„Santaka“ / Žvilgsnis

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-04-29 09:11

Dalinkitės:  


Žvilgsnis

Dangyra APANAVIČIENĖ

Euras tolsta



Minime Lietuvos narystės Europos Sąjungoje 2-ąsias metines. Per tą laiką spėjome apsiprasti naujoje erdvėje ir su mintimis, kad netrukus turėsime ir naują valiutą – eurą. Tačiau vizija, kad nuo kitų metų sausio 1 dienos bus įvestas euras, atrodo, tolsta. Infliacijos Lietuvoje rodiklis vos keliomis šimtosiomis dalimis viršijo Mastrichto sutartimi nustatytus kriterijus. Mūsų, lietuvių, akimis žiūrint tai nėra esminė kliūtis patekti į euro erdvę, bet kaip pažiūrės Briuselio biurokratai, parodys netolima ateitis. O kol kas niekas negali atsakyti – nustatytu laiku bus įvestas euras ar ne? Jeigu ne kitąmet, tai kada?

Kita vertus, euro įvedimo atidėjimas nebūtų jau tokia didelė tragedija. Pirma, šaliai liktų daugiau laiko pasirengti euro atėjimui. Antra, už informacijos sklaidą atsakingi klerkai pagaliau įvykdytų savo pareigą deramai ir suprantamai apie tai informuoti visuomenę. Viename neseniai surengtame seminare aukšti šalies pareigūnai pripažino, kad informavimo apie euro įvedimo tvarką kampanija vyksta vangiai ir gerokai vėluoja. Nors tam skirta net 18 mln. litų.

Vienos iš paskutiniųjų apklausų duomenimis, pusė lietuvių, pasirodo, visai nenori euro. Panaši situacija prieš įvedant naują valiutą buvo ir senosiose Europos Sąjungos šalyse. Vėliau buvo pripažinta, kad taip atsitiko būtent dėl to, kad trūko informacijos. Tos klaidos kartojamos ir pas mus. O juk tema be galo svarbi visiems – nuo 5–6 metų vaiko, kuris jau pradeda operuoti pinigais, iki pensininko. Tačiau kol kas niekas per daug neragina ruoštis euro įvedimui, nors pats laikas tai daryti. Ypač, jeigu vis dėlto bus leista Lietuvai įsivesti eurą nuo 2007 m. sausio 1 dienos.

Galima tik įsivaizduoti, kiek darbo laukia darbdavių, kurie jau iki spalio 15 dienos privalės perrašyti visas sutartis, tarp jų – ir darbo, kur užmokestis turės būti numatytas eurais. Atsiradus naujai valiutai reikės pertvarkyti ir kasos aparatus. Euro įstatymo projekte, kurį ruošiamasi patvirtinti liepą, numatytas ir reikalavimas nuo rugsėjo 1 d. visas prekes žymėti jau dviguba valiuta: ir litais, ir eurais. Tam juk irgi reikia iš anksto pasiruošti.

Euro įvedimas palies visas sritis: mokesčius, pensijas, atlyginimus ir pan. Todėl apie tai reikia daug ir kantriai su žmonėmis kalbėtis, aiškinti net ir pačius elementariausius dalykus: kaip atrodys lietuviškas euras, kokie bus nominalai ir pan. Atrodytų smulkmena, bet žmonėms reikėtų pasakyti net ir tai, kad eurai bus didesni už litus, todėl jiems reikės naujų piniginių. Niekas garsiai žmonių dar neparamino, kad nereikėtų per daug būgštauti ir dėl kainų padidėjimo. Net dvejus metus bus griežtai kontroliuojamos 40 rūšių pačių būtiniausių prekių ir paslaugų kainos. O iš litų į eurus perskaičiuojant išmokas bus apvalinama gavėjo naudai. Tačiau vėlgi – apie tai kol kas kalbama tik specializuotuose seminaruose, bet ne su eiliniais žmonėmis. Todėl net 98 proc. lietuvių įsitikinę, kad įvedus eurą visus ištiks kainų šokas.

Beje, specialistai paskaičiavo, kad kitose šalyse euro įvedimas ekonomikai daug neatsiliepė, kainos tepakilo 0,1–0,3 proc. Tačiau žmonės pajamas – didesnį atlyginimą – gauna tik kartą per mėnesį, o įvairių išlaidų patiria kasdien. Todėl ir užsifiksuoja suvokimas, kad už viską mokama brangiau.



Publikuota: 2006-04-29 09:11:49

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai