„Santaka“ / Skautų nuolatinis palydovas – daina ir draugystė

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-02-08 18:06

Dalinkitės:  


Nugalėtojų šalikais pasipuošusios skautės su savo vadove Vilma Balandiene padainavo ir redakcijoje.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Skautų nuolatinis palydovas – daina ir draugystė

Birutė NENĖNIENĖ


Per didžiausius šios žiemos šalčius, sausio 28 dieną, Kaune vyko vyriausio skautininko Felikso Šakalio skautų dainų konkursas „Gražių dainelių daug girdėjau“. Į jį atvyko 38 kolektyvai (per 300 dalyvių) iš visos Lietuvos. Ansamblių kategorijoje Kybartų skautai ir Vilkaviškio skautės buvo pripažinti antros vietos laimėtojais.

Vilkaviškietės, „Aušros“ vidurinės mokyklos moksleivės, pasipuošusios konkurso nugalėtojų šalikais, nešinos diplomu užsuko į redakciją, kad pasidalytų savo džiaugsmu ir papasakotų apie skautų veiklą.



Dainavo iš širdies

Žinomo skautininko F.Šakalio dukros, pastebėjusios, jog Lietuvos skautai dažniausiai padainuoja tik priedainį, bet nemoka visų dainų, prieš septynerius metus ėmėsi iniciatyvos organizuoti konkursą, kurio tikslas – kad skautai išmoktų kuo daugiau dainų. Vilkaviškio skautės (visos mokosi „Aušros“ vidurinėje mokykloje) pirmiausia labai džiaugėsi, kad dalyvavo Marijampolės krašto atrankiniame ture.

Marijampolės krašte yra labai daug gražiai dainuojančių skautų, todėl vien tai, kad vilkaviškietės pateko į finalą – didelis jų pasiekimas.

Mergaitėms patiko, kad konkurse reikėjo dainuoti liaudies dainas. Daina „Bijūnėli žalias“ buvo privaloma visiems konkurso dalyviams. Atrankiniame ture vilkaviškiečių ansamblis kaip geriausias privalomos dainos atlikėjas buvo įvertintas specialiu diplomu.



Kita konkurse atliekama daina turėjo būti apie saulę arba joje skambėti šis žodis. Vilkaviškietės pasirinko „Gieda gaideliai“. Trečiąja daina pasirinko tą, kuri pastaruoju metu visoms labiausiai prie širdies – „Poeto mirtis“. Savo mėgstamais instrumentais – gitaromis – pritardamos ją padainavo ypač gražiai.



Pilni idėjų

Skautai pasinėrę į įvairias katalikiškas ir labdaros akcijas, prieš Kalėdas į rajoną parvežė ir platino Betliejaus ugnį. Sekmadieniais Katedroje rytmetinėse mišiose skamba jų giedamos giesmės, pritariant gitaroms. Kai Krašto muziejuje buvo pagerbiama Tarasonių šeima, kraštiečiui skautui Vytautui Tarasoniui padarė siurprizą – pasveikino padainuodami skautų himną.

Įspūdingai laiką skautai leidžia stovyklose. Jų stovyklavimas skiriasi nuo kitų tuo, kad gyvenama be jokių patogumų, o išvykdami turi nepalikti buvimo žymių: saugoti gamtą nuo žalingos civilizacijos įtakos.

Vaikai labai iniciatyvūs, savarankiški, vadovei nuolatos siūlo idėjas. Kiekvieną penktadienį į sueigas susirenka apie 20 skautų, iš kurių trečdalis – berniukai. Jie dainuoja, gieda, žaidžia. Šie vaikai taip pat gerai mokosi bei randa laiko ir noriai dalyvauja kitokioje veikloje: lanko dramos, šokių ratelius, chorą, muzikos mokyklą, dalykinius būrelius.





Turi „pagauti“

Skautu galima tapti nuo ketverių metų, bet neužtenka vien noro. Tokio amžiaus kandidatai praeina minimalią programą ir laiko egzaminą. Vienas iš reikalavimų – pavyzdžiui, mokėti užsirišti batelius. Kandidatas duoda įžodį, kuris reiškia, jog savanoriškai sutinka laikytis skautiškų principų. „Tai nėra sudėtinga, tik pasižadama stengtis kažką daryti geriau. Tačiau jei vaiką „pagauna“ skautiška veikla, jis gali labai daug padaryti“, – pasakojo Vilkaviškio skautų vadovė mokytoja Vilma Balandienė.

Mergaitės, paklaustos, kas jas „pagavo“ skautiškoje veikloje, atsakė, jog pirmiausia – žmonės, su kuriais galima susitikti ir bendrauti, daugiau pažinti. Taip pat smagu išmokus Morzės abėcėlę, pasistatyti palapinę, įsirengti ir susitvarkyti stovyklavietės teritoriją.



Spalva daug pasako

Skautų išskirtinis ženklas – jų ryšimi kaklaraiščiai. Jaunesnieji skautai – iki dešimties metų – tarpusavy vadinasi „vilkiukais“ ir „paukštytėmis“ bei ryši oranžinius kaklaraiščius. Vyresnių skautų ženklas – geltoni kaklaraiščiai. Tačiau kada skautai padaro tam tikrus darbus, išmoksta tam tikrų dalykų, tampa patyrusiais skautais, tada nusipelno vyšnios spalvos kaklaraiščio ir „vyšniukų“ vardo.



Šį pavasarį daug vilkaviškiečių važiuos į kandidatų – „žalių vyšnių“ – stovyklą, kurioje sieks įgyvendinti kiekvieno skauto svajonę – tapti patyrusiu. Žalios spalvos kaklaraiščiais pasipuošia vadovai. Vyresnieji, suaugusieji skautai, gauna violetinį Vyčio kaklaraištį. Jį turi ir Lietuvos Prezidentas Valdas Adamkus.

Amerikoje lietuvybė buvo išsaugota vien per skautų organizacijas. Lietuvoje ši organizacija įsikūrė 1918 metais.



Trūksta vadovų

Kai Nepriklausomos Lietuvos mokyklose vėl pradėjo burtis skautai, suaugusieji juos prilygindavo pionieriams.

Įdomu tai, kad N.Krupskaja nusigriebė skautijos įkūrėjo Baden Pawelo idėją, iš jo šūkio „Dievui, Tėvynei, artimui“ išmetė Dievą ir visą veiklą pritaikė vaikų komunistiniam formavimui, sukūrė pionierių organizaciją. Todėl komunistinėje sistemoje užaugusiems atrodė, jog niekas nepasikeitė.

„Iš tikrųjų yra didelis skirtumas, nes nėra prievartos, į skautų organizaciją vaikai ateina savo noru. Manau, jog skautų šūkyje puikiai atsispindi veiklos kryptis ir turinys“, – sakė V.Balandienė, praėjusią savaitę apsigynusi studijų diplominį darbą, kuriam temą pasirinko apie religinio auklėjimo skautijoje įtaką visapusiškos asmenybės ugdymui.

Nors skautų veikloje yra daug įdomių ir intriguojančių dalykų, tačiau ji nėra populiari ne tik mūsų rajono mokyklose, nes trūksta vadovų. „Pakanka pamatyti, išgirsti skautų susibūrimuose vadovus, kad suprastum, jog skautavimas yra liga. Ir jeigu susirgai – vaistų nuo jos nėra. Tačiau šis virusas tarp vaikų plinta greičiau. Kai užaugs šitos mergaitės, manau, jog „užkrės“ daugiau jaunų žmonių“, – vylėsi V.Balandienė.



Publikuota: 2006-02-08 18:06:37

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai