„Santaka“ / Žmonėms reikia ne paveldo, o šaligatvių

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda arba išnuomuoja 3 ha žemės Vilkupių kaime. Tel. 8 626 38 767.
Galioja iki: 2019-02-28 08:11:49

Parduoda naudotą 6 stalčių šaldiklį BOSCH, šiaudapjovę („akselinę“) su vienfaziu vokišku varikliu. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-02-28 08:12:20

Parduoda 0,74 ha žemės ūkio paskirties sklypą (1 km nuo Vilkaviškio, yra elektra prie kelio, tinka namui statyti), 0,25 ha namų valdą Vilkaviškio miesto ribose ir gretimą 0,14 ha žemės ūkio paskirties sklypą (galima pirkti abu kartu). Tel. 8 680 59 859.
Galioja iki: 2019-03-02 11:48:20

Parduoda hidraules žarnas traktoriui DT-75, paleidimo varikliuką PD-8, UAZ-452 dalis, grėblį-vartytuvą TZK-7, būgninius volus (300 l talpos), 5 m³ cisterną, grūdų sėjamąją SZ-3,6, siją (18 m), elektros variklius (3 kW–20 kW), vartomą 3 vagų plūgą. Tel. 8 643 28 365.
Galioja iki: 2019-03-02 15:11:28

Parduoda 1 t talpos plastikinį konteinerį metaliniame rėme su prailgintu išleidimo čiaupu, 1 t talpos plastikinę talpyklą be rėmo (15 Eur), lengvojo automobilio priekabos ašį (60 Eur), du dyzelinius patalpų šildytuvus (50 Eur už vnt.). Tel. 8 686 98 506.
Galioja iki: 2019-03-03 10:16:02

Parduodu 1 kambario butą su daliniais patogumais J.Basanavičiaus 10, Kybartuose (3000 Eur). Tel. 8 618 23 835.
Galioja iki: 2019-03-03 16:08:06Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2014-03-28 09:31

Dalinkitės:  


Begriūnantis medinukas ir senoji klebonija (dešinėje) 1880 m. buvo pastatyti pagal vieną „kurpalių“ ir atspindi to meto architektūros ypatumus.

Žmonėms reikia ne paveldo, o šaligatvių

Kristina VAITKEVIČIENĖ

Į redakciją kreipėsi kybartiečiai, sakydami, kad jiems nepatinka Pasaulio kybartiečių draugijos (PKD) iniciatyva išsaugoti Č. Darvino g. 6-ą namą. Jų nuomone, apgriuvusiam medinukui atstatyti reikėtų daug lėšų, o be to – ir neverta, nes šis tik užstoja vaizdą į gyvenamųjų namų kvartalą.

„Nesame patenkinti sprendimu negriauti šio namo. Jau manėme, kad mieste bus tvarka, pasodins medelių, augs pievelė“, „Nereikia mums tų nesutvarkytų monstrų. Jau J. Basanavičiaus gatvėje stovi PKD globojamas vaiduoklis. Mums į lygius šaligatvius reikia investuoti, o ne prašyti aukų kažkokiems nerealiems dalykams“, „Dar vieną istorinę vietą atrado... Žmonėms nėra kur gyventi, o čia muziejaus užsigeidė“, – išklausėme keleto kybartiečių nuomones.

Pasaulio kybartiečių draugijos pirmininkė Violeta Mickevičiūtė paaiškino, jog PKD nėra medinuko šeimininkai, tad dėl šio pastato likimo sprendžia ne jie.

Pirmininkė sakė, kad namo Č. Darvino gatvėje griovimas sustabdytas, nes sukilo žmonės, sureagavo ir Kultūros paveldo departamentas. Šiuo metu laukiama paveldosaugininkų sprendimo, ar šis pastatas bus pripažintas kultūros vertybe. Vilniuje greitai vyks antrasis departamento tarybos posėdis, kurio sprendimas ir lems tolesnius kybartiečių veiksmus.

– Išgriauti unikalų miestą kybartiečiai, kuriems rūpi ne miesto istorija, o šaligatviai ir pievelės, kai kišenėse švilpauja vėjai, dar spės. Tačiau griūvant Kybartų paveldui draugija elgiasi taip, kaip privalo, – sakė V. Mickevičiūtė. – Pievelėms ir akmenims istorinėse gimtinės vietose nepuolame pritarti, nors kai kam tai atrodo mieliausias variantas. Mes PKD valdyboje balsuosime po minėto posėdžio.

Vis dėlto atrodo, kad šis PKD ir kitų kybartiečių norimas išsaugoti namelis nėra senoji pradžios mokykla. Matuojant jo išorinius parametrus buvo pastebėti nesutapimai su Albino Vaitkevičiaus nurodytais duomenimis, rastais Lietuvos valstybės archyve. Išsiaiškinta, jog šio namelio matmenys artimiausi tame dokumente nurodytam parapijos namui, o ne pradedamajai mokyklai. Kadangi yra neatitikimų su 1922 m. duomenimis, manoma, kad identifikuojant namelį jau reikėtų kultūros paveldo specialistų patikslinimo ir išvadų.

PKD kaip šaltiniu vadovavosi 1922 m. pradžioje Žemės ūkio ir valstybės turtų ministerijos Vilkaviškio apskrities įgaliotinio sudarytu anketos lapu, pagal kurio medžiagą Kybartų miesto Bažnyčios gatvėje tuo metu stovėjo keturi trobesiai. Parapijos namas buvo pastatytas apie 1880 m. stačiatikių cerkvės patarnautojams. Prieš Pirmąjį pasaulinį karą jame gyveno psalmių giedotojas. Vokiečių okupacijos metais čia įsikūrė vokiečių Kybartų karo komendantas. Tuo metu Vilkaviškio apskrities žemės tvarkytojas S. Panganis buvo įrašęs, jog name gyveno Kybartų klebonas prefektas.

Šioje gatvėje stovėjo ir akmeninis rusų prieglaudos pastatas. Jis neišliko. Taip pat čia apie 1900 m. buvo pastatyta rusiška Kybartų pradinė mokykla ir veikė iki 1914 m. Vokiečių okupacijos metais joje įrengta duonos kepykla. Dabar tame name įruošta parduotuvė „Vilionė“ ir alinė.

Iš pradžių manyta, kad išlikęs medinukas – Kybartų miesto pradedamosios mokyklos namas, statytas apie 1880 m. stačiatikių cerkvės popui gyventi. Vokiečių okupacijos metais jame gyveno reicho kareiviai, o 1922 m. čia buvusi Kybartų miesto pradedamoji mokykla. Tačiau dabar PKD mano, kad kalba eina apie baltomis plytomis apmūrytą Kybartų parapijos kleboniją, tačiau ir šią informaciją reikėtų tikslinti.

Dauguma draugijos narių didelio nusivylimo dėl paaiškėjusios naujos realybės sako neįžvelgiantys, nes PKD veiklos nuostatai jos narius įpareigoja identifikuoti gimtojo miesto kultūros paveldo faktus ir skleisti apie juos informaciją.

– Sužinojome, kad 1922 m. medinuke gyveno prefektas kunigas Stanislovas Čepulis, kuris tuo metu (nuo 1919 m.) buvo pradėjęs entuziastingai kuruoti Kybartų parapijos steigimą, atsiskyrimą nuo Virbalio katalikų parapijos ir ruoštis Kybartų Eucharistinio Išganytojo bažnyčios statybai. Šis kunigas ėjo pirmojo lietuviškosios „Žiburio“ progimnazijos kapeliono pareigas. 1941 m. S. Čepulis buvo palaidotas po didžiuoju Kybartų Eucharistinio Išganytojo bažnyčios altoriumi. Turime gyvą liudijimą, kad visai prieš Antrąjį pasaulinį karą šiame medinuke veikė vaikų darželis. Apie tai pasakojusi moteris rytais į jį lydėdavusi Kybartų pradinės mokyklos vedėjo Jono Kauno ir jo žmonos Onos Kaunienės sūnų Jonuką bei dukrą Jūratę ir juos ten palikdavusi dviejų vienuolių priežiūrai. Karo metais tame name veikė mokytojų šalpos padalinys, į kurį gimnazijos auklėtinių tėvai pristatydavo maistą. Taip pat turime liudijimą, jog čia prieškariu veikė mokyklos bibliotekėlė, kurioje knygeles tvarkydavo patys mokiniai, o 1944 m. metais tame pastate netgi buvo laikomi abitūros egzaminai, – draugijos surinktus faktus vardijo V. Mickevičiūtė.

Yra ir sena Kybartų klebonijos nuotrauka. Išsaugota dar neapkalto statinio fotografija rodo, jog išoriškai du toje pačioje Bažnyčios (dabar – Č. Darvino) gatvėje stovėję mediniai nameliai buvę tarsi savotiški dvyniai. Pirmoji Kybartų kaimo pradinė mokykla, irgi statyta XIX a. pab. ir veikusi Mokyklos gatvėje (Kybartų kaime, Kudirkos Naumiesčio link), savo išore buvo identiška šiems dviem statiniams. Deja, ji prieš kelerius metus tyliai nušluota nuo žemės paviršiaus.

Pasaulio kybartiečių draugijos manymu, nugriovus tiek aistrų sukėlusį Č. Darvino g. 6 tebestovintį medinuką, Kybartai netektų medžiaginio kultūros paveldo objekto – paskutinio iš trijų eksponatų, dar parodančių ateities kartoms, kaip atrodė pirmosios iš rąstų statytos Kybartų parapijos švietimo įstaigėlės.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Aptariant miesto sodo projektą neapsieita be priekaištų
* Išmokę spausti aliejų žyniškiai ūkininkai pasijuto savose rogėse
* Seniai išnykusi liga grasina sugrįžti
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kurios partijos, komiteto kandidatus rinktumėte į Savivaldybės tarybą?
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos
Visuomeninio rinkimų komiteto „Naujas startas“
Lietuvos socialdemokratų partijos
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų
Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio
Darbo partijosKalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „gazonas“?
Gazonas vertinamas kaip vengtina vartoti svetimybė. Teikiami šio žodžio pakaitai veja, dekoratyvinė pievelė.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas