„Santaka“ / Pesticidų obuoliuose nėra

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2014-10-26 23:05

Dalinkitės:  


Kristinos VAITKEVIČIENĖS nuotr.


Pesticidų obuoliuose nėra


Šiuo metu parduotuvių lentynos ir turgaus prekystaliai lūžta nuo lietuviškų ir atvežtinių obuolių, tačiau ne vienam kyla klausimas, ar šie vitaminų bombomis vadinami vaisiai iš tiesų stiprina organizmą, ar, atvirkščiai, yra nesaugūs, nes yra užteršti pesticidais. Daugelis lietuvių ypač įtariai žiūri į lenkišką ir olandišką produkciją, tačiau pastarųjų ketverių metų tyrimų rezultatai rodo, kad baiminamasi be reikalo. Nė viename 2011–2014 m. Lietuvoje tirtame mėginyje didžiausia leidžiama pesticidų koncentracija neviršyta.

Obuoliuose nustatomi minimalūs pesticidų likučiai

Lietuvos augintojai obelims purkšti nuo kenkėjų dažniausiai naudoja pesticidą difenokonazolą, tačiau Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute ištyrus lietuviškų obuolių mėginius, rasti labai maži jo kiekiai, nekenkiantys žmogaus sveikatai.

Lenkiškuose obuoliuose pasitaiko pesticido propargito likučių, tačiau per pastaruosius ketverius metus nė viename mėginyje nenustatyta, kad būtų viršyta didžiausia leistina norma. Taigi, ir mūsų kaimynų užaugintus vaisius drąsiai galima valgyti.



Iš Olandijos, Italijos, Latvijos, Vokietijos ir Belgijos atvežtuose obuoliuose kenksmingų medžiagų, galinčių turėti neigiamą poveikį sveikatai, taip pat nenustatyta.

Padengtą vašku odelę reikėtų nulupti

Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Maisto skyriaus vedėjos pavaduotojos Aurelijos Drumstienės, nereikėtų gąsdintis ir dėl to, kad parduodami obuoliai yra padengti vaško plėvele. „Sandėliuojami obuoliai natūraliai išskiria vašką, kuris apsaugo juos nuo puvimo grybelio, įvairių bakterijų. Tačiau augintojai, siekdami išsaugoti vaisius kuo ilgiau šviežius, dar papildomai juos padengia specialiu vašku. Jo sluoksnis yra kelis kartus storesnis nei natūralaus vaško, todėl obuolys, apsaugotas nuo visų biologinių ligos sukėlėjų, džiūsta, o ne pūva“, – paaiškina A.Drumstienė.
Lietuviškų vaisių kelionė iki mūsų stalo – pati trumpiausia, todėl vietinių produktų skonis yra geriausias, o vitaminų – daugiausia.


Specialistė primena, kad tokius specialiu vašku padengtus obuolius ar kitus vaisius pirmiausia reikėtų gerai nuplauti karštu vandeniu, o žmonėms, turintiems jautresnę virškinimo sistemą, dar ir žievelę nusilupti. „Mitas, kad ją nulupus organizmas negaus didžiosios dalies obuolio naudingųjų medžiagų. Vitaminų, mineralų bei skaidulinių medžiagų gausu ir obuolio minkštime“, – pabrėžia A.Drumstienė.



Vitaminų daugiausia vietiniuose vaisiuose

Teisės aktuose nustatytas reikalavimas, kad renkant derlių vaisiai ir daugelis daržovių turi būti sunokę tiek, kad transportuojami ir sandėliuojami kuo mažiau gestų. Tai reiškia, kad vežami iš tolimųjų kraštų, jie būna nevisiškai prinokę, neturi stipraus skonio ir aromato. Tad VMVT rekomenduoja vaisius ir daržoves valgyti pagal sezoną ir rinktis lietuviškus. Jų kelionė iki mūsų stalo – pati trumpiausia, todėl vietinių produktų skonis yra geriausias, o vitaminų – daugiausia. Pavyzdžiui, obuoliuose yra vitaminų C, P, A, B grupės, ląstelienos, pektino, flavanoidų bei mineralų: geležies, mangano, kalio, natrio, kalcio.

Valgant obuolius masažuojamos dantenos bei stimuliuojama seilių liaukų sekrecija, o tai bakterijoms trukdo daugintis burnos ertmėje. Kadangi obuoliuose daug skaidulinių medžiagų, ypač pektino, todėl šie vaisiai, patekę į virškinimo sistemą, išbrinksta. Taigi obuolys – sotus ir maistingas užkandis tarp pagrindinių valgymų.







Publikuota: 2014-10-26 23:05:02

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai