„Santaka“ / Erkės įkandimas gali būti lemtingas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-05-25 09:53

Dalinkitės:  


Erkės įkandimas gali būti lemtingas


Erkė yra ne vabzdys, o voragyvis. Visame pasaulyje paplitę šimtai skirtingų rūšių. Erkės, siurbdamos kraują, perneša mikroorganizmus, sukeliančius sunkius žmonių susirgimus: erkinį encefalitą, Laimo ligą.

Europinė miško erkė – pagrindinis erkių platinamų ligų platintojas. Europoje ir Lietuvoje šios erkės paplitę visuose šalies miškuose ir miestų parkuose. Aktyvusis periodas trunka nuo kovo iki lapkričio mėnesio. Jos mėgsta drėgnas vietoves, todėl dažniausiai aptinkamos tankiame lapuočių miško jaunuolyne. Aktyvios erkės paprastai tyko žolėje, ant neaukštų krūmokšnių, apie 10 cm nuo žemės paviršiaus.

Erkės vystymosi etapai yra šie: kiaušinis, lerva, nimfa ir suaugusi erkė. Jos gyvenimas yra trumpas, trunka apie 2–3 metus. Kiekvienoje vystymosi fazėje jai būtina maitintis krauju. Kraujo siurbimas trunka porą dienų, kartais – net savaitę. Vėliau erkė gali peržiemoti ir vystytis į naują stadiją.

Prieš pradėdama siurbti kraują, erkė suvilgo žaizdelę savo seilėmis, kuriose yra nuskausminančių bei kraujo krešėjimą stabdančių medžiagų. Įsiurbimas neskausmingas, todėl žmogus ar gyvūnas jo beveik nepajunta.

Jei įsisiurbė erkė, ją reikia kuo greičiau ištraukti turimomis priemonėmis. Pinceto pagalba suimkite erkę kaip galima arčiau galvos. Pašalinkite ją sukamuoju judesiu truktelėdami atgal. Jos negalima tepti, reikia apiplauti žaizdelę vandeniu su muilu ar dezinfekantu. Jei aplink žaizdą atsirado išplitęs paraudimas ar kokie nors kiti požymiai, kreipkitės į gydytoją.



2005 m. Vilkaviškio rajone buvo užregistruotas vienas erkinio encefalito atvejis. Šia liga susirgo Alvito gyventoja. Užregistruota 19 Laimo ligos atvejų. Daugiausia žmonių užsikrėtė Gražiškių, Vištyčio seniūnijų miškuose, laukuose. Vienas užsikrėtimo atvejis užregistruotas Gižų seniūnijos ir po du atvejus Pajevonio, Šeimenos seniūnijų miškuose ir pievose.

Efektyviausia erkinio encefalito profilaktikos priemonė – skiepai. Erkinis encefalitas tai – sunki ir kruopštaus gydymo reikalaujanti liga. Ši liga neturi specifinio gydymo, t.y. vaistais kovojama ne su ligos sukėlėju, bet tik malšinami kai kurie ligos simptomai ir laukiama, kol žmogaus organizmas pats susidoros su pavojingu virusu. Skiepų nuo kitų erkių platinamų ligų nėra.

Labai patikimas apsisaugojimo nuo erkių įkandimo būdas – tinkami drabužiai. Einant į mišką reikėtų rengtis taip, kad drabužiai kuo daugiau pridengtų kūną: rinkitės drabužius ilgomis rankovėmis, kelnių galus susikiškite į kojines ar batus. Geriau devėti šviesių spalvų drabužius, kad erkę būtų lengviau pastebėti jai dar nespėjus įkasti. Galvą patartina apsirišti skarele arba užsidėti gerai priglundančią kepurę. Norint nuo erkių apsaugoti stovyklavietes, poilsiavietes, kempingus bei sodybas, būtina jų teritorijose išnaikinti menkaverčius krūmus, sausuolius, reguliariai pjauti žolę, o nupjovus tuoj pat ją išvežti, praplatinti pasivaikščiojimo takus ir takelius, vedančius vandens telkinių, sporto aikštelių, laužaviečių, paplūdimių link. Kadangi graužikai taip pat yra erkių platinamų infekcijų šaltinis, sistemingas graužikų naikinimas mažina apsikrėtimo šiomis zoonozėmis galimybę.



Norintys konsultuotis ir pasiskiepyti nuo erkinio encefalito, gali kreiptis į Vilkaviškio pirminės sveikato priežiūros centrą telefonu 60 123.

Būkite budrūs, saugokitės erkių ir jų pernešamų ligų!



Julija PUPIENIENĖ

Marijampolės VSC Vilkaviškio filialo sveikatos mokymo organizatorė



Publikuota: 2006-05-25 09:53:15

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai