„Santaka“ / Atliekas rūšiuoti skatina ne kalbos, o konkreti parama

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Tvarkinga šeima išsimokėtinai nupirktų sklypą statyboms. Tel. 8 625 18 726.
Galioja iki: 2019-08-26 08:23:26

Parduoda 2 kambarių butą Alvite (I a., sava pakura). Tel. 8 647 46 922.
Galioja iki: 2019-08-31 13:18:44

Parduoda X mėsinių veislės veršingą mėsinę telyčią, melžimo aparatą (benzininis). Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-09-01 11:46:18

Reikalinga moteris vyresnio amžiaus močiutei prižiūrėti. Tel. 8 683 64 162 (Marijampolė).
Galioja iki: 2019-09-02 11:07:09Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2013-03-01 06:29

Dalinkitės:  


Privačių namų gyventojų visai nevilioja perspektyva maišus su išrūšiuotomis atliekomis grūsti į automobilį ir vežioti po miestą.

Autorės nuotr.


Atliekas rūšiuoti skatina ne kalbos, o konkreti parama

Eglė MIČIULIENĖ

Jei valstybė iš tikrųjų siekia, kad gyventojai rūšiuotų atliekas, reikėtų juos ne tik šviesti, reikalauti supratingumo ar barti, bet ir jiems padėti. Dabar žmonės girdi tik instrukcijas ir grasinimus baudomis, o garsiai pradėtos gražios akcijos baigiasi tylomis ir be jokių perspėjimų.Laukė ir nesulaukė

Į redakciją kreipęsi Vilkaviškio gyventojai piktinosi buvę „suvedžioti“ šiukšlių vežėjų.

Rimgaudo gatvėje gyvenanti moteris pasakojo, jog vasario 22 d. išnešė stiklo atliekas. Pašnekovė tvirtino, jog iš „Santakos“ laikraščio turi išsikirpusi antrinių žaliavų išvežimo grafikus, o juose buvo aiškiai parašyta, jog antrinės, didžiosios ir specifinės žaliavos Vilkaviškyje bus išvežtos vasario 22 dieną, penktadienį.

Deja, antrines žaliavas išnešę gyventojai jokių vežėjų taip ir nesulaukė. „Taip nutinka jau trečią kartą. Sakykite, gal kas pasikeitė, gal atliekų jau neberūšiuoti, nes jų niekas nesurenka?“ – klausė moteris.

Į redakciją kreipėsi ir Pilviškių kvartalo gyventoja. „Visur šneka, varpais skambina, kad reikia saugoti gamtą, rūšiuoti atliekas. Vienu metu pas mus net specialius spalvotus maišus dalijo plastikui ir stiklui rūšiuoti. Vėliau jų nebegavome, bet dalis žmonių jau priprato prie tvarkos, maišus perkasi patys ir atliekas rūšiuoja toliau. Deja, to turbūt jau niekam nereikia. Vasario 22 d. iš namų ištempiau keletą maišų su išrūšiuotomis atliekomis, kaip ir kaimynystėje gyvenantys žmonės. Tačiau mašina neatvažiavo. Kam tuomet internete skelbiami grafikai? Jei jie pasikeitė – kodėl nebuvo informuoti gyventojai?“ – piktinosi moteris.

Dėl tos pačios priežasties pyko ir į redakciją užsukęs vyriškis. Vyras į automobilį buvo susikrovęs keturis pilnus maišus plastiko ir vieną – stiklo atliekų. Žmogus aiškino, kad nuo pernai jų šeima pagal grafiką iš namų išnešdavo antrinių žaliavų maišus ir visuomet prie namų atvykęs automobilis juos surinkdavo. Deja, šįkart maišai taip ir liko stovėti patvory. „Susikroviau viską į automobilį ir nuvešiu į atliekų aikštelę, bet daugiau tikrai nesitąsysiu. Kodėl aš turiu stengtis, jei iš manęs pasistengiama paimti tik pinigus, o pasirūpinti, kad būtų patogu rūšiuoti, niekas nesivargina“, – pareiškė vilkaviškietis.

Beje, žmonės tvirtino iš tiesų pajutę, kad rūšiuojant antrines žaliavas buitinių atliekų konteineriai lieka pustuščiai. Taigi jei visi atliekas rūšiuotų sąžiningai, pustuščiai būtų ne tik konteineriai, bet ir sąvartynai.Svarbiausia grafike – pastaba

UAB „Ecoservice“ Vilkaviškio–Kazlų Rūdos padalinio vadovas Robertas Beržinskas paaiškino, kad antrinės žaliavos tuo pačiu grafiku apvažiavimo būdu surenkamos ir toliau, bet tik... iš bendrojo naudojimo konteinerių aikštelių, o ne iš privačių namų. Taigi gyventojai su savo pilnais antrinių žaliavų krepšiais prie namų trypčiojo be reikalo – jie šiuos krepšius turėjo pristatyti į bendrąsias konteinerių aikšteles.

„Grafiko apačioje yra išspausdinta pastaba: „Antrines žaliavas, didžiąsias ir specifines atliekas gyventojai gali palikti bendrojo naudojimo konteinerių aikštelėse, likus ne mažiau nei vienai dienai iki nurodytos jų surinkimo dienos. Šios atliekos bus surinktos nurodytą dieną specialiu transportu.“ Į šią pastabą ir reikia atsižvelgti. Mes antrines žaliavas išvežame ir toliau vešime ne iš namų, o iš bendrojo naudojimo atliekų konteinerių aikštelių“, – naujieną išdėstė R. Beržinskas.

Toks rašto traktavimas įtikinantis nepasirodė. Frazė „gali palikti“ dar nereiškia „privalo palikti, nes iš kitur surenkama nebus“. Ir kodėl niekas pernai nereikalavo atsižvelgti į pastabą, o rinko maišus su antrinėmis žaliavomis nuo kiemo vartų? Beje, pačios Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro (MAATC) tinklalapyje išspausdintas grafikas byloja, kad išrūšiuotos antrinės žaliavos bus renkamos iš gyvenamųjų namų. „Antrinių žaliavų (iš individualių namų) Didžiųjų ir specifinių atliekų surinkimo apvažiavimo būdu Vilkaviškio rajono savivaldybėje 2013 m.“ – taip užrašytas grafiko pavadinimas MAATC tinklalapyje. Tad į kokias dar pastabas reikia žiūrėti?Maišuose – atliekos

R. Beržinskas aiškino, jog pernai visus metus mašinos iš tiesų važiavo gyvenamųjų namų kvartalų gatvėmis ir iš privačių namų rinko gyventojų išrūšiuotas antrines žaliavas. UAB „Ecoservice“ buvo nupirkusi porą tūkstančių maišų komplektų ir juos išdalijusi gyventojams.

„Gale metų suvedėme rezultatus ir pamatėme, jog išrūšiuota buvo tik 4 procentai plastiko ir vos 2 procentai stiklo bei popieriaus. Maišus pirkome ir antrines žaliavas iš kiemų rinkome savo iniciatyva ir už savo lėšas – to pagal sutartį su MAATC daryti neprivalėjome. Rezultatas nuvylė. Be to, vieną kartą patikrinome išrūšiuoto plastiko maišus. Deja, ten buvo daugiau šiukšlių nei plastiko. Matyt, žmonės užsisako per mažus konteinerius ir dalies šiukšlių nori atsikratyti nemokamai, pildami jas į rūšiavimui skirtus maišus“, – kalbėjo R. Beržinskas.

„Ecoservice“ padalinio vadovas sakė, jog net ir esant prastiems rūšiavimo rezultatams bendrovė dar ir šiemet greičiausiai būtų tęsusi savo akciją bei pratinusi žmones rūšiuoti toliau. Tačiau nuo 2013 m. sausio mėn. įsigaliojo Atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimai, kurie „turės kažką pakeisti“. Ką tiksliai, R. Beržinskas teigė pasakyti negalįs, nes vykdymo tvarka dar nepatvirtinta.Kur susidaro atliekos?

Naujosios Atliekų tvarkymo įstatymo redakcijos 7 skirsnio 30 straipsnyje yra punktas, lyg ir įpareigojantis suteikti galimybę žmonėms rūšiuoti namuose.

10 punkte rašoma, jog „Komunalinių atliekų tvarkymas turi būti organizuojamas taip, kad skatintų atliekas naudoti ir perdirbti. Visiems komunalinių atliekų turėtojams, neimant papildomo mokesčio, išskyrus nustatytą vietinę rinkliavą už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą (toliau – rinkliava) ar kitą įmoką už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir komunalinių atliekų tvarkymą, turi būti: 1) užtikrintas aprūpinimas mišrių komunalinių atliekų surinkimo priemonėmis; 2) užtikrintas aprūpinimas biologiškai skaidžių atliekų sutvarkymo priemonėmis; 3) užtikrintas aprūpinimas antrinių žaliavų (popieriaus ir kartono, stiklo, plastiko, metalo, įskaitant pakuočių atliekas) rūšiavimo jų susidarymo vietose priemonėmis“ ir t. t.

Kiekvienas gyventojas pasakys, kad antrinių žaliavų susidarymo vieta yra jo namai, o ne kokia nors kitame miesto gale esanti aikštelė. Taigi ir sąlygos joms rūšiuoti turėtų būti sudarytos namuose. Tačiau, kaip žinome, įstatymai kartais traktuojami nevienodai – kaip kuriai pusei parankiau.Rūšiavimas gerėja

Kad atliekų surinkėjas UAB „Ecoservice“ antrines žaliavas iš privačių namų Vilkaviškyje ir Kazlų Rūdoje pernai rinko tik savo iniciatyva, pripažino ir MAATC Paslaugų kontrolės skyriaus vadovas Valdimantas Povilas Tamošiūnas. „Pagal sutartį, pasirašytą su MAATC, bendrovė to daryti neprivalėjo. Kitur – Marijampolėje, Šakiuose ir Kalvarijoje – tokio dalyko ir nebuvo. Suprantu, kad, pavyzdžiui, Pilviškių kvartale nėra konteinerinės aikštelės antrinėms žaliavoms, bet Savivaldybė turėtų pasirūpinti ją pastatyti. Tačiau pagal įstatymą kiekvienas privalome rūšiuoti atliekas ir vežti jas į arčiausiai esančią aikštelę. O sistema, kai kiekvieno namo kieme stovės atskiri konteineriai antrinėms žaliavoms, – dar tolima ir šiuo metu nesvarstoma perspektyva“, – teigė MAATC atstovas.

Vis dėlto V. P. Tamošiūnas pripažino, jog 2012 metais antrinių žaliavų rūšiavimas, lyginant su kitomis apskrities savivaldybėmis, Vilkaviškyje išaugo daugiausiai – jis padidėjo daugiau kaip 50 procentų. „Čia turbūt prisidėjo ir „Ecoservice“ išbandyta sistema“, – kalbėjo V. P. Tamošiūnas.

Be abejo, reikėtų tik pagirti verslo įmonę, kuri savo iniciatyva pirko maišus ir skatino žmones rūšiuoti atliekas. Tačiau ar nereikėjo informuoti gyventojų apie tai, jog situacija pasikeitė ir daugiau prie gyvenamųjų namų atvažiuojama nebus?

Kita vertus, galbūt ir MAATC ar rajono Savivaldybės administracija, matydama verslo įmonės pastangas ir jų duodamą rezultatą, galėjo pasistengti, kad rūšiavimą skatinanti akcija nenutrūktų ir visas įdirbis nenueitų perniek?Rado sprendimą

Aplinkos ministerijos parengta studija ir gyventojų apklausa parodė, kad didžiausią efektą duoda žmogui sudaryta galimybė rūšiuoti vietoje.

Puikus pavyzdys, kad galima pasirūpinti ne tik pelningu šiukšlių verslu, bet ir pačių rūšiuotojų patogumu, yra Alytaus regionas. Čia privačių namų gyventojams šalia komunalinių atliekų konteinerių išdalytos ir rūšiavimui skirtos talpyklos, į kurias žmonės meta plastiką, metalą ir popierių. Tokius konteinerius Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras pirmas Lietuvoje visiems regiono (7 savivaldybių, apie 30 tūkst. namų) individualių namų savininkams išdalijo nemokamai.

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro atstovai džiaugiasi nauja sistema ir teigia, jog gyventojai rūšiuoti linkę: išdalijus naujuosius konteinerius žmonės išrūšiavo net 75 procentus pakuočių. Šie konteineriai ištuštinami kartą per mėnesį. Šaltuoju metų laiku suretintas ir natūraliai sumažėjusių mišrių atliekų išvežimas iš privačių valdų.

Kas ieško – išeitį randa. Deja, mūsų savivaldybėje pradėta graži iniciatyva užgesinta.

Būtų naivu tikėti, kad visi privačių namų gyventojai savo maišus su išrūšiuotomis antrinėmis žaliavomis tampys per kelis kvartalus.

Ir nėra ko stebėtis: dabar žmonėms tik baksnojama į įstatymą ir aiškinama jų prievolė („teršėjas moka“, „rūšiuoti privaloma“, „jei kas nemokės – bus perduotas antstoliams“). Tačiau apie tai, ką mokesčių mokėtojų patogumui turėtų padaryti tuos mokesčius surenkanti ranka – patogiau nutylėti.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Žinomos dainininkės pramintu keliu eina jauniausioji dukra
* Jachtų regata aštriais pojūčiais džiugino dalyvius, o gražiu reginiu – žiūrovus
* Į pilviškiečio laidotuves susirinkęs būrys velionio giminaičių patyrė šoką
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip vertinate Seimo sprendimą nuo kitų metų Vėlines skelbti nedarbo diena?
Džiaugiuosi juo.
Vertinu neigiamai.
Neturiu nuomonės.Kalbos patarimai

Ar vartotinas pasakymas „ko eigoje“?
Ne, tai netaisyklinga konstrukcija. Vyksmo laikui ar tarpui nusakyti žodžio „ eiga “ vietininkas netinka. Vietoj jo gali būti vartojama metu, per ką arba pusdalyvis, padalyvis. Žaidimo eigoje (= Žaidimo metu; Žaidžiant ) išryškėjo komandos pajėgumas. Metų eigoje (= Per metus ) daug kas gali pasikeisti.ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas