„Santaka“ / Skautiškas nuotykis: nuo Vilkaviškio iki Baikalo

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda ekologiškai užaugintą mėsinę kiaulę (apie 200 kg svorio, 1,70 Eur už kg). Tel. 8 670 98 550.
Galioja iki: 2019-02-21 13:54:29

Atlieka vidaus ir lauko apdailos darbus. Tel. 8 623 56 052.
Galioja iki: 2019-02-23 09:35:01

Parduoda arba išnuomuoja 3 ha žemės Vilkupių kaime. Tel. 8 626 38 767.
Galioja iki: 2019-02-28 08:11:49

Parduoda naudotą 6 stalčių šaldiklį BOSCH, šiaudapjovę („akselinę“) su vienfaziu vokišku varikliu. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-02-28 08:12:20Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2014-09-08 16:14

Dalinkitės:  


Stovyklavietėje prie Baikalo ežero Rita Marcelionytė gyveno su skautais iš 15 įvairių šalių.

Skautiškas nuotykis: nuo Vilkaviškio iki Baikalo

Berlynas–Varšuva–Maskva–Permė–Omskas–Irkutskas–Baikalo ežeras...

Tai – daugiau nei 11 tūkstančių kilometrų skautiško traukinio maršrutas, padovanojęs tokią gausybę potyrių, kad jį įveikusi tiesiog imi „sproginėti“ iš džiaugsmo.


Ne sapnas, o avantiūra


Kartu su 170 skautų iš 15 šalių keliavome plaustais, autobusais, traukiniais, troleibusais, tramvajais, metro, dviračiais, lėktuvais, pėsčiomis ir net taksi. Tik dabar, pasibaigus skautiškam nuotykiui, peržiūrėjusi nuotraukas, žvilgtelėjusi į žemėlapį, išgirdusi grėsmingus žiniasklaidos pranešimus, supranti, kad visa tai buvo ne sapnas, o pati didžiausia avantiūra.

Tai ir yra visas kelionių žavesys: nusiperki bilietą ir nieko kito nebelieka, tik pasiduoti įvykių virtinei, susitapatinti su aplinkiniais, laužyta kalba patenkinti vietinių smalsumą ir pasikliauti jų geranoriškumu, atsikratyti klaidingų stereotipų, godžiai mėgautis gurmaniškais skoniais ar įspūdingais vaizdiniais, kurių būna vis negana.


Sibiras – kas tai?


Sibiro platybės, Baikalas – giliausias ir švariausias pasaulio ežeras... Kiekvienai kartai tai kelia skirtingas asociacijas. Mūsų seneliai Sibirą tapatina su tremtyje išgyventais sunkumais: stingdančiu šalčiu, alinančiu darbu, laužoma duonos rieke, artimųjų netektimi. Tėvų karta mini susirašinėjimo draugus, tarybinę armiją, Baikalo–Amūro magistralės statybas, verslo pradžiamokslį. Dabar tai daugeliui asocijuojasi su pilietiškumo projektu „Misija – Sibiras“ ir tremties vietų lankymu.

Mane suintrigavo ne tik noras pažinti Rusijos platybes ir jos kultūrą, patikrinti geografijos žinias ir ištvermę, bet ir užmegzti ryšius su kitomis skautiškomis organizacijomis.

Besiruošdama kelionei kartu pasiėmiau ir bičiulių lauktuves: tris skausmo ašaras, kurias paskandinau Baikalo ežere, linkėjimus kalnams, kedrų giraitei bei „šamaniškas“ paslaptis. Tempti 25 kg kuprinę nebuvo lengva, bet vertėjo.


Kultūrų žavesys


Projekto sumanytojai – viena skautų organizacija iš Vokietijos. Prie vokiečių prisijungė skautai iš Rusijos, o kiek vėliau idėją palaikė ir šios organizacijos atstovai iš Norvegijos, Danijos, Lietuvos, Lenkijos, Vengrijos, Austrijos, Kazachstano, Baltarusijos ir net Brazilijos. Visa tai suteikė dar daugiau kultūrinio žavesio.

Amžius nebuvo kliūtis leistis į skautiškus nuotykius, susipažįstant su Europos ir Azijos kultūra. Tam ryžosi ir mamos su mažamečiais vaikais, ir septintą dešimtį skaičiuojantys senjorai. Tačiau patys pirmieji šiai kelionei pradėjo ruoštis traukinio vagonų konduktoriai. Jie keletą kartų nuo pat vasario mėnesio rinkosi į mokymus – akademijas, kuriose lavino lyderystės gebėjimus, kūrė programą, organizavo paruošiamuosius susitikimus.

Daugelis susitikome Maskvoje, kur prieglobsčiu tapo Sokolnikų parke įrengta skautiška stovyklavietė. Čia visuomenei rengėme pristatymus, koncertus, debatus. Penkias dienas Rusijos sostinė mus stebino prabanga: auksu tviskančiais cerkvių bokštais, seną praeitį menančiais vienuolynais, Raudonosios aikštės didybe, įspūdingais fontanais, iš tolo matoma Petro I skulptūra, M. Bulgakovo romane „Meistras ir Margarita“ aprašytu Patriarcho tvenkiniu, ištaigingomis metro stotelėmis – mini meno galerijomis, grupės „Scorpions“ apdainuotu M. Gorkio parku ir rugpjūčio kaitra.


Laikas traukiniuose neprailgo


Keletą parų keliauti traukiniais – tai irgi savotiška kultūros dalis. Šnekučiuojamasi, vaišinamasi, dainuojama – juk nieko kito nenuveiksi, kai priešakyje toks ilgas kelias.

Į Sibiro tolius bildėjome teminiais vagonais: vieni gretino tradicijas ir modernizmą, kiti tyrinėjo jaunimo kultūrinio bendradarbiavimo galimybes, treti stengėsi perprasti laimės priežastis ir lyg jonvabaliai tuo spinduliavo, norėdami užkrėsti ir aplinkinius. Nė vieno abejingo nepaliko kartu keliaujantis profesionalus orkestras. Užgrojus kontrabosui, trimitui, gitarai, saksofonui ar armonikai, pašaliečiai labai greitai atpažindavo slaviškas melodijas. Per visą vagoną nuvilnydavo lyriškos dainos apie ištikimą žirgą ir klajūno dvasią, ilgą kelionę traukiniais ir paklydėlio laukiančią mamą, meilę, neišvengiamą išsiskyrimą ir norą vėl susitikti. Galiausiai linksmybės persikeldavo į restoraną, kuriame iki pat aušros vėl viskas kartodavosi iš naujo.

Pro traukinio langus greitai keičiasi kraštovaizdžiai: moja ant kalvelių pasilypėję pušynai, tyvuliuoja pelkės su styrančiais boluojančių berželių kamienais, driekiasi stepės, pravinguriuoja nusekusi akmenuota upė, prie kurios glaudžiasi trobelės su baltomis ar mėlynomis raižytomis langinėmis, aukštomis tvoromis. Kuo toliau nuo Maskvos, tuo mažiau civilizacijos ženklų, bet viskas taip paprasta ir tikra. Žmonės atviresni ir savotiškai „ištyrinti“ gamtos, užgrūdinti vėjo.


Sustojęs laikas


Po keliolikos kelionės valandų prie didžiųjų Rusijos upių mūsų laukė milijoniniai miestai – Permė, Omskas, Novosibirskas, Irkutskas. Jie vis dar liudija plačius pramonės užmojus ir didžiuojasi teatrais, baleto trupėmis, muziejais ar filharmonijomis. Čia vis dar galima išvysti darbo žmogų šlovinančių garbės lentų, išdidžiai stovinčių Lenino skulptūrų – laikas tarsi sustojęs.

Aplankantys jausmai taip pat yra dviprasmiški: kartais lieka tik stebėtis, kartais – džiūgauti, atradus vaikystės ledus ar karštą dieną iš automato atsigaivinus gazuotu vandeniu. Mažumėlę pasižvalgius, vėl tekdavo įsisukti į veiklų maratoną. Projekto pristatymai, koncertai, svetingi susitikimai su skautiškomis organizacijomis – ir atgalios į traukinį.

Lūkuriuodami stotyse, visuomet buvome palydimi smalsių žvilgsnių. Antra vertus, būtų naivu likti nepastebėtiems, kai išsirikiuoja visas nešuliais apsikarsčiusių svetimšalių karavanas. Drąsesnieji mus pakalbindavo, o prabilus jų kalba tarsi atsirakindavo širdys. Tuomet turguje galima išsiderėti palankesnę kainą ar iš traukinio palydovių gauti daugiau privilegijų.

Žinia, kad esi iš Lietuvos, vietinius dar labiau nudžiugindavo: po nuostabos šūksnio „naši“ (mūsiškiai) priimdavo lyg saviškį. Būdavo pasineriama į praeities sentimentus ir vieningos valstybės ilgesį, prisimenamos kartu iškovotos legendinių krepšininkų pergalės. Dažnas vietos gyventojas pasiryžęs ne tik viskuo vaišinti, bet ir atverti savo namų duris. Novosibirsko centre sustabdžius vieną praeivį ir paprašius nufotografuoti visą mūsų grupę, užsimezgė pokalbis. Pasibaigus programai, vietoj bendrabučio mūsų jau laukė karališka vakarienė ir nakvynė.


Įsimintinas susitikimas su lietuviais


Galiausiai pasiekėme legendomis apipintą Baikalo ežerą ir stovyklavietę. Kiekvienam, išsekusiam nuo didmiesčio šurmulio, norėjosi prisiliesti prie šio pasaulio stebuklo: pajusti ežero gelmių vėslą ir paragauti tyro vandens, pasimėgauti vietos kaimelio kasdienybe. Trokštantieji daugiau pojūčių leidosi į naktinius žygius, kopinėjo po kalnus.

Iš gausybės pristatymų labiausiai įsiminė susitikimas su Irkutsko lietuviais. Paskutinė viešnagės diena buvo lyg užburta. Su geranoriškų žmonių pagalba įveikę visas kliūtis, dar kartą įsitikinome, kad nieko nėra neįmanomo. Neatvykus žadėtam autobusui, 120 kilometrų nusprendėme vykti taksi. Pakeliui du kartus sugedo automobilis, teko naudotis autoserviso paslaugomis. Iš taksisto pasiskolinusios telefoną (per visą kelionę niekas neturėjome ryšio) nuolat raportavome: „Atsiprašome, kad vėluojame, bet mes dar pakeliui.“ Tuomet gaudavome pažadą: „Lauksime tiek, kiek riekės.“ Skubėjome, nes žinojome, jog esame labai labai laukiamos.

Irkutską pasiekėme vėlyvą vakarą. Dvigubas džiaugsmas prasiveržė lietuviškomis dainomis, pynėsi pokalbiai apie Suvalkiją, žvilgėjo Tėvynės ilgesio ašaros. Juolab kad progos, kai gali išsikalbėti lietuviškai, vietos lietuviams tikrai retos.

Grįžtant atgalios, jau sėdint lėktuve ir visaip bandant atsispirti miegui, norėjosi sučiupti paskutinius potyrius: pajusti debesų purumą, įvertinti Volgos plotį, kalnynų raižinius, tankiai apgyvendintus Maskvos priemiesčius.Rita MARCELIONYTĖ


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Vasario 16-oji Vilkaviškyje: istorinė kartų jungtis
* Klausimas valdžiai: išlaikyti ar uždaryti?
* Kandidatams į merus nevengta užduoti ir nepatogių klausimų
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą į merus balsuotumėte?
Sauleną Aželską
Žilviną Gelgotą
Valentiną Gražulį
Algirdą NeiberkąKalbos patarimai

Ar vartotinas junginys „bendrai paėmus“?
Ne, prieveiksmis „bendrai“ nevartotinas kaip apibendrinamasis žodis, vartotina apskritai paėmus. Pvz.: Bendrai (= Apskritai ) paėmus, rezultatai buvo neblogi.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas