„Santaka“ / Kariui leidžiama tik ūkininkauti ir būti... menininku

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda ekologiškai užaugintą mėsinę kiaulę (apie 200 kg svorio, 1,70 Eur už kg). Tel. 8 670 98 550.
Galioja iki: 2019-02-21 13:54:29

Atlieka vidaus ir lauko apdailos darbus. Tel. 8 623 56 052.
Galioja iki: 2019-02-23 09:35:01

Parduoda arba išnuomuoja 3 ha žemės Vilkupių kaime. Tel. 8 626 38 767.
Galioja iki: 2019-02-28 08:11:49

Parduoda naudotą 6 stalčių šaldiklį BOSCH, šiaudapjovę („akselinę“) su vienfaziu vokišku varikliu. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-02-28 08:12:20Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2014-05-30 15:54

Dalinkitės:  


Krašto apsaugos ministro Juozo Oleko nuomone, kario siekiai turėtų būti kur kas tauresni, nei vien dėvėti uniformą ir tenkinti savo materialinius poreikius.

Autorės nuotr.


Kariui leidžiama tik ūkininkauti ir būti... menininku

Kristina VAITKEVIČIENĖ

Susidomėjimas savanoriška karo tarnyba Vilkaviškio rajone nemažėja. Už pernai pasiektus rezultatus KASP Dainavos apygardos 1-osios rinktinės 106-oji Vilkaviškio miesto kuopa pripažinta geriausia ir gavo pereinamąjį apdovanojimą – XIV amžiaus laikotarpio atkurtą Lietuvos kariuomenės kario kalavijo kopiją.

Kuopa buvo apdovanota už tai, kad į savanorišką tarnybą priėmė daugiausia žmonių.

Tačiau tai – tik statistika. Daugelis jaunuolių pradėję net nebaigia bazinių kursų, o profesionaliai tarnybai gyvenimą paskiria vos vienas kitas.

Pasak pačių kariškių, jų tarnyba romantika toli gražu nekvepia. Savaitinės pratybos miškuose, dažnai – ir dukart per mėnesį, užimti savaitgaliai – nereta karių šeima neišlaiko tokio išbandymo.

Per dvidešimt metų tarnybos su pratybomis miškuose, pelkėse bet kokiomis oro sąlygomis daugelis kariškių lieka be sveikatos. Tarnybą baigę 40–45 metų vyrai dažnai nieko daugiau nemoka, tik... vykdyti įsakymus.

Profesionaliam kariui tarnybos metu jokio kito darbo dirbti negalima, nebent tik būti ūkininku arba menininku. Ūkininkauti nebūnant namuose savaitėmis nėra realu, o išgyventi šiais laikais iš meno apyjauniam žmogui taip pat neįmanoma.

Ar padeda valstybė, kuriai karys atidavė produktyviausius savo gyvenimo metus ir negali oriai gyventi vien iš kariškio pensijos, integruotis į civilinį gyvenimą? Apie tai ir kitas kariuomenės problemas kalbėjomės su krašto apsaugos ministru Juozu OLEKU.

– Kaip Krašto apsaugos ministerija siekia gerinti kariuomenės įvaizdį ir pritraukti jaunus žmones?

– Lietuvos kariai su šalies jaunimu bendrauja nuolat, skatina pasirinkti vieną iš tarnybos būdų: kario savanorio, baigti bazinius karinius ar jaunesniųjų karininkų vadų mokymus. Kasmet Lietuvos kariuomenė sulaukia patriotiškai nusiteikusių ir norinčių tinkamai pasirengti savo krašto gynybai jaunuolių.

Tarnaudami Lietuvos kariuomenėje jie, visų pirma, turi galimybę realizuoti savo teisę ir pareigą ginti Tėvynę, kaip tą numato Konstitucija, čia įgauna bazinius karinius įgūdžius, susipažįsta su aplinkybėmis, kuriomis vyksta kariniai konfliktai, prisiekia be išlygų tarnauti ir ginti savo šalį.

– Kariai skundžiasi netinkama, nenauja apranga, užsikertančiais šautuvais ir pan.

– Lietuvos kariuomenės kariai puikiai supranta, kad kariškio kelias nėra lengvas, keliama užduotis – besąlyginis savo Tėvynės gynimas. Mūšio metu kariui gali tekti kęsti ne tik nepriteklius, bet ir būti pasiruošusiam paaukoti gyvybę dėl Tėvynės laisvės. Tarnybos Lietuvos kariuomenėje priežastimi neturėtų tapti siekis tik dėvėti uniformą ar kitų materialinių poreikių tenkinimas.

Per bazinius karinius mokymus Lietuvos kariai aprūpinami apranga, ginkluote ir ekipuote, kuri yra tinkama priskirtoms užduotims vykdyti. Lietuvos kariuomenės kariai savanoriai, vykdami į bazinių įgūdžių kursą, yra papildomai aprūpinami antra uniforma.

Baziniuose kariniuose mokymuose kariai kaip asmeninį ginklą naudoja vieną moderniausių ir labiausiai pasaulio kariuomenėse paplitusį automatinį šautuvą G-36. Kariai savanoriai krašto gynybai rengiasi su automatiniais šautuvais AK-4, yra supažindinami ir su kitomis pėstininkų ginklų sistemomis (kulkosvaidžiais, granatsvaidžiais ir kt.), dalyvauja koviniuose šaudymuose.

– Ar daug jaunuolių, baigusių bazinius karinius mokymus, pasinaudoja 50 proc. išlaidų už studijas kompensacija? Gal kariams savanoriams, kurie mokosi ir tarnauja keletą metų, taip pat ruošiamasi taikyti šią lengvatą?

– Kompensacija už mokslus pernai pasinaudojo 7, o šiais metais – 35 buvę bazinių karinių mokymų kariai. Šį procesą administruoja Valstybinis studijų fondas. Su tai reglamentuojančiu Vyriausybės nutarimu galima susipažinti interneto svetainėje http://www.vsf.lt/lt/karo-tarnybos-kompensavimas.

Praeitą savaitę patvirtintas Vyriausybės nutarimas, pagal kurį kariui savanoriui ar kitam aktyviojo rezervo kariui, pratęsusiam tarnybos sutartį papildomam 4 metų terminui, Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos numatytomis sąlygomis ir tvarka galėtų būti teikiama parama studijų kainos daliai padengti. Ši lengvata būtų taikoma tuo atveju, jeigu asmuo pirmą kartą studijuoja Lietuvos aukštojoje mokykloje pagal pagrindinių arba vientisųjų studijų programą. Iki 2014 m. sausio 1 d. paramą studijų kainai ar jos daliai padengti galėjo gauti tik atsargos kariai, garbingai ištarnavę bent 4 metus.

– Nuo vasario Vilkaviškio kuopa, kurioje yra beveik 100 žmonių, likusi be vado. Intendantui susitvarkyti su savo ir papildomu darbu turėtų būti sudėtinga.

– Krašto apsaugos savanorių pajėgų pagrindą sudaro kariai savanoriai, kurie sudaro apie 90 proc. karių. Likę 10 proc. yra profesinės karo tarnybos kariai, kurių dauguma tarnybą atlieka rinktinėse arba pajėgų štabe. KASP savanorių kuopoje yra apie 100 pareigybių, iš kurių dauguma taip pat yra karių savanorių pareigybės, ir tik kuopos vado bei intendanto pareigybes užima profesinės karo tarnybos kariai. Jie papildomai vykdo ir būtinas administracines funkcijas.

Šiuo metu kuopos vadų pavaduotojų pareigybės nėra užpildomos, siekiant efektyviai išnaudoti žmogiškuosius išteklius.

– Ar kariams papildomai mokama už stažą, viršvalandžius, darbą naktimis ir savaitgaliais? Ar jau atkurti prieš keletą metų sumažinti atlyginimai?

– Profesinės karo tarnybos karių tarnybinių atlyginimų dydžiai skaičiuojami taikant koeficientus, kurie priklauso nuo kario tarnybos metų pagal laipsnį. Taip pat mokami priedai už ypatingą specifiką, didesnę vadų atsakomybę bei kvalifikacines kategorijas.

Ministerija, siekdama užtikrinti turimų karinių pajėgumų vystymą, nuo 2013 m. gruodžio 1 d. inicijavo karių, turinčių jaunesniojo eilinio, jaunesniojo jūreivio laipsnį, tarnybinio atlyginimo padidinimą. Tai padaryta siekiant padidinti žemiausios grandies profesinės karo tarnybos karių motyvaciją. Nuo 2014 m. sausio 1 d. buvo atkurti visų sunkmetį sumažintų profesinės karo tarnybos karių tarnybinių atlyginimų koeficientai.

Taip pat nuo sausio 1 d. kariams savanoriams ir kitiems aktyviojo rezervo bei parengtojo rezervo kariams, pašauktiems į pratybas, mokymus ar vykdyti tarnybos užduočių, už tarnybos dienas mokama 100 proc. (iki 2013 m. gruodžio 31 d. buvo mokama 85 proc.) patvirtinto tarnybinio atlyginimo pirmaisiais tarnybos pagal kario laipsnį metais. Tuo atveju, kai pirmiau paminėtų karių pagrindiniame darbe gaunamas vidutinis darbo užmokestis yra didesnis, jiems išmokamas pagrindiniame darbe gaunamo vidutinio darbo užmokesčio dydžio atlyginimas.

Karių tarnybą poilsio ir švenčių dienomis, kasdienę tarnybą, budėjimo tvarką bei tarnybą kareivinių režimu reglamentuoja Karo tarnybos statutas. Kariui, kuriam pavesta vykdyti užduotis jam priklausančio poilsio metu, už kiekvieną tarnybos valandą kompensuojama laisva nuo tarnybos valanda. Pinigine išraiška mokėjimai nenumatyti. Šiuo metu Krašto apsaugos ministerija rengia alternatyvas dėl karių tarnybos gerinimo sąlygų, įskaitant ir kelionės išlaidų apmokėjimo sistemos tobulinimą.

– Kariškoje bendruomenėje kalbama, kad ateityje profesionaliems kariams gali tekti tarnauti ne 20, o 25 metus? Kaip apskritai rūpinamasi į pensiją išėjusiais kariais, kurie yra darbingo amžiaus vyrai?

– Jokių pakeitimų Pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatyme, skiriant jiems valstybinę pensiją, nėra numatyta. Kariui išėjus į atsargą, mokama paskirto dydžio valstybinė pensija. Pensininkui (atsargos kariui), kuris nėra asmuo, draudžiamas valstybiniu socialiniu pensijų draudimu pagal Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo 2 straipsnio 1 dalies 1–6, 8 ir 9 punktus, taip pat nėra ūkininkas ar jo partneris, prie pareigūnų ir karių valstybinės pensijos už tarnybą yra mokamas bazinės pensijos dydžio priedas (360 Lt), iki toks asmuo įgis teisę gauti valstybinę socialinio draudimo pensiją. Kai pensininkas įgyja šią teisę, šis priedas nebemokamas, mokama tik paskirtoji pensija.

Siekiant palengvinti į pensiją išeinančių karių prisitaikymą prie pakitusios aplinkos, jiems sudaryta galimybė dalyvauti Pareigūnų ir karių, išleidžiamų į pensiją, socialinio prisitaikymo, medicininės reabilitacijos bei profesinio orientavimo į kitas veiklos sritis sistemos sukūrimo programoje. Dalyvauti joje gali visi į pensiją išleidžiami ir turintys teisę į pareigūnų bei karių valstybinę pensiją profesinės karo tarnybos kariai ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos žvalgybos pareigūnai. Prieš 6 mėn. iki išleidimo į atsargą ar atleidimo iš tarnybos dienos jie yra informuojami apie tokią galimybę.

Darbo biržoje minėti asmenys gauna profesinio orientavimo konsultacijas, galimybę lankyti kvalifikacijos kėlimo ar perkvalifikavimo kursus, pagalbą įsidarbinant.

Be to, pasirašyti Lietuvos kariuomenės, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo, Vadovybės apsaugos, Muitinės ir Policijos departamentų bei Viešojo saugumo, Valstybės sienos apsaugos tarnybų 2013 m. bendradarbiavimo priemonių planai, kuriuose numatyta keitimosi informacija apie išėjusius į atsargą karius, pareigūnus ir turimas laisvas darbo vietas priemonės. Krašto apsaugos ministerija taip pat yra sudariusi sutartį su Lietuvos pramonininkų konfederacija, kurios atstovai yra įsipareigoję skelbti informaciją apie laisvas darbo vietas įvairiose įmonėse. Informaciją apie laisvas darbo vietas galima rasti KAM interneto svetainėje.

Siekiant pagerinti išeinančių į pensiją karių ir žvalgybos pareigūnų integraciją į visuomenę, šių metų gegužę Krašto apsaugos ministerija su Lietuvos nacionaline veteranų asociacija pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kurioje minėta asociacija įsipareigojo teikti kariams konsultacijas karių integravimo į visuomenę, saugos, sveikatos, darbo, tarnybos ir panašiais klausimais, vykdyti profesinį orientavimą, perorientavimą, profesinį perkvalifikavimą, konsultuoti norinčiuosius pradėti savo verslą, įdarbinti ir organizuoti priemones, padedančias įsidarbinti.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Vasario 16-oji Vilkaviškyje: istorinė kartų jungtis
* Klausimas valdžiai: išlaikyti ar uždaryti?
* Kandidatams į merus nevengta užduoti ir nepatogių klausimų
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą į merus balsuotumėte?
Sauleną Aželską
Žilviną Gelgotą
Valentiną Gražulį
Algirdą NeiberkąKalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „stribas“?
Taip. Stribai (rus. istrebitel – „naikintojas“) – civilinių ginkluotų sovietų valdžios būriai, 1944–1954 m. Lietuvoje padėję okupantams vykdyti represijas.
„Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ žodis stribas teikiamas su žyma šnek.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas