„Santaka“ / Vilkaviškiečiai klausėsi niūrių prognozių apie skalūnų dujas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Reikalinga melžėja (galimas apgyvendinimas). Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-10-20 10:52:17

Parduoda 7,5 a sodą „Paskenduolės“ bendrijoje (yra vasarnamis). Tel. 8 620 49 187.
Galioja iki: 2019-10-25 09:31:08

Parduoda traktorių MTZ-80, siaurus ratus, 5 m vartytuvą DEUTZ-FAHR, krautuvo („autokaro“) šakes, kabinamos gale. Tel. 8 618 50 719.
Galioja iki: 2019-10-26 13:27:28

Šiaudapjovę („akselinę“) su vienfaziu vokišku varikliu, 5 durų didelę medinę spintą, 4 vasarines padangas 185/70 R14. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-10-28 09:50:26Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2013-09-23 06:36

Dalinkitės:  


Lietuvos žaliųjų judėjimo pirmininkas R. Braziulis tvirtino, kad po intervencijos ieškant skalūnų dujų derlingas Suvalkijos dirvožemis ir požeminis vanduo būtų užteršti cheminėmis medžiagomis.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Vilkaviškiečiai klausėsi niūrių prognozių apie skalūnų dujas

Eglė MIČIULIENĖ

Į susitikimą su vilkaviškiečiais atvykę svečiai ragino pagalvoti, kokios pasekmės laukia Suvalkijos, jei čia, kaip žadama, bus pradėta ieškoti skalūnų dujų.Nusiteikę negatyviai

Diskusiją aktualia tema „Skalūnų dujos – pažadai ir realybė“ Vilkaviškio viešojoje bibliotekoje suorganizavo VšĮ A. Klimo laisvojo žodžio forumas.

Aktualia tema su vilkaviškiečiais pasikalbėti atvažiavo Lietuvos žaliųjų judėjimo pirmininkas Rimantas Braziulis ir Vytauto Didžiojo universiteto Aplinkotyros katedros vedėjas prof. Romualdas Juknys.

Į diskusiją atvyko ir Vilkaviškio rajono meras Algimantas Antanas Greimas.

Klausytojų susirinko ne itin gausiai, tačiau atėjusieji buvo nusiteikę prieš idėją Lietuvoje ieškoti skalūnų dujų.Gal yra, o gal ir ne

Remiantis JAV geologų vertinimais, Lietuvos gelmėse gali glūdėti apie 100 mlrd. m³ skalūnų dujų. Techniškai jų išgauti įmanoma apie dešimtadalį.

Su tokiomis teorijomis sutinka ne visi Lietuvos geologai ir teigia, jog, galimas daiktas, mūsų krašte skalūnų dujų apskritai nėra.

Dėl skalūnų dujų paieškų Lietuvoje ginčijasi ne tik mokslininkai, bet ir politikai, visuomenė. Vieni teigia, kad tai padėtų mums tapti mažiau energetiškai priklausomiems, o laikantis saugumo reikalavimų pavojus aplinkai išgaunant dujas būtų nedidelis. Kiti piktinasi, jog naudą pajustų tik amerikiečių verslo kompanija, o Lietuvai skalūnų dujų eksploatacija prilygtų ekologinei katastrofai.

Skalūnų gavyba audringas diskusijas kelia ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje ES valstybių bei sulaukia labai nevienareikšmių vertinimų.

Tuo tarpu vilkaviškiečiams svarbu dar ir tai, kad skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos konkursą laimėjusi amerikiečių kompanija „Chevron“ šių dujų ieškotų dviejose vietose: Žemaitijoje ir Suvalkijoje, Kudirkos Naumiesčio–Kybartų plotuose.Hidraulinio plėšymo technologija

Skalūnais geologai vadina lengvai skylančias uolienas. Norint „išvaduoti“ jose suspaustas dujas, reikia gręžti gilius gręžinius, pumpuoti daug vandens, smėlio bei chemikalų mišinio ir dideliu spaudimu sprogdinti požemiuose esančias uolienas.

Šis procesas vadinamas hidraulinio plėšymo technologija ir kelia daugiausia nerimo dėl neigiamo poveikio aplinkai.

Kaip aiškina skalūnų dujų paieškų šalininkai, hidraulinis plėšymas nuo praėjusio amžiaus penktojo dešimtmečio naudotas daugiau nei viename milijone JAV gręžinių. Teigiama, jog šis procesas yra nekenksmingas, nes apie 99 procentus į gręžinį pumpuojamo mišinio sudaro vanduo bei smėlis, ir tik likusi dalelė – cheminiai priedai. Esą mišinyje naudojami priedai yra tie patys, kurie naudojami ir buityje.

Tačiau Vilkaviškyje surengtos diskusijos organizatoriai, pasitelkdami vaizdo medžiagą, užsienio šalių pavyzdžius, įvairių mokslininkų, politikų nuomones, aiškino, jog skalūnų dujų išgavimo technologija aplinkai ir žmogui yra labai pavojinga.Ne taip jau mažai

Išgirdę apie skalūnų dujų galimas paieškas, žemaičiai savo kraštu jau susirūpino: per labai trumpą laiką žmonės surinko 275 kaimo bendruomenių parašus, kad nepritaria skalūnų dujų žvalgybai ir gavybai Žemaitijoje. Suvalkiečiai kol kas tyli.

„Aš žemaitis, o mano žmona – suvalkietė, tai atpuoliau gelbėti Suvalkijos“, – juokavo su vilkaviškiečiais bendraudamas prof. R. Juknys, tačiau toliau jo kalba anaiptol nebuvo linksma.

V. Adamkaus premiją už nuopelnus aplinkosaugai pelnęs profesorius smulkiai ir vaizdžiai pasakojo apie tai, kokios pasekmės laukia teritorijos, kur bus išgaunamos skalūnų dujos.

Anot profesoriaus, net ir nedidelė dalis uolienas plėšančiame mišinyje esančių chemikalų kelia didžiulį rūpestį.

„Į vieną gręžinį supilama apie 330 geležinkelio cisternų vandens. Iš jo apie 98 proc. grynas vanduo ir 1–2 proc. įvairių cheminių priedų, kurių du trečdaliai nėra labai pavojingos, o trečdalis – toksinės, kancerogeninės (sukeliančios vėžį) medžiagos. Atrodo, jog tai – labai nedidelė dalelė. Bet paskaičiuokime ir gausime, kad į vieną gręžinį įpilama ne taip jau mažai – apie 100 tonų kenksmingų grynų cheminių medžiagų“, – aiškino mokslininkas.Patektų į vandenį

R. Juknio teigimu, per žemėje esančius geologinius lūžius, plyšius skalūnų dujų gavybos vietose požeminis vanduo gali būti užterštas chemikalais.

Kad jie į vandenį nepatektų tiesiogiai, gręžinys aplink betonuojamas. Tačiau betonas ilgainiui praranda hermetiškumą, tad cheminių medžiagų prisotintas vanduo ar dujos patektų į požeminį geriamąjį vandenį.

Be to, iš gręžinio dujų atgal išstumtas vanduo kartu su požemyje ištirpusiomis radioaktyviomis medžiagomis trykšta į paviršių bei sklinda ore.

Taigi siekdami naudos ir nepaisydami ekologinių dalykų galų gale liksime prie suskilusios geldos: pažeistų ir užterštų žemės gelmių bei vandens, sudarkytos gamtos ir nuvertėjusio nekilnojamojo turto.„Jau turime naftos“

Tiems, kurie abejoja skalūnų dujų išgavimo proceso keliamu pavojumi, Lietuvos žaliųjų judėjimo pirmininkas R. Braziulis siūlė plačiau pasidomėti internete, užsukti į svetaines skalunai.info, zaliojilietuva.lt ar pažiūrėti patirties turinčių amerikiečių sukurtą filmą „Gasland“ („Dujų šalis“), kuriame puikiai atsispindi visos grėsmės ir liūdna realybė, besislepianti už gražių skalūnų dujų verslo atstovų pažadų bei visuomenės lūkesčių.

„Žadama, kad išgaudami skalūnų dujas tapsime nepriklausomi nuo „Gazprom“, kad atpigs dujos. Bet jūs puikiai žinote, jog mes jau turime savos naftos, ir pas mus benzinas... „pigiausias“ Europoje“, – ironizavo R. Braziulis. Jis juokėsi, kad dėl savo nusiteikimo prieš skalūnų dujų gavybą Lietuvoje yra vadinamas „Gazprom“ agentu.

„Tada tikriausiai ir F. Olandas bei N. Sarkozy yra „Gazprom“ agentai, nes jie neleido rizikuoti Prancūzijos žeme ir geriamuoju vandeniu. Juk jei vanduo bus užterštas – jis bus užterštas amžiams. Ketinimus pradėti skalūnų dujų paieškas matau kaip pačią didžiausią avantiūrą ir beprotybę nuo pat Nepriklausomybės pradžios. Europoje nėra valstybių, kurios būtų leidusios skalūninių dujų gavybą ar net žvalgybą, išskyrus Lenkiją. Ne vienoje šalyje vyko ir vyksta tūkstantinės demonstracijos, tad kodėl valdžia ruošiasi rizikuoti derlinga jūsų žeme – nesuprantama“, – kalbėjo Žaliųjų judėjimo pirmininkas.

Jis skatino suvalkiečius pasekti žemaičių pavyzdžiu ir imtis iniciatyvos bei rinkti parašus prieš skalūnų dujų paieškas Lietuvoje.

Neįsileisti skalūnų dujų verslu užsiimančių bendrovių į Lietuvą skatina ir dėl šios idėjos susibūrę žinomi žmonės: Andrius Mamontovas, Saulius Urbonavičius-Samas, Vytautas V. Landsbergis, Gediminas Storpirštis, Andrius Žebrauskas ir kt.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Žmonės stojo į „Pažadų kelią“
* Ūkininkas dėl galimybės dirbti žemę atsisakė politinių postų
* Problema, kurios negalima spręsti tyliai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar eidami tamsiu metu segite atšvaitus?
Taip, būtinai.
Mano atšvaitas – dar stalčiuje.
Pėsčiomis nevaikštau.
Kam atšvaitas, jei einu tik šalikele?Kalbos patarimai

Didžiuma ar diduma?
„Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ teikiamas tik žodis diduma – didesnė dalis, dauguma. Pvz.: Didžiumą (= Didumą ) derliaus jau nuėmė.
Netaisyklingai vartojamas vietininkas didžiumoje irgi turi būti taisomas. Pvz.: Šiandien romano autorius didžiumoje (= iš esmės, beveik visai ) užmirštas.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas