„Santaka“ / Žvilgsnis

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-05-12 18:58

Dalinkitės:  


Žvilgsnis

Birutė NENĖNIENĖ

Tylių pavojų apsupty

Sunku suprasti, kieno gi paslaptinga mintis ar ranka šiuo metų laiku, įsisiūbuojant gamtos atgimimui, surikiavo visai žmonijos egzistencijai svarbiausius dalykus. Balandžio paskutinįjį sekmadienį minima Pasaulinė gyvybės diena. Gyvybės nešėjai ir saugotojai Motinai skirtas pirmasis gegužės sekmadienis. Potencialus visų dorybių lopšys – šeima – prisimenama Tarptautinės šeimos dieną, gegužės 15-ąją. Į šią puokštę tinka dar vienas žiedelis, be kurio savo grožiu nespindėtų pirmieji trys žiedai. Tai – meilė. Jei lietuviai atsiverstų liaudies kalendorius, tai rastų, jog gegužės 14-oji – lietuvių mitologijoje meilės ir laisvės deivės Mildos diena. Jos garbintojus vadino mildauninkais. Buvo tikima, kad Milda apskriejanti visą pasaulį oro vežimu, o žyniai mildauninkai turėję vaistų, sužadinančių ir numalšinančių meilę.

Bet mes vertiname moderniškumą ir labiau linkę į Vakarus garbstome Valentiną. Iš įvairių šaltinių prisigeriame europietiškos dvasios ir į dalį lietuviškų dorybių žiūrime kaip į atgyveną.

Tačiau pavojai atslenka nematomi, tyliai ir nejučiomis.

Ne iš naivumo ar dėl savireklamos konservatoriai pastarosiomis dienomis atnaujino beveik prieš dešimtmetį pačių pradėtą kelti klausimą, jog Lietuvoje reikia atskiros, šeimos reikalus koordinuojančios, ministerijos. Be didesnio akcento praėjusių metų pabaigoje Seimas po ilgų svarstymų pritarė Socialinių paslaugų įstatymo pataisai, kuria patikslintas šeimos suvokimas: pagaliau aišku, jog įstatymiškai ją sudaro vyras ir moteris, kuriuos sieja santuokiniai ryšiai. Tačiau, pasak „Bernardinų“ redaktoriaus A.Navicko, kova dėl sąvokų tėra savotiškas žaidimas. Jis nesumažina atsainaus požiūrio į šeimą bei skyrybų gausos.

Mūsų rajone pirmąkart ištuokų skaičius viršijo santuokų skaičių. Nuo metų pradžios įregistruotos 47 santuokos ir 62 ištuokos. Išsituokė garbaus amžiaus poros po 40-ies bendro gyvenimo metų, keletas – po nepavykusios antros ar trečios santuokos. Tarp saitus nutraukusių nemažai porų, kurios vestuves šventė prieš 5–6 metus.

Prieš dvejus metus katalikiški šeimos centrai ir darnios šeimos puoselėjimu besirūpinančios organizacijos protestavo prieš Sveikatos apsaugos ministerijos užmojį įdiegti Lietuvoje jaunimui palankių paslaugų programą, kurios pagrindinis tikslas – „sveikatinimas“, t.y. intensyvesnis lytinis švietimas vaikams nuo dešimties metų. Tačiau ministerija metams baigiantis tylutėliai pasirašė sutartį ir pagal Jungtinių tautų programą šiam reikalui šiemet gavo 80 tūkst. JAV dolerių. Jau pasirodė pirmasis lytinio švietimo vadovėlis. Vadovėlio teiginiai ir pateikiami pratybų pavyzdžiai šokiravo dalį padorumo nepraradusios visuomenės ir tėvų.

Mano jaunystėje, gegužiui žadinant jausmus, mamos pamokydavo: „Tik nesislapstykit pakampėse, kad paskui sterblės neparsineštumėt“. Ir užteko tokio paprasto švietimo, nes jis derėjo prie šeimoje išugdytos savigarbos ir atsakomybės.

Vakar abiturientams nuaidėjo paskutinis skambutis. Vengiama garsiai kalbėti ir minėti skaičius, kiek merginų mokyklos suole (net pagrindinio mokymo pakopoje) laukiasi ir pagimdo. Sakysit, „paskenduolės“ laikai liko praeity. Tačiau paauglių nuogų bambų mados įtaigios vilionėms panašiai kaip žynių mildauninkų vaistai.



Publikuota: 2006-05-12 18:58:57

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ministrė žada dar labiau stiprinti sienos apsaugą
* Malūno sienas virpino meistriškai valdomo akordeono muzika
* Trūksta ir gero kelio, ir veiklių žmonių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai