„Santaka“ / Pacientu pasirūpins... biurokratas / Lietuvoje

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Lietuvoje

Dalinkitės:  


Pacientu pasirūpins... biurokratas

Rūta VAINIENĖ


Seime patyliukais kelią skinasi grandiozinė reforma sveikatos srityje. Po pateikimo pritarta įstatymo projektui, kuriuo siūloma sugriauti dabar veikiančią draudimo pagrindais pagrįstą žalos pacientams atlyginimo sistemą ir sukurti naują – biurokratinę.

Lyg dar trūktų biurokratų, numatoma įsteigti biudžetinę įstaigą – Nacionalinę pacientų saugos tarnybą. Ir tada jau ne teismas, o valdininkai užsiiminėtų žalos pacientams atlyginimo reikalais.

Bet pradėkime nuo pradžių. Dabar galioja tokia tvarka: gydymo įstaigos draudžia savo civilinę atsakomybę, kad atsitikus draudiminiam įvykiui, tai yra, pacientui patyrus žalą dėl gydytojo kaltės, draudimo įstaiga teismo sprendimu ją padengtų. Sistema veikia jau septynerius metus, įsivažiavo gana lėtai. Pradžioje rinkoje buvo tik viena draudimo įmonė, kuri siūlė tokios civilinės atsakomybės draudimą. Dabar jau yra konkurencija – draudimą galima pasirinkti net iš 5 draudimo įmonių. Dėl to labai sumažėjo draudimo įmokos. Kol kas bėda išlieka ilgi teismai. Bet užuot sutrumpinus šį procesą, užsimota radikaliai – jokių teismų, jokio draudimo. Nuo šiol žalos atlyginimu pacientams rūpinsis jo didenybė biurokratas ir jos ekscelencija Tarnyba.



Siūloma reforma supakuota į gražią retoriką ir iš pirmo žvilgsnio atrodo labai patraukli pacientui, gydytojui ir gydymo įstaigai. Mat siūlomoje naujojoje sistemoje nebeliktų daktaro kaltės elemento. Pakaktų žalos sveikatai. Pavyzdžiui, šlubuoji po kojos operacijos – pirmyn su prašymu į Tarnybą. Šios pasamdyti sveikatos ekspertai įvertins žalą, o Tarnybos biurokratai paskirs išmoką. Daktaras nebus „tampomas“ po teismus, o pacientas gautus pinigėlius paskirs reabilitacijai. Toks tad nupieštas idiliškas vaizdelis. O dabar pamodeliuokime labiau tikėtiną realią situaciją.

Atkeliauja pacientas į Tarnybą. Tokių besikreipiančių bus tūkstančiai, nes gi nieko nekainuoja, o gal pavyks išmoką gauti. Kai išmokų prašo tūkstančiai, įmanomos tik dvi alternatyvos. Arba gaus daugelis, bet labai po mažai, arba gaus tik vienetai. Abu variantai kažin ar tenkins pacientų lūkesčius. Kadangi reformos tikslas – padėti kuo didesniam pacientų ratui, tikėtina - gaus daugelis po nedidelę išmoką. Kokia ten už juos reabilitacija? Gal geriau už tuos pinigėlius advokatą pasisamdyti – juk žala tai jau pripažinta. Gal verta dabar ir teisme pasibylinėti, ir iš gydymo įstaigos didesnę sumelę prisiteisti? Juk pusė darbo jau nuveikta Tarnyboje.
Dabar galiojančią žalos pacientams atlyginimo tvarką galima tobulinti. Bet kam griauti draudimo elementais pagrįstą, įsivažiavusią sistemą ir keisti ją valdiška biurokratine - taip ir neaišku.



Ir bus tada, kaip visada, nors norėta kaip geriau. Įžvalgi gydymo įstaiga vis viena draus savo civilinę atsakomybę – savanoriškai, ir jau brangiau. Ir vietoj vienos normalios sistemos veiks dvi, abi šleivos kreivos. Laiminga naujoje sistemoje bus tik J.E Tarnyba. Kadangi ji vykdys kilnią misiją, jai reikės dar daugiau patalpų, dar daugiau etatų ir dar daugiau lėšų žalai atlyginti. Pirmiesiems metams planuojama 5, 5 mln. eurų. Bet juk ši sniego gniūžtė netruks į visą besmegenį pavirsti! O tada yra pagrindas ir privalomojo sveikatos draudimo įmokas pakelti – juk naujas išlaidų straipsnis atsirado.

Dabar galiojančią žalos pacientams atlyginimo tvarką galima tobulinti. Bet kam griauti draudimo elementais pagrįstą, įsivažiavusią sistemą ir keisti ją valdiška biurokratine - taip ir neaišku. Seimo keliai nežinomi, ir sveiko proto frontą kol kas laiko Sveikatos apsaugos ministerija ir Vyriausybė. O turėtų laikyti visi – ir pacientai, ir medikai, ir gydymo įstaigos. Nes reforma naudinga ne jiems. Reforma skirta J.E. Tarnybai.







Publikuota: 2015-02-03 10:23:47

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai