„Santaka“ / Jaunus medicinos specialistus į rajoną prikalbinti sunku

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-04-08 09:54

Dalinkitės:  


Jauna specialistė radiologė Diana Barčaitienė turi licencijas dirbti rentgeno aparatu, echoskopu ir net kompiuteriniu tomografu.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Jaunus medicinos specialistus į rajoną prikalbinti sunku

Eglė KVIESULAITIENĖ


Vakar, balandžio 7-ąją, medikai šventė Pasaulinę sveikatos dieną. Šiemet ji skirta problemoms, atsiradusioms dėl sveikatos darbuotojų trūkumo visame pasaulyje, spręsti. Mūsų rajono pirminių sveikatos priežiūros centrų bei ligoninės vadovai taip pat susiduria su specialistų trūkumu, ir ši problema kasmet tampa vis aštresnė.



Siekia geresnių paslaugų

Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centro vyr. gydytoja Regina Ražukienė aiškino, kad jų kolektyvas dirba komandos principu. Poliklinika turi ne tik bendrosios praktikos (t.y. šeimos) gydytojus, bet ir chirurgus, odontologus, ginekologus, pediatrus, psichiatrus, psichologus, socialinius darbuotojus, laboratorijos bei kitų sričių specialistus.

Pirminės sveikatos priežiūros centrui priklauso ir Greitosios pagalbos tarnyba, kai kurių kaimų ambulatorijos bei medicinos punktai. Dirbdami komandoje specialistai papildo vienas kitą, dėl to suteikiama paslauga tampa kokybiškesnė.



Dideli krūviai

Tačiau kokybiškoms paslaugoms teikti reikalingi specialistai, o naujų, baigusių mokslus, į provinciją beveik negrįžta. Trims Šeimos kliniką įkūrusioms gydytojoms išėjus dirbti savarankiškai, sumažėjo bendrosios praktikos specialistų. Likusiems padidėjo darbo krūviai, todėl gydytojai ne visuomet turi galimybę dirbti taip, kaip norėtų.


– Privalome daugiau aiškinti pacientui, kaip jis turėtų gyventi, kad būtų sveikesnis, ilgiau išliktų darbingas, gerėtų jo gyvenimo kokybė, – aiškino R.Ražukienė. – Juk mokslininkų įrodyta, kad tik 10 proc. paciento sveikatos priklauso nuo medicinos. Likusius 90 proc. lemia mitybos įpročiai, aplinka, gyvenimo būdas, genai. Tokiems pokalbiams su ligoniu reikia daug laiko, o medikams per popierizmą jo nebelieka.



Neturi kuo privilioti

PSPC vadovė neslėpė, jog kolektyvas po truputį sensta, dirba ir pensinio amžiaus gydytojų, bet kol kas nematyti perspektyvų, kad problema bus išspręsta.

– Specialistų trūkumas – visos respublikos problema, mes čia ne išimtis, – sakė PSPC vyr. gydytoja. – Ir ne mes ją turime spręsti, o Sveikatos apsaugos ministerija. Juk dirba specialistai, kurie sudaro planus, kiek paruošti medikų, kur juos įdarbinti. Mes jaunų specialistų neturime kuo privilioti. Atlyginimai – ne mažesni nei kitur, bet ir ne didžiausi, darbo sąlygos geros, bet ne išskirtinės. Jei turėtume daug pinigų, įsigytume keletą tarnybinių butų. Tuomet galėtume jauną specialistą sugundyti gyvenamuoju plotu. Galbūt padirbęs pas mus, pagyvenęs Vilkaviškyje jis prigytų, liktų ir vėliau įsigytų savo gyvenamąjį plotą. Kai kurių rajonų gydymo įstaigos taip ir daro, deja, mes tokių galimybių neturime. Be to, tai ne vien mūsų, o visos bendruomenės problema. Gerų specialistų reikia visur, tad turime bendrai rūpintis, ką jiems pasiūlyti.




Turi pranašumų

R.Ražukienė sakė, kad ilgai dirbantys gydytojai turi ir savų pranašumų. Pažindami pacientą nuo vaikystės, medikai žino jo persirgtas ligas, to pasekmes, įtaką vėlesnei sveikatai, tad greičiau ir tiksliau gali nustatyti diagnozę, skirti gydymą.

Anot PSPC vadovės, medicinos mokslas taip sparčiai tobulėja, kad nevažiuodamas į seminarus, nekeldamas kvalifikacijos net ir jaunas specialistas tuoj atsiliks žiniomis.

Kol kas poliklinikoje yra visų sričių specialistų, kokių privalo turėti pirminio lygio sveikatos priežiūros įstaiga, laisvų etatų nėra. Tačiau po metų kitų situacija gali pasikeisti, mat pensinio amžiaus gydytojai gali paprašyti išleidžiami į užtarnautą poilsį.

Tuomet trūktų ne tik bendrosios praktikos gydytojų, bet ir ginekologų, pediatrų, greitosios pagalbos felčerių, psichiatrų, kitų sričių specialistų.



Dirba nauja odontologė

Kybartų pirminės sveikatos priežiūros centro vyr. gydytoja Janina Povilaikienė džiaugėsi neseniai gauta jauna specialiste – gydytoja odontologe. Mat šios srities specialisto poliklinikai trūko. Kybartų poliklinikos vadovė sakė neturinti daug vilčių, kad iš kur nors atvyks jaunų gydytojų. Juk Kybartai dar didesnė provincija nei Vilkaviškis. Kol kas įstaigoje visi etatai užimti, tačiau yra ir vyresnio amžiaus medikų. Kai pensinio amžiaus gydytojai pareikš norą eiti į užtarnautą poilsį, teks galvoti, iš kur gauti chirurgą, ginekologą.




Ligoninėje netrūksta

Vilkaviškio ligoninės vyr. gydytojas Romualdas Sveikata į ateitį žvelgia optimistiškiausiai. Ligoninės vadovą kol kas kankina nerimas, kur įdarbinti slaugytojas, nes etatų vis reikia mažinti. Tuo tarpu didžiuosiuose šalies miestuose šių specialisčių jau trūksta.

– Negalima girtis, kad turime absoliučiai visų medicinos sričių specialistus, tačiau pas mus padėtis nebloga. Kai kuriuose rajonuose ligoninių skyrius tenka uždaryti vien dėl to, kad trūksta specialistų. Mes tokių problemų tikrai neturime, – dėstė R.Sveikata. – Turime, kiek priklauso, terapeutų, pediatrų, neurologų, chirurgų, traumatologų, ginekologų. Labai džiaugiamės nauja, visą parą budinčia reanimatologų brigada, kurioje talkina ir iš kitur atvykstantys gydytojai. Galime didžiuotis turėdami dvi profesionalias licencijuotas rentgenologes. Šių specialistų labai trūksta gretimų rajonų – Marijampolės bei Šakių – ligoninėse.



Laukia tomografo

Jauna specialistė gydytoja radiologė Diana Barčaitienė į Vilkaviškį važinėja iš Marijampolės. Ligoninės vadovas neslėpė, jog prikalbinti specialistę nebuvo lengva, tačiau jis pasiūlęs geresnes darbo sąlygas. O stengtasi dėl to, kad aukštos kvalifikacijos radiologų ligoninei labai reikės gavus kompiuterinį tomografą. Dalis lėšų jau gauta, tad netrukus turėtų išsipildyti ilgametė ligoninės medikų svajonė. Kam prireikus šio sudėtingo tyrimo teko didžiosiose klinikose laukti eilės net kelis mėnesius, įvertins ligoninės investicijas. Turėdama puikius radiologus ligoninė gali tikėtis ir mamografo, kurį puse lūpų pažadėjo neseniai Vilkaviškyje lankęsis sveikatos apsaugos ministras Ž.Padaiga.

– Pas mus tikrai nėra taip, kad į pensiją išėjus seniesiems gydytojams jų nebebus kuo pakeisti, – didžiavosi R.Sveikata. – Džiaugiamės didelę patirtį turinčiais specialistais ir puikiai prigijusiu, pacientų pasitikėjimą pelniusiu jaunimu. Tik gerų atsiliepimų išgirstame apie traumatologą-ortopedą P.Birgerį, tretinio lygio specialistę, vaikų neurologę D.Mykolaitytę. Mes labai branginame savo specialistus.



Budėti padeda kolegos

Ligoninės vadovas aiškino, jog pastaruoju metu buvo kilę problemų dėl kardiologo. Į Vilkaviškį važinėję specialistai iš Kauno ilgam neprigijo. Tačiau neseniai kardiologo licenciją įgijo gydytoja J.Blažaitienė, kuri sulaukia nemažai norinčių konsultuotis pacientų.

Nors šiuo metu ligoninėje specialistų lyg ir netrūksta, atsiradus galimybei būtų įdarbintas pulmonologas (plaučių ligų specialistas), po kelerių metų gali prireikti pediatro (vaikų ligų), neonatologo (naujagimių ligų), okulisto (akių ligų), LOR (ausų, nosies, gerklės ligų) specialistų.

Vyr. gydytojas džiaugėsi, jog budėti naktimis į ligoninę atvyksta šeimos gydytojai, ginekologai, pediatrai iš Pirminės sveikatos priežiūros centro bei Šeimos klinikos. Tai – pagalba ligoninės gydytojams bei abipusė nauda.



Publikuota: 2006-04-08 09:54:50

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai