„Santaka“ / Vėjo jėgainių kaimynystės žmonės nenori

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda prikabinamą namelį-kemperį (be dokumentų), melžimo aikštelę (2 vietų), rusišką ritininį presą PRP-1,6. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-05-23 09:34:14

Reikalingas žmogus, turintis žoliapjovę, sezono metu pjauti žolę sklype aplink namą Pilviškių miestelyje. Tel. 8 682 20 404.
Galioja iki: 2019-05-23 10:45:52

Parduoda plastikinį 1 t talpos konteinerį (metaliniame rėme su prailgintu išleidimo čiaupu) vandeniui, kurui, skystoms trąšoms ir pan. Yra galimybė atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2019-05-26 09:34:13

Buhalterė ieško papildomo darbo. Tvarko įmonių, ūkininkų buhalteriją. Tel. 8 678 70 201.
Galioja iki: 2019-05-31 16:30:41

3 greta esančius sodus „Pasagos“ bendrijoje. Bendras plotas 12 a. Tel. 8 637 22 279.
Galioja iki: 2019-06-01 15:31:53Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2015-04-15 16:31

Dalinkitės:  


Darius Mačiulskas (iš kairės), Kęstutis Pikčilingaitis ir Valdas Kisielius įsitikinę, kad vėjo jėgainių kaimynystė pažeistų jų interesus.

Autorės nuotr.


Vėjo jėgainių kaimynystės žmonės nenori

Renata VITKAUSKIENĖ

Gyventojai, įsikūrę Mažųjų Būdežerių kaime, prie kelio Bartninkų link, nerimauja dėl perspektyvos gyventi vėjo jėgainių kaimynystėje. Žmonės nežino, ar tikėtinos statybos, kurioms, jų manymu, jau pradėta rengtis, būtų legalios. Gyventojai prašo mero ir rajono Tarybos Savivaldybės lygmeniu priimti sprendimą neleisti statyti vėjo jėgainių arčiau kaip 2 km nuo gyvenamųjų teritorijų.


Neįprasta veikla pasėliuose


Darbai, sukėlę aplinkinių žmonių susidomėjimą, Mažųjų Būdežerių kaimo laukuose, netoli Vilkaviškio miesto pietinės ribos, prasidėjo paskutinėmis kovo dienomis. Dirbamos žemės privačiuose sklypuose pasirodė ekskavatoriai, traktoriai, žemės gręžimo technika.

„Skirtingose vietose buvo nukastas ir išvežtas paviršinis dirvožemio sluoksnis, pripilta smulkinto statybinio laužo, žvyro ir taip sutvirtinus gruntą įruoštos keturios aikštelės. Link jų vedančių lauko kelių atkarpos taip pat sutvirtintos, vietomis paplatintos, o ten, kur privažiavimo nebuvo, įrengtas naujas. Dėl grunto tyrimų kiekvienoje aikštelėje buvo padaryta po gręžinį“, – rodydamas skirtingose vietose baltuojančius keturis kauburėlius apie darbus, atliktus žiemkenčių laukuose, pasakojo Mažųjų Būdežerių kaimo gyventojas Darius Mačiulskas.

Aplinkiniai gyventojai nedelsdami suskubo aiškintis, kas vyksta ir ko jiems tikėtis kaimynystėje. Apie galimai iškilsiančias vėjo jėgaines pirmą sykį jie išgirdo iš žmonių, dirbusių rengiant aikšteles.

Tokias šnekas išgirdę vietos gyventojai sunerimo ir ėmė ieškoti patikimesnių bei išsamesnių paaiškinimų. Panaršę internete, pasiteiravę kelininkų, energetikų, žmonės gavo neoficialios informacijos, kuri kalbas apie jų kaimynystėje galimai iškilsiančias vėjo jėgaines netiesiogiai patvirtino. Neturėdami konkrečių atsakymų į jiems kylančius klausimus dėl įrenginių galingumo, aukščio, gyventojai galėjo daryti tik tam tikras skaičiavimais besiremiančias prielaidas.

Norėdami aiškumo jie kreipėsi į statybų reikalus tvarkančius valdininkus. „Vienas skambinome Savivaldybės vyriausiajam architektui, kitas – Marijampolės teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vyriausiajam specialistui. Tačiau niekas nieko nežinojo, negirdėjo, iš valdžios mes nieko taip ir nesužinojome“, – apie paties ir kaimynų pastangas išsiaiškinti situaciją pasakojo D. Mačiulskas.

Matydamas ne žemės ūkio veiklai rengiamus plotus, su nerimu į juos žiūri ir vienkiemyje įsikūręs Kęstutis Pikčilingaitis. „Šiandien bėdos dar nėra, tačiau ji bus, jeigu teks gyventi keturių vėjo jėgainių apsuptyje“, – kalbėjo vyriškis.


Pramoninės zonos nenori


Siekdami daugiau sužinoti apie darbus, kuriems galimai rengiamasi sklypuose, esančiuose vos už kelių šimtų metrų nuo jų privačių valdų, ir maždaug 650 m iki Vilkaviškio ribos, žmonės merui ir rajono Tarybai įteikė raštą. Kone šimtas jį pasirašiusių gyventojų į valdžią kreipėsi dėl dviejų dalykų. Pirmiausia jie prašo atsakyti, ar galimai vyksiančioms vėjo jėgainių statyboms Mažųjų Būdežerių kaime yra išduoti leidimai.

Bendro rūpesčio sutelkti kaimynai pabrėžė, jog iš esmės jie nėra prieš vėjo energetiką, tik siekia, kad jėgainės būtų statomos žmonių sveikatai saugiu atstumu ir kad būtų paisoma vietinių gyventojų interesų. „Dėl triukšmo, infragarso sklaidos ir šešėliavimo poveikio kyla grėsmė žmonių sveikatai, normalioms gyvenimo sąlygoms. Dėl šitų aplinkybių nuvertėja gyventojų nuosavybė. Juk turi būti paisoma ir mūsų, kur kas anksčiau nei verslininkai šią ramią bei gražią užmiesčio vietą gyventi pasirinkusių žmonių, interesų. Mes nenorime pramoninės zonos šalia savo namų, nesutinkame, jog vėjo jėgainės iškiltų prie pat mūsų sklypų“, – sakė D. Mačiulskas. Tą patį kalbėjo ir Dainius Aušrota, Valdas Kisielius, kurių kiemus nuo nepageidaujamų įrenginių skirtų vos keli šimtai metrų.

Mažųjų Būdežerių gyventojai sunerimę, kad laikui bėgant vėjo jėgainės pradės suktis ne tik už jų tvorų, bet ir kone prie pat miesto ribos. Tad į rajono politikus jie kreipėsi ne vien tik dėl savęs, bet ir dėl gyvenimo kokybės visame Vilkaviškyje.

„Gresianti problema dabar opiausia Mažųjų Būdežerių kaimo, sodų bendrijų „Pasaga“, „Ridikas“, taip pat ir pietinio miesto pakraščio gyventojams. Tačiau sykiu mes norime užkirsti kelią dar ir tam, kad ilgainiui Vilkaviškis nebūtų apstatytas vėjo jėgainėmis. Juk verslininkams patogu jas rengti ten, kur jau yra sutvarkyta infrastruktūra, geri keliai, arti yra elektros perdavimo sistemos“, – kalbėjo K. Pikčilingaitis.


Viltis deda į politikus


Už savo interesus stoję žmonės visas viltis dabar sieja būtent su Savivaldybės taryba, nes, jų nuomone, vėjo jėgainių statybą reglamentuojantys dabartiniai šalies įstatymai yra palankūs tik verslui. Prašoma vietos politikų Savivaldybės lygmeniu priimti sprendimą, kad nesant gyventojų sutikimo vėjo jėgainės būtų statomos ne arčiau kaip 2 km iki namų valdų sklypų ribų. Jų žiniomis, kai kuriose Europos Sąjungos šalyse tam tikrais atvejais įstatymai įpareigoja palikti dar didesnį atstumą. Kreipdamiesi į politikus žmonės rėmėsi klaipėdiečių pavyzdžiu ir patirtimi, kai 2011 m. Klaipėdos rajono savivaldybės taryba nutarė stabdyti vėjo energetikos plėtrą rajone, kol bus priimti teisės aktai, parengti planai, reglamentuojantys vėjo jėgainių statybą.

Rajono meras Algirdas Neiberka patvirtino, kad tokį gyventojų prašymą yra gavęs. „Savivaldybė leidimo Mažųjų Būdežerių kaime statyti vėjo jėgaines nėra išdavusi, nes dėl to joks statytojas nesikreipė, – sakė A. Neiberka. – Architektūros ir urbanistikos skyriaus specialistai per šią savaitę turėtų išsiaiškinti ir gyventojams atsakyti, kokiomis sąlygomis gali būti išduodami tokie leidimai.“

Meras akcentavo, jog sprendžiant dėl leidimo statyti vėjo jėgaines Mažųjų Būdežerių kaime reikėtų įvertinti tą aplinkybę, kad netoliese yra sodų bendrija „Pasaga“. Mat tokias zonas svarstoma pertvarkyti į gyvenamąsias teritorijas. „Pats buvau nuvažiavęs pasižiūrėti į minėtą vietą. Šiandien galiu pasakyti savo asmeninę nuomonę, jog ta teritorija nėra tinkama statyti vėjo jėgaines“, – kalbėjo A. Neiberka.


Žiūrės, ar verta statyti


Išsiaiškinome, kad galimybę statyti keturias vėjo jėgaines Mažųjų Būdežerių kaime svarsto Marijampolėje registruota UAB „Rigedus“. Jos savininkas Raimundas Jakštas sakė, jog tokių minčių kilo įsigilinus į 2008 m. pabaigoje patvirtintą Vilkaviškio rajono savivaldybės teritorijos bendrąjį planą. Vienas iš jame siūlomų sprendinių – leisti įrengti vėjo jėgaines elektros energijai gaminti, atlikus poveikio aplinkai, sveikatai ir strateginį pasekmių aplinkai vertinimą. Teritorija Mažųjų Būdežerių kaime verslininkui atrodo patraukli dėl galimybės vėjo jėgaines prijungti prie elektros perdavimo sistemų.

Pasak R. Jakšto, kol kas dar aiškinamasi, ar toje vietoje ekonomiškai apsimokėtų statyti elektros gamybos įrenginius.

„Tuos sklypus išsinuomojome metams. Užsakėme, kad privačiuose laukuose, keturiose vietose, atliktų geologinius tyrimus. Tam leidimo iš Savivaldybės nereikia. Laukdami atvykstančių specialistų gruntą paruošėme taip, kaip jie buvo nurodę. Kad technika galėtų dirbti, buvo atgabenta betono plokščių. Jas išvežėme, kai gręžiniai buvo padaryti. Po šitų darbų tuose keturiuose plotuose nėra žaliuojančių javų, bet tai dar nereiškia, jog ten jau įrengtos aikštelės, – kalbėjo R. Jakštas. – Dar esame užsakę atlikti tam tikrų vėjo parametrų matavimus. Turėdami specialistų išvadas skaičiuosime, ar minėtoje vietoje apsimoka investuoti. Jeigu nutarsime vėjo jėgaines statyti, tikrai atliksime visus įstatymuose numatytus žingsnius.“

R. Jakštas sakė, kad jam tai būtų ketvirtoji tokia statyba. „Tokie vėjo „malūnai“ stovi Gižuose, dviejose vietose Kalvarijos savivaldybėje. Tenykščiai gyventojai yra davę sutikimus ir sakosi nepatiriantys nė mažiausių problemų dėl jėgainių“, – teigė bendrovės direktorius. Jis patikino galėsiantis susitikti su nerimaujančiais gyventojais ir atsakyti į jiems rūpimus klausimus.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Mūsų balsai ir premija – „Purpurinio vakaro“ autorei
* Dovanotomis gėlėmis pasipuošė ne tik Vilkaviškis
* Dėl šalnų prognozuojamos aukštesnės vaisių ir uogų kainos
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar esate gavę europinės paramos lėšų?
Gavau paramą verslui, ūkiui.
Paramos lėšomis atsinaujinau būstą.
Prašiau, bet man jų neskyrė.
Europinių pinigų nesu prašęs.Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „daleisti“?
Ne, nes jis sudarytas su svetimu priešdėliu da-. Vietoj daleisti teikiami šie veiksmažodžiai: 1. leisti atsirasti, pa(si)daryti, pvz.: Negalime daleisti pažeidimų (= leisti atsirasti pažeidimams ); 2. sakyti, tarti, manyti, pvz.: Daleiskim (= Sakykim; Tarkim ), tu teisus.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas