„Santaka“ / Stasys Ferencas: tapome reikalingi

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda medų. Gali pristatyti į namus. Tel. 8 620 85 872.
Galioja iki: 2019-01-28 10:50:32

Parduoda OPEL ASTRA CARAVAN (1999 m., 1,7 l, dyzelis, 50 kW, TA iki 2019 m. sausio 31 d., 550 Eur). Tel. 8 653 81 967.
Galioja iki: 2019-01-28 11:12:51

Parduoda VW POLO (2003 m., 1,9 l, dyzelis, TA iki 2020 m. lapkričio mėn.). Tel. 8 694 95 488.
Galioja iki: 2019-01-28 11:14:48

Parduoda prikabinamą namelį-kemperį su baldais, paaugintus įvairaus amžiaus veršelius (telyčaites), mobilųjį telefoną CAT S40, padangas M+S 185 | 65R15 (4 vnt.), rusišką ritininį presą PR-1,6. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-01-28 13:09:35Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2013-12-09 23:37

Dalinkitės:  


Laikinai ŠPT direktoriaus pareigas einantis andragogas Stasys Ferencas apgailestavo, kad kartais politikai priima sprendimus, neatsižvelgdami į vaiko gerovę.

Autoriaus nuotr.


Stasys Ferencas: tapome reikalingi

Andrius GRYGELAITIS

Sausį Vilkaviškio rajono švietimo pagalbos tarnyba (ŠPT) švęs dvejų metų sukaktį. Atrodo, dar taip neseniai ši įstaiga žengė pirmuosius žingsnius ir daugelis rajono pedagogų net neįsivaizdavo būsimų jos funkcijų. Šiandien tarnyba jau yra tapusi neatsiejama rajono mokytojų partnere. Su laikinai ŠPT direktoriaus pareigas einančiu andragogu Stasiu FERENCU kalbėjomės apie įstaigos veiklą bei rajono ir šalies švietimo situaciją.

– Ką pavyko nuveikti per dvejus metus?

– Realiai dirbame tik nuo 2012 m. birželio. Iš pradžių mums viskas buvo nauja. Patirties sėmėmės iš kolegų Kaišiadoryse, Marijampolėje. Vėliau su marijampoliečiais pasirašėme bendradarbiavimo sutartį. Kol kas esame neakredituota įstaiga, todėl rajono mokyklos mums negali pervesti mokinio krepšelio lėšų ir visas sutartis privalome pasirašyti per Marijampolės švietimo centrą. Dabar esame tarsi jų filialas. Vis dėlto po trejų metų turėtume tapti savarankiški.

Mūsų tarnyba užsiima pedagoginiu psichologiniu vaikų vertinimu, įvairių seminarų, metodinių užsiėmimų, atvirų pamokų ir gerosios pedagoginės patirties sklaidos pedagogams organizavimu. Dalyvauju rajono mokytojų metodikos būreliuose, direktorių pasitarimuose. Būtent iš ten ir sužinau, kur mokytojams labiausiai „skauda“, ko jiems trūksta. Pagal tai vėliau ieškau lektorių ir bandau organizuoti seminarus mūsų rajone. Kol neturėjome patirties, atsižvelgdavome beveik į visus lektorių pageidavimus. Šiandien jau kartais priverčiame pačius lektorius konkuruoti dėl galimybės atvykti pas mus. Manau, jog einame teisingu keliu.

– Vadinasi, pagrindinė ŠPT veikla yra susijusi su pedagogais?


– Ne visai. Mūsų tarnyboje dirba ir specialistai, atliekantys pedagoginį psichologinį vaikų įvertinimą, konsultuoja pedagogus ir tėvus. Turime logopedę, spec. pedagogę, psichologę, pedagogę, gydytoją neurologę. Nors rajone mokinių kasmet mažėja, tačiau vaikų su specialiaisiais poreikiais daugėja, ir jais reikia rūpintis. Problema yra ta, kad dalis mokytojų nežino, kaip reikia dirbti su tokiais mokiniais. Mokyklos kviečiasi mūsų specialistus, kartu bandome spręsti problemas. Jau esame suplanavę seminarą „Šiuolaikinė mokykla: ką turi žinoti ir gebėti pedagogai, ugdantys specialiųjų ugdymo(si) poreikių turinčius mokinius“. Jame pedagogai pagilins savo profesines kompetencijas, kaip dirbti su tokiais mokiniais.

Mūsų tarnybos psichologė Daiva Lenčiauskienė ugdymo įstaigose skaito paskaitas, moksleivius konsultuoja ir kiti specialistai, taip pat vaikai atvežami į mūsų tarnybą. Dirbame ir su mokyklinio, ir su ikimokyklinio amžiaus vaikais. Rajono gyventojus konsultuojame nemokamai, o kitų rajonų gyventojams yra nustatyti atitinkami įkainiai.

– Minėjote, kad viena iš pagrindinių ŠPT veiklų – rengti atitinkamo pobūdžio seminarus. Kaip sekasi šioje srityje?


– Mokytojui jau neužtenka išdėstyti pamokos temą. Pedagogas privalo rasti būdų, kaip sudominti vaikus, juos motyvuoti. O tai padaryti – itin sunku. Be to, dar yra ir tėvai, kuriems taip pat reikia „įtikti“.

Per pastaruosius metus teko aplankyti beveik visas rajono ugdymo įstaigas. Matau, kad kai kuriose iš jų patys vaikai priverčia pasitempti mokytojus. Pastebėjau, jog aktyvūs pedagogai dirba Gižuose, Keturvalakiuose, Kybartų Kristijono Donelaičio, Vilkaviškio „Aušros“, Pilviškių „Santakos“ gimnazijose, kai kuriose kitose įstaigose. Daugelis mokytojų patys veda seminarus savo kolegoms.

Vienas iš mūsų organizuojamų seminarų tikslų – padėti mokytojams jų darbe tiek metodikos, tiek psichologijos aspektais. Tokio pobūdžio seminarai ir yra populiariausi. Esame suskaičiavę, kad per pirmą šių metų pusmetį 37 mūsų rengtuose seminaruose dalyvavo 1200 žmonių.

– Ar lengva mokytojus pritraukti į seminarus?


– Būna visko. Dažnai bendraudamas su mokytojais girdžiu, kaip šie skundžiasi, kad jais niekas nesirūpina, kad kitų dalykų pedagogams rajone vyksta įvairūs renginiai, o jų dėstomai disciplinai trūksta dėmesio. Vis dėlto, pabandžius atsižvelgti į tokius pageidavimus, atsiskleidžia reali situacija.

Pavasarį mėginau suorganizuoti seminarą kūno kultūros mokytojams. Deja, jis neįvyko, nes nesusirinko reikiamas mokytojų skaičius. Visai neseniai šis seminaras pagaliau įvyko, bet vėl neatvyko dalis pedagogų, tad mūsų tarnybai teko padengti dalį išlaidų.

Neretai rengdamas kokį nors seminarą asmeniškai bendrauju su pačiais mokytojais, įstaigų vadovais. Kartais būna ir tokių kuriozų, kai kviesdamas pedagogą į mokymus išgirstu, kad jis labai nori į juos atvykti, bet mokyklos direktorius neišleidžia. Paskambinęs direktoriui sužinau, jog niekas į jį net nesikreipė.

Į mūsų tarnybos organizuojamus seminarus atvyksta ne tik Vilkaviškio, bet ir Marijampolės, Šakių rajono savivaldybių pedagogai. Sulaukiame svečių net iš tokių vietovių, kaip Lekėčiai, Nemunaičiai ar Smalininkai.

Už vienus seminarus sumoka pačios ugdymo įstaigos, už kitus pedagogai moka patys. Labai džiaugiuosi mūsų ikimokyklinio ir pradinio mokymo įstaigų pedagogais. Jie ne tik gausiai renkasi į mokymus, bet ir patys išreiškia pageidavimų, ko jiems reikia.

– Turbūt ir patys ŠPT specialistai tobulina savo žinias, lanko įvairius mokymus?


– Važiuojame į įvairius mokymus, dalyvaujame projektuose, klausomės lektorių paskaitų.

Nuolat tenka sekti ir bendrą šalies švietimo situaciją. Bendravau su Švietimo ir mokslo ministerijos atstovais, kurie pristatė Valstybinę švietimo 2013–2022 m. strategiją. Šiuo metu visoje Lietuvoje jaučiama vaikų adaptacijos problema. Baigęs pradinę mokyklą vaikas turi persiorientuoti prie naujos sistemos, kur vieną mokytoją pakeičia visas būrys pedagogų. Po aštuntos klasės pereidamas į gimnaziją mokinys vėl patiria diskomfortą.

Šalyje gyvuojantis principas – 4 metai pradinėje mokykloje, 4 pagrindinėje ir 4 gimnazijoje – nėra labai geras. Dalis mokytojų dėl šios sistemos nesijaučia pakankamai atsakingi. Pagrindinis krūvis ir atsakomybė tenka gimnazijų pedagogams, o taip būti neturėtų. Dėl šios priežasties planuojama ateityje įvesti žinių patikrą ketvirtų bei aštuntų klasių mokiniams.

– O kokia mūsų rajono švietimo sistemos situacija?


– Kai kuriais atvejais mūsų rajono politikų sprendimai dėl mokyklų tinklo pertvarkos nėra racionalūs, iki galo apsvarstyti. Viskas šiais laikais matuojama pinigais, bet neatsižvelgiama į vaiką, nežiūrima, kaip jam suteikti kokybišką išsilavinimą. Vyrauja tendencijos, kad uždarant mokyklas ar jas prijungiant prie kitų įstaigų bus sutaupoma pinigų. Pavyzdžiui, neseniai Klampučių pagrindinė mokykla tapo Gražiškių gimnazijos skyriumi. Suprantama, mažėjant mokinių skaičiui taip stengiamasi išlaikyti reikiamą vienos įstaigos vaikų skaičių. Bet ar kas pagalvojo, jog baigęs dešimt klasių vaikas iš Klampučių toliau eis mokytis greičiausiai ne į Gražiškius, o pakeis mokyklą ir lankys ją Vilkaviškyje. Juk daugeliui taip patogiau.

Neturėtų būti taip, kad jokios patirties toje srityje neturintys žmonės nusprendžia kitų likimus. Vilkaviškio rajonas mažas, čia vieni kitus pažįsta, todėl neretai daug ką lemia asmeninės pažintys. Kalbu ne vien apie švietimą, bet ir apie bendrą chaosą rajone. Nereikia kaltinti tik dabartinės valdžios – viskas juk prasidėjo prieš 8–10 metų.

Man asmeniškai labai skaudu dėl dabartinės Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos situacijos. Prieš kurį laiką tai buvo didžiulė mokymo įstaiga, turinti ilgametes tradicijas, puikią bazę, geriausius rajono specialistus. Mano akimis žiūrint, ši mokykla buvo tiesiog sunaikinta. Kažkam tai buvo paranku.

– Kokie artimiausi ŠPT planai?


– Manau, jog per tą trumpą mūsų gyvavimo periodą tapome reikalingi rajono pedagogams. Daugelis jų džiaugiasi, kad dabar nereikia vykti į seminarus Marijampolėje, o viskas yra čia, vietoje. Mes išduodame ir kvalifikacijos pažymėjimus, įvairias pažymas. Kadangi esame biudžetinė įstaiga, nesiekiame jokio pelno. Per ŠPT organizuoti įvairius seminarus yra gerokai pigiau nei per privačias įmones.

O planų tikrai turime. Norėtume surengti keletą seminarų ir mokiniams, tačiau kol kas mums trūksta erdvesnių patalpų: turime vos 20 žmonių galinčią sutalpinti salę. Jei galėtume priimti bent 50 žmonių, tuomet ir darbas taptų visai kitoks. Kalbėjome su buvusiais valdžios atstovais apie galimybę salę įrengti „Sodros“, darbo biržos, buvusio karinio komisariato ar Salomėjos Nėries mokyklos buvusio bendrabučio patalpose, bet kalbos ir liko kalbomis. Tikiuosi, nauja valdžia kitaip pažiūrės į šią mūsų problemą.

Dabar mus priima „Aušros“ gimnazija bei Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centras. Jei turėtume didesnes savo patalpas, galėtume įkurti ir kompiuterių klasę, kurioje vestume kompiuterinio raštingumo, nuotolinio mokymo kursus, IT taikymo seminarus.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Ilgai lauktas mamografas jau pradėjo dirbti
* Pirmine teisine pagalba naudojasi vis daugiau žmonių
* Būsimose miesto poilsio zonose ketinama palikti sveikus ir gražius medžius
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar pažįstate emigrantų, svarstančių grįžti gyventi į Lietuvą?
Taip, ir ne vieną.
Tokių svarstymų negirdėjau.
Aš svarstau galimybę grįžti.
Pažįstu jau ir grįžusiųjų.Kalbos patarimai

„Karilionas“ ar „kariljonas“?
Nė vienas rašybos variantas nelaikytinas klaida.
„Tarptautinių žodžių žodyne“ šis žodis rašomas be j karilionas (pranc. carillon ): 1. tarpusavyje suderintų įv. dydžio varpų komplektas, turintis automatinį skambinimo mechanizmą; kai kurių karilionų varpai mušami rankomis plaktukais; 2. varpų muzika.
Tačiau Kalbos komisijos posėdyje apsvarsčius nutarta, kad tais atvejais, kai originalo formoje i eina po priebalsės ir tariamas jotas, gali būti rašoma raidė j: kariljonas (kaip šampinjonas, paviljonas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas