„Santaka“ / Vieni – apie tiltus, kiti – apie miltus

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Išvalo lietaus nubėgimo sistemas Jūsų namuose ar sodyboje. Atlieka smulkų lietaus nutekėjimo sistemų remontą. Ruoškitės rudens darganoms vasarą. Tel. 8 622 30 435.
Galioja iki: 2019-06-29 13:01:01

Parduoda gyvenamąjį namą Šiaurės g. 15, Vilkaviškyje (2000 m. pastatytas, yra 12 a žemės, ūkinis pastatas, 3 garažai). Tel. 8 662 02 402.
Galioja iki: 2019-06-30 16:06:24Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2015-04-17 15:28

Dalinkitės:  


Vieni – apie tiltus, kiti – apie miltus

Pasirodžius straipsniui „Įstaigų vadovų ataskaitose – problemos ir... pasakos“ („Santaka“, Nr. 38) redakcija gavo Nijolės Paleckienės, Kybartų vaikų globos namų direktoriaus pavaduotojos socialiniams reikalams, laišką.

Jame autorė pasidalijo mintimis apie publikaciją, kurioje cituojama Kybartų vaikų globos namų direktoriaus 2014 m. veiklos ataskaita, ir išdėstė savo, kaip minėto dokumento rengėjos, nuomonę apie straipsnį: „Nesutinku su korespondentės Renatos Vitkauskienės interpretacijomis dėl Kybartų vaikų globos namų vadovo 2014 m. veiklos ataskaitos. Tai tikrai nėra ataskaita-pasaka. Globos namų ataskaita sutalpinta į 22 puslapius ir atitinka įstaigos 2014 m. socialinės veiklos programą. Ataskaitoje pateikta 2014 m. vykdyta socialinė veikla: vaikų pirminių socialinių įgūdžių ugdymas, ypač higieninių ir darbinių; psichinio atsparumo stiprinimas, problemų sprendimas ir kognityvinių gebėjimų ugdymas; meilės, pagarbos ir pasitikėjimo ugdymas; tarpusavio santykių gerinimas ir pagalba jaunesniems vaikams; mokymosi motyvacijos stiprinimas; vaikų kūrybiškumo plėtojimas; prevencinis darbas prieš tabaką, alkoholį ir narkotines medžiagas; pagarbos globos namams ugdymas; meilės tėvynei, jos kalbai, kultūrai, žmonėms ugdymas; šeimos tradicijų, papročių, moralinių nuostatų ir vertybių ugdymas; vaiko teisių ir teisėtų interesų apsauga bei renginiai.

Šeimos tradicijų, papročių, moralinių nuostatų ir vertybių ugdymas bei renginiai ataskaitoje buvo aprašyti plačiau. Renginio ar pokalbio pavadinimas be išsamesnio aprašymo gali atrodyti tik skambi frazė. Ir nieko tokio, kad aprašant advento popietę buvo plačiau paminėti inscenizuotos pasakos fragmentai. Tik apmaudu, kad korespondentė iš konteksto išėmė kelis sakinius ir savaip interpretavo. Štai kaip iš tikro ataskaitoje yra aprašyta globos namuose vykusi advento popietė: „Šiemet advento popietė vyko gruodžio 15 dieną. Įspūdingai papuoštoje salėje tvyrojo laukimo dvasia ir ramybė: advento vainikas, žėrinti eglutė, jaukus židinys, žiemos puokštės, popierinės balerinos su snaigių sijonėliais ir daug kitos šventinės atributikos... Suskambus kalėdinei giesmei sveikinimo žodį tarė įstaigos vadovė Aldona Vieraitienė. Ji linkėjo visiems, o svarbiausia vaikams, kad Šv. Kalėdas pasitiktų tyromis širdimis, mokėtų užjausti, padėti, paguosti, atleisti. Direktorė kvietė visus dalyvius ką nors gražaus pasakyti šalia esančiam, taip įprasmindama šią nuostabią laukimo šventę, ir uždegė advento žvakes.

Svarbiausias šventės akcentas – spektaklis „Kalėdų naktį pildosi svajonės“. Spektaklio metu mergaitė parašė Kalėdų Seneliui laišką ir užsnūdo, tuomet piktasis paštininkas pagrobė jos ir kitų vaikų laiškus ir juos sunaikino. Pabudusi mergaitė išgirdo, kaip šnabždasi žaislai: fėjos, drugeliai, nykštukai. Nustebusi paklausė, ar tikrai žaislai kalba. Žaislai ne tik kalbėjo, bet ir pašoko kalėdinį šokį. Sužavėta mergaitė garsiai mąstė: „Tikrai Kalėdų naktį pildosi svajonės!“

Netrukus Kalėdų Senelis atkeliavo, o paskui jį – paštininkas, kuris labai apgailestavo ir atsiprašė už savo poelgį. Mergaitė jam atleido, nes jos svajonė sulaukti Kalėdų Senelio išsipildė.

Pabaigoje vaikai kartu su darbuotojomis giedojo kalėdinę giesmę. Globotinių akyse spindėjo džiaugsmas. Jie iš naujo patikėjo Kalėdų stebuklu. Jų širdelės prisipildė skaidrių emocijų ir gėrio.“

Tegul laikraščio skaitytojas iš pilno aprašymo sprendžia pats, ar čia pasaka, ar ataskaita apie globos namuose vykusį renginį. Jeigu globos namų veikloje su vaikais buvo panaudota pasaka, tai ataskaitoje apie tai trumpai ir buvo parašyta.

Mūsų įstaigos ataskaitas prašė pristatyti Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, anksčiau Valstybės vaiko teisių apsaugos kontrolierės pareigas ėjusi Rimantė Šalaševičiūtė, tačiau niekas niekada nėra įvardijęs trūkumų. Visada geru žodžiu dėl dokumentų parengimo mūsų įstaigą minėjo ilgus metus dirbusi Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Danutė Grabauskienė.

Tai, kas ataskaitoje aprašyta apie šeimos tradicijų, papročių, moralinių nuostatų ir vertybių ugdymą, pateikta joje kaip mokomoji medžiaga vaikams. Visai neatsitiktinai globos namų ataskaitoje atsirado korespondentės straipsnyje taip išjuoktas sakinys „Kūčių naktį neužmirštamas nė vienas gyvulys tvarte.“

Toks atminimas buvo aiškintas Kristaus gimimu kūtelėje tarp gyvulių. Deja, deja, korespondentė to neparašė. Kaip ir neparašė, kokių žinių vaikams buvo suteikta apie Užgavėnes, tik beveik iš puslapio aprašymo „išėmė“ ir pateikė du sakinius. Gaila, kad neparašė nė žodžio apie ataskaitoje minimą įspūdingą Užgavėnių šventimą mūsų globos namuose. Neparašė ir tai, kad visos žinios, ne tik du sakiniai, apie vieną archajiškiausių lietuvių kalendorinių švenčių buvo perteiktos vaikams.

Susidarė įspūdis, kad iš 22 lapų metinės ataskaitos ištraukus iš bet kurios vietos šešis su puse sakinio ir savaip interpretavus galima rašyti bet ką. Su tokiu akibrokštu per 18 darbo metų globos namuose dar niekada neteko susidurti.

Kodėl geri dalykai yra paminami, o visuomenė klaidinama? Nejaugi nereikia jausti atsakomybės už ištartus ar parašytus žodžius?“
REDAKCIJOS KOMENTARASStraipsnyje „Įstaigos vadovų ataskaitose – anekdotai ir... pasakos“ Kybartų vaikų globos namų direktoriaus 2014 m. veiklos ataskaita pacituota be tikslo suklaidinti visuomenę dėl įstaigos veiklos, o patį raštą prilyginti pasakai. Į ataskaitą dėmesį atkreipėme dėl oficialiam dokumentui neadekvataus turinio ir pasirinkto kalbos stiliaus. Pastarasis yra akivaizdžiai nutolęs nuo administracinio, kuriuo turėtų būti rašomi dokumentai. Tad nusistebėjome, kad tai neužkliuvo nei ataskaitą „laiminusiems“ Savivaldybės administracijos atsakingiems specialistams, nei ją tvirtinusiems politikams.

Natūraliai kilo klausimas, ar politikai apskritai skaitė įstaigų ataskaitas, kurių tos dienos posėdyje jie turėjo patvirtinti net 45. Kita vertus, kas gali turėti tiek kantrybės ir laiko perskaityti kai kuriuos iš tiesų labiau į ilgas pasakas, o ne į ataskaitas panašius dokumentus?!

Nesinorėtų ataskaitų rengėjams aiškinti vidurinės mokyklos kurso apie funkcinius kalbos stilius. Manome, kad jie tikrai žino, jog dokumentams ir tarnybiniams raštams yra taikomas administracinis funkcinis stilius – aiškus, dalykiškas, konkretus. Šiam kalbos vartojimo būdui būdingas oficialumas, tikslumas, glaustumas, standartiškumas, griežtos formos. Administraciniam stiliui nebūdingas individualumas, emocionalumas, vaizdingumas.

Vietomis publicistiniu stiliumi parašyta Kybartų vaikų globos namų veiklos ataskaita, ypač pirmiau pacituota ataskaitos dalis, sutikite, labiau primena straipsnį ar kalbą su detaliu šventės atpasakojimu, siekiant ne tik išdėstyti faktus, bet ir lyrinėmis intonacijomis atitinkamai nuteikti skaitytoją. Beje, net laikraštyje paprastai nespausdiname tokių ilgų ir detalių švenčių aprašymų.

N. Paleckienės beveik netrumpintą tekstą išspausdinome tik dėl to, kad vėl nebūtume apkaltinti, jog citatą išplėšėme iš konteksto ir parašėme „bet ką“. Iš tiesų tegul pats skaitytojas susidaro savo nuomonę. Tačiau patikėkite, panašių įspūdį, emocijas keliančių vaizdelių apie Kalėdų naktį šnabždančias fėjas, drugelius ir nykštukus bei paaiškinimų, kad Užgavėnės yra viena archajiškiausių lietuvių kalendorinių švenčių, tikrai nėra nė vienoje Savivaldybės administracijai pateiktų įstaigų ataskaitų. Ir tai suprantama. Paklausta, ar Savivaldybė yra nustačiusi ataskaitų rengimo tvarką arba parengusi kokias nors rekomendacijas, Bendrojo skyriaus vedėja Dileta Kviesulaitienė atsakė, kad tokios tvarkos nėra, tačiau, anot jos, ir taip visi žino, kad „ataskaitose romanų rašyti nereikia“.

Kaip paaiškino Savivaldybės administracijos vyriausioji kalbos specialistė Ilona Vitkauskaitė, už Tarybai teikiamų sprendimų projektų priedus, šiuo konkrečiu atveju – už ataskaitas, yra atsakingi jų rengėjai. Specialistė sakė, kad ji niekuomet neatsisakanti padėti, jeigu įstaigos ar Savivaldybės administracijos skyriaus vadovas kreipiasi prašydamas kalbininko konsultacijos dėl dokumentų rengimo. Ruošdami Kybartų vaikų globos namų direktoriaus 2014 m. veiklos ataskaitą, jos rengėjai pagalbos į kalbos specialistę nesikreipė.

Beje, sektinų dokumentų pavyzdžių esama minėtos ataskaitos prieduose. Jais galėtų būti Kybartų vaikų globos namų psichologės, medicinos kabineto veiklos ataskaitos.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Trilaukio keistenybė – „šokinėjantys“ arseno rodikliai
* Rajono pienininkų situacija lieka neaiški
* Dailininkas lietuviškus peizažus tapo kelis dešimtmečius
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar mokate plaukti?
Taip, puikiai.
Plaukiu prastai.
Mokausi.
Nemoku.Kalbos patarimai

Praeitais ar praėjusiais metais?
Taisyklingi bei vartotini abu variantai: praėjusiais metais ir praeitais metais, praėjusią savaitę ir praeitą savaitę.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas