„Santaka“ / Deklaruojančiųjų pasėlius laukia daug naujovių

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Pirktų arba išsinuomotų 2–3 kambarių butą Vilkaviškyje (pirmame ar antrame aukšte). Tel. 8 612 21 966.
Galioja iki: 2019-03-23 15:03:51

Nauja modernia technika remontuoja drenažą, valo senas drenažo sistemas praplovimo būdu, įrengia naują drenažą, valo griovius, kasa tvenkinius, įrengia statybos aikšteles. Tel. 8 686 36 499.
Galioja iki: 2019-03-24 08:57:32

Parduoda dvivagę bulviasodę, vienvagę transporterinę bulviakasę, bulvių kauptuką su virbalinėmis akėčiomis, nebrangiai – miegamojo komplektą (7 dalių), sekciją, 2 senovines lovas, senovinę spintą. Tel. 8 687 46 306.
Galioja iki: 2019-03-25 10:47:40

Parduoda 1 kambario butą Vilniaus g. 8, Vilkaviškyje . Namas renovuotas, kaimynai ramūs ir tvarkingi, maži mokesčiai. Tel. 8 654 25 407.
Galioja iki: 2019-03-28 08:20:53

Parduoda šiaudapjovę („akselinę“) su vien-faziu vokišku varikliu, 4 vasarines padangas 185/70 R14. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-03-28 14:17:35

Parduoda 3 kambarių butą Lauko g., Vilkaviškyje (V a.), garažą prie Vilkaviškio ligoninės. Tel. 8 606 04 963.
Galioja iki: 2019-03-29 16:14:49

Dovanoja sofą. Tel. 8 680 79 928.
Galioja iki: 2019-03-31 10:58:01

Parduoda nedidelį namą Virbalyje (reikalingas remontas), 900 l talpos aliumininę talpyklą su čiaupu. Tel. 8 682 56 943.
Galioja iki: 2019-04-01 11:06:38Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2015-03-30 16:54

Dalinkitės:  


Apie pasėlių deklaravimo naujoves aiškino Žemės ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Lina Grygelaitienė.

Deklaruojančiųjų pasėlius laukia daug naujovių

Jau netrukus prasidės žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas. Šiemet pareiškėjų laukia kaip niekada daug naujovių. Papasakoti apie jas ir atsakyti į „Santakos“ klausimus sutiko rajono Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Lina GRYGELAITIENĖ.

– Nuo kada ūkininkai galės pradėti deklaruoti pasėlius?

– Kasmetinis žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas prasidės balandžio 13 d. ir truks iki birželio 15 d. Pavėluotai paraiškas dar bus galima teikti iki liepos 10 d., bet už kiekvieną uždelstą dieną parama bus mažinama 1 proc. Kaip ir ankstesniais metais, paraiškos bus priimamos seniūnijose pagal paramos gavėjo žemės ūkio valdos adresą.

2015 metų tiesiogines išmokas sudarys pagrindinė išmoka, išmoka už pirmuosius hektarus, išmoka jaunajam ūkininkui, „žalinimo“ išmoka ir susietoji parama.

– Nuo šių metų tiesioginės išmokos bus mokamos tik aktyviems ūkininkams. Ką tai reiškia?


– Aktyvaus ūkininko statusas pareiškėjui suteikiamas pagal bendrus visoms Europos Sąjungos šalims narėms kriterijus. Žemės ūkio subjektas laikomas aktyviu ūkininku, jei jis nevykdo tiesioginėmis išmokomis neremiamų veiklų. Jei pareiškėjas šią veiklą vykdo ir bendra tiesioginių išmokų už praėjusius metus suma viršija 500 eurų, jis privalės pateikti vieną iš įrodymų, pagrindžiančių žemės ūkio svarbą. Pavyzdžiui, pareiškėjas privalės įrodyti, kad jo pajamos iš žemės ūkio veiklos sudaro daugiau kaip 33 proc. visų praėjusiais metais gautų pajamų ir pan.

– Kokie yra pagrindiniai principai, kurių privalo laikytis kiekvienas pareiškėjas?


– Visi pareiškėjai privalo laikytis žemės ūkio veiklos vykdymo kriterijų. Ganyklos ar pievos turi būti nušienautos arba visiškai nuganytos iki liepos 15 d., laukuose visą vegetacijos laikotarpį neturi būti augmeniją stelbiančių, sustabarėjusių, taip pat sėklas subrandinusių arba išbarsčiusių piktžolių.

Pūdyme negali būti vykdoma jokia žemės ūkio gamyba šių metų produkcijai gauti. Pūdymas taip pat turi būti periodiškai įdirbamas ir iki lapkričio 1 d. apsėjamas ar apsodinamas žemės ūkio augalais. Žaliajame pūdyme auginami dirvos struktūrai gerinti skirti augalai ne vėliau kaip iki rugsėjo 15 d. turi būti užariami. Būtina paminėti ir tai, kad kiekvienam pareiškėjui yra svarbu laikytis trąšų bei augalų produktų naudojimosi reikalavimų.

– Ar norintiesiems gauti tiesiogines išmokas už pievas ar ganyklas šiemet, kaip ir praėjusiais metais, bus keliami reikalavimai laikyti gyvulių?


– Yra numatytas projektas, kad gyvulių laikyti nebus būtina. Tiesa, šiandien Žemės ūkio ministerija šio projekto kol kas dar nėra patvirtinusi.

– Viena iš naujovių – „žalinimas“. Kas tai yra?


– Tai – papildoma išmoka iš ES lėšų už palankesnę aplinkai žemės ūkio veiklą. Norintiesiems gauti šią išmoką keliami visiškai nauji reikalavimai. Pavyzdžiui, reikia įvairinti pasėlius, išlaikyti esamas daugiametes ganyklas arba pievas, deklaruoti ekologiniu atžvilgiu svarbią vietovę. Žalinimo reikalavimai netaikomi mažesniems kaip 10 ha ariamos žemės turintiems ūkiams, ekologiniams ūkiams, ūkiams, kuriuose ganyklos arba pievos sudaro daugiau nei 75 proc. paramai tinkamo ploto ir ariamos žemės lieka mažiau nei 30 ha.

– Minėjote, kad vienas iš reikalavimų – įvairinti pasėlius. Ką tai reiškia?


– Pasėlių įvairinimas – tai skirtingų kultūrų auginimas ariamoje žemėje. Ūkininkams, deklaruojantiems nuo 10 iki 30 ha ploto, ariamoje žemėje turi būti bent 2 pasėliai, o deklaruojantiems daugiau kaip 30 ha – bent 3 skirtingi pasėliai. Noriu atkreipti dėmesį, kad žieminiai ir vasariniai kviečiai yra skirtingos kultūros, kaip ir žieminiai ar vasariniai rapsai. Kai auginamos dvi kultūros, didesnio pasėlio plotas negali užimti daugiau nei 75 proc. ariamos žemės, kai trys – didžiausio pasėlio plotas turi užimti ne daugiau kaip 75 proc. ariamos žemės, o mažiausio – ne mažiau kaip 5 proc.

– Vienas iš naujų reikalavimų – išlaikyti daugiametes pievas ir ganyklas. Kam jis bus taikomas?


– Reikalavimas neišarti ar kitaip keisti daugiamečių pievų ar ganyklų paskirtį bus taikomas visiems ūkiams, 2012 m. ir 2015 m. deklaravusiems penkių ir daugiau metų senumo daugiametes ganyklas arba pievas. Baudos už šio reikalavimo nesilaikymą bus taikomos, kai daugiamečių ganyklų ar pievų plotas sumažės daugiau kaip 5 proc. valstybiniu mastu. Pareiškėjas, neišlaikęs daugiamečių ganyklų arba pievų, jas privalės atkurti tame pačiame arba kitame plote. Tai padaryti kitame plote galima tik tada, jei jame nuo 2012 m. nė karto nebuvo deklaruota daugiametė ganykla arba pieva.

– Kuriems ūkiams bus taikomas ekologiniu požiūriu svarbių vietovių išskyrimas?


– Ūkiams, dirbantiems 15 ha ir didesniame plote, taikomas reikalavimas bent 5 proc. ariamos žemės atidėti ekologiniu požiūriu svarbių vietovių išskyrimui. Nuspręsta, kad šiemet ekologiniu požiūriu svarbias vietoves sudarys tik pūdymas ir azotą fiksuojantys augalai.

– Ar naujuoju laikotarpiu bus skatinami jaunieji ūkininkai?


– Taip. Yra numatyta 5 metus mokėti papildomą išmoką ne vyresniems kaip 40 metų amžiaus ūkininkams, kurie žemės ūkio valdą kuria pirmą kartą arba yra įkūrę ne anksčiau kaip prieš 5 metus. Nuo valdos įkūrimo metų priklausys galima išmokų teikimo trukmė. Didžiausias remtinas plotas – 90 ha.

– Kam yra skirta išmoka už pirmuosius hektarus?


– Tai papildoma išmoka, kuri gali būti skirta daugiausiai už 30 ha. Net jei ūkininkas deklaruos daugiau nei 30 ha plotą, jis vis tiek galės gauti išmoką tik už 30 ha. Šios išmokos tikslas – paremti smulkesniuosius ūkininkus, atitinkamai sumažinant paramą didiesiems. Reikia pažymėti, kad už pirmuosius hektarus papildomai buvo mokama ir 2014 m.

– Kas gali tikėtis susietosios paramos?


– Susietoji parama skiriama gyvulininkystei – tiems, kurie augina mėsinius galvijus ir avis, pienines karves bei bulius, ožkas. Taip pat šia parama gali pasinaudoti ir augalininkystės ūkių turėtojai – tie, kurie augina baltyminius augalus, daržoves, lauko ir šiltnamių vaisius bei uogas.

– Ar pasėlių deklaravimo metu būtina specialistui pateikti žemės valdymo teisę įrodančius dokumentus?


– Žemės valdymo teisės dokumentus būtina pateikti tik tuomet, jei pareiškėjas praėjusiais metais neteikė paraiškos ir jei pareiškėjo nurodytoje vietoje jau yra įbraižyti kito pareiškėjo laukai ir nepavyksta išspręsti dvigubo deklaravimo. Pateikti žemės naudojimo valdymo teisės patvirtinimo dokumentą privalo deklaruojantieji valstybinėje žemėje.

– Ką dar reikėtų žinoti pareiškėjams?


– Primenu, kad, teikiant paraišką tiesioginėms išmokoms už žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus gauti, kartu teikiama paraiška gauti tiesiogines išmokas už mėsinius galvijus ir mėsines avis, ėriavedes, pienines karves, bulius, ožkas. Paramos gavėjai, baigę įgyvendinti prisiimtus įsipareigojimus pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos priemonę „Pelno nesiekiančios investicijos“, turi teikti paraiškas ir toliau tęsti įsipareigojimus pagal priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ veiklą „Melioracijos griovių tvarkymas“. Prižiūrimus melioracijos griovius privaloma deklaruoti kasmet.

Atvykstant deklaruoti žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų, būtina pateikti praėjusiais metais sunaudotų mineralinių ir organinių trąšų kiekių duomenis, žinoti auginamų kultūrų veisles ir nepamiršti, jog atsakomybė už deklaravimo metu padarytas klaidas tenka pačiam pareiškėjui. Dėl šios priežasties norisi paprašyti, kad ūkininkai pasirašydami paraišką įsitikintų, jog tikrai viskas yra gerai.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Trąšų gamybą verslininkas kilstelėjo į aukštesnį lygį
* Konteinerius vežėjai privalo pastatyti į vietą
* Šeimos gydytojų komandas papildys ne visi
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Koks Jūsų darbo krūvis?
Turiu vieną etatą.
Etatas ir viršvalandžiai.
Dirbu keliuose darbuose.
Neskaičiuoju, nes dirbu sau.
Aš nedirbu.Kalbos patarimai

Klausytis ką ar ko?
Su veiksmažodžiu klausyti(s) galininkas nevartotinas objektui reikšti. Vartotinas kilmininkas klausyti(s) ko, pvz.: Netrukdyk, klausau(si) laidą (taisoma laidos ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas