„Santaka“ / Taryba koordinuoja vartotojų teises ginančias įstaigas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-03-20 17:29

Dalinkitės:  


NVTAT Marijampolės apskrities skyriaus vedėja Jolanta Petrušauskienė stebėjosi nuo nesąžiningų verslininkų nukentėjusiais žmonėmis, kurie ryžtasi tik anoniminiams skundams.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Taryba koordinuoja vartotojų teises ginančias įstaigas

Eglė MIČIULIENĖ


Įsigiję sugedusį maisto produktą, nusipirkę nekokybišką prekę, gavę blogą ar per brangią paslaugą žmonės puikiai supranta, kad taip pažeidžiamos jų, kaip vartotojų, teisės. Jau ne kartą redakcija sulaukė tokių pagalbos prašančių skaitytojų skambučių. Tačiau neretai žmogus iš viso niekur nesikreipia, nes ne visuomet žino, kas kokiu atveju galėtų padėti.



Vartotoją gina valstybė

Nacionalinės vartotojų teisių apsaugos tarybos (NVTAT) Marijampolės apskrities skyriaus vedėja Jolanta Petrušauskienė sakė, kad viena iš daugelio jų tarybos funkcijų – suteikti vartotojui informaciją ir nukreipti žmogų į tinkamą instanciją.

Nacionalinė vartotojų teisių apsaugos taryba prie Teisingumo ministerijos savo veiklą pradėjo 2001 metais.

– Taryba buvo įsteigta prieš įstojant į Europos Sąjungą. Jos įstatymai sako, kad valstybė privalo garantuoti vartotojų teisių gynimą. To paties reikalauja ir mūsų Konstitucija, – aiškino J.Petrušauskienė. – Taigi tas etapas, kai vartotojų interesus gynė tik visuomeninės organizacijos, jau praeity. Reikėjo valstybinės įstaigos – taip buvo įsteigta NVTAT. Ji apibendrina ir koordinuoja vartotojo teises ginančias įstaigas, kurių dabar Lietuvoje yra apie dvidešimt.



Kad vartotojai galėtų iškilusias problemas spręsti savo gyvenamojoje vietoje, tarybos skyrius imta steigti ir apskrityse. Prieš pusmetį savo veiklą pradėjo ir Tarybos padalinys Marijampolės apskrityje. Į šį skyrių kilus problemoms gali kreiptis ir Vilkaviškio rajono gyventojai.



Patarimo – pas juristą

J.Petrušauskienė teigė, jog dažniausiai jų tarybai tenka susidurti su Ne maisto produktų inspekcija, nes ši vartotojų teisių gynimo įstaiga sulaukia daugiausia skundų. Dažniausiai pasitaikantys – dėl nekokybiškų baldų, blogų ar netinkamai įdėtų langų, telefono aparatų. Tačiau ateityje, skyriaus vedėjos nuomone, daugės skundų ir dėl elektroninių paslaugų teikimo, turizmo verslo, netgi dėl reklamos įstatymo pažeidimų ir kitų sferų, dėl kurių žmonės dar nepratę oficialiai skųstis.

Aktualiausiomis problemomis NVTAT specialistai rengia seminarus, į kuriuos kviečia teisinę pagalbą gyventojams teikiančius savivaldybių atstovus, kitus dažniau su skundais susiduriančius žmones ir aiškina, kaip operatyviai reaguoti, kaip šviesti žmones, mokyti juos ginti savo teises. Kitą mėnesį tokį seminarą planuojama surengti ir Vilkaviškyje.

Gyventojams NVTAT pareigūnė priminė, jog yra valstybės garantuojamas Teisinės pagalbos įstatymas. Savivaldybėse gyventojams teikiama pirminė teisinė pagalba. Vienu klausimu žmogus pas Savivaldybės teisininką gali konsultuotis iki valandos laiko.



Tad jei žmogus pasirašo sutartį su verslininkais, ir ji nėra vykdoma, arba dar prieš pasirašant ši sutartis atrodo nepatikima, nemokamos konsultacijos galima kreiptis į Savivaldybės juristą.



Svarbu šviesti vartotoją

– NVTAT turi ne tik nagrinėti skundus ir prašymus, bet ir šviesti vartotoją, informuoti apie įstatymų kaitą ir kt. Tai – vienas iš pagrindinių ir labai svarbių uždavinių. Darbas eis sklandžiau, kai turėsime informuotą, žinantį savo teises bei interesus vartotoją.

Tačiau ne visi savo teises žino ir į jas gilinasi. Neseniai į NVTAT skambino vienas klientas, kuriam prekybos centre padarė nekokybiškas nuotraukas, tačiau nedavė čekio.

Bet žmogus turi nebijoti ir pareikalauti čekio, o jei negaus – iškart skambinti į Mokesčių inspekciją, kuri tuoj pat sureaguos, – sakė J.Petrušauskienė.

Pareigūnė dar kartą priminė, kad įsigijęs nekokybišką prekę žmogus privalo parašyti raštu kreipimąsi pardavėjui, pridėti kvitą ir paprašyti prekę apkeisti arba grąžinti sumokėtus pinigus. Vartotojo teisių gynimo specialistai rekomenduoja nurodyti, per kiek laiko (pvz., per 14 dienų) vartotojas nori gauti atsakymą.

Jei ginčas geranoriškai neišsprendžiamas, žmogus turi kreiptis į NVTAT arba kitas atitinkamas institucijas: dėl ne maisto prekių – į Ne maisto produktų inspekciją, dėl maisto produktų – į Maisto ir veterinarijos tarnybą, dėl elektros energijos, vandens, dujų ir kt. kainų – į Energetikos komisiją, dėl vežėjų paslaugų – į Valstybinę kelių transporto inspekciją ir t.t.





Reikia būti aktyviems

– Svarbiausia, pats vartotojas turi būti aktyvus, turėti kantrybės spręsti savo problemą, kitaip jam niekas negalės padėti, – tvirtino skyriaus vedėja.

Daugelis vartotojų, anot J.Petrušauskienės, dar bijo atvirai spręsti problemą. Dažnai žmonės tik paskambina ir net neprisistatę nuotrupomis išdėsto savo nepasitenkinimą.

Tokių abstrakčių anoniminių skundų taryba paprastai nesprendžia.

– Jei vartotojai būtų viešesni, nebijotų išsakyti problemų, tai turėtų didžiausią poveikį. Juk verslo žmonėms labai svarbi reputacija. Tad prieš nesąžiningus verslininkus turime didžiausią ginklą – viešumą, bet nenorime juo naudotis, – stebėjosi pareigūnė.

J.Petrušauskienė pasakojo atvejį, kai į ją kreipėsi moteris, pasijutusi apgauta vienos žymios patalynę platinančios firmos. Dėl brangios, tūkstančius kainavusios patalynės buvo pasirašyta lizingo sutartis. Prekė buvo atvežta vėliau, jau pasirašius sutartį ir pradėjus mokėti pinigus. Pasirodė, kad patalynė – visai ne tokia, kokia buvo demonstruota iš anksto. Firmos atstovai aiškinosi, esą nutraukta tokios prekės gamyba, todėl atveža kitokią.

Tik įsikišus NVTAT pareigūnei, firma grąžino įmokėtus pinigus.



Mokys nuo mažens

J.Petrušauskienė džiaugėsi, kad pagaliau baigiamas parengti Vartotojų teisių apsaugos įstatymas. Jame numatoma esminių pakeitimų: pavyzdžiui, kad į bendrojo lavinimo vidurinių mokyklų programas bus integruotas vartotojų švietimas. Vaikai bus mokomi prekę ar paslaugą pasirinkti teisingai.

Neseniai visose 25-iose ES šalyse (tarp jų – ir Lietuvoje) buvo išleistas jaunimui skirtas Europos dienoraštis „Pasirink protingai“, kuriame jaunam žmogui suprantamai ir populiariai aiškinama apie vartotojo teises ir pareigas.

– Jauni žmonės – tikrai labai pažeidžiama vartotojų grupė. Ir jiems labiausiai kyla noras ką nors keisti. Todėl iniciatyva šviesti mokinius šioje srityje – labai sveikintina, – kalbėjo J.Petrušauskienė.



Publikuota: 2006-03-20 17:29:37

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ministrė žada dar labiau stiprinti sienos apsaugą
* Malūno sienas virpino meistriškai valdomo akordeono muzika
* Trūksta ir gero kelio, ir veiklių žmonių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai