„Santaka“ / Parama padeda gerinti buitį

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda plastikinį 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su prailgintu išleidimo čiaupu, plastikinę 1 t talpyklą be rėmo (15 Eur), lengvojo automobilio priekabos ašį (60 Eur), du dyzelinius patalpų šildytuvus (50 Eur už vnt.), garažo vartų vyrius. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2019-04-21 11:36:51

Šeima išsinuomotų butą arba namą Vilkaviškyje. Tel. 8 630 87 651.
Galioja iki: 2019-04-25 09:12:27

Parduoda jauną, veršingą karvę (veršiuosis gegužės mėn.) ir mėsinę telyčią Vilkaviškio r. Tel. 8 608 20 494.‬
Galioja iki: 2019-04-26 09:28:44

Išsinuomotų namą arba butą Vilkaviškyje ilgesniam laikui (gali būti be remonto). Tel. 8 636 47 641.
Galioja iki: 2019-04-26 10:50:13

Parduoda FORD MONDEO CARAVAN (2005 m., 2 l, dyzelis, 85 kW, sidabro spalvos, geros būklės, praeita TA). Tel. 8 614 89 347.
Galioja iki: 2019-04-26 14:43:46Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2013-07-29 06:21

Dalinkitės:  


Namą atnaujinęs Vytautas Laužaitis džiaugiasi rezultatu, o gautą kompensaciją naudoja gyvenimo sąlygoms gerinti.

Autorės nuotr.


Parama padeda gerinti buitį

Renata VITKAUSKIENĖ

Ši vasara yra antra, kai Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondas pakvietė fizinius asmenis teikti prašymus dėl paramos gyvenamųjų namų atnaujinimui (modernizavimui). Pernai mūsų rajone dalies būsto atnaujinimo išlaidų kompensaciją gavo kelių individualių namų savininkai. Vilkaviškiečio Vytauto LAUŽAIČIO šeima atnaujintame name komfortiškai praleido ir praeitos žiemos šalčius, ir karščiausias šios vasaros dienas.


Žiemą šilta, vasarą vėsu


Didelis modernizuotas Laužaičių namas K. Donelaičio gatvėje, Vilkaviškyje, iš karto patraukia akį šiuolaikiška išore. Jo šeimininką V. Laužaitį džiugina ne tik gražios sienos, bet ir tai, kad praėjusią žiemą šildyti būstui reikėjo perpus mažiau kuro. Iki pastato modernizavimo vyriškis sakė sukūrendavęs maždaug 7–8 tonas akmens anglių, o jį atnaujinus praeitą žiemą Laužaičiams visiškai užteko 4 tonų kuro. Kita vertus, pačiomis karščiausiomis šios vasaros dienomis kambariuose buvo maloniai vėsu, o kol namas nebuvo renovuotas, be ventiliatoriaus žmonės neapsieidavę.


Domėjosi pats


Atnaujinti dviejų aukštų mūrinį namą Laužaičiai ruošėsi iš anksto ir tik savo lėšomis. Padedami rajono architektų praėjusios vasaros pradžioje jau turėjo pastato renovacijos projektą, buvo gavę leidimą jį įgyvendinti, susipirkę nemažai statybinių medžiagų. Sumanymą atnaujinti beveik prieš keturis dešimtmečius šeimos pasistatytą būstą V. Laužaitis jau buvo pradėjęs įgyvendinti nesitikėdamas kokios nors paramos, tačiau per televiziją išgirdęs apie galimybę gauti dalies patirtų išlaidų kompensaciją nusprendė labiau pasidomėti ir pamėginti ja pasinaudoti.

Ėmęsis išsamiau gilintis, vyriškis patyrė, kad informacijos apie tai, kaip fizinis asmuo galėtų mėginti gauti paramą būstui modernizuoti, pernai buvo labai mažai. Pasidomėti detaliau jis pats vyko į Vilnių, į Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondą (LAAIF). Šiandien V. Laužaitis sako: „Kai pralauži ledus, atrodo – juokai. Iš pradžių taip paprasta nepasirodė.“ Dabar patirties jau turintis V. Laužaitis sako, kad svarbiausia – būti pretendentų į paramą sąraše, pradėti bendradarbiavimą su LAAIF, pateikti dalį reikalaujamų dokumentų, o trūkstamus galima nuvežti vėliau.


Fondas bendradarbiauja


Vilkaviškietis negailėjo gerų žodžių LAAIF specialistams, su kuriais jam teko turėti daug reikalų. Fondo darbuotojai paskambindavę, nurodydavę, ką dar turėtų padaryti atnaujinamo būsto savininkas. Kita vertus, V. Laužaitis pastebėjo ir LAAIF reiklumą: kai darbai buvo baigti, jo projekto įgyvendinimu rūpinęsis vyriausiasis specialistas buvo atvykęs apžiūrėti atnaujinto namo, tikrino, ar darbai atlikti pagal projektą, domėjosi šilumos izoliacija, matavo sienų storį, lygino, koks pastatas buvo iki modernizavimo ir koks yra po jo.


Sumažino energijos sąnaudas


Kad būtų skirta dalies išlaidų kompensacija, po atnaujinimo energijos sąnaudos pastate privalo sumažėti mažiausia 20 procentų ir atitikti C energinio naudingumo klasės reikalavimus. Pasiektas energijos taupymo efektas patvirtinamas po modernizavimo išduodamu energinio naudingumo sertifikatu. Dėl jo išdavimo iškviestas specialistas apskaičiavo suminės energijos sąnaudas vienam pastato naudingojo ploto kvadratiniam metrui, energijos sąnaudas pastato šildymui per metus. Žmogus dirbo kruopščiai: apžiūrėjo kiekvieną langą, palangę, sienas, matavo, skaičiavo, anot V. Laužaičio, „ėjo sienomis“.

Atnaujindamas būstą V. Laužaitis nusprendė atsisakyti po namu įrengto garažo. Vyriškis įsitikino, kad tokia patalpa nėra pati geriausia vieta laikyti automobilį, be to, taip prarandama nemažai šilumos. Atnaujinant namą buvo atkasti ir apšiltinti pamatai, sienos padengtos 100 mm storio polistireno plokštėmis, nutinkuotos paprastu ir struktūriniu tinku, nudažytos.

Specialistai dar rekomendavo namo savininkui nuardyti pastato parapetą, kad būtų kuo mažesni šilumos nuostoliai, tačiau dėl estetinio namo vaizdo jis to daryti nesutiko.Įveikė ir popierizmą


Norėdamas gauti dalies būsto atnaujinimo išlaidų kompensaciją V. Laužaitis turėjo į LAAIF pristatyti ne vieną pažymą. Be kitų dokumentų, buvo reikalingas ir toks, kuriuo patvirtinta, kad namo savininkas banke turi lėšų, kuriomis planuoja apmokėti su modernizavimu susijusias išlaidas. Iš Valstybinės mokesčių inspekcijos reikėjo pristatyti pažymą, kad asmuo nėra įsiskolinęs valstybei ir kad valstybė neskolinga jam.

V. Laužaitis sakė, jog sudėtingiausia buvo paruošti dokumentus dėl įsigytų statybinių medžiagų kainų. Remiantis pernai galiojusia tvarka, jų įsigijimo sąskaitos turėjo būti apmokėtos po lėšų naudojimo sąmatą detalizuojančio plano patvirtinimo datos.

Kadangi nemažai statybinių medžiagų V. Laužaitis buvo pirkęs Lenkijoje ir už jas mokėjęs zlotais, lenkiškas kainas teko perskaičiuoti į lietuviškas ir užfiksuoti jas dokumentuose.

Rinkdamasis, kurią firmą samdys atlikti namo modernizavimo darbus, vilkaviškietis turėjo kreiptis į tris statybos įmones, gauti jų pasiūlymus ir darbus patikėti tiems statybininkams, kurie apsiėmė juos atlikti už mažiausią kainą. Tokių pačių reikalavimų į subsidiją pretenduojantis namo savininkas turėjo laikytis ir įsigydamas statybines medžiagas.


Daugiau investuosi – daugiau kompensuos


Rugsėjo 30 d. pristatęs paskutinius dokumentus, spalio pradžioje V. Laužaitis gavo patvirtinimą, kad dalis patirtų išlaidų bus kompensuota. Pinigų teko šiek tiek palaukti. Į namo savininko sąskaitą jie buvo pervesti šių metų pradžioje.

Perpratęs paramos teikimo mechanizmą V. Laužaitis teigia, jog individualių gyvenamųjų namų šeimininkai gali pretenduoti į didesnę paramą, negu pavyko gauti jam. Žinoma, pirmiausia tam reikia savomis lėšomis atlikti kuo daugiau pastato modernizavimo darbų. Į dalinai kompensuojamų išlaidų sąrašą gali patekti ir langų keitimui išleisti pinigai.

Tačiau svarbu žinoti, kad pretenduoti į išlaidų subsidijavimą galima tada, kai atlikus atnaujinimo darbus pasiekiama pastato energinio naudingumo C klasė, o energijos suvartojimo sąnaudos sumažėja bent penktadaliu.

LAAIF informacijoje apie pernai skirtą paramą matyti, jog mažiausia išmokėta suma yra kiek didesnė nei 1,5 tūkst. Lt, o didžiausia – apie 49 tūkst. Lt. Maksimali vieno projekto paramos suma – 50 tūkst. Lt.

Pasinaudojęs galimybe gauti paramą gyvenamojo namo atnaujinimui, V. Laužaitis šiandien džiaugiasi pasiektu rezultatu ir sako, kad jeigu pernykštės būsto atnaujinimo išlaidos nebūtų 30 procentų kompensuotos, tai vargu ar šiemet jis būtų turėjęs galimybių tvarkytis kiemą. Laužaičių kiemas jau išgrįstas trinkelėmis, meistrų rankų laukia nauja tvora.


Parama domisi


Praėjusiais metais galimybe gauti paramą fizinių asmenų vieno ar dviejų butų gyvenamųjų namų atnaujinimui (modernizavimui) Lietuvoje pasinaudojo 79 namų savininkai. 36 asmenys gavo dalies išlaidų, patirtų panaudojant atsinaujinančius energijos šaltinius (saulės, vėjo, biokuro, geoterminės energijos ar kt.) individualiuose gyvenamosios paskirties pastatuose, kompensaciją.

Pernai didelio gyventojų antplūdžio buvo sulaukta tik vasarai baigiantis. Šiemet kvietimai teikti paraiškas paskelbti liepos 8 d. ir iš karto sukėlė didelį susidomėjimą. Norą atnaujinti individualų namą ir gauti dalies išlaidų kompensaciją jau pareiškė 210 savininkų.

Projekto registracijos formą pagal Klimato kaitos specialiosios programos lėšų naudojimo priemonę „Atsinaujinančių energijos šaltinių (saulės, vėjo, biokuro, geoterminės energijos ar kt.) panaudojimas individualiuose gyvenamosios paskirties pastatuose“ pateikė 149 asmenys.

Kelios dešimtys neteisingai ar nevisiškai užpildytų projektų registracijos formų yra atmestos. Užpildę pagal reikalavimus, namų savininkai jas teikia iš naujo.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Alvito puošmenos traukia pravažiuojančiųjų žvilgsnius
* Paryžiaus katedros gaisras sukrėtė visą pasaulį
* Gimtinė, scena ir eilės – tai, kas suteikia gyvenimui prasmę
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą balsuotumėte Respublikos Prezidento rinkimuose?
Vytenį Povilą Andriukaitį
Arvydą Juozaitį
Valentiną Mazuronį
Gitaną Nausėdą
Mindaugą Puidoką
Naglį Puteikį
Saulių Skvernelį
Ingridą Šimonytę
Valdemarą TomaševskįKalbos patarimai

Kuo keisti jaunimo žargoną „lievas“?
Nevartotinos svetimybės lievas, lieva lietuviški pakaitai: 1. prastas, prasta; menkas, menka; 2. padirbtas, padirbta; piratinis, piratinė. Pvz.: Filmas buvo lievas (= prastas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas