„Santaka“ / Abiturientai nesmagiai jaučiasi nesąžiningų žmonių parduoti

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-05-31 16:04

Dalinkitės:  


Pajevoniečiai besiruošdami abitūros egzaminams išklausė ir Vilkaviškio dekanato šeimos centro organizuotų pasirengimo šeimai paskaitų. Jų rankose – ką tik gauti šių kursų baigimo pažymėjimai. Klasės auklėtoja Romualda Dausinienė (kairėje) neabejoja, jog visos mokyklos suole sukauptos žinios „jos vaikams“ padės įveikti ir didesnius sunkumus nei egzaminai.

Autorės nuotr.


Abiturientai nesmagiai jaučiasi nesąžiningų žmonių parduoti

Birutė NENĖNIENĖ


Pajevonio vidurinę mokyklą šiemet baigia dvylika abiturientų. Pastarosiomis dienomis vos ne kiekvieną priešpietę jie renkasi į būsimų egzaminų konsultacijas.



Priverstinės abejonės

Nuo birželio 1-os dienos jie keturis kartus papildomai rinksis į lietuvių kalbos konsultacijas – egzamino, kuris turėjo būti jau užmirštas.

Pirmadienį užsukę į mokyklą mėginome pasikalbėti, kaip nuošalaus krašto dvyliktokus paveikė šiemetinių egzaminų akibrokštai, ką mano apie tai jie ir jų klasės vadovė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Romualda Dausinienė.

„Mūsų mokykloje nieko panašaus nėra buvę, mums tai netikėta“, – sakė mokiniai. „Dingo motyvacija mokytis“, – draugų nuomonę išreiškė Justas. „Esame nusivylę“, – jį papildė mergaitės. „Nesąžiningi žmonės užduotis pardavė, nesąžiningi jas pirko, o nukenčiame mes, nors nesame kalti“, – sakė Roberta.

Į anglų kalbos egzamino konsultaciją atėję abiturientai kalbėjo, jog abejoja ir šio egzamino skaidrumu, neramu dėl jau išlaikytos matematikos. Sakė, dabar yra pagrindo galvoti, jog ir kalbos, kad ankstesniais metais didmiesčių kai kurie abiturientai prieš egzaminus jų užduotis žinodavo, nėra iš piršto laužtos.





Jaučia turintys žinių

Valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą laikė visa pajevoniečių dvyliktokų klasė. Jautė, jog testą parašė tikrai neblogai, o dabar nežino, kaip pasiseks, priklauso ir kokios bus naujos užduotys. Be to, labai trumpas laikas tarp birželio 7 dieną laikomo istorijos egzamino (jį pasirinko šeši bendraklasiai) ir 9 dieną perlaikomo privalomo lietuvių kalbos testo. Keliese birželio 12 dieną laikys geografiją, 13 dieną – dailę.

Pusė pajevoniečių laikomų egzaminų – valstybiniai. „Nesame kokie nors beviltiški“, – pasitikėjimą savo žiniomis gynė dvyliktokai, teigdami, jog stojant į aukštąsias mokyklas šio dalyko konkursinis balas jiems būsiąs svarbus. Septyni bendraklasiai svajoja tapti aukštųjų mokyklų studentais. Pavyzdžiui, Inga ir Roberta galvoja apie turizmo ir verslo sritį, Aida – mediciną, Živilė – matematiką ir ekonomiką, Justas – statybų inžineriją ir t.t.

Pajevoniečiai sakė, jog nesmagiai jaučiasi tapę nesąžiningumo įkaitais. Tačiau nėra nusiteikę nemandagiems veiksmams, kaip kad siūlė net Švietimo ir mokslo ministerijos sekretorius. Apmaudu dėl to, kad šalies abiturientai iš Nacionalinio egzaminų centro direktoriaus neišgirdo nė menkiausio atsiprašymo už akivaizdžią moralinę žalą.





Nelieka nieko švento...

– Mūsų, lituanistų, nepavydėtina situacija, – pradėjo pokalbį abiturientų klasės vadovė Romualda Dausinienė. – Dabar labai sunku kalbėti apie amžinąsias vertybes, dorą, sąžinę, idealus.

Mokytoja sakė jau šiandien jaudinasi, ką pasakys abiturientams per išleistuves, kai aplinkui tokie nešvarūs žaidimai.

– Gaila vaikų kaip mokytojai, kaip auklėtojai, o ir pačios sūnus abiturientas, todėl labai skaudžiai išgyvenu šią situaciją. Man atrodo, jog ir masinė migracija vyksta dėl panašių dalykų. Korumpuotos visos gyvenimo sritys, o dabar ir švietimas persunktas santykių „perku – parduodu“. Jau nėra nieko švento. Jaučiuosi vaikams įdiegusi pamatines vertybes, bet labai liūdna, kai tikėjimas jomis susvyruoja. Nėra ko stebėtis, kad po tokių ar panašių dalykų susvyruoja žmonių, ypač jaunų, pasitikėjimas pačia valstybe.



Jie pilni optimizmo

Pasak mokytojos, sunku rengtis kitiems egzaminams, kai sklinda gandai apie matematikos bei kitų egzaminų užduočių nutekėjimą. Švietimo ir mokslo ministerija bei Nacionalinis egzaminų centras turėtų pripažinti savo klaidas. „Egzamino laikymas, o ypač perlaikymas – tai stresas ir didelis psichologinis krūvis, didžiulė įtampa“, – sakė mokytoja R.Dausinienė.



Tai antroji jos išleidžiama abiturientų laida, ir pirma, kurią auklėjo nuo penktos klasės. „Jie užaugo mano akyse ir visi man kaip mano vaikai. Ypač dvyliktoje klasėje mačiau, kiek jie turi daug optimizmo, gero nusiteikimo dėl ateities. Surengėme daug gražių, įsimintinų švenčių.

Praeitą penktadienį nominacijų vakare trys dvyliktokai nominuoti geriausios mokyklos mokinės (Živilė Vizbaraitė), geriausio krepšininko (Justas Dausinas) ir geriausio dailininko (Vaida Neverauskaitė) vardais.



Su mintimis apie ateitį

Šiemetinę visos Lietuvos abiturientų laidą direktorius Paulius Dausinas pavadino „parduota su visomis žiniomis“. O kas laukia ateityje, ypač kaimo mokyklų, kurioms svetimas sukčiavimas, neįmanomos korepetitorių paslaugos?

P.Dausinas, šiemet lietuvių kalbą ir literatūrą dėstantis vienuoliktokams, sakė, jog būsima dvyliktokų laida neišvengiamai patirs reformas – privalomas lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas bus vienas, ne dviejų dalių kaip iki šiol.

Vienuoliktokės Rūta ir Sigita tvirtino, jog jos jau apsisprendusios kitais metais laikyti šio dalyko valstybinį egzaminą ir tam ruošiasi. Jos ir jų bendraklasiai sakė, jog nėra abejingi dėl šiemetinę abiturientų laidą užgulusios negandos, tačiau jie nemaną, jog tokie dalykai galėtų kartotis ir ateityje.

Kalbinti kitų mokyklų vadovai, mokytojai ar tėvai sakė nenorėtų būti šiemetinių abiturientų, jų mokytojų bei tėvų kailyje.



Publikuota: 2006-05-31 16:04:35

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai