„Santaka“ / Jaunam žmogui reikia perspektyvos ir garantijų

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda svarstykles, pasveriančias iki 200 k. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2020-04-08 15:06:20

Perka 1–1,5 kambario butą Vilkaviškyje (siūlyti tik I a.). Tel. 8 620 42 988.
Galioja iki: 2020-04-08 15:08:58Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-04-21 18:10

Dalinkitės:  


Jaunam žmogui reikia perspektyvos ir garantijų

Jaunystė – pats įdomiausias, džiaugsmingiausias, romantiškiausias ir kovingiausias žmogaus gyvenimo tarpsnis. Jaunimą vilioja nežinomi toliai, nepatirti jausmai, nepraminti takai.

Kiekvienais metais balandžio 24-oji minima kaip Tarptautinė jaunimo solidarumo diena.

Labai įvairiaspalvis jaunimas yra ir mūsų rajone. Visiems tekę susidurti su keikūnais, įžūliais triukšmadariais viešose vietose, motorizuotais naktiniais lėbautojais. Ši jaunuolių dalis labiau matoma. Tai vienas iš saviraiškos būdų – mūsų aplinkos, visuomeninio gyvenimo rezultatas.

Tačiau niekas manęs neįtikins, kad rajone mažai doro, sąžiningo, iniciatyvaus, vienu žodžiu, gero jaunimo. Tokių galima sutikti kiekvienoje mokykloje, bendrijoje, seniūnijoje, kiekviename miestelyje, tik reikia norėti juos pamatyti. Jie stengiasi mokytis, noriai dalyvauja meno saviveikloje, sportuoja, sąžiningai dirba.

Tenka lankyti daugybę renginių įvairiose rajono vietose. Bene labiausiai žavi moksleivių pasirodymai – sausakimšos salės per Vilkaviškio Salomėjos Nėries, „Aušros“ vidurinių mokyklų koncertus visuomenei, kybartiečių moksleivių koncertai ar jų gimnazistų paskutinis šimtadienis. Nuostabiai nuskamba mūsų dainorėlių balsai „Dainų dainelėje“ ar religinių giesmių konkurse. Įspūdinga 2005 m. respublikinė moksleivių dainų šventė, kurioje dalyvavo per 300 mūsų rajono jaunimo. Rajone yra 3 pučiamųjų instrumentų orkestrai, kuriuose groja beveik vien jaunimas. Rajono meno saviveiklos kolektyvų šventėje dalyvavo beveik 900 dalyvių.

Džiugina jaunimo sportinis aktyvumas ir pasiekimai. Juk turime Sidnėjaus parolimpinių žaidynių dalyvį T.Kairį ir Sidnėjaus olimpinių žaidynių dalyvę R.Gustaitytę, 2005 m. Lietuvos čempionus, įvairių turnyrų prizininkus ir nugalėtojus tenisininkus. Svarbūs imtynininkų, lengvaatlečių, dviratininkų ir kt. sporto šakų dalyvių pasiekimai.

Daugelis jaunų žmonių susibūrę į formalius ir neformalius klubus, organizacijas, dalyvauja ir politinėje veikoje.

Nuolat rajono jaunimo grupės dalyvauja Pasaulinėse jaunimo dienose (2005 m. vyko Kelne, Vokietijoje), kitose jaunimo grupių mainų programose. Vyresnieji organizuoja vasaros stovyklas, šventes, varžybas.

Taip, rajone išauga daug puikaus jaunimo, tačiau kaip juos, baigusius studijas, įgijusius profesijas, susigrąžinti į rajoną? Demografinė situacija nedžiugina. Kas metai rajone mažėja gyventojų, vien moksleivių šiais mokslo metais į mokyklas atėjo 170 mažiau.

Mažėja santuokų, vaikų gimstamumas. Manau, kad tai – ne tik mažų atlyginimų, emigracijos ar bedarbystės problema.

Be ilgalaikės kompleksinės švietimo, kultūros, verslo, būsto, socialinių garantijų, paslaugų, laisvalaikio pramogų vystymo programos sunku tikėtis palankių permainų. Žmogus nori jausti garantijas sau, šeimai, perspektyvas. Jau šiandien trūksta pedagogų, medikų, inžinierių, policininkų, statybininkų. Labai svarbu yra aplinkos kokybės gerinimas, naujų technologijų diegimas, darbo sąlygų patrauklumas. Įvertindama savo finansines galimybes, stabilias biudžeto pajamas, Savivaldybės taryba ir priima sprendimus minėtoms aktualijoms spręsti.

Sparčiai vykdoma ikimokyklinių įstaigų (2005 m. – septynios), mokyklų atnaujinimo programa. Šiais metais iš rajono biudžeto finansuojama pedagogų perkvalifikavimo programa. Tikslinga peržiūrėti studentų stipendijavimo programą (šiuo metu kas mėnesį remiama 80 studentų), didesnėmis stipendijomis skatinant reikalingų specialybių studentus, siekiant juos susigrąžinti į garantuotas darbo vietas.

Vėliausiai 2007 m. reikia parengti projektą, išplečiant meno pakraipos jaunimo ugdymo galimybes, sujungiant Muzikos mokyklą bei Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centrą į menų centrą ar mokyklą.

Neįsivaizduoju jaunimo be galimybės sportuoti. Šiandieną geriausias tam sąlygas turi kybartiečiai (naujojoje mokykloje yra atletikos, gimnastikos ir 2 krepšinio sporto salės, stadionas su aikštynais).

Siekiant užimti jaunimą, visose seniūnijose buvo atnaujintos ar naujai įrengtos krepšinio aikštelės (38 krepšinio lentos su lankais ir 29 krepšinio stovai), suremontuotos salės atnaujinamose mokyklose.

Šiais metais suplanuotos lėšos Vilkaviškio miesto sporto salės išplėtimo projektavimui, o pirmo etapo remontui skirta 500000 Lt.

Baigiamos įrengti patalpos dviratininkams, suremontuotose patalpose pradėjo treniruotis tenisininkai.

Rajone jaučiamas darbininkiškų profesijų žmonių stygius. Todėl šiandieną nei Savivaldybės, nei verslininkų netenkina situacija, kai negalima daryti įtakos ruošiamų profesijų įvairovei Marijampolės profesinio rengimo centro Vilkaviškio skyriuje. Juk staliai, statybininkai, automechanikai, technikai ar paslaugų srities darbuotojai neatvyks dirbti į Vilkaviškį iš Marijampolės, Alytaus ar Kauno.

Savivaldybė inicijavo diskusiją su Švietimo ir mokslo ministerija dėl galimybės tapti vienu iš Vilkaviškio profesinio rengimo centro steigėjų ir kartu su verslininkais spręsti specialistų rengimo klausimus.

Rajone turime jaunimo su įvairia negalia. Daug jų įtraukta į žmonių su negalia draugijų veiklą. Joms Savivaldybė suteikia patalpas, skiria finansinę paramą. Dar šiais metais tikimės per projektus gauti lėšų ir užbaigti socialinės pagalbos centro rekonstrukciją, kur bus įkurdinta sutrikusio intelekto jaunuolių įstaiga.

Plačiai visuomenėje diskutuojama apie emigraciją.

Nemažai rajono moksleivių, jaunimo mokosi, studijuoja, dirba užsienyje. Dalis jų įsitvirtina svečiose šalyse, tačiau yra ir labai daug pavyzdžių, kai jie grįžta įsigiję specialybes arba, uždirbę pinigų, pradeda verslą, investuoja į būsto atnaujinimą ar statybą. Daugeliui lietuvių įgimtas stiprus giminystės ryšys, prieraišumas tėviškei.

Emigracijos problemoms spręsti Savivaldybės iniciatyvos maža, pats laikas valstybiniu lygmeniu suformuoti nuostatas, parengti programą emigracijai mažinti.

Labai pagerėjusi situacija rajono versle, gamyboje, paslaugų plėtroje. Per 2005 m. rajone sukurta apie 300 naujų darbo vietų, bedarbystė šiandien sudaro 4,6 proc. Tai pasiekta ir drąsių, iniciatyvių jaunų verslininkų dėka.

Jau treti metai viršijamas metinis rajono biudžetas ir gyventojų pajamų mokesčio (GPM) surinkimo prognozuojami Vyriausybės nustatyti planai. Tačiau Seimas reguliuoja augimo spartumą ir iš 2005 m. viršplaninių lėšų šiais metais valstybei teks grąžinti 3,5 mln. Lt. O juk galėtume juos investuoti į kelius, mediciną, socialines įstaigas, švietimą, kultūrą, jaunimą.

Biudžeto augimo tendencijos leido ryžtis Savivaldybės tarybai net 5,5 mln. Lt suplanuoti biudžetą didesnį nei prognozuoja Vyriausybė ir papildomai skirti lėšų visoms sritims. Pirmą kartą biudžete skirta lėšų jaunimo klausimams, organizacijų paramai.

Galimybę įvykdyti padidintus biudžeto planus patvirtina Mokesčių inspekcijos Vilkaviškio skyrius. 2006 m. sausio–kovo mėnesių rajono biudžeto pajamų užduotis įvykdyta 156,3 proc. arba viršyta 1159,5 tūkst. litų. 2006 m. sausio– kovo mėnesių GPM užduotis įvykdyta 137 proc. arba viršyta 583,6 tūkst. Lt.

2005 m. Savivaldybėje pradėjo dirbti jaunimo reikalų koordinatorė, kurios iniciatyva Vilkaviškyje buvo suorganizuota Marijampolės apskrities jaunimo konferencija. Koordinuoti, teikti informaciją apie jaunimo problemas sporto klausimais visuomeniniais pagrindais paskirtas mero padėjėjas.

Linkint jaunimui iniciatyvumo, kūrybingumo, veržlumo norisi priminti, kad jaunystė panaši į greitai riedantį traukinį – gali spėti į jį įšokti, gali ir pavėluoti. Vienam jaunimui tikėtis atrasti visus demokratinio gyvenimo pranašumus, viešosios erdvės reikšmę ir galimybes būtų naivu. Jaunimui ir demokratijai reikia dialogo.

Noriu nuoširdžiai palinkėti, kad jauni rajono žmonės visada suprastų savo uždavinių ir pareigų svarbą, kad juos lydėtų sėkmė, kad savo širdimi pajustų Vinco Kudirkos žodžių esmę: „Kol jaunas, o broli, sėk pasėlio grūdą...“Algirdas BAGUŠINSKAS

Vilkaviškio rajono savivaldybės meras
Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Ugdymo įstaigos pradeda mokymą nuotoliniu būdu
* Karantinas riboja laisves, bet saugo mūsų sveikatą
* Koronavirusu gąsdina vilkikų vairuotojai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar Jums sunku gyventi karantino sąlygomis?
Tikrai ne.
Nelengva, bet prisitaikau.
Patiriu didelių sunkumų.
Karantino reikalavimų nepaisau.Kalbos patarimai

Ar taisyklinga „gydymas prieš“?
Ne, netaisyklinga. Tai neteiktinas vertinys. Vartotina gydymas nuo ar pan., pvz.: gydymas prieš gripą (taisoma gydymas nuo gripo; gripo gydymas ), gydoma prieš ligas (taisoma nuo ligų; gydomos ligos ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2020 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas