„Santaka“ / Lietuvos moterys raginamos labiau mylėti save

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-05-17 18:16

Dalinkitės:  


Projekto „Nedelsk“ rožinio autobusėlio komanda – gydytojas Tadas Mikalauskas ir koordinatorė Beata Krapikaitė – kybartietėms suteikė daug informacijos.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Lietuvos moterys raginamos labiau mylėti save

Birutė NENĖNIENĖ


Visą pirmadienį – nuo ryto iki vakaro – Kybartuose, prie Pirminės sveikatos priežiūros centro sustojęs iš Vilniaus atvykęs projekto „Nedelsk“ rausvasis autobusėlis tapo moterų priimamuoju.

Palpacija (apčiuopa) ir echoskopu moterims priešvėžinius profilaktinius krūtų tyrimus atliko Vilniaus universiteto Onkologijos instituto gydytojas krūties chirurgas Tadas Mikalauskas. Per prailgintą darbo dieną buvo patikrinta 120 moterų, kurių jauniausiai 25-eri, vyriausiai – 86-eri metai.



Laukė kantriai

Visą dieną prie autobusėlio netirpo kybartiečių eilė. Vienos buvo užsiregistravusios iš anksto, kitos tiesiai atėjusios kantriai laukė savo eilės. Moterys niekam nepriekaištavo dėl nepatogumų, jog gairina pavasario vėjas, net kviečiamos pasėdėti patalpoje, savo nerimą dėl būsimos diagnozės sklaidė kalbėdamos su vienmintėmis.

Kybartų pirminės sveikatos priežiūros centro vyr. slaugytoja Rima Švenčiūnienė sakė, jog dalis norėjusių pasitikrinti moterų dėl įvairių priežasčių pirmadienį negalėjo ateiti, bet vylėsi, jog projekto vykdytojai po šio pirmojo apsilankymo, į Kybartus užsuks dar kartą. Besibūriuojant naujai laukiančiųjų grupei, gydytojas nepatingėdavo informuoti apie autobusėlyje atliekamos patikros eigą bei reikšmę, paragindamas „ponias, ypač tas, kurioms per keturiasdešimt, nedelsiant pasidaryti ir mamografinį tyrimą Marijampolės ar Kauno gydymo įstaigose“.





Po miestus ir miestelius

Šioje komandoje dirbusi viena iš projekto „Nedelsk“ koordinatorių Beata Krapikaitė moterims dalijo specialiai šiai akcijai parengtų bukletų. Juose – jautrūs įvairaus amžiaus moterų, nugalėjusių krūties vėžį, liudijimai bei išsami informacija apie šio susirgimo profilaktiką, nuorodos, kada ir kur kreiptis.

Treti metai Lietuvoje gyvuojantis Agnės Zuokienės inicijuotas „Nedelsk“ projektas šiemetinę kelionę po miestus ir miestelius pradėjo gegužės 5 dieną. „Rožinis autobusėlis“ buvo sustojęs Elektrėnuose, Trakuose, Druskininkuose, Alytuje, Prienuose, Kaišiadoryse, vakar pasuko į Širvintas, po to vyks į Molėtus, lankys kitus Aukštaitijos miestus ir miestelius. Daugiausia moterų pasitikrinti atėjo Alytuje, o Kybartuose buvo rekordinis patikrintųjų skaičius per pastarąją savaitę.

Organizatoriai vietoves pasirenka palaikydami ryšį su taip vadinamomis Geros valios ambasadorėmis, kurios savanoriškai pagelbsti tokiame reikšmingame ir kilniame darbe. Mūsų rajonui atstovauja vilkaviškietė Marija Linkevičienė.



Nereikia delsti

Projekto sumanytojų vienas iš tikslų ir norų – aplankyti kuo daugiau miestelių ir įtikinti moteris, jog jos privalo rūpintis savimi, savo sveikata dėl savęs ir tų, kurie jas myli.



Šiuo metu Lietuvoje daugiau nei 5 tūkstančiai moterų jau serga krūties vėžiu, tačiau to nežino. Jau dešimt metų kiekvieną savaitę nuo krūties vėžio Lietuvoje miršta po 10 moterų. Tačiau laiku diagnozavus ligą, 90 procentų ligonių pasveiksta. 55–69 metų moterys suserga dažniausiai, tačiau ši liga pavojinga ir trisdešimties nesulaukusioms. Todėl kiekvienais metais moterims būtina konsultuotis su šeimos gydytoju ar ginekologu, kurie apžiūrėję krūtis ir radę įtartinų požymių nukreips į onkologijos įstaigą konsultuotis.



Svarbu informuoti

Projekto koordinatorė Beata Krapikaitė, kaip ir kiti jauni komandos nariai, į šią veiklą įsitraukė šaukiama širdies balso, radusi skelbimą internete. 25-erių metų muzikė (baigusi Muzikos akademijoje fortepijono pedagogikos specialybę) sakė, jog jaučia malonumą savo laisvą laiką skirti tam, kad važinėdama po Lietuvą perteiktų informaciją. Pasak jos, tai labai reikalinga veikla, nes dar ne visos moterys apie šias problemas ir galimybes jas įveikti yra girdėjusios. Juk ne visoms prieinama internete skelbiama informacija, ne kiekviena prisiruošia kreiptis į savo gydytoją.



Teneaplenkia didžiausia svajonė

Koordinatorė sakė, jog šiemetinių patikrų metu 25-ioms kitų rajonų moterims nustatyti gėrybiniai augliai bei įvairūs pakitimai. „Kybartuose net apsiverkiau, išgirdusi porai moterų blogas naujienas. Dabar svarbu, kad jos, atsipeikėjusios po šoko, nedelsdamos susirūpintų savimi“, – sakė Beata.



Pasak jos, ne tik kybartietes, bet ir kitų vietovių moterys iš pradžių šiek tiek varžosi, jog patikras atlieka gydytojas vyras, paskui apsipranta.

Projekto organizatoriai visų tikrinamų moterų ant mažo rožinio lapelio prašo užrašyti savo svajones. Projekto etapą užbaigiant lapeliai bus viešai iškabinti Vilniuje. Kybartietės nedrįso garsinti savo jausmų, tačiau viena išsireiškė už visas: „Mano svajonė, kad būčiau sveika ir galėčiau suteikti meilės ir šilumos vaikams bei anūkams. Tai – didžiausia laimė“.



Publikuota: 2006-05-17 18:16:01

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai