„Santaka“ / Atkaklus paežerietis kovoja su šilumos tiekėjais

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-02-03 19:11

Dalinkitės:  


Prie daugiaaukščio namo sienos priblokuota katilinė sanitarinės apsaugos zonos neturi.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Atkaklus paežerietis kovoja su šilumos tiekėjais

Eglė KVIESULAITIENĖ


Ne iš geros valios Paežeriuose gyvenančio Vytauto Jakimčiko hobiu tapo bylinėjimasis teismuose. Nuolat ieškantis teisybės ir įstatymus tarsi riešutus gliaudantis vyras prieš keletą metų laisvalaikio užsiėmimus buvo priverstas paaukoti, kad išmoktų kodeksų straipsnius, kuriuos dabar cituoja mintinai. Šiuo metu paežerietis bylinėjasi mažiausiai su trimis institucijomis, tačiau pagrindinis taikinys – jo gyvenamajai vietovei šilumą tiekianti UAB „Litesko“.



Kovoja seniai

Kovą su šilumos tiekėjais Paežerių gyventojai pradėjo prieš penkerius metus, kai buvo pradėta statyti naujoji katilinė. Toje pačioje gyvenvietėje buvusios Melioracijos statybos valdybos direktoriaus pavaduotoju gamybai, o vėliau – ekonomikai dirbęs V.Jakimčikas geriausiai iš paežeriečių išmanė įstatymus. Tad žmonės jį išrinko atstovauti jų interesams. Be to, valdybai priklausanti katilinė iki tol apšildė visą gyvenvietę, tad V.Jakimčikas žinojo ir šios srities peripetijas.

Prieš 22 metus statant MSV katilinę buvo rūpestingai renkama vieta – tuometė valdžia jos neleido statyti arčiau kaip per 300 metrų nuo gyvenamosios zonos. Prie katilinės buvo įrengta perpumpavimo stotis, kuro sandėlis, 30 metrų dūmtraukis. Ji buvo kūrenama krosniniu kuru. Paežeriečių nuomone, atokiau nuo gyvenamųjų namų stovinti katilinė būtų puikiai tarnavusi iki šiol.





Kuras – toksiškas

Tačiau rajono šilumos ūkį perėmusi UAB „Litesko“ suskubo statyti konteinerinę katilinę. Iš pradžių buvo rengiamasi ją kūrenti suskystintomis dujomis. Gyventojams sunerimus, kad šalia vaikų žaidimų aikštelės įrengtas dujų rezervuaras kels didelę grėsmę ir parašius skundą, šilumos tiekėjai persiorientavo. Naujoji katilinė buvo parengta kūrenti skalūnų alyva.

Skalūnų alyvos saugos kortelėje parašyta, jog ji priskiriama nuodingųjų medžiagų kategorijai: chemikalas toksiškas, gali sukelti vėžinius susirgimus, regėjimo organų, kvėpavimo takų sistemos ir odos dirginantį poveikį. Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros duomenimis, skalūnų alyva laikoma I kategorijos kancerogenu, sukeliančiu odos vėžį, ir priskiriama potencialiai nuodingoms medžiagoms.



Katilinė iškilo

Pagal Nuodingųjų medžiagų kontrolės įstatymą su jomis susijusi veikla draudžiama gyvenamuosiuose namuose ir jų teritorijoje, ikimokyklinių įstaigų teritorijoje bei nesant teisės aktų nustatytos sanitarinės zonos. Akivaizdu, jog prie namo priblokuota katilinė neturi jokios apsaugos zonos.

Dėl to 2000-ųjų gruodį Paežerių gyventojai kreipėsi į rajono merą A.Bagušinską, tuometinį Seimo narį S.Kružinauską, Visuomenės sveikatos centro vadovę A.Budrikevičienę bei „Litesko“ filialo vadovą G.Tamulį prašydami sustabdyti katilinės statybą. Tačiau katilinė sėkmingai iškilo. Mat Lietuvos įstatymai leidžia skalūnų alyvą naudoti kūrenimui, tik nustato degimo metu į aplinką išskiriamų teršalų normas, privalomą sanitarinės apsaugos zonos dydį. Naujosios katilinės išmetami teršalai normų neviršijo, tad ji paežeriečių butus šildo jau penkti metai.





„Kenkti neturėtų“

Jau nuo pirmų dienų dauguma paežeriečių nesidžiaugė naująja katiline, o ypač jos kuro skleidžiamu kvapu. Kaskart užpildant rezervuarus po gyvenvietę pasklinda gerklę graužiantis dvokas, kuris jaučiamas ir lauke, ir butuose. Nors daryti mėginių tyrimai nerodo, kad ore būtų viršytos kenksmingų teršalų normos, specialistai kategoriškai negali tvirtinti, jog žmonių sveikatai dusinantis kvapas nekenkia.

Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos direktoriaus V.Bakasėno atsakyme teigiama: „Jei aplinkos ore teršalų koncentracijos neviršija nustatytų ribinių verčių, teršalų poveikio žmogaus sveikatai neturėtų būti“.



Projektas dingo

V.Jakimčikas įsitikinęs ir turi namo gyventojų anketas, jog nuodingas kuras turėjo įtakos ne vieno jų kaime sunegalavusio žmogaus sveikatai. Aktyvus paežerietis tvirtina, jog trijų jų namo, prie kurio stovi katilinė, gyventojų mirties priežastis susijusi su skleidžiamais nuodais. V.Jakimčikas jau kreipėsi į teismą, siekdamas gauti iš „Litesko“ moralinės žalos kompensaciją. Mat pas jį gyvenusi mama sunegalavo skalūnų alyva pradėjus kūrenti naują katilinę, o 2003 metais mirė dėl plaučių tromboembolijos. Tačiau teimas ieškinį atmetė kaip per vėlai pateiktą.



Įstatymus išmanantis paežerietis įsitikinęs, kad skalūnų alyvos naudojimą mūsų šalyje „palaimino“ ne kas kita, kaip vadinamieji „Rubikono abonentai“, sėdintys Seime bei Vyriausybėje. V.Jakimčikas neatmeta galimybės, jog tokių „abonentų“ sėdi ir mūsų Savivaldybėje, mat katilinės statybos derinimo projektuose likę daug klaustukų.

Prokuratūrai pabandžius gauti konteinerinės katilinės su kuro sandėliu techninį projektą Savivaldybės atstovai nurodė, jog dokumentas dingęs.

UAB „Litesko“ vadovai išvis ignoravo prokuratūros prašymą ir jokių Paežerių gyvenvietės detaliojo plano pakeitimo dokumentų neatsiuntė.



Įdėjo naują skaitiklį

V.Jakimčikas su UAB „Litesko“ filialu „Vilkaviškio šiluma“ teisėsi ne tik Vilkaviškio rajono apylinkės, Kauno apygardos, bet ir Aukščiausiajame teisme. Pasirašydamas sutartį su šilumos tiekėjais atkaklus paežerietis reikalavo kiekvieną mėnesį pateikiamų kainos paskaičiavimų bei rodmenų ataskaitos. Jų negavęs buvęs ekonomistas V.Jakimčikas pagal formulę pats paskaičiavo, kokia turėtų būti šilumos energijos kaina Paežeriuose, ir už ją tiek mokėjo. Be to, karingai nusiteikęs paežerietis nepasitikėjo name įrengto skaitiklio parodymais, nes šis buvo neplombuotas savininko plombomis. Netrukus V.Jakimčikas gavo kvietimą į teismą, kur „Litesko“ reikalavo sumokėti daugiau nei pusantro tūkstančio litų skolą. Nors teko bylinėtis ilgai ir kariauti ne tik su šilumos tiekėjais, bet ir su antstoliais, paežeriečiui pavyko „atkovoti“ 700 litų. Prieš porą mėnesių jo gyvenamajame 6-uoju numeriu pažymėtame name buvo įrengtas naujas 5-os klasės skaitiklis. Anot 55-erių vyro, dabar už šilumą jis moka keliasdešimt litų pigiau.

Įstatymus žinantis paežerietis tvirtina, jog kiekvienas šilumos vartotojas turėtų įsitikinti, kad skaitiklis įdėtas tinkamai, laiku atliekama patikra ir yra savininko plombos, kitaip gali pinigus kloti „už orą“.



Gina viešąjį interesą

Kitą savaitę Kauno apygardos administraciniame teisme bus toliau nagrinėjama byla, kurią iškėlė Vilkaviškio rajono apylinkės prokuratūra. Prokurorai stojo ginti viešąjį interesą dėl pažeistų Paežerių kaimo gyventojų teisių gyventi sveikai ir saugiai.

„Vilkaviškio šilumos“ vadovas G.Tamulis sakė nenorįs kalbėti apie teismų maratonus su ponu V.Jakimčiku. „Litesko“ filialo vadovas turi šiuo klausimu savo nuomonę. Tik patikino paežeriečius, jog jau kitą savaitę į jų katilinę bus atvežtas kitu tirpikliu skiestas kuras, kurio kvapas neerzins gyventojų uoslės.



Publikuota: 2006-02-03 19:11:25

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai