„Santaka“ / Žiemos šventės - ne tik pirkiniai / Nuomonės

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / Nuomonės

Dalinkitės:  


Pabūkite altruistais ir dovanas vieni kitiems iškeiskite į pažadą išpildyti po vieną nepasiturinčių vaikų svajonę.

Kristinos VAITKEVIČIENĖS nuotr.


Žiemos šventės - ne tik pirkiniai

Odeta Bložienė „Swedbank“ Asmeninių finansų instituto vadovė


Šiemet Kūčios išpuola trečiadienį, tad nesunku įsivaizduoti, kada vyks paskutinio apsipirkimo ir pasiruošimo šventėms maratonas. Dirbančios moterys savaitės pradžią rezervuosis namų tvarkymui ir puošimui, dovanų ir vaišių ruošimui. Tuo tarpu vyrai bus linkę iki minimumo sumažinti savo įsitraukimą į šventinį chaosą, juk kiek daug nebaigtų darbų prieš metų pabaigą.

Situacija gal šiek tiek perdėta, tačiau sutikite, primena paskutinio savaitgalio prieš Kalėdas beprotybės vaizdelį su nesibaigiančiomis eilėmis, bandymu išgyventi tarp gausybės į prekybos vietas plūstelėjusių žmonių ir į rankas netelpančiais pirkinių maišais.

Nors pastaruoju metu madinga į šventes žiūrėti praktiškai, paskutinį savaitgalį prieš Kalėdas prekybos vietose tokio požiūrio veik nematyti. Galbūt praktiškumas sumenkina „magišką“ šventinio laikotarpio atmosferą ir įvaizdį. Visgi finansuose stebuklai apskritai neegzistuoja, tad juos tvarkyti vadovaujantis pasakų motyvais nevertėtų. Kaip ir be atodairos pasiduoti šventiniam pirkimo vajui.

Žinoma, atsispirti nėra lengva, juk vis „galvojame apie kitus“, tad pavargę ir skubantys priperkame smulkmenų - statulėlių, žvakidžių, pakabukų ir t.t. Gal pusbroliui, kurio nemačiau dešimt metų, gal kaimynui, su kuriuo pasisveikinu kartą į savaitę, o gal kolegei, kuri sumanys mane pasveikinti ir tuomet bus nepatogu, jei negalėsiu atsilyginti tuo pačiu. Taip ir pildosi kitų palėpės ir rūsiai bei mūsų pačių spintos. Kitaip tariant, pinigai tiesiog sudūla namų užkaboriuose. Netgi egzistuoja šį reiškinį apibendrinanti teorija (angl. deadweight loss of Christmas), teigianti, jog dovanų teikimas, o ypač kalėdiniu laikotarpiu, yra pats neefektyviausias būdas ekonomikoje paskirstyti sukurtas prekes bei paslaugas.
Taigi gryna, bejausmė ekonomika sako, kad dovanoti daiktus išvis neapsimoka, o efektyviausia būtų, jei dovanas pirktume patys sau arba įteiktumėme grynuosius ir jų atitikmenis (dovanų čekius).



Iliustruokime tai pavyzdžiu – tarkime, žmona padovanoja vyrui megztinį už 100 Lt – tokia jo kaina ir vertė ekonomikai bei žmonos piniginei. Tačiau vyrui megztinis ne itin patinka, todėl jis jam vertas ne daugiau 1 Lt ir likusią savo egzistenciją praleis spintoje. Tokiu būdu ekonomikoje patiriamas 99 litų vertės netekimas. Atsižvelgiant į tai, jog dovanos dažniausiai negrąžinamos, skaičiuojama, jog nuo dešimtadalio iki trečdalio Kalėdinių dovanų vertės yra prarandama būtent dėl nepamatuoto „dovanojimo”.

Taigi gryna, bejausmė ekonomika sako, kad dovanoti daiktus išvis neapsimoka, o efektyviausia būtų, jei dovanas pirktume patys sau arba įteiktumėme grynuosius ir jų atitikmenis (dovanų čekius). Tad kodėl paskutinį metų mėnesį ir kitų metų sausį pašėlusiai taupome ir spaudžiamės, praktiškai nieko malonaus ir naudingo sau neleisdami? Vien tam, kad galėtume pripirkti daiktų, kurių nebūtinai reikia kitiems arba nukrauti stalą gardėsiais, kurių pusę vėliau nukeliaus į šiukšliadėžę?

Sakote, žiemos šventės - ne tik pirkiniai? Be abejo, tai ypatingas metas, tad jį įprasminti galima įvairiai - vieni tai daro aukodami daiktus ir pinigus, kiti - įsitraukdami į labdaringą veiklą. Tačiau visgi prasmės paieškas kviesčiau pradėti nuo savęs. Jei finansiškai šiam laikotarpiui nepasiruošėte, jau nieko ir nebepadarysite. Bet suvesti galą su galu padės planavimas ir atsakingas vartojimas. Neikite ieškoti dovanų iš anksto nenusimatę, kam, ką ir už kiek dovanosite. Nesistenkite niekučiais pamaloninti kiekvieno sutikto, nepirkite daiktų, kurių „kam nors, kada nors prireiks“. Sveikindami šeimą ar porą, įteikite bendrą dovaną. Sutarkite dėl taisyklių šeimoje ar draugų būryje, kurios, priešingai nei gali atrodyti iš pirmo karto, ne varžys, o skatins nuoširdžiau pasistengti dėl kitų: apribokite dovanų sumą, nuspręskite dovanų temą (pavyzdžiui, knygų Kalėdos), apsikeiskite svajonių sąrašais, užuot keitęsi dovanomis nueikite į įdomų spektaklį, koncertą ar parodą arba tiesiog pavakarieniaukite drauge. Galų gale pabūkite altruistais ir dovanas vieni kitiems iškeiskite į pažadą išpildyti po vieną nepasiturinčių vaikų svajonę.



Metų pabaigos švenčių laikotarpis nėra tik 12 patiekalų stalas, balta mišrainė šiukšlių kibire sausio 2-ąją, ir važiuojant iš darbo stabtelėjus prekybos centre paskubomis pagriebtas daiktas draugui ar mamai. Pasistenkime, kad tai būtų šiek tiek daugiau.



Publikuota: 2014-12-15 10:32:10

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Teikdami GPM deklaraciją paremiate tą patį ar vis kitą paramos gavėją?
Kasmet remiu tą patį.
Paremiu vis kitą.
Elgiuosi įvairiai.
Paramos neskiriu niekam.
Pajamų nedeklaruoju.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai