„Santaka“ / Dramatiško likimo poeto pėdsakais

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda plastikinį 1 t talpos konteinerį (metaliniame rėme su prailgintu išleidimo čiaupu) vandeniui, kurui, skystoms trąšoms ir pan. Yra galimybė atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2019-05-26 09:34:13

Buhalterė ieško papildomo darbo. Tvarko įmonių, ūkininkų buhalteriją. Tel. 8 678 70 201.
Galioja iki: 2019-05-31 16:30:41

3 greta esančius sodus „Pasagos“ bendrijoje. Bendras plotas 12 a. Tel. 8 637 22 279.
Galioja iki: 2019-06-01 15:31:53Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2013-07-29 06:39

Dalinkitės:  


Saugumo klastotės. Sumontuotoje nuotraukoje – J. Lukša-Daumantas (centre) su užverbuotais partizanais smogikais.

Dramatiško likimo poeto pėdsakais

Išdavysčių anatomija

Poeto K. Kubilinsko ir A. Skinkio poelgis nėra išskirtinis partizaninio judėjimo istorijoje. Visose partizanų apygardose buvo infiltruojami agentai, o ypač skaudu, kai savo bendražygius išduodavo buvę partizanai. Apie tai plačiai rašo Stasys Gvildys dokumentinėje knygoje „Kruvini likimai“, Kaunas, 2001 m. Pateikiu keletą tokių išdavysčių istorijų iš Suvalkijos regiono.

S. Gvildys rašo: „NKGB ne vieną pilietį privertė tapti jų bendradarbiu, slaptu agentu ar informatoriumi, panaudodami apie jį surinktą kompromituojančią medžiagą. Bauginamas, grasinamas ne vienas lietuvis tapo išdaviku. MGB nepasižymėjo objektyvumu. Mėgdavo pasigirti viršininkams savo „gerais“ darbais, o kartais pateikdavo sąmoningų dezinformacijų.“

Vilkaviškio rajone suimtas partizanų vadas A. Bieliūnas-Kabelis palūžo po MGB (Lietuvoje tai buvo valstybės saugumo ministerija – red. past.) tardymų. Jis, vadovaudamas partizanų būriui, saugumui įdavinėdavo partizanus. Kolaboranto išduotas, Podvarko miške į KGB rankas pakliuvo jaunas partizanas Stanislovas Gediminas Ilgūnas (vėliau – Kovo 11-osios Akto signataras).

Gyvas pasidavęs Šakių krašto partizanas Petras Vengraitis-Žilvitis padarė daug žalos partizaniniam judėjimui Suvalkijoje. Jo parodymų pagrindu 1951 metais Šakių rajono miškuose buvo atskleisti ir sunaikinti 7 bunkeriai, nukauti 4 partizanai.

Dvasininkams persekioti MGB „struktūrose“ įsteigta 5-oji valdyba, kuri per agentus ir informatorius verbavo vargonininkus, zakristijonus sekti kunigus.

Vilkaviškyje agentas, pravarde Anton, sekė maršalką Joną Juodaitį, informatorius Ozerskij sekė kunigą Motiejų Petrauską.

Lietuvos ypatingajame archyve yra 1950 m. vasario mėn. pranešimas, kuriame informuota, jog „užverbuotas Gižų bažnyčios zakristijonas, nenurodant pavardės, Juozas, Antano sūnus, gimęs 1893 m. Marijampolės apskr., zakristijonu dirbantis nuo 1928 metų. Jam suteiktas slapyvardis Genys. Verbavimui panaudota kompromituojanti medžiaga, kad jo sūnus Juozas buvo partizanas, slapyvardžiu Žvalgas, ir žuvo 1947 m., o duktė Ramutė mokosi Vilkaviškio gimnazijos dešimtoje klasėje, bet yra partizanų ryšininkė. Genys užverbuotas sekti Gižų kleboną V. Butkų.“

Netrukus Genys saugumą informavo, kad kunigas V. Butkus su vargonininku Baltramonaičiu iš ūkininkų rinko produktus ir pinigus bei viską išvežė į Kazlų Rūdos rajoną. Taip pat informuota, jog kunigas V. Butkus sutikęs aukoti šv. Mišias už žuvusį partizaną. MGB ruošėsi šį kunigą areštuoti, o vargonininką užverbuoti.

Informatorius, pravarde Lies, saugumui pranešė, kad kunigas Butkus kažką perduoda Gižų pieninės buhalteriui Šapranauskui. Šaltinis, dirbęs pieninėje, girdėdavęs, kaip sąskaitininkė Šulinskaitė kalbėdavo su buhalteriu prieš valdžią. Ji girdavosi, jog savo rankinėje nešiojanti lietuvišką trispalvę ir Lietuvos herbą.

MGB, siekdama sunaikinti „Žalgirio“ rinktinės vadą Saidoką, paskleidė informaciją, kad jis yra MGB agentas, ir taip norėjo jį sunaikinti partizanų rankomis. Neretai taip ir įvykdavo.

Tipiška dramatiška istorija – Tauro apygardos vado Juozo Jankausko-Demono išdavystė. Daug metų partizanavęs Demonas į MGB rankas pateko 1952 m. birželį. Jis buvo paleistas, bet prižiūrimas ir panaudotas likusiam pogrindžiui išaiškinti. Išdavė 47 asmenis. Nepaisant to, J. Jankauskas 1954 m. buvo nuteistas mirti ir 1955 m. sausio 26 d. sušaudytas.

Išdavysčių istorijoje S. Gvildys mini partizanų ryšininkę D. Mauzaitę, kuri 1947 m. įdavusi partizanams savo draugę, ir jie šią sušaudė.

Į MGB pinkles pateko ir kybartietis K. Širvys-Sakalas, kuris kartu su J. Lukša-Daumantu buvo parskridęs iš Vakarų. S. Gvildys knygoje „Kruvini likimai“ teigia, kad Sakalas „buvo MGB naudojamas jų operatyviniams tikslams“.

Artimiau susipažinus su saugumo vykdyta agentų smogikų veikla, akivaizdu, kad partizaninis judėjimas buvo naikinamas pačių partizanų rankomis. Aišku, prieš jų valią, panaudojus smurtą, klastą ir šantažą. Aukščiausioje partizanų vadovybėje žinomiausias yra Rytų Lietuvos srities vadas Jonas Kimštas-Žalgiris. Šis užverbuotas partizanų vadas kurį laiką ėjo LLKS Gynybos štabo viršininko pareigas.

Agentų smogikų simboliu laikomas Bronius Kalytis-Liutauras, kitaip – agentas Ramojus. Šis Vytauto apygardos vadas įtariamas nužudęs 35 partizanus. Dainavos apygardos vadas Juozas Karpavičius-Medelis buvo užverbuotas kaip agentas Juozas.

Kazys Blaževičius straipsnyje „Čekistų klastotės okupuotoje Lietuvoje“ (laikraštis „XXI amžius“, 2001 m. spalio 24 d.) pateikia gausybę saugumo klastočių. Užverbuotas buvęs laisvės kovotojas J. Markulis-Erelis MGB nurodymu įkuria Vienybės komitetą, net surengia partizanų vadų pasitarimą, o jo įkurto Vyriausiojo Ginkluotojų Pajėgų štabui vadovauja MGB agentas Kamarauskas-Vytis (agentas Vlasov). Jo adjutantais tampa tikri partizanai J. Lukša ir A. Zaskevičius (po suėmimo – užverbuotas agentas smogikas Bagdonas). A. Zaskevičiaus tėvas buvo generolas Stasys Zaskevičius – 1919–1920 metais karo komendantas Vilkaviškyje.

Skaudžiausia, kad, patekę į saugumo rankas, palūždavo itin garsių asmenybių giminaičiai. Kaip agentas smogikas išgarsėjo prezidento A. Smetonos svainis (prezidento žmonos brolis) Tadas Chodakauskas. Jis su fiktyviais dokumentais, Leono Liutkevičiaus pavarde, 1945 m. slapstėsi prie Kybartų (Vilkaviškio r.), pas ūkininką Masaitį įsidarbino pagalbiniu darbininku. Kunigo J. Lelešiaus jis buvo įtrauktas į pasipriešinimo judėjimą, tačiau 1945 m. pabaigoje suimtas tapo išdaviku – agentu, slapyvardžiu Liūtas. Krito taip žemai, kad kurį laiką Marijampolės kalėjime tapo kameros agentu „stukačiumi“. Tai jo vadovaujama agentų smogikų grupė 1949 m. gegužės 1 d. ties Palanga suėmė iš Vakarų atsiųstą desantą. T. Chodakauskas tuomet prisistatė kaip Žemaičių apygardos partizanų vadas.

Saugumo pinklių neišvengė ir poetai V. Valsiūnienė, L. Gira bei dar dešimtys garsių mokslo, meno veikėjų, Lietuvos karininkų, tarp kurių ne vienas buvo apdovanotas Vyčio ordinais už narsumą.

Kunigas tėvas Stanislovas rašė, kad KGB saugojamos dėžės – tai „mėšlynas“, kurias atidarius pasklinda slogus išdavysčių ir skundų tvaikas“. Ar bėgantis ir tolstantis laikas išsklaidys šį slogų palikimą?Antanas ŽILINSKAS

Istorikas

Pabaiga. Spausdinta Nr. 82–85.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Mūsų balsai ir premija – „Purpurinio vakaro“ autorei
* Dovanotomis gėlėmis pasipuošė ne tik Vilkaviškis
* Dėl šalnų prognozuojamos aukštesnės vaisių ir uogų kainos
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar esate gavę europinės paramos lėšų?
Gavau paramą verslui, ūkiui.
Paramos lėšomis atsinaujinau būstą.
Prašiau, bet man jų neskyrė.
Europinių pinigų nesu prašęs.Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „daleisti“?
Ne, nes jis sudarytas su svetimu priešdėliu da-. Vietoj daleisti teikiami šie veiksmažodžiai: 1. leisti atsirasti, pa(si)daryti, pvz.: Negalime daleisti pažeidimų (= leisti atsirasti pažeidimams ); 2. sakyti, tarti, manyti, pvz.: Daleiskim (= Sakykim; Tarkim ), tu teisus.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas