„Santaka“ / Gyventojai turi galimybę modernizuoti daugiabučius

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-03-03 18:52

Dalinkitės:  


Gyventojai turi galimybę modernizuoti daugiabučius


Savivaldybės administracija rajono gyventojams surengė seminarą „Būsto strategijos tikslai ir programos. Daugiabučių namų modernizavimo programa“. Šio seminaro užduotis buvo žmones supažindinti su būsto modernizavimo programa, valstybės parama. Seminare pranešimus skaitė ir gyventojus konsultavo Viešosios įstaigos Būsto agentūra Kauno regiono padalinio ir bankų atstovai.

Būsto agentūros konsultantė gausiai susirinkusiems vilkaviškiečiams aiškino, kad svarbiausias programos tikslas – padėti žmonėms modernizuoti daugiabučius namus, didinti energijos vartojimo efektyvumą, mažinti šildymo išlaidas ir užtikrinti mažas pajamas gaunančioms šeimoms (vieniems gyvenantiems asmenims) palankias sąlygas modernizuoti daugiabučius namus (gauti banko kreditą, valstybės paramą).

Lietuvoje daugiau nei 60 proc. daugiabučių namų statyta per pastaruosius keturis dešimtmečius. Tokie namai neekonomiški energijos vartojimo požiūriu. Taip vis aktualesnė tampa racionalaus energijos vartojimo problema. Jos negali išspręsti pavieniai butų šeimininkai. Šiltinti daugiabučius namus, modernizuoti šildymo sistemas reikia kompleksiškai.

Viena iš svarbiausių šalies Būsto strategijos tikslų yra užtikrinti efektyvų esamo būsto naudojimą, priežiūrą, atnaujinimą ir pan. Strategijoje numatyta, kad iki 2020 metų turėtų būti atnaujinta apie 70 proc. daugiabučių namų. Tam būtina sukurti tinkamą finansavimo ir kreditavimo mechanizmą, naudojantis, pavyzdžiui, bankų kreditiniais ištekliais, būsto kreditų draudimo ir valstybės piniginės paramos mažas pajamas gaunantiems namų ūkiams galimybėmis. Tik bendradarbiaujant savivaldybėms, kreditų draudimo bendrovėms bei bankams įmanoma pasiekti, kad kreditai žmonėms būtų iš tiesų prieinami.


Dalyvauti programoje gali tik tie daugiabučių namų savininkai, kurie yra įsteigę bendrijas arba sudarę jungtinės veiklos sutartį. Vilkaviškiečius šiam žingsniui pasiryžti rajono Savivaldybė skatino jau ne kartą. Suprantama, iniciatyvos turėtų imtis patys daugiabučių savininkai. Pirmiausia jiems derėtų apsispręsti dėl dalyvavimo būsto modernizavimo programoje. Taip pat dėl modernizavimo investicinio projekto apimties, lėšų kaupimo, skolinimosi.

Gyventojai pirmiausia turi prisidėti nuosavomis lėšomis, sukaupdami pradinį įnašą, ne mažesnį kaip dešimt procentų. Jis būtų panaudotas projektui parengti ir kitoms su juo susijusioms išlaidoms apmokėti. Numatyta, kad valstybė apmokės iki trisdešimt procentų investicijų sumos. Likusią lėšų dalį, be turto įkeitimo apdraudžiant kreditą, arba užtikrinant kitas kredito grąžinimo garantijas, būtų galima pasiskolinti iš banko. Papildomai valstybė apmokės investicijų projektų rengimo ir įgyvendinimo išlaidas, tenkančias mažas pajamas gaunantiems asmenims ir šeimoms (turintiems teisę į kompensacijas už šildymą ir karštą vandenį). Taip daugiabučių namų modernizavimo projektuose atsiranda galimybė dalyvauti visiems.

Daugiabučių namų savininkų bendrijos, norinčios dalyvauti modernizavimo programoje, pirmiausia turėtų parengti energetinį auditą ir investicijų projektą, gauti butų ir kitų patalpų savininkų pritarimą. Imant paskolą – pasirinkti vieną iš bankų ir gauti pritarimą dėl kredito suteikimo.


Programoje dalyvauja šie bankai: AB „Parex“ bankas, AB „Sampo“ bankas, AB bankas „Snoras“, AB Šiaulių bankas ir AB SEB Vilniaus bankas. Taip pat reikėtų su UAB „Būsto paskolų draudimas“ susitarti dėl paskolos draudimo, organizuoti rangos darbų pirkimo konkursą ir kt.

Namo butų savininkams naudinga įgyvendinti kuo didesnius projektus. Tai yra, diegti įvairias energiją taupančias priemones – keisti langus, šiltinti sienas, stogus, rūsio perdangas, stiklinti balkonus, atnaujinti šildymo ir vandentiekio sistemas, įrengti šilumos ar vandens skaitiklius, pakeisti ar pertvarkyti bendrojo naudojimo elektros instaliaciją, kt.

Ši programa skatina modernizuoti labiausiai pasenusius ir eksploataciniu požiūriu brangiai kainuojančius daugiabučius namus, kuriuose paprastai gyvena daugiausia socialiai remtinų gyventojų. Ji sudaro realias galimybes mažas pajamas gaunančioms šeimoms minimaliomis išlaidomis pagerinti daugiabučių namų būklę, gyvenimo sąlygas, sumažinti išlaidas šilumai.

Programos dėka tikriausiai sumažėtų ir socialinė atskirtis tarp gyventojų.

Savivaldybė dar kartą norėtų paskatinti rajono daugiabučių namų gyventojus būti aktyviais, steigti namų bendrijas, pasinaudoti šia valstybės teikiama parama ir atnaujinti savo būstus. Susidomėjusieji daugiau informacijos apie Daugiabučių namų modernizavimo programą gali rasti interneto svetainėje www.bkagentura.lt.


Visais klausimais patars ir padės Būsto agentūros Kauno regiono padalinys (J.Gruodžio g. 9-404, 44293, Kaunas ACP, tel. (8 37) 42 23 02, el. paštas kaunas@bkagentura.lt).

Visuomet galite kreiptis ir į rajono Savivaldybės Vietinio ūkio skyrių (225, 226 kab.) Telefonai pasiteirauti: 60 192, 60 070.



Daiva JUŠKEVIČIENĖ

Savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vyresn. informacijos specialistė



Publikuota: 2006-03-03 18:52:56

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai