„Santaka“ / Du požiūriai į emigraciją ir savivertę

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 kambario butą Vilniaus g. 8, Vilkaviškyje . Namas renovuotas, kaimynai ramūs ir tvarkingi, maži mokesčiai. Tel. 8 654 25 407.
Galioja iki: 2019-03-28 08:20:53

Parduoda šiaudapjovę („akselinę“) su vien-faziu vokišku varikliu, 4 vasarines padangas 185/70 R14. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-03-28 14:17:35

Parduoda 3 kambarių butą Lauko g., Vilkaviškyje (V a.), garažą prie Vilkaviškio ligoninės. Tel. 8 606 04 963.
Galioja iki: 2019-03-29 16:14:49

Dovanoja sofą. Tel. 8 680 79 928.
Galioja iki: 2019-03-31 10:58:01

Parduoda nedidelį namą Virbalyje (reikalingas remontas), 900 l talpos aliumininę talpyklą su čiaupu. Tel. 8 682 56 943.
Galioja iki: 2019-04-01 11:06:38

Išsinuomotų 2–3 kambarių butą arba namą Vilkaviškyje. Tel. 8 636 47 641.
Galioja iki: 2019-04-04 08:14:48

Skubiai parduoda suremontuotą 1 kambario butą Vilkaviškyje (sava pakura), naudotus labai geros būklės baldus (sekciją, 3 durų spintą), akordeoną „Weltmeister“ (120 bosų, suderintas, geros būklės). Tel. 8 656 04 768.
Galioja iki: 2019-04-04 10:09:27

Parduoda OPEL MERIVA (2006 m. balandžio mėn., 1,6 l, benzinas, 74 kW, mechaninė pavarų dėžė, TA iki 2020 m. rugsėjo 16 d., 272 000 km rida, 2200 Eur). Tel.: 8 614 56 782, 8 618 71 679.
Galioja iki: 2019-04-04 13:05:21

Šeima ieško buto ar namo išsinuomoti arba namo išperkamajai nuomai Vilkaviškis–Marijampolė ar netoli šių miestų. Tel. 8 600 65 396.
Galioja iki: 2019-04-04 14:34:37Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2013-11-25 23:32

Dalinkitės:  


Marijampolės forumų rengėjo Algirdo Kumžos (stovi) pakviesti svečiai (iš kairės) Rimvydas Valatka, Edmundas Jakilaitis, prof. Egidijus Aleksandravičius, Ramūnas Zilnys ir br. Gediminas Numgaudis kalbėjo apie rūpestį keliančius reiškinius.

Autorės nuotr.


Du požiūriai į emigraciją ir savivertę

Renata VITKAUSKIENĖ

Paskutinis šiais metais Marijampolės forumas gvildeno temą „Lietuva ir lietuviai: ateities prognozės ir nuosprendžiai“.

Įdomios patirties sukaupę diskusijos dalyviai dalijosi įžvalgomis apie lietuvius kamuojančius kompleksus, emigraciją, tikėjimą, laisvę ir jos suteiktas galimybes rinktis. Kadangi kalbėjo įvairaus amžiaus žmonės, išryškėjo skirtingų kartų požiūriai.Didelis susidomėjimas

Pasidalyti mintimis apie Lietuvą į Marijampolę atvažiavo būrys žinomų žmonių: istorikas prof. Egidijus Aleksandravičius, žurnalistai Edmundas Jakilaitis, Rimvydas Valatka ir Ramūnas Zilnys, signataras Mečys Laurinkus, pranciškonas br. Gediminas Numgaudis ir UAB „Mulate“ vadybininkas Arūnas Matačius.

Susitikimo tema ir lektoriai patraukė visuomenės dėmesį. Įvairaus amžiaus klausytojų prisirinko pilnutėlė viešbučio „Europa Royale“ konferencijų salė. Diskusijai vadovavo nuolatinis Marijampolės forumų organizatorius ir vadovas, signataras Algirdas Kumža.Senstanti, mažėjanti ir korumpuota

Aptardamas mūsų šalies išskirtinumą pasaulyje žurnalistas E. Jakilaitis teigė, kad Lietuva išsikovodama laisvę padarė stebuklą, apie kurį dar ir dabar sulaukiantis klausimų iš pašnekovų užsienyje. Televizijos laidų vedėjui antrino ir R. Valatka, tačiau jis kalbėjo su pesimistine gaida: „Du kartus, 1918 ir 1990 metais, Lietuvoje įvyko stebuklas. Mes turbūt tikimės dar ir trečio. Bet jis nepasikartos, jeigu ir toliau Lietuvoje mirčių skaičius bus didesnis negu gimimų. Mes senstame, mūsų mažėja, bet šalies įsipareigojimai, tai yra valstybės skola, didėja. Ką keiksime po dešimties metų? Norui vis geriau ir geriau gyventi galo krašto niekada nebus. Mūsų tikslas turėtų būti gerai jaustis šioje žemėje, o ne gerai gyventi.“

„Lietuviai yra kompleksuoti, jie turi nevisavertiškumo pojūtį, ir šitų žodžių aš niekada neatsiimsiu, – tvirtino prof. E. Aleksandravičius. – Keliolika metų kalbama apie finansinį emigracijos motyvą. Posovietinė išvažiavimų istorija pilna sveiku protu nepaaiškinamų dalykų. Po nepriklausomybės Lietuva turtėjo dideliu greičiu, bet mūsų savijauta nesikeitė. Miestai, pavyzdžiui, Marijampolė, Telšiai, labai išgražėję, bet žmonių savijauta dėl to nesikeičia. Matydami už europines lėšas atliktus darbus žmonės lyg ir negali patikėti, kad viskas gali būti gerai. Manau, turi būti kažkokie kolektyviniai nepasitenkinimo kompleksai, kurie gena žmones iš Lietuvos, nors jų turimi daiktai beveik leistų džiūgauti.“

Į šias mintis reagavusio E. Jakilaičio manymu, džiaugtis besikeičiančia aplinka žmonėms neleidžia įtarimai dėl viešojo turto grobstymo – ir jie, žurnalisto nuomone, yra visiškai pagrįsti.

„Didelė ir progresuojanti šalies bėda – noras viešajame sektoriuje vogti, kiek tik gali panešti. Su tokiu tikslu kuriamos netgi kai kurios partijos. Ir tai nesikeičia. Tai gali pakeisti tik šeima, ne švietimas. Jeigu šeimos išugdys dorus žmones, gal jie kada nors ir ateis į valdžią. Artimoje ateityje kovos su korupcija ir viešojo gėrio saugojimo srityse nieko gero, deja, nematau. Tai yra pats didžiausias iššūkis dabartinei visuomenei“, – kalbėjo E. Jakilaitis.Jauni pasaulio piliečiai

Oponuodamas minčiai dėl kompleksuotos visuomenės žurnalistas R. Zilnys teigė, kad nepriklausomoje Lietuvoje užaugusi jaunoji karta ne tik neturi nevisavertiškumo komplekso, bet, priešingai, yra gal net kiek pasipūtusi, nesavikritiška, ne visai adekvačiai vertina savo žinias ir gebėjimus.

Jaunam drąsių, išsilavinusių ir darbščių verslininkų kolektyvui, manufaktūroje gaminančiam šokoladą ir ledus, atstovavęs UAB „Mulate“ vadybininkas A. Matačius teigė, jog tik juodu darbu galima ko nors pasiekti. Nuo tuščių diskusijų prie konkrečių darbų į Giedraičių kaimą Molėtų rajone pabėgę jauni verslininkai jaučiasi esantys pasaulio piliečiai. Nesvarstydami, kaip jie kažkam atrodys, garsiausiems šokolado gamintojams lietuvaičiai išsiuntinėjo prašymus pakonsultuoti. „O kodėl ne? Juk blogiausia, kas galėjo atsitikti, – į mūsų laiškus adresatai tiesiog būtų neatsakę“, – drąsų ir efektyvų žingsnį argumentavo A. Matačius.

Išsiskyrė ir forumo dalyvių požiūris į emigraciją bei patriotiškumą.

Žurnalistas R. Zilnys tvirtino, kad nepriklausomos Lietuvos jaunimas į galimybę pasirinkti, kur gyventi, žiūri kaip į savaime suprantamą dalyką, nes jauniems žmonėms atrodo visai natūralu kurį laiką pagyventi svetur.

„Laisvės euforijos manyje nėra, nes aš gimiau jau laisvoje Lietuvoje. Į laisvę žiūriu kaip į duotybę. Todėl patriotiškumo jausmą turime susikurti taip, kaip, pavyzdžiui, verslininkai yra sukūrę Joninių emociją. Aišku, šis pavyzdys tikrai nėra pats geriausias, bet dabartiniai Lietuvos valstybinių švenčių minėjimai nesukelia patriotinių jausmų“, – į diskusiją įsitraukė klausytojas Povilas.Skleisti blogas emocijas – nuodėmė

Žemaitiškas pranciškono br. G. Numgaudžio žodis buvo skirtas bažnyčių tuštėjimui aptarti. „Per sovietmetį bekovodami už tikėjimą kunigai ir bažnyčių lankytojai buvo sutelkę dėmesį į regimų tikėjimo ženklų išsaugojimą. Kyla klausimas, ar tuomet ta kovos forma buvo pripildyta turinio. Mat dabar, kai lyg ir nebėra su kuo kovoti, žmonės neranda ką bažnyčioje veikti. Jei lietuviai žinotų, jog krikštijami tapo pateptaisiais nešti gerąją žinią, jie daug galėtų pakeisti“, – samprotavo br. G. Numgaudis.

Dvasininkui pritarė ir prof. E. Aleksandravičius, sakydamas, kad apkrauti kitą savo negatyviu nusiteikimu, kalbomis apie bėdas bei ligas yra nuodėmė ir kad žmonės turėtų dalytis geromis emocijomis.

„Gal mūsų svarstymai yra visiškai nekompetentingi, nes nesame matę slaptos informacijos, susijusios su didžiaisiais pokyčiais Lietuvos gyvenime? Ar padidėjo pažinimas, kai dirbote Valstybės saugumo departamente?“ – toks klausimas buvo užduotas Mečiui Laurinkui, buvusiam VSD vadovui.

„Padidėjo, bet nuo to geriau nepasidarė. Bet kuri revoliucija, ginkluota ar dainuojanti, palieka skirtumus, įtampą. Pažinti tai, kas slapta, būtų naudinga tik tada, jeigu iš to išmoktume nekartoti, pavyzdžiui, keršto tradicijos. Kitaip tie negatyvūs dalykai nieko neduoda. Dairymasis atgal neleidžia žiūrėti į priekį“, – tvirtino M. Laurinkus.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Rajoną aplankę gidai prikaupė kelionių maršrutų idėjų
* Ruošdamiesi techninei apžiūrai ūkininkai kartoja senas klaidas
* Žole apaugusios aikštelės susilieja su vejomis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Koks Jūsų darbo krūvis?
Turiu vieną etatą.
Etatas ir viršvalandžiai.
Dirbu keliuose darbuose.
Neskaičiuoju, nes dirbu sau.
Aš nedirbu.Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „ganėtinai“?
Taip, žodis ganėtinai vartojamas reikšme „pakankamai“. Pvz.: Ji nesijautė ganėtinai sveika.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas