„Santaka“ / Vaikystės pyktis globos namuose neslopsta

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 15 a namų valdos sklypą su senais pastatais Serdokų kaime. Tel. 8 672 44 775.
Galioja iki: 2019-03-22 10:39:34

Pirktų arba išsinuomotų 2–3 kambarių butą Vilkaviškyje (pirmame ar antrame aukšte). Tel. 8 612 21 966.
Galioja iki: 2019-03-23 15:03:51

Nauja modernia technika remontuoja drenažą, valo senas drenažo sistemas praplovimo būdu, įrengia naują drenažą, valo griovius, kasa tvenkinius, įrengia statybos aikšteles. Tel. 8 686 36 499.
Galioja iki: 2019-03-24 08:57:32

Parduoda dvivagę bulviasodę, vienvagę transporterinę bulviakasę, bulvių kauptuką su virbalinėmis akėčiomis, nebrangiai – miegamojo komplektą (7 dalių), sekciją, 2 senovines lovas, senovinę spintą. Tel. 8 687 46 306.
Galioja iki: 2019-03-25 10:47:40

Parduoda 1 kambario butą Vilniaus g. 8, Vilkaviškyje . Namas renovuotas, kaimynai ramūs ir tvarkingi, maži mokesčiai. Tel. 8 654 25 407.
Galioja iki: 2019-03-28 08:20:53

Parduoda šiaudapjovę („akselinę“) su vien-faziu vokišku varikliu, 4 vasarines padangas 185/70 R14. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-03-28 14:17:35

Parduoda 3 kambarių butą Lauko g., Vilkaviškyje (V a.), garažą prie Vilkaviškio ligoninės. Tel. 8 606 04 963.
Galioja iki: 2019-03-29 16:14:49

Dovanoja sofą. Tel. 8 680 79 928.
Galioja iki: 2019-03-31 10:58:01Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2015-02-06 17:19

Dalinkitės:  


Globos namų auklėtiniai labiausiai kenčia dėl susiformavusios neigiamos visuomenės nuomonės.

Vaikystės pyktis globos namuose neslopsta

Eglė KVIESULAITIENĖ

Švėkšnos specialiojo ugdymo centre kilęs prostitucijos skandalas aidu atsiliepė ir Kybartų globos namuose. Žmonės sunerimo, ar panašūs dalykai nevyksta ir mūsų rajono vaikų globos įstaigoje.Skirtingos įstaigos

Kybartų vaikų globos namų direktorė Aldona Vieraitienė atviravo, kad problemų su sunkiai auklėjamais vaikais turi visos tokio pobūdžio mūsų šalies įstaigos. Tačiau jos tikrai ne tokio masto, kokios buvo atskleistos Švėkšnos specialiojo ugdymo centre. Be to, globos namuose didelių problemų keliančių vaikų – tik maža dalis. Daugelis auklėtinių – jautrūs, geri, tik tėvų meilės ir namų šilumos negavę vaikai, dėl to jie jaučiasi nuskriausti ir nepilnaverčiai prieš bendraamžius, ypač jautriai reaguoja pavadinti „globiniais“. Suformuota visuomenės nuomonė, kad globos namų vaikai – potencialūs nusikaltėliai, dar labiau daužo gyvenimo nelepintų vaikų širdis.

– Kažkodėl žmonės, išgirdę apie Švėkšnos skandalą, specialiojo ugdymo įstaigą sutapatino su visais vaikų globos namais, – stebėjosi A. Vieraitienė. – Švėkšnos ugdymo įstaiga – visai kitos specifikos nei mūsiškė. Tai ne globos, o ugdymo įstaiga specifiniam kontingentui – vaikams su emocijų ir elgesio sutrikimais. Vaikai į Švėkšną atvyksta iš visos šalies globos namų bei iš šeimų psichiatro siuntimu. Toje ugdymo įstaigoje vaikai ne tik mokomi, bet ir gydomi. Per atostogas jie grįžta į šeimas ar globos namus.Pokalbiai nepadeda

Direktorė neslėpė, kad Kybartų globos namų auklėtiniai, kuriems nustatomas mišrus emocijų ir elgesio sutrikimas, taip pat patenka į Švėkšnos specialiojo ugdymo centrą. Neseniai iš jo grįžo vienas vaikas, kitas šiuo metu dar gydomas. Jei gydymas duoda rezultatų, vaikas į globos namus grįžta jau po pusmečio ar metų, jei ne – gali Švėkšnoje praleisti iki trejų metų. Tačiau bet kokiu atveju – pavyko įveikti sutrikimą ar ne – po nustatyto termino vaikas grąžinamas atgal į globos įstaigą ar į šeimą.

Po vieną kitą ugdytinį iš globos namų išsiunčiama ir į socializacijos centrus. Šios ugdymo įstaigos, anksčiau vadintos nepilnamečių kolonijomis, skirtos nedrausmingiems, į nusikaltimus linkusiems paaugliams.

– Mes visuomet su problemomis stengiamės susidoroti savo jėgomis, bandome rasti priemonių nepaklusnius, elgesio normų nepaisančius ir kitiems vaikams kenkiančius paauglius sugrąžinti į normalų gyvenimą, – sakė A. Vieraitienė. – Esame patyrę, kad didelių problemų turintiems vaikams nepadeda laikas, praleistas Švėkšnos specialiajame ir socializacijos centruose. Į globos namus jie dažnai grįžta dar abejingesni visuomenės normoms.Gąsdinimų nebijo

Nors visuomenė specialiuosius centrus laiko tarsi bausme neklusniems vaikams, kur jiems taikomas griežtesnis režimas, anot A. Vieraitienės, suaugusiųjų nuomonei abejingi paaugliai visai nebijo ten patekti. Jiems kur kas baisiau eiti pas globos namų psichologą, kuris savomis priemonėmis geba suvirpinti tvirtame kiaute slepiamą sielą. Savame pasaulyje užsisklendę, gyvenimo nelepinti ir ne pačios geriausios tėvų auklėjimo „mokyklos“ užgrūdinti vaikai bijo pasirodyti jautrūs, silpni, niekada nepripažįsta kažką darantys blogai. Jie įsitikinę savo teisumu ir nieko gyvenime keisti nenori, nesileidžia į diskusijas, atstumia pagalbą ir tvirtina esą tokie, kokie yra, tad suaugusieji nieko nepakeisią.

Globos namų darbuotojams dažnai tenka pripažinti, kad jie neturi jokių svertų sudrausminti problemiškus vaikus. Vienintelė priemonė – pokalbiai su auklėtojomis, socialiniais darbuotojais, psichologu, taip pat policijos pareigūnais. Tradicinės šeimose naudojamos drausminės priemonės – neduoti kišenpinigių ar neleisti žaisti kompiuteriu, tokiems jaunuoliams įspūdžio taip pat nedaro.

Mat pykčio nevaldantis paauglys gali taip vožti į kompiuterį, kad iš jo teliks šipuliai, tad daiktu nebegalės naudotis ne tik nubaustasis, bet ir visi kiti. Tokie jaunuoliai paprastai nebijo net policijos pareigūnų, nes puikiai žino, kad ir šie gali tik pagąsdinti – nepilnamečius gina aibė įstatymų.Tėvų neatstos

– Mes esame tik globos įstaiga ir niekada neatstosime vaikams tėvų namų, kad ir kaip besistengtume, – atviravo A. Vieraitienė. – Nors kai kurios auklėtojos atiduoda visą „dūšią“, yra vaikų, atrodo, jau su motinos pienu gavusių pykčio visuomenei, abejingumo, vidinio blogio. Ir tai visai ne paauglystėje susiformavusios, o jau ankstyvoje vaikystėje pasireiškusios problemos.

Direktorė puikiai prisimena, kaip vienas iš jų ugdytinių, mokęsis dar tik pirmoje klasėje, prismaugė draugę, o kitą vaiką bandė išmesti iš antro aukšto. Tuomet globos namų darbuotojai vaiką vežiojo po gydymo įstaigas, įtardami psichikos ligą, tačiau medikai konstatavo tik mišrų elgesio ir emocijų sutrikimą. Trejus metus praleidęs Švėkšnos specialiojo ugdymo centre ir panašiai tiek pat laiko socializacijos centre, jau tapęs paaugliu jis sugrįžo į globos namus. Bet šios priemonės nepadėjo – mokykloje vaikinas apstumdė mokytojus, rūbininkę, išplūdo direktorių ir pavaduotoją.

Kitas globotinis, neseniai grįžęs kalėdinių atostogų iš socializacijos centro, taip pat netruko pasižymėti – išspyrė dvejas globos namų duris.Tėvų nekenčia

Pyktį dėl nenusisekusios vaikystės ant suaugusiųjų liejantys paaugliai autoritetais nelaiko nei gero jiems linkinčių pedagogų, nei biologinių tėvų, kurių daugelio teisės į vaikus – apribotos. Ypač savo tėvus teisia tie, kurių ne visi broliai ir seserys patekę į valdiškas įstaigas, mat gyvenimo būdą bent kiek į gerąją pusę pakeitę gimdytojai mažąsias atžalas augina namuose. Vienas iš tokios šeimos kilęs paauglys tiesiai šviesiai pedagogams pareiškė, jog suaugęs savo motiną už tai užmuš.

Auklėtinių, keliančių vaikų globos namams panašių problemų, yra buvę ir anksčiau. Deja, A. Vieraitienė turi pripažinti, kad absoliuti dauguma jų, vos išėję gyventi savarankiškai, netrukus įsivelia į nusikaltimus ir pakliūva už grotų.Netinkama sistema

Šiuo metu globos namuose gyvena aštuoni rizikos grupei priklausantys paaugliai – šeši berniukai ir dvi mergaitės. Visų jų elgesys kelia problemų: paaugliai nuolat nelanko pamokų, laiku negrįžta į globos namus, agresyviai elgiasi su bendraamžiais, neklauso įstaigos darbuotojų.

A. Vieraitienė įsitikinusi, kad dabartinė problemiškų vaikų ugdymo sistema nėra geriausia, nes akivaizdžių elgesio sutrikimų turintys vaikai globos namuose trikdo kitus vaikus. Įgiję ne pačios geriausios patirties specialiojo ugdymo ar socializacijos centruose, paaugliai tampa vietiniais „autoritetais“, galinčiais nesiskaityti su niekuo ir savo pavyzdžiu įrodančiais, jog net ir pats blogiausias elgesys jokių neigiamų pasekmių neatneša. Jaunesnius vaikus ugdantiems pedagogams tada labai sunku rasti įtikinamų argumentų, įrodančių, kad tokie „autoritetai“ – tikrai netinkamas sekti pavyzdys.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Rajono žmonės pasirinko valdžios stabilumą
* Už sudarkytą daugiabučio sieną turės sumokėti Savivaldybė
* Iš „Maisto banko“ reklamos šypsosi vilkaviškietis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Koks Jūsų darbo krūvis?
Turiu vieną etatą.
Etatas ir viršvalandžiai.
Dirbu keliuose darbuose.
Neskaičiuoju, nes dirbu sau.
Aš nedirbu.Kalbos patarimai

Klausytis ką ar ko?
Su veiksmažodžiu klausyti(s) galininkas nevartotinas objektui reikšti. Vartotinas kilmininkas klausyti(s) ko, pvz.: Netrukdyk, klausau(si) laidą (taisoma laidos ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas