„Santaka“ / Rulonų nesikrato ir smulkiųjų ūkių šeimininkai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-06-23 15:34

Dalinkitės:  


Žolės presų-vyniotuvų pageidauja įvairių rajono vietovių ūkininkai, pradedant Ramoniškiais ir baigiant Kybartų kraštu.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Rulonų nesikrato ir smulkiųjų ūkių šeimininkai

Birutė PAVLOVIENĖ


Prasidėjus tikros vasaros dienoms, visur pasijuto šienapjūtės darbymečio įkarštis.

Šieno spudulais nukloti laukai. Juose ir prie ūkinių pastatų iš tolo baltuoja supresuoti rulonai. Kur bežvelgi – darbuojasi rinktuvai, vartytuvai. Gabena šieną motorizuota technika. Vienur kitur dar sukiojasi ir arkliuko traukiama grėbiamoji, braškėdamas per pievą linguoja vežimas... Tokį spalvų spektrą pažėrusi šienapjūtė.



Nauju ir įprastu būdu

Klausučiuose gyvenanti Marytė Bartelienė sakė, kad pernai turėjo porą šienainio rulonų. Pabandžiusi taip šerti, pastebėjo, jog karvėms toks pašaras patinka. Todėl šiemet į rulonus, apvyniojamus polietileno plėvele, nusprendė sudėti pusės šienaujamo ploto žolę.

Likusią jos dalį paruoš įprastu būdu. Liaudiškai tariant, „sukitkuos“, kaip ankstesniais metais, nes turi savo traktorių, grėbiamąją, presą.

Moteris sakė, jog nenori nė prisiminti, kiek išvargindavo šienapjūtė, kol pavykdavo sugabenti rankomis laukuose pakraunamą ir parvežus ne lengviau į pastogę sukraunamą šieną. Pradėjus šienauti dar lydėdavo ir baimė: o jeigu ims lyti?

Per Joninių dekadą šitaip nutinka beveik visada: jei nepalyja, tai bent pakrapnoja. Todėl ne pati geriausia išeitis ir presuoti šieną į spudulus. Gali neištaikyti suguldyti žolę į pradalges, kad spėtų išdžiūti iki prasivers lietaus debesys. Tiesa, šį birželį susiruošus šienauti jie labiau buvo linkę užleisti vietą saulei. Tik gamtos kaprizų vingiai nežinomi.



Trumpiau tariant, ne viena aplinkybė nulėmė, kad M.Bartelienė iš žemės ūkio kooperatyvo „Senoji kryžkelė“, kuriam parduoda pieną, išsikvietė presą-vyniotuvą. Klausučiuose šiemet taip daro ir daugiau ūkininkų.

Beje, vienas iš jų, paskambinęs į „Santakos“ redakciją, gyrė kooperatyvą, kad jis pradėjo teikti tokią paslaugą ir savo klientams, pieno statytojams, kuriems rulonuoja žolę, daro nuolaidų.



Nuo Ramoniškių iki Kybartų

Prie savo traktoriaus (nors jį vadino labiau dar priklausančiu bankui) padargus prisikabinęs ir M.Bartelienės lauke žolę į eiles sutraukė kaimynas Jonas Venskaitis.

Paskui jis skubėjo taip paruošti savo plotą. Sakė, kad nenori gaišinti preso-vyniotuvo vairuotojo. Matėsi, kad ši moderni airiška ir angliška technika 1,5 hektaro kaimynės lauke neužtruks.

„Mes – smulkūs ūkininkai. Tiek čia ir darbo. Bet jau irgi lygiuojamės į europines technologijas. Skaičiuojame, kas pigiau atsieina“, – kalbėjo J.Venskaitis.

„Svarbiausia – darbo sparta. Žolę nupjovei, dieną pavytinai, o kitą – jau suk į rulonus. Susitariau, jog kooperatyvo technika juos iškart ir pargabens iš laukų. Bet žolė šiemet prasta. Krašte įsėta liucerna iššalo. Atspariausios – kiaulpienės. Viename pakraštyje tik jos ir išliko. Kad tik iš tokio šienainio nepasidarytų „kugelainis“, – pasakojo darbo procesą stebėdama moteris.



Rulonus vyniojęs Vitalius Petrulevičius, artėdamas prie kiaulpienių eilių, pervažiavo į gretimą sklypelį, kad iš ten pirmiau paimtų geresnės žolės. Kai lauką nusėjo supresuoti ritiniai, lygiai taip pat sparčiai kitu agregatu jie buvo apvynioti plėvele. Rulonas sveria apie 700 kilogramų. Žiemojimo laikotarpiui vienai karvei reikia 7–10 tokio pašaro ritinių.

ŽŪK „Senoji kryžkelė“ direktorius Arvydas Jurgelaitis sakė, jog agroserviso paslaugų kaimo žmonėms stinga, todėl ir ėmė jas teikti. Tikisi, kad užsakymų turės.

Pagal Bendrojo programavimo dokumentą pasinaudojo Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama įsigyti techniką. Nusipirko keturis traktorius, du presus-vyniotuvus ir kita.

Kooperatyvas teiks įvairias agroserviso paslaugas. Pavasarį jas pradėjo nuo kultivavimo darbų. Žolės presai-vyniotuvai dirba įvairiose rajono vietose – pradedant Ramoniškiais, baigiant Kybartų kraštu.



Publikuota: 2006-06-23 15:34:09

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai