„Santaka“ / Bulvių augintojams veriasi vartai ir veržiasi varžtai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Vieniša 68 metų moteris išsinuomotų 1 kambario butą pirmame aukšte renovuotame name Vilkaviškyje (pageidautina su baldais). Tel. 8 689 05 975.
Galioja iki: 2019-12-15 16:37:14

Parduoda naudotą šaldytuvą „Whirpool“ (100 Eur), 3 stalčių šaldiklį „Dea“ (50 Eur). Tel. 8 614 43 227.
Galioja iki: 2019-12-16 14:22:48

Pigiai parduoda 2 kambarių butą su patogumais Pajevonyje. Tel. 8 655 14 017.
Galioja iki: 2019-12-21 09:58:53

Parduoda 95 a sklypą Gižų-Daržininkų k., Marijampolės g. 46, Gižų sen., Vilkaviškio r. Tel. 8 646 08 542.
Galioja iki: 2019-12-22 13:11:27

Parduoda sodybą Alvite (25 a sklypas, tvarkingas namas, pakeistas stogas, nauja elektros instaliacija ir santechnika, visi inžineriniai tinklai, šalia yra darželis, mokykla). Tel. 8 663 67 001.
Galioja iki: 2019-12-22 14:33:20

Parduoda žąsis (gyvas ir skerdieną). Tel. 8 652 39 190.
Galioja iki: 2019-12-23 14:40:53

Parduoda muskusines antis (gyvas arba skerdieną). Tel. 8 652 42 718.
Galioja iki: 2019-12-25 10:53:45

Parduoda gros būklės pianiną. Tel. 8 676 47 403.
Galioja iki: 2019-12-25 10:55:14

Parduoda ekologiškai užaugintas žąsis ir jų skerdieną. Tel. 8 656 40 556.
Galioja iki: 2019-12-25 10:56:32Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-03-01 16:14

Dalinkitės:  


Bulvių augintojui, neįsiregistravusiam Fitosanitarijos registre, neištyrusiam savo produkcijos, neuždėjusiam ant pakuotės etiketės turguje nebus galima parduoti nė pintinėlės bulvių.

Autorės nuotr.


Bulvių augintojams veriasi vartai ir veržiasi varžtai

Birutė PAVLOVIENĖ

Nuo šių metų mūsų šalies bulvių augintojai savo produkciją jau gali eksportuoti į Europos Sąjungos šalis. Baigėsi Lietuvai skirtas Europos Tarybos direktyvos dėl bulvių žiedinio puvinio kontrolės įgyvendinimo pereinamasis laikotarpis. Bet į Vakarų rinką atsivėrę vartai stipriau suveržė ir reikalavimų varžtus. Lietuva, prieš gaudama leidimą prekiauti bulvėmis Europoje, turėjo įsipareigoti imtis papildomų visapusiškos bulvių žiedinio puvinio kontrolės priemonių, kad užkirstų kelią šios ligos grėsmei.Registro naujovės

Marijampolės regiono augalų apsaugos ir karantino punkto vedėja Lilija Pacevičienė sakė, kad iki šiol ūkininkams, kurie savo reikmėms arba pašarui sodindavo ne daugiau kaip 5 hektarus bulvių, registruotis Fitosanitarijos registre nereikėdavo. Dabar, vadovaujantis Žemės ūkio ministrės įsakymu, visi, kurie augins 5 ir daugiau hektarų, privalės registruotis Fitosanitarijos registre nepriklausomai nuo to, kam bulvės bus skirtos: maistui, krakmolui ar traškučių gamybai. Sodinantys mažiau kaip 5 hektarus turės registruotis, jei bulvėmis norės prekiauti.

Kaip žinome, tokia prekyba vyksta ir turguje. Taigi ketinantys jame pardavinėti bulves taip pat turės tapti registro dalyviais, o jų auginamą produkciją irgi kontroliuos augalų apsaugos ir karantino punkto darbuotojai.

Žemės ūkio ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus pranešime spaudai pažymima, kad Lietuvoje labai mažai sodinama sertifikuotų bulvių. Jeigu jos netikrintos, neįmanoma atsekti, iš kur kyla infekcija. Todėl maistinių bulvių augintojai, kurie sodins nesertifikuotą sėklą, turės ne vėliau kaip prieš du mėnesius iki sodinimo raštu informuoti Valstybinę augalų apsaugos tarnybą.

L.Pacevičienė sakė, jog vilkaviškiečiams reikia kreiptis į regiono augalų apsaugos ir karantino punktą, kuris yra Marijampolėje, Kauno g. 142, arba tel. (8 343) 97 450. Inspektoriai atvyks paimti gumbų pavyzdžių, kuriuos nuveš ištirti į laboratoriją Vilniuje.

Net jei bus tiriamas mažesnis sėklos kiekis, vieno pavyzdžio etalonu laikomas tyrimas, imamas nuo 25 tonų vienos veislės bulvių. Jis kainuos 75 litus. Kiek veislių bus sodinama, tiek ir teks tirti, už kiekvieną pavyzdį mokant po 75 litus. Ištirti reikės ir dirvą, kurioje bus auginamos bulvės. Vieno hektaro tyrimo kaina – 28 litai.Kilogramui ir tonai

Kaip ir kitose Europos Sąjungos šalyse, Lietuvoje išaugintos bulvės galės būti realizuojamos tik uždėjus ant pakuotės etiketę. Ji privalės būti ir ant kilogramo, ir ant tonos.

Etiketėje reikės nurodyti maistinių bulvių augintojui ar pakuotojui išduoto Fitosanitarijos registro pažymėjimo numerį ir bulvių siuntos numerį. Pastarąjį suteiks pats augintojas ar pakuotojas, tai darydamas eilės tvarka. Todėl bus privaloma pildyti registracijos žurnalą. Be to, etiketėje, turės būti nurodomas veislės pavadinimas, bulvių klasė, svoris ir t.t. Tikslas – užtikrinti galimybę identifikuoti augintoją.

Su Vilkaviškio rajono ūkininkais susitikusi Marijampolės regiono augalų apsaugos ir karantino punkto vedėja L.Pacevičienė kalbėjo, kad norintys išvežti bulves į Europos Sąjungos šalis dėl krovinio fitosanitarinio patikrinimo ne vėliau kaip prieš 5 dienas turės raštu kreiptis į augalų apsaugos tarnybą, kad jos darbuotojai suspėtų patikrinti išvežamą produkciją ir jos dokumentus.Griežtos sankcijos

Valstybinė augalų apsaugos tarnyba nustato žiediniu puviniu užkrėstų bulvių. Tokiais atvejais jos privalo būti sunaikinamos: užkasamos arba sudeginamos. Perdirbti galima tik į krakmolą, spiritą ar traškučius. Šiemet žiediniu puviniu užkrėstų bulvių rasta ir vieno mūsų rajono augintojo ūkyje. „Santakos“ korespondentės kalbintas šis vilkaviškietis sakė, kad su tyrimų rezultatais jis ne visiškai sutinka. Bet pakartotinai Lietuvoje pavyzdžiai netiriami. Dėl papildomų tyrimų ūkininkui pasiūlyta kreiptis į bet kurios Europos Sąjungos valstybės akredituotą fitosanitarinių tyrimų laboratoriją.

Ūkyje, kuriame nustatomas žiedinis bulvių puvinys, trejus metus galioja ypatingi reikalavimai, o už fitosanitarinių priemonių nevykdymą numatytos administracinės baudos siekia iki 2 tūkstančių litų. Ūkininkas sakė, kad nemato kitos išeities, kaip bulvių auginimo verslui, nors į jį daug investuota, padėti tašką.

Tolesnė veikla – labai rizikinga. Visų pirma dėl to, kad trejus metus nebus galima sodinti savo užsiaugintų bulvių sėklos. Jos nebus leidžiama parduoti nė kaimynui. „Turėsiu pirkti tik sertifikuotą sėklą, kurios kilogramo kaina šiuo metu dar nežinoma: gal sieks ir du litus? Tik ketvirtais metais galėsiu naudoti savo užsiaugintų bulvių sėklą. Žinoma, jei per šį laiką vėl nebus rasta kokios „bacilos“. O jeigu tyrimai ir vėl rodys žiedinį puvinį? Vadinasi, nori nenori tenka svarstyti: auginti toliau bulves ar ne?“ – kalbėjo ūkininkas, pernai jų sodinęs apie 20 hektarų.Europon nesižvalgo

Apie dešimčiai Vilkaviškio rajono bulvių augintojų registravimasis Fitosanitarijos registre, gumbų, dirvožemio tyrimai, nuolatinė auginamos produkcijos kontrolė yra įprasti dalykai. Taip sakė ramoniškietė Alvytė Valuckienė. Alvytė ir Eugenijus Valuckai pernai augino apie 90 hektarų bulvių. Ūkininkė teigė, kad tai, jog visiems, auginantiems bulves ir jomis prekiaujantiems, taikomi vienodi reikalavimai yra teisingesnis sprendimas. Tiems, kuriems nereikėdavo tirti nei sėklos, nei dirvožemio, nei kokybinių bulvių rodiklių, konkuruoti rinkoje būdavo lengviau: kas mažiau investuoja, „numuša“ kainas. Be to, netiriantys bulvių gali platinti jų ligas.

Panašiai kalbėjo Matlaukyje bulves auginantis Raimundas Bakšinskas. Pernai jis buvo sodinęs 10 hektarų. Fitosanitarijos registre matlaukietis įsiregistravęs. „Bulvių gumbai tiriami pavasarį ir rudenį. Vasarą tikrinama, ar ligos neužpuolę pasėlių“, – sakė R. Bakšinskas. Jo nuomone, griežtos kontrolės tvarka sunkiausia bus „lysvininkams“, auginantiems nedidelius plotelius ir nuvežantiems į turgų vieną kitą maišą. Dabar tai daryti kažin ar apsimokės. Pašnekovas tvirtino, kad atsivėrę prekybos su Europos šalimis vartai jam nieko nereiškia, nes tai, ką užaugina, be vargo realizuoja ir Lietuvoje, daugiausia – savo rajone.

A.Valuckienė sakė, kad Europos valstybių pusėn taip pat neketina žvelgti, nes tai reikėtų daryti per tarpininkus, kurie bet kurį gamintoją tik „nurengia“ – atima dalį pelno.

Tai, kad Lietuva Europos Sąjungos bulvių rinkoje tapo lygiaverte partnere, eksporto galimybes kol kas labiau tik teorinėmis laiko daug kas, nes vakariečiams užtenka ir savo produkcijos. Jie seniai įpratę prie bulvių, kurios vienokios yra virti, kitokios – kepti ir t.t. O Lietuvoje praktiškai yra viena „rūšis“ – maistinės.

Statistikos duomenimis, bulvių, kurių augintojai sodino daugiau nei po 1 hektarą, plotai šalyje pernai viršijo 70 tūkstančių hektarų. Deklaruota buvo apie 34 tūkst. ha. Mūsų rajone – apie 950 ha. Tai gerokai mažesni plotai nei buvo 2004 metais.
Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Pro 60 naujų durų – į išgražėjusias erdves
* Į knygą garbaus amžiaus moteris suguldė šeimos istoriją
* Paauglys šventiškai papuošė visą daugiabutį
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip vertinate atnaujintą Savivaldybės interneto svetainę vilkaviskis.lt?
Ji patogi ir patraukli.
Senoji buvo geresnė.
Toje svetainėje nenaršau.Kalbos patarimai

Ar galima įteikti nominaciją?
Žmonės, organizacijos yra nominuojami, tai yra įvardijama, už kokius nuopelnus jų kandidatūros teikiamos nominacijoms. Laureatams įteikiami simboliniai nominacijų žymenys – statulėlės ar pan. Tačiau nominacija neteikiama, nes ji – ne daiktas, kurį galima paimti.ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas