„Santaka“ / Pirmas renovacijos blynas jau prisvilo

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda sodyba (80 a sklypas, nuo Gižų 3 km, Marijampolė - 12 km, Vilkaviškis - 24 km, sodyba šalia asfaltuoto kelio, 100 m iškeltu žvyrium keliuku, domina keitimas į butą Vilkaviškyje). Tel. 8 690 58 747.
Galioja iki: 2019-07-26 13:09:49

Parduoda mūrinį namą Smėlio g.20, Virbalyje (sklypo plotas 17 a, yra 2 garažai, ūkiniai pastatai, šiltnamis). Tel. 8 614 82 403.
Galioja iki: 2019-07-27 13:08:15

Nebrangiai parduoda naudotą kietojo kuro katilą DEFRO (15 kW). Tel. 8 682 56 943.
Galioja iki: 2019-07-28 08:56:55Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2013-05-10 06:24

Dalinkitės:  


Pavyzdiniu turėjęs tapti daugiabutis, ko gero, gali likti nerenovuotas.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Pirmas renovacijos blynas jau prisvilo

Eglė KVIESULAITIENĖ

Idėja moderniai renovuoti pirmąjį rajone daugiabutį, kurio šildymui būtų sunaudojama tris–keturis kartus mažiau energijos negu iki šiol, subliuško. Planai apsivertė, kai kalba pasisuko apie pinigus.Būtų buvęs pavyzdinis

Trisdešimties butų namas Aušros gatvėje, Vilkaviškyje, turėjo būti pirmoji kregždė gražioje renovacijos idėjoje. Tiesa, vienas iš naujesnių miesto daugiabučių nebuvo patekęs tarp tų šešiolikos neefektyviausių, kurie sunaudoja daugiausia šilumos energijos ir bus atnaujinti Savivaldybės iniciatyva pagal Vyriausybės parengtą programą. Tačiau šio namo gyventojai turėjo puikią galimybę vieni pirmųjų įšokti į įsibėgėjantį renovacijos traukinį ir gauti iki 40 proc. kompensaciją renovacijos išlaidoms padengti.

Pagal dar naują Lietuvoje „LupoTherm“ technologiją vienintelės namus šiltinti galinčios UAB „Vilkauja“ direktorius Linas Dubickas neslepia, kad būtent jis tapo minėto namo renovacijos iniciatoriumi. Pats butą šiame name turintis ir administravimo sutartį su daugiabučio bendrija sudaręs verslininkas sakė norėjęs ne tik įrodyti namo gyventojams, kiek energijos iššvaistoma dėl netobulų statybinių konstrukcijų, senų šildymo, vėdinimo sistemų, bet ir padaryti namą pavyzdiniu, kuris pasiektų tokį šilumos energijos taupymo efektą, kokiu Lietuvoje dar negali pasidžiaugti nė vienas renovuotas daugiabutis. Juolab pats būdamas šios srities specialistas, L. Dubickas puikiai suprato, kad delsti tikrai neverta, mat įsisiūbavus masinei renovacijai kils statybos darbų kainos.

Be to, neaišku, ar valstybė ilgai bus pajėgi kompensuoti renovacijos išlaidas.Prasidėjo sklandžiai

Dar praėjusių metų spalį sukvietęs namo gyventojus administratorius išdėstė savo idėją, apskaičiavimus, kiek energijos būtų galima sutaupyti visiškai renovavus daugiabutį, kokios kompensacijos galima tikėtis iš valstybės, sutaupius atitinkamą energijos kiekį ir kodėl verta būti tarp pirmųjų.

Tuomet gyventojams perspektyvos pasirodė nutapytos tik šviesiomis spalvomis. Juolab kad administratorius pateikė skaičiavimus, jog paimtos iš banko paskolos ir nemažos investicijos į renovaciją gyventojai finansiškai net nepajaus. Mat šilumos energijos bus sutaupoma tiek, kad šeimos biudžeto išlaidos paskolai sudarys ne didesnę sumą negu iki šiol atiduodavo šilumos tiekėjams.

Tuomet renovacijai pritarė absoliuti dauguma gyventojų ir tai patvirtino savo parašais.

Gavęs žmonių pritarimą, daugiabutį administruojančios bendrovės vadovas L. Dubickas suskubo rūpintis, kad renovacija būtų pradėta kuo greičiau.Aibė popierių

Tie, kurie bent kiek domėjosi, kokius kelius reikia nueiti ir kiek dokumentų surinkti, kol bus parengtas ir įvykdytas renovacijos projektas, nulenktų galvą prieš žmogų, kuris ėmėsi šios iniciatyvos.

Be jau minėtų gyventojų susirinkimų, kuriuose turi būti pateikta ne tik išsami informacija, bet ir surinkti parašai, reikia skelbti konkursą ir atrinkti pigiausiai parengti Investicijų planą sutinkančią bendrovę, paruošti paslaugų pirkimo ataskaitą, pateikti ją Būsto ir urbanistinės plėtros agentūrai bei gauti pastarosios pritarimą.

Vėliau tenka rūpintis renovacijos projektu, kreiptis į banką dėl paskolos, organizuoti konkursą darbams atlikti, kreiptis dėl kompensacijos ir t. t.

Tačiau L. Dubicko atstovaujamas daugiabutis „prisikasė“ tik iki Investicijų plano. Planuota ne tik apšiltinti namo sienas, stogą, rūsio perdangas, bet ir pakeisti langus, įrengti modernią ventiliacijos sistemą, reaguojančią į drėgmės kiekį patalpose, pakeisti radiatorius su reguliatoriais ir vietine apskaita. Visa tai atlikus, sunaudojamos šilumos energijos kiekis turėjo sumažėti ne 30–60 proc., kaip daugelyje mūsų šalies miestų renovuotų daugiabučių, bet net 300–400 proc. Tokį taupymo efektą garantavo šiuolaikinės šildymo ir ventiliacijos sistemos, o ypač „LupoTherm“ reflektorinė izoliacija.Išgąsdino kaina

Nors ši šiltinimo medžiaga brangesnė už kitas, paprastai naudojamas daugiabučių šiltinimui, pagal technines charakteristikas ji daug efektyvesnė.

Anot ekspertų, jei senos statybos pastato sienas apšiltiname 16 cm polistireno sluoksniu, o stogą – 20 cm akmens vatos sluoksniu, tuomet galime sutaupyti iki 50 proc. šilumos energijos, o išlaidos atsipirks maždaug po 14 metų.

Visą namą (sienas, grindis ir stogą) apšiltinus „LupoTherm“ izoliacine medžiaga, bus sutaupyta iki 80 proc. šilumos energijos, o išlaidos atsipirks maždaug per 11 metų. Pagal Investicijų planą viso namo renovacija turėjo atsieiti apie 1 mln. 300 tūkst. litų.

Tokia suma ne juokais išgąsdino namo gyventojus. Žmonės pasiskaičiavo, kad poros kambarių buto renovacija atsieis kone 40 tūkst. litų, o tie, kurie turi trijų ar keturių kambarių butus, išvis nustėro.

Susiorganizavusi nebepritariančių tokiam planui grupė sukvietė gyventojus į susirinkimą ir pradėjo agituoti žmones stabdyti renovaciją.

– Mes ne prieš renovaciją, – susirinkime iniciatyvinės grupės nuomonę dėstė vienas iš namo gyventojų Nerijus Paškauskas. – Tačiau tokia kaina mums per didelė. Vien renovacija atsieitų tiek, už kiek dabar gali nupirkti visą tokį butą. Pasidomėjome kituose miestuose, tai ten žmonės į panašių butų renovaciją investavo po keliolika tūkstančių litų. O pas mus kaina dvigubai didesnė. Todėl natūralu, kad kyla klausimas, kodėl mes negalime rinktis pigesnio varianto.Siūlė mažinti

Iniciatyvinės grupės nariai siūlė atsisakyti modernios vėdinimo sistemos, naujų radiatorių ar brangios šiltinimo medžiagos, kad projektas atpigtų.

Jų oponentai buvo įsitikinę, kad atsisakius šiuolaikiškų technologijų energijos taupymo efektas taip pat gerokai sumažės, tad investavus pinigų nebus pasiekta norimo rezultato. Juolab kad valstybė paramą teiks vienintelį kartą ir, dabar iki galo neišnaudojęs galimybės maksimaliai susitvarkyti namą, vėliau kompensacijos nebegausi.

Renovacijos iniciatorius bandė aiškinti kaimynams, kad Investicinio plano autoriai išlaidas skaičiavo pagal maksimalias kainas, vadinamąsias „lubas“, nes taip numato įstatymas. Tačiau realybėje jos bus kur kas mažesnės. Todėl neteisinga lyginti Investiciniame plane numatytas kainas ir kituose miestuose jau įvykdytus projektus.

Kainos keisis tuomet, kai bus parengtas konkretus projektas, kas kuriame bute darytina. Juk viename nereikės naujų langų, nes daugelis juos jau pasikeitę, kitame pakaks mažiau vamzdžių ir pan. Kaina gerokai kris ir tuomet, kai bus paskelbtas konkursas darbams atlikti. Juk norėdamos laimėti konkursą, statybinės firmos siūlys kuo mažesnę kainą.Dėstė įtarimus

Tačiau kaimynams tokių aiškinimų nepakako. Jie reikalavo pasakyti konkrečią kainą ir pasamdyti nepriklausomą ekspertą, kuris atsakytų, ar įmanoma sutaupyti tiek energijos, kiek žadama projekte. Žmonių nenuramino net tai, kad vienas iš namo gyventojų, abejojęs dėl pateiktų skaičiavimų, namo renovacijos planą nusiuntė sūnui, žinomam šalies architektui. Idėją aptaręs su kolegomis specialistais, jis pritarė projektui.

Vis dėlto iniciatyvinės grupės abejonėmis užsikrėtė daugelis namo gyventojų. Kaimynai atvirai dėstė įtarimus, kad L. Dubickas iš namo renovacijos galbūt siekia asmeninės naudos, mat jo įmonė vienintelė Lietuvoje turi atestatą, leidžiantį namus šiltinti minėta reflektorine izoliacija. Todėl kainos gali būti sąmoningai išpūstos. Namo gyventojai pradėjo rinkti parašus, kad renovacijos procesas būtų sustabdytas ir bet kokiu atveju atpigintas.

Tuo tarpu dėl namo renovacijos reikalų porą mėnesių sugaišęs L. Dubickas sakė tikrai nebeužsiimsiąs iš naujo ruošti planų, kurie tiktų ir patiktų visiems kaimynams, juolab kad prie bendros nuomonės taip ir nebuvo prieita. Panašu, kad renovacijos pavyzdį kitiems ketinęs parodyti namas tapo pirmuoju prisvilusiu blynu.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Sporto aikštelė įrengta ir prie „Ąžuolo“ progimnazijos
* Mainų programos naudingos jaunimui
* Legendinės laidos „Mūsų miesteliai“ filmavimo grupė dirbo Kybartuose
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar esate laimėjęs loterijoje?
Taip, laimėjau vertingų prizų.
Tik smulkias sumas.
Loterijoje man nesiseka.
Niekada nedalyvauju.Kalbos patarimai

Kaip rašyti dalelytę „nebe“ su kitais žodžiais?
Neiginys nebe rašomas kartu su veiksmažodžiais ir veiksmažodiniais daiktavardžiais, su būdvardžiais ir prieveiksmiais (su kuriais kartu rašomas ir neiginys ne), pvz.: nebegali, nebegalėjimas, nebegeras, nebedaug, nebetoli, nebegaila etc.
Skyrium rašomas nuo kitų žodžių, kai reiškia priešpriešą, pvz.: Dangus nebe mėlynas, o pilkas. Jis nebe dirba, o tinginiauja.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas