„Santaka“ / Aistiškiai keičiasi bendruomenės pastangomis / Gyvenimo būdas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Gyvenimo būdas

Dalinkitės:  


Aistiškių kaimo bendruomenės pirmininkei Marijai Murauskienei dabar rūpi įsukti pirties paslaugų verslą.

Renatos VITKAUSKIENĖS nuotr.


Aistiškiai keičiasi bendruomenės pastangomis

Renata VITKAUSKIENĖ


Prieš 1999-ųjų Kūčias mūsų rajono pietryčiuose buvę Aistiškai dėl teritorinės-administracinės reformos tapo Kalvarijos savivaldybės dalimi. Vieni kaimo gyventojai „Vilkaviškio laikus“ prisimena su nostalgija, kiti džiaugiasi į gera išėjusia pertvarka. Nors žemėlapyje Aistiškiai atsidūrė anapus Vilkaviškio rajono ribos, ryšių su jais tebesama, o iš kaimynų yra ko pasimokyti.





Reforma išėjo į naudą



Šiandien Aistiškių „širdis“ yra biblioteka. Kalvarijos savivaldybės viešosios bibliotekos filialas – ir kultūros židinys, ir kaimo bendruomenės centras. Abiem institucijoms vadovaujanti Marija Murauskienė įsitikinusi, kad savivaldybių reforma prieš penkiolika metų Aistiškiams išėjo tik į naudą.



„Kai „atėjome“ į Kalvariją, nuvažiavau prisistatyti naujajai valdžiai kaip bibliotekos darbuotoja. Mano „kraitis“ buvo pusė bibliotekininko etato nešildomose patalpose, – prisiminė M. Murauskienė. – Savivaldybėje manęs paklausė: „Kuo jūs nusidėjusi Vilkaviškiui, kad dirbate puse etato?“ Pačiomis pirmomis dienomis filialui buvo patvirtintas ir iki dabar išsaugotas visas etatas. Naujoje savivaldybėje požiūris į kultūros įstaigą man pasirodė visai kitoks. Iki tol nuolat girdėdavau: „Užkampis... Uždaryti!“, trejus metus bibliotekoje dirbau be elektros, sulūžo, nuvirto knygų lentynos. Į rajono valdžią bijojau kreiptis, kad tik neuždarytų.“




„Jeigu biblioteką, mokyklą uždarei – kaimas išnyksta, po kelerių metų galima net jo pavadinimą išbraukti, – pastangas išlaikyti dabartinį švietimo ir kultūros įstaigų tinklą argumentavo Kalvarijos savivaldybės meras Valdas Aleknavičius. – Vilkaviškiui tik ačiū galiu pasakyti už Aistiškius! Šito kaimo žmonės visą laiką žino, ko jiems reikia, yra bendruomeniški ir aktyvūs.“







Po vienodais stogais



Mero žodžius apie bendruomeniškumą patvirtina gyventojų darbai. Aistiškių kaimo bendruomenė gyvuoja nuo 2003-ųjų ir yra įgyvendinusi daugybę projektų. Jų imdamiesi žmonės planavo ne vien šventes ir pramogas.



Aistiškių pasididžiavimas – projektas „Nauji stogai – bendruomenės atspindys“. „Tai vienintelis toks projektas Lietuvoje“, – sakė ne tik savivaldybei, bet ir Vietos veiklos grupei vadovaujantis V. Aleknavičius. Pagal šį projektą devyniolikos sodybų (kaime jų yra per keturiasdešimt) savininkai, pridėję šiek tiek savų lėšų, pakeitė gyvenamųjų namų stogų šiferį.



Bendruomenė jau yra radusi būdų užsidirbti: išnaudodama universalaus daugiafunkcio centro patalpas teikia maitinimo, apgyvendinimo paslaugas, tuoj pasiūlys išsinuomoti mobilius pirtį ir kubilą. „Tai bus antras verslumo projektas. Vienas verslas – maitiname, o dabar dar ir išmaudysime!“ – optimistiškai kalbėjo pirma ir vienintelė per vienuolika metų bendruomenės pirmininkė M. Murauskienė.



Esant tokiai bazei, Kalvarijos savivaldybės administracijos ir bendruomenės mintys dabar jau sukasi apie dviračių takų turizmo maršrutą, kuris atvestų ir į Aistiškius. Mat aplink kaimą ir net pačioje gyvenvietėje yra įdomių objektų – Molotovo linijos įtvirtinimų, vadinamųjų bunkerių. Paklausius kaimynų lenkų patarimų, dabar ieškoma, kaip šį karo paveldą išnaudoti turizmo versle.







„Vilkaviškyje viskas sava“
Jeigu biblioteką, mokyklą uždarei – kaimas išnyksta, po kelerių metų galima net jo pavadinimą išbraukti.
Kalvarijos savivaldybės meras Valdas Aleknavičius




Tam tikri kaimynystės ryšiai Aistiškius tebesieja ir su Vilkaviškio rajonu. Vyresnės kartos gyventojams mūsų kraštas kelia nostalgiją.




„Nenorėjome į Kalvariją „eiti“, rašėme raštus, bet nepadėjo“, – nuotaikas prieš pertvarką prisiminė Aldona Kraukšlienė.



„Buvome prieš tą reformą. Dusyk iš Bartninkų autobusu važiavau į Vilnių, protestavome, ėjome eisenoje, nenorėjome Kalvarijos baisiausiai. Ir dabar aš nepriprantu, net nežinau kodėl. Nuvažiuoju į Vilkaviškį – ten viskas sava, o Kalvarijoje man nepriimtina“, – sakė Teresė Griškaitienė.







Sieja žmonės ir spauda



Tapusius kaimyninės savivaldybės gyventojais, Aistiškių žmones su mūsų rajonu tebejungia kultūra, bažnyčia, vaikai ir spauda.



Į kraštiečių šventę koncertuoti kaimynai kvietėsi Vilkaviškio kultūros centro etnografinį ansamblį „Sūduviai“. Vietos kolektyvą „Subėgtinis“ tautiniais rūbais aprėdė vilkaviškiečių mažoji audimo artelė.



Kaimas priklauso Gražiškių parapijai. Jos klebonas kunigas Dainius Gurevičius Aistiškiuose, kaip ir visoje parapijoje, jau dešimt metų su tikinčiaisiais puoselėja gegužinių pamaldų tradiciją – gieda ir meldžiasi prie kaimo kryžiaus.



Dauguma kaimo vaikų mokosi Gražiškių gimnazijoje. Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad Aistiškiuose, Kalvarijos savivaldybės „pasienyje“, gyvenančių šeimų pasirinkimas leisti vaikus į kito rajono mokyklą kaimyninės savivaldybės valdžiai nelabai patinka.



Ne viename „Santakos“ numeryje buvo galima rasti žinių apie gabios ir aktyvios aistiškietės Ievos Griškaitytės veiklą bei pasiekimus. Tiesa, mergina visuomenei buvo pristatoma kaip Gražiškių gimnazijos atstovė.



Nepamirštas Aistiškių krašte ir „Santakos“ laikraštis. Jį prenumeruoja penkiolika šeimų.



„Jau nežinau, kiek metų aš skaitau „Santaką“ ir be jos negaliu!“ – emocingai kalbėjo ilgametė mūsų laikraščio skaitytoja T. Griškaitienė, skaičiusi leidinį dar tada, kai jis vadinosi „Pergale“. Moteris kilusi iš Vidgirių kaimo Vilkaviškio rajone, tad laikraštyje pasiskaito apie pažįstamus žmones. „Pati užauginau penkis vaikus, tai man įdomu, kaip gyvena socialines pašalpas gaunančios ne visai tvarkingos šeimos, kaip jose auga vaikai. Tiesa, dabar tokių straipsnių būna rečiau. Užsisakau dar du laikraščius, bet visada pirmiausia griebiu už savo „Santakos“! – šiltai kalbėjo aistiškietė.






Publikuota: 2015-01-14 15:09:31

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai