„Santaka“ / Sparnuotieji pavasario pranašai gali parnešti paukščių gripą

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda svarstykles, pasveriančias iki 200 k. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2020-04-08 15:06:20

Perka 1–1,5 kambario butą Vilkaviškyje (siūlyti tik I a.). Tel. 8 620 42 988.
Galioja iki: 2020-04-08 15:08:58

Parduoda labai geros būklės javų kombainą LAVERDA 3400 (3,6 m pjaunamoji, variklio galingumas 115 AJ, 6 cilindrų, IVECO smulkintuvas). Tel. 8 601 18 005.
Galioja iki: 2020-04-12 09:10:44Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-02-21 07:26

Dalinkitės:  


Vienas iš būdų apsaugoti naminius paukščius – laikyti juos uždarytus patalpose.

Autorės nuotr.


Sparnuotieji pavasario pranašai gali parnešti paukščių gripą

Birutė PAVLOVIENĖ

Rajono valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje aptarti kovos su paukščių gripu klausimai, pristatytas Vilkaviškio rajono veiksmų plano projektas įtarus arba patvirtinus šią ligą. Jame valandų ir minučių tikslumu išdėstyta, kas ir ką vykdytų, jei kiltų tokia grėsmė. Pasitarime dalyvavo Marijampolės apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Civilinės saugos departamento, Savivaldybės administracijos atstovai, seniūnai, privatūs veterinarijos gydytojai, aplinkosaugos, visuomenės sveikatos centro, priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ir kitų žinybų darbuotojai.Tiriama ir Lietuvoje

Pasaulyje klostosi nepalanki paukščių gripo situacija, jau nusinešusi ir žmonių gyvybių. Rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Jonas Dubauskas priminė, kad 2003 metais Pietryčių Azijoje prasidėję viruso H5N1 sukelto paukščių gripo protrūkiai persikėlė ir į Europą. Šios ligos židiniai nustatyti Lietuvai vis artimesnėse šalyse: Ukrainoje, Italijoje, Belgijoje, Slovėnijoje, Vokietijoje.

Paukščių gripas – itin pavojinga vištų, kalakutų, ančių, žąsų ir kitų naminių bei laukinių paukščių virusinė liga. Jos pandemijos, per kurias pasaulyje mirė milijonai žmonių, buvo kilusios 1918–1919, 1957–1958 ir 1968–1969 metais. Lietuvoje dėl paukščių gripo 2004 metais buvo tiriama beveik 600 naminių ir laukinių paukščių. Pernai – daugiau kaip 400. Tarp tiriamų buvo ir vieno virbaliečio auginami balandžiai.

Šiemet jau teko tirti mūsų rajono teritorijos pašešupyje rastą negyvą gulbę. Laimei, pavojaus varpais dar neteko skambinti.

Nacionalinė veterinarijos laboratorija iki šiol neužfiksavo nė vieno paukščių gripo atvejo.Migracijos nesustabdysi

Marijampolės apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos gyvūnų užkrečiamųjų ligų skyriaus vedėjas Kęstutis Matulevičius aiškino, kad paukščių gripo virusas ilgai išsilaiko audiniuose, fekalijose, vandenyje. Virusas po infekcijos gali būti platinamas iki 4 savaičių. Tai būdinga laukiniams paukščiams, labiausiai – antims. Per išmatas virusas gali plisti 7–14 dienų. Mėšle jis gali išgyventi iki 105 dienų, ypač jei yra drėgna ir vyrauja vėsios temperatūros, kurios būdingos pavasarį.

Didžiausią pavojų aplinkai kelia virusu užsikrėtę laukiniai vandens paukščiai, parskrendantys iš tų šalių, kuriose nustatyta ši liga.

Nuo vasario vidurio iš Nilo žemupio Lietuvos link jau traukia gandrai, kurių mūsų šalyje gyvena apie 13 tūkstančių porų. Ornitologai neragina panikuoti, tik pataria, kad parskridusių gandrų elgseną derėtų stebėti. Rudenį iš Europos į Afriką bei Aziją, o pavasarį atgal migruoja pilkosios gervės, laukinės žąsys, rudagalvės ir didžiosios antys.

Pastarosios ypač dažnai sutinkamos mūsų šalies laukuose, vandens telkiniuose.

Dėl sugrįšiančių laukinių paukščių pavojaus, keliamo Lietuvai, vieningos nuomonės nėra. Kai kurie mokslininkai teigia, kad susirgusieji sparnuočiai iki pasieks mūsų kraštą nugaiš šalyse, per kurias driekiasi jų migracijos keliai. Šiai nuomonei oponuojantys tvirtina, kad paukščių gentainiai nesunkiai užkrečia vienas kitą, todėl egzistuoja reali galimybė, kad nesuspėję nugaišti Graikijoje, Italijoje, Bulgarijoje, Baltarusijoje ar Lenkijoje jie pavojingą užkratą atneš ir į Lietuvą.Tikrins Briuselio komisija

Kol kas nėra duomenų, kad paukščių gripo virusu žmogus užsikrėstų nuo žmogaus, todėl svarbiausia yra saugotis infekuotų paukščių. K.Matulevičius sakė, kad varlės ir žuvys šio viruso neplatina.

Naminiai sparnuočiai gripą gali „pasigauti“ kiemuose, pievose, ganyklose, atviruose vandens telkiniuose ir prie jų, jeigu ten apsilankys užkratą nešiojantys laukiniai paukščiai. Paskutinėmis žiniomis, nuo vasario 20 d. iki gegužės 20 d. naminius paukščius privaloma laikyti uždarytus patalpose. Nepaisantys šio reikalavimo bus baudžiami.

KTU Europos instituto Jean Monnet Europos kompetencijos centras vasario 22 d. 10–12 val. rengia vaizdo konferenciją „Lietuvos veiksmai paukščių gripo grėsmės akivaizdoje“.

Iš Kauno vaizdo studijos nuotoliniu būdu ši konferencija bus transliuojama ir į Marijampolės kolegijos regioniniame centre esančią nuotolinio vaizdo klasę. Konferenciją bus galima stebėti prisijungus prie interneto (http://www.liedm.lt).

Galimai paukščių gripo pandemijai vis didesnį dėmesį skiria ir Europos Sąjunga. Kovo mėnesį keletoje valstybių, tarp jų ir Lietuvoje, lankysis Briuselio komisija, kuri tikrins, kaip šalyje ir regionuose pasiruošta užkirsti kelią šiai nelaimei, o jos atveju – imtis konkrečių veiksmų.Reikia „kapaviečių“

Rajono paukščių gripo likvidavimo veiksmų planą, įtarus arba patvirtinus ligą, numatoma tvirtinti Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu. Kai kurių pasitarimo dalyvių nuomone, tai reikėtų apsvarstyti ir rajono Tarybos posėdyje.

Paukščių gripas neša milžiniškus nuostolius, nes visi susirgę paukščiai turi būti naikinami ir utilizuojami. Seniūnijose reikia numatyti vietas, kur jie būtų užkasti.

Parenkant tokias „kapavietes“, privaloma laikytis aplinkosaugos reikalavimų. Savivaldybės ekologo Dariaus Bunikio nuomone, tai taip pat sukels problemų.Žinoti iš anksto

Oficialiai patvirtinus paukščių gripą, aplink ligos židinį 3 km spinduliu nustatoma apsaugos zona, 10 km – priežiūros zona. Kiekvienoje iš jų galioja specifiniai reikalavimai. Svarbu iš anksto žinoti, kiek ir kokių jėgų bei priemonių teks pasitelkti įtarus arba patvirtinus paukščių gripą.

Organizaciniu požiūriu paprasčiau šiuos klausimus spręsti paukštynuose ar kitose fermose. Sudėtingiau – individuliuose ūkiuose. Marijampolės civilinės saugos departamento direktorė Ingrida Valaitytė sakė, kad Šakių rajone buvo surašomi gyventojų laikomi naminiai paukščiai. Jų priskaičiuota apie 66 tūkstančius. Šeimenos seniūnas Gintas Bakūnas sakė, kad tokia apskaita vykdoma ir jų seniūnijoje.

Kaimo žmonėms patariama pavasarį išbarsčius laukuose trąšas neišmesti šių tvirtų polietileno maišų arba jų nusipirkti. Jeigu prireiks, bus kur sudėti naikinamus paukščius.

Taip pat rekomenduojama įsigyti asmens apsaugos priemonių: pirštinių, respiratorių, avalynės, spec. rūbų. I.Valaitytė sakė, kad Šakių rajono savivaldybė seniūnijoms jau nupirko po keletą komplektų minėtų apsaugos priemonių, kurios visada būtų po ranka, jei tektų imtis gripo likvidavimo plane numatytų veiksmų.Praktiški klausimai

Pasitarime buvo užduota nemažai praktiškų klausimų. Kalbėta apie išankstines sutartis su vietos gyventojais, kad šie operatyviai suteiktų techniką. Įtarus arba patvirtinus paukščių gripą į jo židinį bet kurį viešųjų darbų žmogų nepasiųsi. Buvo siūloma iš anksto sudaryti sutartis su darbininkais, kuriuos iškart būtų galima pasitelkti vykdyti užduotis. Seniūnai kalbėjo, kad nesuderinus kai kurių grandžių veiklos, gali atsitikti taip, kad beliks kurti seniūnų darbo brigadą. Juk kaimuose yra daug nusenusių žmonių, kurie savo paukščius tepajėgia pašerti, o bėdos atveju jų nepagautų ir į jokius maišus nesukištų. Problemų kiltų surinkti ir nugaišusius laukinius paukščius.

Rajone žinomas kalakutų augintojas Jonas Lenkutis teiravosi, kokiu teisiniu pagrindu gali atleisti tuos darbuotojus, kurie nepaiso įsigaliojusio draudimo auginti paukščius asmeniniuose ūkiuose. Beje, toks draudimas galioja ne tik paukštynų darbuotojams, bet ir jų šeimų nariams. J.Lenkučiui buvo atsakyta, kad ši sąlyga turi būti įrašyta darbo sutartyje: jeigu žmogus su ja nesutinka, tai negali ir dirbti paukščių fermoje.

Gižų seniūnas Romas Kučiauskas sakė, jog gyventojai klausinėja, kaip šiemet teks įsigyti viščiukų, žąsiukų, ančiukų ir t.t. Rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Jonas Dubauskas paaiškino, kad turguose uždrausta prekiauti bet kokiais gyvais paukščiais. Įsigyti išperintų jauniklių bus galima visose įregistruotose paukštininkystės įmonėse, kurioms suteiktas veterinarijos priežiūros numeris. Išperintus paukščius bus leidžiama vežioti po kaimus, bet tai galės daryti tik įsiregistravę ir veterinarijos priežiūros numerį turintys pardavėjai.

Žinoma, visa tai priklausys ir nuo situacijos: ko sulauksime, kai masiškai pradės grįžti rudenį išskridę laukiniai paukščiai.Pranešti nedelsiant

Savivaldybės administracijos vyr.specialistas civilinei saugai Juozas Totoraitis sakė, kad seniūnijose, sveikatos priežiūros ir kitose įstaigose platinamos įvairios atmintinės, kaip išvengti paukščių gripo, ką daryti jo grėsmės ar protrūkio atvejais.

Gripu susirgę paukščiai – apatiški, nelesa, nededa kiaušinių, tupi nuleidę sparnus. Tokiems paukščiams patinsta galvos ir kaklo raumenys, pamėlsta skiauterės ir barzdelės, kraujuoja kojų oda.

Pastebėjus nugaišusius arba susirgusius laukinius ir naminius paukščius nedelsiant reikia pranešti veterinarijos gydytojui, Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai. Jos telefonai Vilkaviškio rajone: 52 249, 52 243.

Veikia ir nemokama Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos linija – (8 800) 40 403.
Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Rajono medikai bus testuojami dėl koronaviruso
* Pavasaris ūkininkus nuteikia optimistiškai
* Socialinės pagalbos centras kviečia žmones suremti pečius
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip dirbate per karantiną?
Nuotoliniu būdu.
Ir iš namų, ir darbovietėje.
Darbo vietoje.
Turiu nedarbingumo lapelį, atostogauju.
Mane atleido.
Esu bedarbis (-ė), pensininkas (-ė).Kalbos patarimai

Ar prekės būna padidintos paklausos?
Kai kurie daiktai, pvz., medicininės kaukės, dezinfekantai šiu metu yra paklausios prekės, o ne padidintos paklausos. Neveikiamasis būtojo laiko dalyvis nevartotinas savaiminei (t. y. be pašalinio poveikio, specialaus įsikišimo atsiradusiai) ypatybei reikšti.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2020 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas