„Santaka“ / Išmokų vėlavimo priežastis ūkininkams aiškino NMA vadovai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda svarstykles, pasveriančias iki 200 k. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2020-04-08 15:06:20

Perka 1–1,5 kambario butą Vilkaviškyje (siūlyti tik I a.). Tel. 8 620 42 988.
Galioja iki: 2020-04-08 15:08:58

Parduoda labai geros būklės javų kombainą LAVERDA 3400 (3,6 m pjaunamoji, variklio galingumas 115 AJ, 6 cilindrų, IVECO smulkintuvas). Tel. 8 601 18 005.
Galioja iki: 2020-04-12 09:10:44Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-02-01 08:27

Dalinkitės:  


Klausimų NMA vadovams ir specialistams turėjo ne tik didieji, bet ir smulkesni ūkininkai. Savo reikalus su NMA direktoriumi V.Miltieniu (kairėje) atėjo išsiaiškinti V.Akucevičius ir kiti žemdirbiai. Ūkininkų problemų atidžiai klausėsi Žemės ūkio skyriaus svedėjas A.Pilipavičius.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Išmokų vėlavimo priežastis ūkininkams aiškino NMA vadovai

Algimantas GUDAITIS

Jau seniai į rajono Ūkininko dieną buvo susirinkę tiek žemdirbių, kaip praeitą trečiadienį. Vilkaviškio kultūros rūmų beveik 500 vietų salėje visos kėdės buvo užimtos.

Ūkininkų susirinkimą pradėjęs rajono meras Algirdas Bagušinskas teigė, kad tokią gausybę žmonių sukvietė rūpesčiai ir nesklandumai, kurie atsirado pradėjus mokėti Europos Sąjungos (ES) paramą (tiesiogines išmokas) už 2004 metais deklaruotas žemės ūkio naudmenas ir pasėlius.Pagyrė už aktyvumą

Žemdirbių rūpesčiams išsklaidyti, rajonui atstovaujančių Seimo narių Algirdo Butkevičiaus ir Algirdo Ivanausko pakviesti, į Ūkininko dieną atvyko Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) prie Žemės ūkio ministerijos direktorius Valentinas Miltienis, NMA Rinkos reguliavimo programų departamento direktoriaus pavaduotojas Vitas Lopinys, šio departamento Pieno kvotų skyriaus vedėja Viktorija Vasiliauskaitė, Kaimo plėtros programų departamento direktoriaus pavaduotojas Žygimantas Pliuskus.

Ūkininko dienoje dalyvavo Seimo narys A.Ivanauskas, Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkė Genutė Staliūnienė, rajono Savivaldybės atsakingi darbuotojai, Žemės ūkio skyriaus specialistai.

Kai kurie rajono ūkininkai ES tiesiogines išmokas už 2004 m. deklaruotas žemės ūkio naudmenas ir pasėlius jau gavo prieš Naujus metus, kitus paramos pinigai pasiekia dabar, o nemaža dalis ūkininkų tik gauna iš NMA laiškus su išdėstymais apie jų deklaracijose ir paraiškose padarytas klaidas bei prašymais jas ištaisyti. Kada tokie ūkininkai sulauks ES paramos – nežinia. Sunku pasakyti, ar po NMA vadovo ir specialistų paaiškinimų, po atsakymų į gausius žemdirbių klausimus, žmonės išsiskirstė viską supratę ir nusiraminę. Didesnių vilčių greičiau gauti paramą NMA atstovai nesuteikė, tik pažadėjo, kad ūkininkai, padarę klaidas ar netikslumus deklaracijose ir paraiškose, paramą su didesnėmis ar mažesnėmis nuoskaitomis iki balandžio 30 d. tikrai atsiims.

NMA direktorius V.Miltienis pagyrė Suvalkijos ūkininkus už aktyvumą. Pasak jo, tokių pilnų salių kituose rajonuose retai būna. Gal tai ir nenuostabu, nes mūsų rajone beveik nėra nedirbamos žemės, ES paramos laukia kiekvienas ūkininkas. Be to, ir paramos mastai, lyginant su ankstesniais metais, padidėjo bent 10 kartų. Žemdirbiams bus išmokėta apie 500 mln. litų. Iki įstojimo į ES, net pačiais geriausiais metais, šalies valdžia pajėgdavo kaimo žmonėms skirti iki 50 mln. litų įvairios paskirties tiesioginių išmokų.

Suprantama, kad ES parama sauja nežarstoma. Jos išmokėjimas griežtai kontroliuojamas. Nacionalinė mokėjimo agentūra nebaudžia žemdirbių už padarytas klaidas daugiau nei įpareigoja ES teisėtvarka. Agentūra tik suranda klaidas ir prašo žemdirbius jas pataisyti.Pusei pareiškėjų parama sumokėta

Šalyje tiesioginėms išmokoms už deklaruotas žemės ūkio naudmenas ir pasėlius gauti pateikta daugiau nei 238 tūkst. paraiškų. Apie 56 tūkst. paraiškų buvo su klaidomis ir netikslumais. Sausio 25 d. duomenimis, 144 tūkst. pareiškėjų parama jau išmokėta. Jiems į sąskaitas pervesta 208 mln. litų. Iš Vilkaviškio rajono gauta daugiau nei 6600 paraiškų, iki minėtos datos išmokos buvo pervestos beveik 4000 pareiškėjų. Pasak NMA Rinkos reguliavimo departamento direktoriaus pavaduotojo V.Lopinio, dabar klaidų taisymo sparta didėja. Žemdirbiams išsiaiškinti ir pataisyti klaidas padeda žemės ūkio skyrių specialistai. V.Lopinys teigė, kad ne tik svarbu išsiaiškinti pernai padarytas klaidas, bet ir taip sutvarkyti deklaracijas, kad vasarą atvažiavę Europos Komisijos auditoriai neturėtų priekaištų dėl paramos išmokėjimo. Iš klaidų būtina pasimokyti, jų nekartoti bei nedaryti kitų deklaruojant žemės ūkio naudmenas ir pasėlius 2005 metais.Klydo matuodami ir rašydami

Dažniausiai pasitaikančios klaidos praeitų metų deklaracijose ir paraiškose buvo tokios: tą patį plotą deklaravo du pareiškėjai – žemės savininkas ir žemės nuomininkas (naudotojas), neteisingai nurodyti asmens ar valdų kodai bei atsiskaitomųjų sąskaitų numeriai. „Į Agentūros buhalteriją grįžo apie 5 mln. litų vien dėl to, kad žemdirbiai savo paraiškose nurodė klaidingus savo sąskaitų rekvizitus – numerius, kodus, adresus ir kt.“, – tvirtino V.Lopinys. Jis teigė, kad tiems žemdirbiams, kurie deklaracijose ir paraiškose nepadarė klaidų, tiesioginės išmokos bus pervestos iki kovo pabaigos. Tiems, kas deklaravimo dokumentus pateikė su klaidomis, parama, jas ištaisius, bus pervesta per pirmąsias balandžio savaites. Visi tiesiogines išmokas ras savo saskaitose iki balandžio 30 dienos.Blokų paslaptis

Daugiausiai klausimų ir diskusijų sukėlė tai, kad NMA specialistai deklaruotų plotų teisingumą nustato deklaracijose pateiktus duomenis lygindami su laukų žemėlapiuose išdėstytais blokų plotais. Žemėlapius su juose parodytais laukų blokų plotais paruošė ir seniūnijoms pateikė Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos ir VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras. Nors buvo aiškinama, kad tie žemėlapiai paruošti žemės palydovų pagalba ir juose atsispindi visi žemėtvarkos pakitimai, pradėjus tokius žemėlapius naudoti, pasirodė, kad juose yra nemažai nukrypimų nuo situacijos laukuose.

Žemėlapiuose laukų plotai parodyti blokais. Į vieną bloką įeina kelių ūkininkų žemė. Blokų plotai nei ūkininkams, nei paraiškas padėjusiems tvarkyti seniūnijų specialistams buvo nežinomi – jie pasirodė savotiška NMA paslaptimi. Gavę žemdirbių deklaracijas, NMA specialistai pradėjo lyginti deklaracijose nurodytus plotus su žemėlapiniais blokais ir rado nemažai nukrypimų. Agentūra pritaikė ūkininkams kolektyvinę atsakomybę – ji nesigilino, kurio ūkininko žemė neteisingai išmatuota, ir išmokų mokėjimą sustabdė viso bloko žemės naudotojams. Pasitaikė ir tokių atvejų, kai per pirminę patikrą NMA matininkai, patikrinę ūkininko deklaruotus plotus, klaidų nerado, bet bloko plotas, į kurį įeina, sakykim, dar 4 ūkininkų žemė, pasirodė mažesnis už visų penkių ūkininkų deklaruotus laukus. Agentūra patikrintam ūkininkui paramos mokėjimą sustabdė, laiškus pasiuntė visiems 5 ūkininkams prašydama išsiaiškinti, kurio plotai išmatuoti neteisingai.Bendros kalbos nerado

Žemių matavimo ir jų plotų dydžio nustatymo reikalais ūkininkai ir NMA specialistai bendros kalbos nerado. Buvę pasėlių laukai rudenį suarti, daug kur pasėti žiemkenčiai, žemė apsnigta, todėl buvusių pasėlių ribų nesurasi, plotų nepermatuosi. Lieka viena išeitis – tuo plotu, kuriuo viršytas blokas, formaliai susimažinti deklaruotą žemę ir siųsti pataisą Agentūrai. Tačiau tokia netikslumų taisymo tvarka daroma prielaidos 2005 metų deklaravimo klaidoms. Viltis, kad tokių klaidų bus mažiau bent ta, kad NMA jau žada prieš deklaravimo pradžią pateikti žemėlapiuose parodytų blokų plotus. Bet kas žino, ar valdžia nesugalvos dar kokį naują „metodą“ ūkininkų nervams gadinti.Mokė tvarkytis, žada padėti

Apie žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo ypatumus 2005 metais aiškino NMA atstovas Ž.Pliuskus, apie pieno pardavimo kvotų padidinimo, perrašymo tvarką kalbėjo agentūros specialistė V.Vasiliauskaitė. Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkė G.Staliūnienė kvietė ūkininkus aktyviai dalyvauti sąjungos veikloje, supažindino su šiandieninėmis pasinaudojimo ES parama problemomis, kvietė žemdirbius visapusiškai paremti valdžios ir teismų riaušininkais įvardytus bei įvairiomis baudomis nuskriaustus savo kolegas.
Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Rajono medikai bus testuojami dėl koronaviruso
* Pavasaris ūkininkus nuteikia optimistiškai
* Socialinės pagalbos centras kviečia žmones suremti pečius
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip dirbate per karantiną?
Nuotoliniu būdu.
Ir iš namų, ir darbovietėje.
Darbo vietoje.
Turiu nedarbingumo lapelį, atostogauju.
Mane atleido.
Esu bedarbis (-ė), pensininkas (-ė).Kalbos patarimai

Ar prekės būna padidintos paklausos?
Kai kurie daiktai, pvz., medicininės kaukės, dezinfekantai šiu metu yra paklausios prekės, o ne padidintos paklausos. Neveikiamasis būtojo laiko dalyvis nevartotinas savaiminei (t. y. be pašalinio poveikio, specialaus įsikišimo atsiradusiai) ypatybei reikšti.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2020 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas