„Santaka“ / Socialinių pašalpų gavėjai tikrinami griežčiau

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda medų. Gali pristatyti į namus. Tel. 8 620 85 872.
Galioja iki: 2019-01-28 10:50:32

Parduoda OPEL ASTRA CARAVAN (1999 m., 1,7 l, dyzelis, 50 kW, TA iki 2019 m. sausio 31 d., 550 Eur). Tel. 8 653 81 967.
Galioja iki: 2019-01-28 11:12:51

Parduoda VW POLO (2003 m., 1,9 l, dyzelis, TA iki 2020 m. lapkričio mėn.). Tel. 8 694 95 488.
Galioja iki: 2019-01-28 11:14:48

Parduoda prikabinamą namelį-kemperį su baldais, paaugintus įvairaus amžiaus veršelius (telyčaites), mobilųjį telefoną CAT S40, padangas M+S 185 | 65R15 (4 vnt.), rusišką ritininį presą PR-1,6. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-01-28 13:09:35Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2013-04-19 05:13

Dalinkitės:  


Iš valstybės gavę socialinę pašalpą pilviškiečiai deklaravo gyvenantys apgriuvusiame name, tačiau tuo pat metu greta šeima statėsi naują būstą.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Socialinių pašalpų gavėjai tikrinami griežčiau

Andrius GRYGELAITIS

Prieš daugiau nei porą mėnesių rajono seniūnijose pradėjo veikti specialios komisijos, kurios siekia išsiaiškinti, ar socialines pašalpas gaunantys gyventojai tai daro teisėtai. Per šį trumpą laikotarpį parama nutraukta jau 7 rajono šeimoms.Apgaudinėja valstybę

Augant socialinės paramos gavėjų skaičiui, daugėja ir ja besinaudojančių „gudruolių“. Gerai gyvenantys ir nemažus turtus dažniausiai iš nelegalaus verslo susikrovę gyventojai neretai taikosi dar kartą apgauti valstybę. Oficialiai nerodydami gaunamų pajamų, jie reikalauja socialinės paramos.

„Įvairiomis formomis socialinę paramą gaunantys tokie gyventojai labiausiai piktina aplinkinius. Matydami, kad jų kaimynai gerai gyvena, tačiau vis tiek gauna pašalpas, šalia gyvenantys žmonės neretai neiškenčia ir apie šią neteisybę praneša seniūnijos ar Savivaldybės administracijos darbuotojams. Mes į šiuos skundus privalome reaguoti“, – pasakojo Vilkaviškio rajono savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Danutė Grabauskienė.

Matydama, jog paramos gavėjų nuolat daugėja, Vilkaviškio rajono savivaldybės administracija nustatė rizikos grupes, į kurias patenkantys asmenys dabar tikrinami itin griežtai.

Nuo šiol atidžiai tikrinami asmenys, nedeklaruojantys jokių pajamų, dirbantys ne visu etatu, pagal verslo liudijimą ar užsiimantys individualia veikla. Taip pat didelis dėmesys skiriamas paramą gaunantiems ūkininkams, ilgalaikiams bedarbiams bei tiems, kurie paramos gavimo laikotarpiu įsigijo brangaus turto. Be to, ir toliau tikrinami tie paramos gavėjai, kurie kelia įtarimą aplinkiniams.Turto neįmanoma paslėpti

Į kiekvienoje seniūnijoje veikiančių specialių komisijų sudėtį įtraukti tie žmonės, kurie geriausiai žino savo teritorijos šeimų gyvenimo sąlygas, jų materialinę padėtį – seniūnijų darbuotojai, bendruomenių nariai. Kilus įtarimams dėl neteisėtai gaunamų pašalpų, komisija vyksta į tų asmenų namus ir surašo aktą, kurį perduoda rajono Savivaldybės administracijos patvirtintai Paramos komisijai. Kiekvieno mėnesio pabaigoje būtent ši komisija ir svarsto, skirti ar nutraukti paramą konkrečiai šeimai.

„Nors siūlymų nutraukti socialinę paramą buvo daugiau, tačiau kol kas pašalpos neteko 7 šeimos iš Vilkaviškio, Pilviškių ir Virbalio seniūnijų. Manau, jog ateityje tokių atvejų tik daugės“, – svarstė Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Kurauskienė.

Seniūnijose veikiančios komisijos apie planuojamas patikras visada praneša šeimoms. Juk neįmanoma paslėpti ištaigingų namų, aukštų tvorų, kieme paklotų trinkelių ar brangių baldų viduje.

„Galbūt kai kas specialiai bando sujaukti namus, kad parodytų sunkesnę savo padėtį, tačiau mes nežiūrime į bendrą tvarką“, – teigė Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vedėja D. Grabauskienė.

Anot jos, kartais pasitaiko ir tokių situacijų, kad visą turtą šeima būna užgyvenusi anksčiau, tačiau šiuo metu verčiasi sunkiai. Vis dėlto tokie atvejai specialistams būna žinomi iš anksto.

Pilviškių seniūnas Vytautas Judickas sakė, kad šioje seniūnijoje socialinė pašalpa buvo nutraukta dviem šeimoms. Pasak jo, greičiausiai paramos būtų netekusios ir dar kelios šeimos.

„Kuomet pranešėme, kad žadame apsilankyti ir patikrinti gyvenimo sąlygas, tos šeimos pačios paprašė nutraukti joms skiriamą socialinę paramą“, – pasakojo V. Judickas.Netenka pašalpos

Pasitaiko atvejų, kai socialines pašalpas gaunantys asmenys užsiima neteisėta veikla, t. y. nelegaliu darbu, kontrabanda. Išsiaiškinti tikrąsias jų pajamas būna labai sunku.

Nuo praėjusių metų išsiaiškinti tikrąją paramos gavėjų situaciją tapo šiek tiek lengviau, nes teritorinė Kauno muitinė pradėjo siųsti informaciją apie piliečius, sulaikytus su kontrabandinėmis prekėmis. Seniau tokia informacija Savivaldybės administracijos darbuotojams nebuvo prieinama.

Jeigu tuose sąrašuose figūruoja ir socialinę paramą gaunantys asmenys, jiems parama pusės metų laikotarpiui nutraukiama iš karto. Vien praėjusiais metais dėl vertimosi kontrabanda paramos neteko 49 Vilkaviškio rajono gyventojai, šiemet – kol kas 7.

Dalis gyventojų socialinės paramos netenka dėl specialiai nuslėptų duomenų apie pasikeitusią materialinę padėtį pašalpos gavimo laikotarpiu.

„Būna situacijų, kai prašančio socialinės paramos žmogaus pajamos yra minimalios, tačiau, skyrus jam pašalpą, jos staiga išauga. Atsiradus pajamų šaltiniui, asmuo apie pasikeitusią materialinę padėtį per vieną mėnesį turi pranešti mums. To nepadariusiam asmeniui mes privalome taikyti sankcijas – kitą kartą jam atėjus prašyti paramos, mes privalome jos neteikti tris mėnesius, o vėliau iš naujos pašalpos išskaityti sumą, kurią permokėjome praėjusį sykį“, – paaiškino A. Kurauskienė.

Pasak jos, dalis gyventojų socialinės paramos netenka ir dėl to, kad vengia atlikti visuomenei naudingą veiklą. Vieni tai daro specialiai, tikėdamiesi, kad pašalpa jiems vis dėlto bus išmokėta, kiti išvyksta uždarbiauti į užsienį. Asmenims, per vieną mėnesį neatvykusiems atlikti visuomenei naudingos veiklos bei nepranešusiems apie savo neatvykimo priežastis, socialinė parama yra sustabdoma.Pašalpos nevertina

Gaunantieji pašalpas dažniausiai jos nevertina. Pasak V. Judicko, daugeliui žmonių, kurie atlieka visuomenei naudingą veiklą, atrodo, kad jie tai daro už dyką.

„Tenka visko išgirsti: vieni keikia, kiti grasina, treti šiaip murma panosėje. Aišku, yra ir sąžiningai savo pareigas atliekančių asmenų, tačiau didelė dalis jų įsivaizduoja, kad pašalpa jiems ir taip priklauso, todėl dirbti nereikia“, – patirtimi dalijosi Pilviškių seniūnas.

Jis vylėsi, kad ateityje situacija pasikeis, tačiau kol kas padėtis liūdna – pašalpas gaunančiųjų nemažėja. Labiausiai tokia situacija skaudina už minimalų arba šiek tiek didesnį atlyginimą dirbančius žmones. V. Judicko skaičiavimais, kartu su socialine parama, įvairiomis kompensacijomis ar nuolaidomis viena socialiai remtina šeima per mėnesį vidutiniškai gauna apie 2 tūkst. litų. Dauguma dirbančių šeimų tiek pajamų nesurenka.

„Skaudu ir tai, kad rajone yra būriai bedarbių, tačiau dirbti nėra kam. Neseniai ieškojome kapinių prižiūrėtojo, bet norinčiųjų dirbti šį darbą neatsirado“, – teigė pašnekovas.Gali pasitelkti kitas institucijas

Dalis socialinės paramos netekusių gyventojų dar bando įrodinėti, kad pašalpa vis dėlto jiems priklauso. Tai jie daro įvairiais būdais, tačiau dažniausiai jų pastangos atsisuka prieš juos pačius.

„Kartais atrodo juokingai, kai žmonės deklaruoja turto įsigiję už vienokią sumą, nors ji iš tikrųjų yra dešimteriopai didesnė. Pavyzdžiui, socialinę pašalpą gaunantis asmuo nusiperka beveik naują automobilį už keliasdešimt tūkstančių litų, o mums tvirtina, jog ši transporto priemonė jam kainavo vos kelis šimtus. Mes žinome rinkos kainas, todėl tokiu atveju siunčiame gyventoją deklaruoti pajamų ir turto į Valstybinę mokesčių inspekciją. Kilus įtarimams dėl vienos ar kitos šeimos, turime teisę kreiptis į tam tikras institucijas – Mokesčių inspekciją, policiją, „Sodrą“ ar Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybą“, – pasakojo A. Kurauskienė.Padaugėjo gavėjų

Seniau netekusiesiems darbo reikėdavo pirmiausia pusę metų išbūti užsiregistravusiems darbo biržoje. Tik po to bedarbiai turėdavo teisę prašyti socialinės paramos. Nuo praėjusių metų, pasikeitus piniginės paramos įstatymui, šio reikalavimo neliko. Įsigaliojus pakeitimams socialinės paramos gavėjų vien mūsų rajone padaugėjo apie 40 proc.

Tiesa, jau artimiausiu metu šis įstatymas vėl turėtų būti pakoreguotas. Pagrindinė numatoma pataisa yra ta, kad ilgalaikiams socialinės paramos gavėjams bus mažinamos pašalpos. Jau po metų paramos gavimo ji bus sumažinta 20 proc., o vėliau kasmet bendra pašalpos suma laipsniškai mažės.

Galima tikėtis, kad ateityje socialinės pašalpos gavėjų šiek tiek sumažės. Tam įtakos turės tai, kad nuo kitų metų socialinių pašalpų skaičiavimo ir mokėjimo funkcija bus nustatyta visoms be išimties savivaldybėms kaip savarankiškoji funkcija: asignavimai socialinėms išmokoms bus įskaičiuoti į savivaldybių biudžeto pajamų planą.

Dėl šios priežasties seniūnijose paramos gavėjai bus dar griežčiau tikrinami. Tikimasi, jog labai kruopščiai atrinkus gyventojus, kuriems iš tiesų reikalinga parama, išmokamų pašalpų smarkiai sumažės.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Ilgai lauktas mamografas jau pradėjo dirbti
* Pirmine teisine pagalba naudojasi vis daugiau žmonių
* Būsimose miesto poilsio zonose ketinama palikti sveikus ir gražius medžius
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar pažįstate emigrantų, svarstančių grįžti gyventi į Lietuvą?
Taip, ir ne vieną.
Tokių svarstymų negirdėjau.
Aš svarstau galimybę grįžti.
Pažįstu jau ir grįžusiųjų.Kalbos patarimai

„Karilionas“ ar „kariljonas“?
Nė vienas rašybos variantas nelaikytinas klaida.
„Tarptautinių žodžių žodyne“ šis žodis rašomas be j karilionas (pranc. carillon ): 1. tarpusavyje suderintų įv. dydžio varpų komplektas, turintis automatinį skambinimo mechanizmą; kai kurių karilionų varpai mušami rankomis plaktukais; 2. varpų muzika.
Tačiau Kalbos komisijos posėdyje apsvarsčius nutarta, kad tais atvejais, kai originalo formoje i eina po priebalsės ir tariamas jotas, gali būti rašoma raidė j: kariljonas (kaip šampinjonas, paviljonas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas