„Santaka“ / Žemdirbiai domėjosi ekologinio ūkininkavimo naujovėmis

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda ekologiškai užaugintą mėsinę kiaulę (apie 200 kg svorio, 1,70 Eur už kg). Tel. 8 670 98 550.
Galioja iki: 2019-02-21 13:54:29

Atlieka vidaus ir lauko apdailos darbus. Tel. 8 623 56 052.
Galioja iki: 2019-02-23 09:35:01

Parduoda arba išnuomuoja 3 ha žemės Vilkupių kaime. Tel. 8 626 38 767.
Galioja iki: 2019-02-28 08:11:49

Parduoda naudotą 6 stalčių šaldiklį BOSCH, šiaudapjovę („akselinę“) su vienfaziu vokišku varikliu. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-02-28 08:12:20Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2015-06-01 16:44

Dalinkitės:  


Rajono ūkininkai VĮ „Ekoagros“ specialistams Remigijui Geruliui (dešinėje) bei Tomui Kašinskui turėjo nemažai klausimų.

Autoriaus nuotr.


Žemdirbiai domėjosi ekologinio ūkininkavimo naujovėmis

Andrius GRYGELAITIS

Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus specialistai surengė seminarą, per kurį žemdirbiams buvo atsakyta į visus ekologinio ūkininkavimo bei išskirtinės kokybės produktų sertifikavimo klausimus.Turi paskubėti

Šiuo metu Vilkaviškio rajone ekologiškai ūkininkauja tik 22 žemdirbiai. Dažniausiai jie tai daro mišriuose ūkiuose, kur verčiasi tiek augalininkyste, tiek gyvulininkyste. Norinčiųjų pradėti ekologiškai ūkininkauti yra ir daugiau. Į Žemės ūkio skyriaus surengtą seminarą susirinko per 20 rajono žemdirbių.

Nuo šių metų norintiesiems ekologiškai ūkininkauti ir gaminti išskirtinės kokybės žemės ūkio bei maisto produktus įsigaliojo nemažai naujovių. Jas rajono žemdirbiams pristatė VĮ „Ekoagros“ specialistai Remigijus Gerulis bei Tomas Kašinskas.

Kaip ir kasmet, taip ir šiais metais ūkininkai, deklaruojantys žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus, užsiimantys ar planuojantys užsiimti ekologiniu ūkininkavimu, gali kreiptis Europos Sąjungos ir valstybės teikiamos finansinės paramos. Iki birželio 15 d. vykstančio pasėlių deklaravimo metu pareiškėjai, pateikę bendrąją paraišką, gali prašyti paramos už plotus pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“.

„Paraiškas galima pateikti seniūnijoje, kurioje registruota pareiškėjo žemės ūkio valda, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos rajonų biuruose, taip pat – internetu, prisijungus prie VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro Paraiškų priėmimo informacinės sistemos. Atkreiptinas dėmesys, kad po birželio 15 d. pareiškėjų paraiškos sertifikuoti ekologinę gamybą ir išskirtinės kokybės vaisius, uogas bei daržoves nebebus priimamos“, – pabrėžė T. Kašinskas.Daugybė klausimų

Mūsų rajono žemdirbiai seminarą vedusiems specialistams turėjo nemažai klausimų. Vištyčio seniūnijoje gyvenanti Nijolė Kažemėkaitė yra viena iš tų, kuri nori pradėti ekologiškai ūkininkauti, todėl ją domino itin daug dalykų – nuo gyvulių įsigijimo iki produkcijos realizavimo.

Nemažai klausimų svečiams pateikė ir atskiruose ūkiuose Klausučių seniūnijoje triūsiančios Vitalija Jokubaitienė bei jos dukra Virginija Jokubaitytė, Šeimenos seniūnijoje gyvenantis Stasys Matonis, Bartninkų seniūnijoje ūkininkaujanti Alma Maskaliūnaitė. Aktyvūs buvo ir kiti rajono žemdirbiai.

Mūsų kraštiečius domino ir kai kurie kiti klausimai, į kuriuos VĮ „Ekoagros“ specialistai negalėjo atsakyti. Dėl šios priežasties rajono ūkininkai pageidavo, kad ateityje panašiuose seminaruose dalyvautų ir Nacionalinės mokėjimo agentūros bei Žemės ūkio ministerijos atstovai.

Kalbėdami apie įsigaliojusias naujoves, specialistai pabrėžė, kad paramos gali kreiptis ūkininkai, visoje valdoje vykdantys ar iš karto po paramos paraiškos pateikimo įsipareigojantys vykdyti su ekologine žemės ūkio gamyba susijusią veiklą.

„Paramos gali kreiptis ir žemdirbiai, vykdantys su ekologine žemės ūkio gamyba susijusią veiklą ne visoje valdoje, tačiau tokiu atveju jie privalės įsipareigoti nuo 2016 metų visoje valdoje ūkininkauti tik ekologiškai“, – sakė T. Kašinskas.Parama – aktyviam ūkininkui

Viena pagrindinių naujovių yra ta, kad išmokos skiriamos tik aktyviems žemės ūkio veiklos subjektams, nevykdantiems tiesioginėmis išmokomis neremiamų veiklų. Ūkininkai turi neeksploatuoti oro uostų, neteikti geležinkelio, nekilnojamojo turto paslaugų ir kt.

Lauko plotas, už kurį gali būti mokamos išmokos pagal priemonės veiklas, turi būti ne mažesnis kaip 0,1 ha. Bendras tinkamas paramai žemės ūkio naudmenų plotas, už kurį gali būti mokama kompensacinė išmoka, turi būti ne mažesnis kaip 1 ha.

Šiame laikotarpyje pirmenybė teikiama gyvulininkystei, todėl numatyta remti javų auginimą pašarams, jei ūkyje laikomi galvijai, kiaulės ar paukščiai. Parama už javus pašarams mokama tik už sertifikuotą plotą, kurio ne daugiau kaip 1 ha tenka vienam sutartiniam gyvuliui.

Kitas naujas dalykas – parama už atidėtą nuo gamybos žemę. Ekologiškai ūkininkaujant, labai svarbus yra dirvožemio kokybės išsaugojimas, todėl taikydamas sėjomainą ūkininkas vienerius metus tam tikrame plote turės auginti ne ekologišką produkciją, o daugiamečių žolių masę, paskui ją aparti ir taip pagerinti žemės kokybę.

Už tokį įsėlio auginimą, skirtingai bei anksčiau, bus mokama išmoka.Turės pateikti

Nuo šiol yra kiek pakoreguotos ūkininkavimo sąlygos tiems ūkiams, kurie augina vaistažoles ar prieskonines žoles. Parama už vaistažoles, aromatinius ir prieskoninius augalus mokama tik tiems paramos gavėjams, kurie verčiasi specializuota vaistažolininkyste, aromatinių prieskoninių augalų auginimo veikla (pajamos iš šios produkcijos gamybos turi sudaryti ne mažiau kaip 50 proc. iš ekologinės gamybos veiklos gaunamų ūkio pajamų), perdirbantiems produkciją ūkyje arba parduodantiems žaliavą tokioms įmonėms, kurios perdirba šios rūšies produkciją. Atkreiptinas dėmesys, kad parama teikiama už ne didesniame kaip 20 ha plote auginamus šios pasėlių grupės augalus.

„Nauja ir tai, kad šiame laikotarpyje įsigalioja nuostata, jog ūkininkas ar bendrovė turės pateikti duomenis sertifikavimo įstaigai „Ekoagros“ apie užaugintą ir realizuotą produkciją. Taip pat bus kreipiamas dėmesys ir į ekologinės produkcijos derlingumą. Jei derlingumas bus pernelyg mažas, išmoka einamaisiais metais už tuos laukus nebus skiriama. Taip bus drausminami ūkininkai ir siekiama realios produkcijos gamybos“, – pabrėžė T. Kašinskas.Paramos dydis

Už laukus, kuriuose įgyvendinama priemonės veikla „Parama ekologiniam ūkininkavimui“, kompensacinė išmoka mokama kiekvienais metais per įsipareigojimų laikotarpį.

Už 1 ha javų skiriama 218 Eur, javų pašarams – 232 Eur, javų, daugiamečių žolių sėklai – 273 Eur, daugiamečių žolių įsėlio – 59 Eur, daugiamečių žolių – 176 Eur, daržovių, bulvių – 525 Eur, vaistažolių, aromatinių ir prieskoninių augalų – 487 Eur, uogynų ir sodų – 518 Eur kompensacija.

Už laukus, kuriuose įgyvendinama priemonės veikla „Parama perėjimui prie ekologinio ūkininkavimo“, už hektarą javų skiriama 238 Eur, už javų pašarams – 247 Eur, javų, daugiamečių žolių sėklai – 298 Eur, daugiamečių žolių įsėlio – 59 Eur, daugiamečių žolių – 182 Eur, daržovių, bulvių – 525 Eur, vaistažolių, aromatinių ir prieskoninių augalų – 516 Eur, uogynų ir sodų – 534 Eur kompensacinė išmoka.

Tais atvejais, kai metinė bendroji pareiškėjų prašoma paramos suma einamaisiais metais viršija bendrą numatytą metinę paramos sumą, taikomas paramos mažinimas pareiškėjams, prašantiems paramos daugiau nei 200 ha. Tokiems pareiškėjams taikomas proporcingas paramos mažinimas už plotą, viršijantį 200 ha. Tokiems pareiškėjams už plotą, viršijantį 200 ha, parama mažinama ir išmoka mokama 70 proc. nuo apskaičiuoto išmokos dydžio.

Į Vilkaviškį atvykę specialistai vylėsi, kad ekologinė gamyba per šį laikotarpį išaugs, o vartotojus pasieks gera ir kokybiška produkcija.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Darbus ir dainas skyrė Lietuvai
* Pakeitęs pavardę praeities neištrinsi
* Vištyčio gyventojų sodyboje kas rytą pusryčiauja voverės
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą į merus balsuotumėte?
Sauleną Aželską
Žilviną Gelgotą
Valentiną Gražulį
Algirdą NeiberkąKalbos patarimai

Ar vartotinas junginys „bendrai paėmus“?
Ne, prieveiksmis „bendrai“ nevartotinas kaip apibendrinamasis žodis, vartotina apskritai paėmus. Pvz.: Bendrai (= Apskritai ) paėmus, rezultatai buvo neblogi.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas