės kontrolės įsipareigojimus. O tai reiškia, kad į tokį statusą turinčią teritoriją (ar ES valstybę), negalima iš saugomos zonos statuso neturinčios teritorijos (ar ES valstybės) įvežti, prekiauti bakterinės degligės augalais šeimininkais - obels Malus , kriaušės Pyrus, svarainio Chaenomeles, cidonijos Cydonia , gudobelės Crataegus , kaulenio Cotoneaster , medlievos Amelanchier , lokvos Eriobotrya , šliandros Mespilus , fotinijos Photinia davidiana , dyglainės Pyracantha ir šermukšnio Sorbus genčių augalais. Toks apsauginis instrumentas, suteikia galimybę Lietuvos dekoratyvinių augalų ir vaismedžių sodinukų rinkai plėstis ne tik Lietuvoje, bet ir kitose ES valstybėse, trečiose šalyse, o griežtesnė kontrolė riboja bakterijos Erwinia amylovora patekimą ir plitimą mūsų šalyje.

Svarbu tai, kad viena valstybė gali turėti saugomos zonos statusą su išimtimis, kurias nustato Europos Komisija, jei po kelių kasmetinių tarnybos tyrimų paaiškėja, kad kai kuriose šalies teritorijose (seniūnijose, regionuose) kartojasi nustatytos ligos židiniai, t.y. Lietuvos atveju – bakterinės degligės židiniai. Todėl nuo 2014 m. birželio 24 d. Babtų ir Kėdainių miesto seniūnijos šį saugomos zonos statusą dėl bakterinės degligės yra praradusios ir šiose seniūnijose išaugintus minėtus bakterinės degligės augalus šeimininkus draudžiama išvežti į kitą Lietuvos teritoriją. Norime pabrėžti, kad toks apribojimas galioja tik aukščiau išvardintiems augalams.

Todėl dar vienas svarbus augalo sveikatingumo sufleris tas, kad augalo pase po skiriamojo ženklo „ZP“ būtų nurodytas saugomos zonos (-ų) pavadinimas (-ai), žymintis, kad minėtasis augalo pasas galioja saugomai zonai. Vadinasi Lietuvoje parduodant minėtus bakterinės degligės augalus šeimininkus, augalo pase po skiriamojo ženklo „ZP“ turi būti parašyta „LT“ ar „b2“, kas reiškia, kad toks augalas buvo išaugintas saugomos zonos statusą turinčioje Lietuvos teritorijos dalyje arba saugomos zonos statusą turinčioje ES valstybėje (teritorijos dalyje). Tačiau, jei augalai buvo išauginti Babtų ir Kėdainių miesto seniūnijose ar ES valstybėse, kurios neturi saugomos zonos statuso, jų augalų pasuose po skiriamojo ženklo „ZP“ įrašo nebus ir tokie augalai negali būti parduodami likusioje Lietuvos dalyje ar įvežami į ją. Daugiau informacijos apie saugomą zoną dėl bakterinės degligės skelbiama lankstinuke „Saugoma zona dėl bakterinės degligės Lietuvoje“, patalpintame tarnybos internetiniame tinklalapyje ( http://www.vatzum.lt/lt/paslaugos/informacijos-rinkmenos/fitosanitarija/ ).Tarnyba perspėja, kad asmenys, perkantys minėtus augalus ir išvežantys juos su augalų pasais, kurie galioja tik Babtų ir Kėdainių miesto seniūnijose, į kitas Lietuvos vietoves, ar išvis be augalų pasų turės prisiimti atsakomybę, jeigu tokie pažeidimai ar nustačius, kad su tokiais augalais buvo platinama minėta bakterija, bus patvirtinti VAT specialistų.

Taigi, prieš pirkdami dekoratyvinių augalų ir vaismedžių sodinukus įsitikinkite, kad augalai parduodami su tinkamais augalų pasais, atrodo sveiki ir bus sodinami prie kitų sveikų augalų.Valstybinės augalininkystės tarnybos info
Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Pro 60 naujų durų – į išgražėjusias erdves
* Į knygą garbaus amžiaus moteris suguldė šeimos istoriją
* Paauglys šventiškai papuošė visą daugiabutį
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip vertinate atnaujintą Savivaldybės interneto svetainę vilkaviskis.lt?
Ji patogi ir patraukli.
Senoji buvo geresnė.
Toje svetainėje nenaršau.Kalbos patarimai

Ar galima įteikti nominaciją?
Žmonės, organizacijos yra nominuojami, tai yra įvardijama, už kokius nuopelnus jų kandidatūros teikiamos nominacijoms. Laureatams įteikiami simboliniai nominacijų žymenys – statulėlės ar pan. Tačiau nominacija neteikiama, nes ji – ne daiktas, kurį galima paimti.ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas