„Santaka“ / Vartotojų teisių apsauga pačių vartotojų nesudomino

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-05-01 14:41

Dalinkitės:  


Teisininkė patarėja Asta Galinaitytė aiškino, jog įsigijus nekokybišką prekę ar paslaugą ES šalyje galima pagalbos kreiptis į Europos vartotojų centrą.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Vartotojų teisių apsauga pačių vartotojų nesudomino

Eglė MIČIULIENĖ


Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centre VĮ Vartotojų švietimo centras surengė daugeliui piliečių svarbų seminarą „Aktualios vartotojų problemos“.

Į jį atvyko naudingos informacijos turintys lektoriai. Deja, pačių vartotojų seminare dalyvavo vos keletas.



Tikslas – šviesti žmones

Nacionalinės vartotojų teisių apsaugos tarybos (NVTAT) Marijampolės apskrities skyriaus vedėja Jolanta Petrušauskienė pasveikino negausiai susirinkusius klausytojus.

Pareigūnė sakė, jog seminaro tikslas – informuoti visuomenę jiems svarbiais klausimais. Dar tik 2005 gruodį įsikūrusį Vartotojų švietimo centrą pristatė jo direktorė Tina Valotkienė.

Daugelis žmonių susidūrę su įvairiomis problemomis, įsigiję nekokybišką paslaugą ar prekę nežino, kur jiems kreiptis. Vartotojų centro pagrindinis tikslas – kaupti, sisteminti informaciją ir teikti ją vartotojams, verslininkams bei švietimo įstaigoms.



Sukčiai moka vilioti

Vartotojų švietimo centro programų vadovė Neringa Ulbaitė kalbėjo apie dažniausiai pasitaikančias apgavystes.

Nors apie tai žmonės nuolat perspėjami, dar nemažai jų apgauna „telefoniniai aferistai“. Tokie atvejai nereti ir mūsų rajone.



Ne vienas telefonu yra gavęs panašią žinutę: „Sveikiname, jūs laimėjote loterijoje! Norėdami atsiimti prizą, skambinkite telefonu...“ Surinkus nurodytą numerį malonus balsas paprastai paaiškina, jog norėdami atsiimti laimėjimą turite nurodyti savo sąskaitos numerį, nupirkti telefono papildymo kortelių ir pan.

Susigundžius tokiais pasiūlymais visuomet laukia skaudus nusivylimas.

Vienas iš populiarių sukčių jaukų – telefonu pranešti apie tai, kad artimas žmogus pateko į avariją, ir reikalauti pinigų, kad nebūtų pranešta policijai.

– Būkite budrūs, neskubėkite vykdyti jokių skambintojų sąlygų, nepasiduokite psichologiniam jų spaudimui, perspėkite ir savo artimuosius, – aiškino N.Ulbaitė.

Apgaulingi pranešimai gali ateiti ir internetu. Apsimetę, pavyzdžiui, banko atstovais sukčiai prašo perduoti asmeninius duomenis, banko kortelės numerį ir pan.

Būtina žinoti: bankai jokių slaptų duomenų niekuomet neprašo perduoti telefonu, internetu ar panašiais būdais.

Atrodo, kad šios tiesos jau visiems puikiai žinomos. Tačiau statistika rodo, kad vieną iš šešiasdešimties aukų sukčiams vis dėlto pavyksta apgauti.

N.Ulbaitė patarė saugotis ir į namų duris besibeldžiančių prekeivių, nepasitikėti „stebuklingus“ vaistus ar lieknėjimo piliules siūlančiais skelbimais. – Jeigu pasiūlymas skamba itin viliojančiai, greičiausiai tai – apgavystė, – aiškino lektorė.





Gina ir užsienyje

Vis dažniau mūsų šalies piliečiai įsigyja prekių kitose ES šalyse. Tačiau vartotojai nežino savo teisių svetimoje valstybėje. Ką daryti, nekokybišką prekę nusipirkus užsienyje?

Nuo 2005 m. balandžio vartotojų teises gina Europos vartotojų centras. Šio centro teisininkė patarėja Asta Galinaitytė aiškino, jog tam tikslui 21-oje ES šalyje, taip pat Norvegijoje ir Islandijoje, sukurti vartotojų centrai, kurie jungiami į vieną bendrą tinklą. Jų tikslas – apginti žmogų, jį konsultuoti, surinkti papildomą informaciją, padėti išspręsti kilusią problemą.

Į šiuos centrus gali kreiptis Lietuvos piliečiai – fiziniai asmenys, įsigiję nekokybišką prekę ar paslaugą užsienyje, ir atvirkščiai – užsienio piliečiai, patyrę nuostolių Lietuvoje.

Į Europos vartotojų centrą galima kreiptis ir prekę iš užsienio šalies užsisakius internetu – kai kyla problemų dėl prekės kokybės ar pristatymo.



Priklauso kompensacija

NVTAT Maisto produktų saugos ir rekreacinių paslaugų vyriausioji specialistė Solveiga Kuzienė kalbėjo taip pat šiuolaikiniam piliečiui aktualia tema – apie lėktuvais keliaujančių žmonių teises.

Labai svarbu žinoti, jog teisę į kompensaciją ir pagalbą pagal ES reglamentus žmogus turi tik tuomet, jei laiku, t.y. likus ne vėliau kaip 45 minutėms iki skrydžio, užsiregistravo į reisą.



S.Kuzienė aiškino, jog atsisakiusi skraidinti (kai parduota daugiau bilietų nei yra vietų) aviakompanija privalo išmokėti piniginę kompensaciją. Priklausomai nuo skrydžio atstumo, ji siekia nuo 250 iki 600 eurų.

Lektorė išdėstė, kaip ir kokias sąlygas tokiu atveju aviakompanija klientui turi suteikti keliauti kitu reisu, nukreipti kitu maršrutu ar atgauti už bilietą sumokėtus pinigus. Jei keleiviui pasiūloma vykti kitu maršrutu ir reikia laukti, jis turi teisę gauti nemokamą maitinimą, gaiviuosius gėrimus, nakvynę viešbutyje, kai būtina pasilikti vieną ir daugiau naktų, transportą iš oro uosto į apgyvendinimo vietą ir atgal. Panašios sąlygos galioja ir atšaukus skrydį.

S.Kuzienė aiškino ir kitas keleivių teises. Tarkim, jei dėl aviakompanijos kaltės sunaikinamas ar dingsta jūsų bagažas, galite reikalauti iki 1000 eurų kompensacijos. Tačiau vežant dužius, vertingus daiktus juos patartina apdrausti papildomai.

Suprantama, aviakompanijos ne visuomet skuba mokėti kompensacijas nukentėjusiems keleiviams. Tokiu atveju turite nedelsdami kreiptis į Nacionalinę vartotojų teisų apsaugos tarybą ar Europos vartotojų centrą.



Dirba seniausiai

Apie mūsų apskrities vartotojų teisių apsaugą ir aktualiausias problemas kalbėjo Ne maisto produktų inspekcijos Marijampolės poskyrio vedėja Rūta Bagušinskienė ir inspektorius Valdas Kralikauskas.

Ši inspekcija, palyginti su anksčiau minėtomis, veikia jau gana seniai ir yra ištyrusi daug vartotojų (tarp jų – ir mūsų rajono) skundų bei pagelbėjusi daugeliui žmonių. Inspekcija taip pat atlieka patikrinimus, tikslines gaminių apsaugos programas.

Anot R.Bagušinskienės, atlikus patikrinimus daugiausiai inspekcija nustačiusi nesaugių elektros gaminių ir žaislų.

Inspektorius V.Kralikauskas kalbėjo apie baldų kokybę, mat šiuo metu dėl jų sulaukiama ypač daug nusiskundimų.

Pareigūno teigimu, pernai Valstybinei ne maisto produktų inspekcijai Lietuvoje atlikus 182 šių gaminių patikrinimus, 116 atvejų buvo nustatyti pažeidimai.

Dėl baldų inspekcija pernai sulaukė 93 skundų – 82 atvejais jie pasirodė pagrįsti.

Pernai Ne maisto produktų inspekcija dalyvavo programoje, kurioje ypatingas dėmesys buvo skiriamas vaikiškiems baldams – dviaukštėms lovoms ir aukštoms kėdutėms. Nustačius standarto neatitikimą kai kurių modelių baldų gamyba buvo sustabdyta.



Publikuota: 2006-05-01 14:41:50

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Teikdami GPM deklaraciją paremiate tą patį ar vis kitą paramos gavėją?
Kasmet remiu tą patį.
Paremiu vis kitą.
Elgiuosi įvairiai.
Paramos neskiriu niekam.
Pajamų nedeklaruoju.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai