„Santaka“ / Agrarinės aplinkosaugos programos Lietuvos kaimui

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-06-06 08:12

Dalinkitės:  


Agrarinės aplinkosaugos programos Lietuvos kaimui


Nuo balandžio 10 d. Nacionalinė mokėjimo agentūra renka paraiškas (kasmetinius prašymus) pagal Kaimo plėtros 2004–2006 plano priemonę „Agrarinė aplinkosauga“. Paraiškos priimamos iki birželio 15 d. Nacionalinės mokėjimo agentūros Kontrolės departamento teritoriniuose skyriuose. Pagal „Agrarinės aplinkosaugos“ priemonę galima pasirinktinai dalyvauti keturiose programose: Paviršinio vandens telkinių pakrančių apsaugos juostų, Kraštovaizdžio tvarkymo, Ekologinio ūkininkavimo arba Retų veislių gyvulių ir paukščių. Per du programos įgyvendinimo metus daugiausiai – per 1300 paraiškų – pateikta Ekologinio ūkininkavimo programai. Prognozuojama, kad šiais metais programoje dalyvaujančių ūkininkų skaičius pasipildys dar 600. Mažiau populiarios Kraštovaizdžio tvarkymo (115 paraiškų) ir Paviršinio vandens telkinių pakrančių apsaugos juostų (11 paraiškų) programos. Kiekvienoje programoje yra keliami atitinkami reikalavimai, kurių pareiškėjai įsipareigoja laikytis 5 metus.

Ekologinio ūkininkavimo programoje gali dalyvauti tik sertifikuoti ekologinės gamybos ūkiai. Dokumentus ekologiniam ūkiui sertifikuoti VšĮ „Ekoagros“ baigė rinkti kovo 31 d., o papildomus dokumentus, t.y. laukų matavimo ir duomenų pakeitimo anketas bei kitus iki minėtos datos nepateiktus dokumentus, raginami kuo skubiau užpildyti ir atsiųsti į sertifikavimo įstaigą. Pareiškėjas, norėdamas gauti šios priemonės paramą, turi laikytis Ekologinio žemės ūkio taisyklių, pildyti Ekologinio ūkio veiklos žurnalą, vesti buhalterinę apskaitą, deklaruoti ekologinės gamybos naudmenų plotus, laikytis Geros ūkininkavimo praktikos reikalavimų, kasmet pateikti nustatytos formos dokumentus paramai gauti, nemažinti paraiškoje pateikto paramai gauti ekologinės gamybos ploto ir kt.



Išmokų dydžiai priklauso nuo auginamų kultūrų: už varpinius ir ankštinius javus mokama 1435 Lt/ha, už daržovių ir buvių plotus – 1900 Lt/ha, vaistinius augalus – 1573 Lt/ha, uogynus – 2532 Lt/ha, sodus – 2594 Lt/ha, daugiametes žoles (kai 3 ha tenka ne mažiau kaip 1 sertifikuotas sąlyginis gyvulys) – 406 Lt/ha.

Pagal priemonės „Agrarinė aplinkosauga“ Kraštovaizdžio tvarkymo programą pareiškėjai gali gauti paramą už pievų/ganyklų, įsėtų prieš 5 metus, ir pelkių (šlapžemių) tvarkymą. Paramos dydis už pelkių (šlapžemių) tvarkymą yra 790 Lt/ha, o už pievų/ganyklų – 309 Lt/ha. Jei pieva/ganykla yra įsėta seniau nei prieš 5 metus, nėra skirta pašarų gamybai ar naudojama kaip ganyklinis plotas, jei deklaruojama ne mažesnis kaip 0,5 ha geros agrarinės būklės plotas, tuomet galima rimtai pagalvoti apie dalyvavimą programoje.

Pildant paraišką duomenys apie pievų plotus surašomi iš pasėlių deklaracijos (bloko numeris, lauko numeris, lauko plotas). Paramos gavėjas 5 metus privalės įsipareigoti, kad nears, nepersės, netręš organinėmis ir mineralinėmis trąšomis, šienaus ir ganys gyvulius tik nuo rugpjūčio 15 d., o nušienautą žolę iki spalio 15 d. išveš arba sukraus lauko pakraščiuose.



Sudėtingiau gauti paramą už pelkių (šlapžemių) tvarkymą. Pareiškėjas iki pildant paraišką turės pats arba su specialistų pagalba išsiaiškinti dirvožemio tipą, augmenijos rūšis, hidrologines sąlygas, nustatyti preliminarų plotą ir pažymėti jį kuoliukais natūroje bei preliminariai – blokų žemėlapyje. Pagal matavimo duomenis rajono Žemėtvarkos skyrius šį plotą įbraižys žemėlapyje ir išduos nustatytos formos pažymą, kurią reikės pateikti kartu su paraiška. Pelkių ar šlapžemių plotus reikia deklaruoti, ir jie turi būti geros agrarinės būklės. Per įsipareigojimų laikotarpį šiuose plotuose nebus galima ganyti gyvulių, arti, sėti, tręšti, sausinti. Tačiau bus privaloma šienauti nuo rugpjūčio 15 d., o nušienautą žolę iki spalio 15 d. išvežti arba sukrauti lauko pakraščiuose.

Kranto apsauginių juostų programoje gali dalyvauti pareiškėjai, kurių valdose yra vandens telkiniai (upės, upeliai, ežerai, tvenkiniai, rekultivuoti į vandens telkinius karjerai). Tačiau jei valdoje yra ir melioracijos griovių, programoje dalyvauti negalima. Pagal reikalavimus kranto apsauginė juosta prie vandens telkinio turi būti ne trumpesnė kaip 50 išilginių metrų. Žemėnaudos prie vandens telkinio turi būti geros agrarinės būklės. Pareiškėjas 5 metams turės įsipareigoti tvarkyti pagal Lietuvos įstatymus privalomą juostą bei papildomai įrengti nuo 1 iki 5 metrų pločio apsaugos juostą. Apsauginės juostos šienaujamos tik po rugpjūčio 15 d., nušienautą žolę reikia išvežti ar sukrauti ant juostos ribos. Blokų žemėlapyje kranto apsauginė juosta nubrėžiama ištisine raudona linija. Nuosavybės dokumentai, įbraižytas blokų žemėlapis pateikiamas rajono žemėtvarkos specialistams, kurie nustatys apsauginės juostos plotį ir apskaičiuos jos plotą, įbraižys žemėlapyje ir išduos nustatytos formos pažymą. Duomenys iš pažymos perrašomi į paraišką. Parama už pagal nacionalinės teisės aktus privalomos juostos tvarkymą yra 711 Lt/ha, už papildomai įrengtą juostos hektarą pievoje – 321 Lt/ha, o ariamoje žemėje – 483 Lt/ha.



Retų veislių gyvulių ir paukščių programoje gali dalyvauti pareiškėjai, auginantys žemaitukų, Lietuvos sunkiųjų veislių arklius, šėmuosius, baltnugarius, juodmargius ar žaluosius galvijus, Lietuvos baltąsias ar vietines kiaules, Lietuvos šiurkščiavilnes arba juodgalves avis, vištines žąsis. Viena iš pagrindinių sąlygų – kad pareiškėjas, auginantis išvardytus gyvūnus, dalyvautų Lietuvos žemės ūkio gyvūnų nacionalinių genetinių išteklių subalansuoto panaudojimo ir išsaugojimo programoje. Pareiškėjui mokama atitinkamo dydžio parama 5 metus už kiekvieną laikomą gyvūną, jei jis laikosi gyvūnų sveikatos, zoohigienos, gyvūnų gerovės normų reikalavimų, išlaiko paraiškoje nurodytą gyvulių ir paukščių skaičių. Teikiant paraišką reikalinga pažyma iš rajono veislininkystės inspektoriaus apie pareiškėjo laikomų retų veislių gyvulių ir paukščių skaičių.



Dr. Edita KARBAUSKIENĖ

Žemės ūkio rūmų vyr. specialistė



Visus norinčius dalyvauti Agrarinės aplinkosaugos programose kviečiame dalyvauti seminare „Ekologinio žemės ūkio taisyklės ir sertifikavimo tvarka. Agrarinės aplinkosaugos programos ir jų įgyvendinimas ūkininkų ūkiuose“. Seminaras įvyks Vilkaviškio rajono savivaldybės salėje birželio 7 d. 10 val.

Seminaro metu išsamiai aptarsime visus reikalavimus ir aktualijas susijusias su dalyvavimu šiose programose. Rekomenduojame į seminarą atsivežti pasėlių deklaracijas, įbraižytus blokų žemėlapius, žemės nuosavybės dokumentus, sertifikavimo įstaigai pateiktų dokumentų kopijas, ankstesniais metais pildytų paraiškų ir kasmetinių prašymų kopijas.



Publikuota: 2006-06-06 08:12:58

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ministrė žada dar labiau stiprinti sienos apsaugą
* Malūno sienas virpino meistriškai valdomo akordeono muzika
* Trūksta ir gero kelio, ir veiklių žmonių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai