„Santaka“ / Pensijos: grįžti į „Sodrą“, primokėti ar nieko nedaryti?

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda sodyba (80 a sklypas, nuo Gižų 3 km, Marijampolė - 12 km, Vilkaviškis - 24 km, sodyba šalia asfaltuoto kelio, 100 m iškeltu žvyrium keliuku, domina keitimas į butą Vilkaviškyje). Tel. 8 690 58 747.
Galioja iki: 2019-07-26 13:09:49

Parduoda mūrinį namą Smėlio g.20, Virbalyje (sklypo plotas 17 a, yra 2 garažai, ūkiniai pastatai, šiltnamis). Tel. 8 614 82 403.
Galioja iki: 2019-07-27 13:08:15

Nebrangiai parduoda naudotą kietojo kuro katilą DEFRO (15 kW). Tel. 8 682 56 943.
Galioja iki: 2019-07-28 08:56:55Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2013-11-18 07:42

Dalinkitės:  


Iš AB DNB Banko interneto svetainės.

Pensijos: grįžti į „Sodrą“, primokėti ar nieko nedaryti?

Dangyra APANAVIČIENĖ

Valstybei nusprendus pertvarkyti pensijų kaupimo sistemą, gyventojai, dalyvaujantys antros pakopos pensijų fonduose, turi pasirinkti vieną iš trijų siūlomų kelių.

Laiko apsispręsti, kurį pensijų kaupimo būdą pasirinkti, liko visai nedaug – nė poros savaičių.Konsultuoja „Sodros“ specialistai

Aktyvių pensijų kaupimo dalyvių šiuo metu valstybėje yra daugiau nei milijonas. Tačiau apklausų duomenys rodo, kad nemaža dalis gyventojų, dalyvaujančių antros pakopos pensijų fonduose, vis dar nėra apsisprendę, kaip pensiją kaups ateityje. O tai padaryti reikia jau iki lapkričio 30 dienos. Taigi laiko liko labai mažai.

Kaip sakė „Sodros“ Vilkaviškio skyriaus vedėjas Jonas Zinkevičius, sujudimas pastarosiomis savaitėmis akivaizdus. Žmonės kreipiasi į specialistus, teiraujasi, kokį pensijos kaupimo būdą jiems geriau rinktis, prašo paskaičiuoti, kokią pensiją ateityje gautų vienokiu ar kitokiu atveju, klausia, kiek sumažės jų „Sodros“ senatvės pensija kaupiant privačiuose fonduose.

– Mes konsultuojame gyventojus, bet tikrai jų neagituojame vienaip ar kitaip elgtis. Suteikiame žmonėms informaciją, tačiau patarti išties negalime. Tai yra kiekvieno asmeninis reikalas. Žmogus, atsižvelgdamas į savo amžių, pajamas, kitas aplinkybes, pats turi labai atsakingai apsvarstyti visas galimas alternatyvas ir priimti jam geriausiai tinkantį sprendimą, – sakė J. Zinkevičius.

Vedėjas pabrėžė, kad „Sodros“ specialistai noriai vyksta ir į kolektyvus konsultuoti, supažindina darbuotojus su pensijų kaupimo sistemos pertvarkos esme, atsako į visus rūpimus klausimus.

Konsultacijas teikia ir pensijų kaupimo fondus valdančių bendrovių atstovai. Tad kam vis dar aktualus pensijų klausimas, gali kreiptis į specialistus.Nauja tvarka – trys variantai

Metų pradžioje Seimas priėmė Pensijų kaupimo įstatymo pataisas, pagal kurias gyventojai, dalyvaujantys pensijų kaupimo sistemoje, turi apsispręsti, ar jiems grįžti į „Sodrą“, ar toliau kaupti privačiuose pensijų fonduose ankstesnėmis sąlygomis, ar tęsti kaupimą papildomai primokant savo lėšomis ir gaunant papildomą įmoką iš valstybės biudžeto.

Tai liečia tuos asmenis, kurie pensijų kaupimo sutartis su privačiais fondais yra pasirašę iki 2013 metų.

Žmonėms, nusprendusiems lėšas pensijų fonduose kaupti tik nuo šių metų, automatiškai taikoma jau naujoji tvarka (žmogus primoka savo lėšomis ir dar gauna valstybės įmoką).

Iki šio mėnesio pabaigos nepasirinkus jokio varianto, gyventojai pensijų kaupimo sistemoje liks dalyvauti ankstesnėmis sąlygomis, t. y. bus pervedama tik nustatyta „Sodros“ įmoka.

Svarstantiesiems pensijų kaupimo galimybes pateikiame kiek išsamesnę, apibendrintą šios srities specialistų informaciją apie visus tris galimus pasirinkimo variantus.Pirmasis variantas

Tai naujas pensijos kaupimo modelis.

Šį būdą pasirinkę gyventojai tęs kaupimą kaip ir ligi šiol, jiems ir toliau bus pervedama pagrindinė „Sodros“ įmoka (nuo 2014 m. – 2 proc., nuo 2020 m. – 3,5 proc.), tačiau ir patiems reikės prisidėti savo lėšomis: nuo 2014 m. – 1 proc. darbo užmokesčio, nuo 2016 m. – 2 proc. Be to, iš valstybės biudžeto į jų sąskaitą nuo 2014 m. bus pervedama papildoma 1 proc. vidutinio atlyginimo dydžio įmoka, o nuo 2016 m. – 2 proc. (žr. lentelę).

Tam reikia nueiti į savo pensijų kaupimo bendrovę ir pateikti sutikimą dėl papildomos įmokos mokėjimo. Svarbu žinoti, kad vėliau šio sutikimo atsisakyti jau nebus galima.

Kokie yra šio pasirinkimo pliusai? Suprantama, kad dėl didesnių įmokų į pensijų fondus bus kaupiama daugiau lėšų negu šiuo metu. Todėl tikėtina, jog susikaups gerokai didesnė pensija, prie kurios dar prisidės ir valstybė. Be to, pensijų fonde sukaupta suma yra paveldima.

Tačiau reikia nepamiršti ir šio pasirinkimo minusų. Visų pirma, sumažės gaunamas atlyginimas (nuo 2014 m. – 1 proc., nuo 2016 m. – 2 proc.). Pvz., jei atlyginimas prieš mokesčius bus 2000 Lt, grynosios pajamos nuo 2014 m. mažės 20 Lt, o nuo 2016 m. – 40 Lt. Antra, proporcingai bus sumažinta „Sodros“ senatvės pensija.Antrasis variantas

Gyventojai, pasirinkę šį variantą, pensijų kaupime dalyvaus ankstesnėmis sąlygomis. Tai reiškia, kad nieko daryti jiems nereikia, viskas lieka taip, kaip buvę: į pensijų fondą ir toliau bus pervedama tik nustatyto dydžio „Sodros“ įmoka.

Pliusai: kaupdami nors ir ne itin didelę dalį pensijų fonde, tikėtina, sukaupsite šiek tiek didesnę pensiją. Jei nesulauktumėte pensinio amžiaus, sukaupta suma pensijų fonde būtų paveldima.

Minusai: prarasite galimybę kaupti papildomas įmokas iš valstybės biudžeto, nes tokios įmokos pervedamos į pensijų fondą tik tiems, kurie pasirinkę naują pensijų kaupimo būdą. Taip pat, kaip ir pirmuoju atveju, proporcingai bus sumažinta „Sodros“ senatvės pensija.Trečiasis variantas

Gyventojai, dalyvaujantys antros pakopos pensijų fonduose, gali sustabdyti socialinio draudimo įmokų pervedimą į šiuos fondus ir likti tik „Sodros“ sistemoje.

Sustabdžius įmokų pervedimą, iki to laiko sukaupta suma liks asmeninėje pensijų fondo sąskaitoje ir bus investuojama, o naujos įmokos į pensijų fondą nebus pervedamos.

Pliusai: „Sodra“ likusiu laikotarpiu iki pensijos (kol įmokos į pensijų fondus sustabdytos) nebemažins senatvės pensijos, mokamos iš „Sodros“.

Minusai: dėl didėjančio vyresnio amžiaus žmonių ir mažėjančio dirbančiųjų skaičiaus didėja rizika, kad „Sodra“ negalės mokėti pakankamos pensijos. „Sodros“ pensija, jei nesulauktumėte pensinio amžiaus, nebūtų paveldima.Padės ir skaičiuoklė

Vieno universalaus ar teisingo sprendimo, kurį variantą pasirinkti, tikrai nėra. Apsispręsti gali padėti ne tik konsultacijos su specialistais, bet ir speciali skaičiuoklė. Ši skaičiuoklė nors ir neparodys tikslaus pensijos dydžio ateityje, tačiau leis įsivertinti tendencijas, kokios pensijos galima tikėtis pasirinkus vieną iš minėtų variantų.

Skaičiuoklė, atsižvelgusi į įvestą žmogaus amžių, lytį, gaunamas pajamas, darbo stažą, dalyvavimą privačiame kaupime, parodo preliminarius vertinimus, kokią pensiją žmogus gautų ateityje, jeigu iki pensijos dirbtų tokiomis pat sąlygomis, kurias nurodė.

Ši skaičiuoklė bei daug išsamios informacijos apie pensijų sistemos pertvarką yra pateikta Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, „Sodros“, pensijų kaupimo fondus valdančių bendrovių interneto portaluose, taip pat interneto svetainėje adresu www.pensijusistema.lt.Pensija – iš dviejų šaltinių

Pensijų kaupimo sistema – tai galimybė kaupti senatvei. Apsisprendusieji dalyvauti pensijų kaupimo sistemoje dalį socialinio draudimo įmokų, šiuo metu mokamų „Sodrai“, ir dalį savo darbo užmokesčio gali nukreipti į savo sąskaitą pasirinktame pensijų fonde.

Sukakę senatvės pensijos amžių, dalyviai gaus pensiją iš dviejų šaltinių: iš „Sodros“ ir iš pensijų fonde sukauptų lėšų.

Pensijų fondus Lietuvoje dabar valdo šios pensijų kaupimo bendrovės: UAB „SEB investicijų valdymas“, UAB „Finasta Asset Management“, UAB „Swedbank investicijų valdymas“, UAB „DNB investicijų valdymas“, UAB „Citadele investicijų valdymas“, UAB „Danske Capital investicijų valdymas“, uždaroji akcinė gyvybės draudimo ir pensijų bendrovė „Aviva Lietuva“, „ERGO Life Insurance SE“ ir UAB „MP Pension Funds Baltic“.

Renkantis pensijų fondą specialistai pataria atsižvelgti į būsimą kaupimo trukmę, kuo ilgesnio laikotarpio pensijų fondo pelningumą, mokesčių dydį bei atkreipti dėmesį į jų derinį su fondo pajamingumu.


• Apie 13 tūkst. pensijų fondų dalyvių sustabdė įmokas į pensijų fondus.• Apie 300 tūkst. dalyvių panoro į pensijų fondus mokėti papildomą pensijų įmoką savo lėšomis.• 72 proc. nusprendę pensijas kaupti senąja tvarka.• Iš viso šiuo metu sudaryta per 1,1 mln. pensijų kaupimo sutarčių.„Sodros“ duomenys


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Sporto aikštelė įrengta ir prie „Ąžuolo“ progimnazijos
* Mainų programos naudingos jaunimui
* Legendinės laidos „Mūsų miesteliai“ filmavimo grupė dirbo Kybartuose
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar esate laimėjęs loterijoje?
Taip, laimėjau vertingų prizų.
Tik smulkias sumas.
Loterijoje man nesiseka.
Niekada nedalyvauju.Kalbos patarimai

Kaip rašyti dalelytę „nebe“ su kitais žodžiais?
Neiginys nebe rašomas kartu su veiksmažodžiais ir veiksmažodiniais daiktavardžiais, su būdvardžiais ir prieveiksmiais (su kuriais kartu rašomas ir neiginys ne), pvz.: nebegali, nebegalėjimas, nebegeras, nebedaug, nebetoli, nebegaila etc.
Skyrium rašomas nuo kitų žodžių, kai reiškia priešpriešą, pvz.: Dangus nebe mėlynas, o pilkas. Jis nebe dirba, o tinginiauja.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas