„Santaka“ / Mokinių parlamente – gražiškietė

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Atlieka vidaus ir lauko apdailos darbus. Tel. 8 623 56 052.
Galioja iki: 2019-02-23 09:35:01

Parduoda arba išnuomuoja 3 ha žemės Vilkupių kaime. Tel. 8 626 38 767.
Galioja iki: 2019-02-28 08:11:49

Parduoda naudotą 6 stalčių šaldiklį BOSCH, šiaudapjovę („akselinę“) su vienfaziu vokišku varikliu. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-02-28 08:12:20

Parduoda 0,74 ha žemės ūkio paskirties sklypą (1 km nuo Vilkaviškio, yra elektra prie kelio, tinka namui statyti), 0,25 ha namų valdą Vilkaviškio miesto ribose ir gretimą 0,14 ha žemės ūkio paskirties sklypą (galima pirkti abu kartu). Tel. 8 680 59 859.
Galioja iki: 2019-03-02 11:48:20

Parduoda hidraules žarnas traktoriui DT-75, paleidimo varikliuką PD-8, UAZ-452 dalis, grėblį-vartytuvą TZK-7, būgninius volus (300 l talpos), 5 m³ cisterną, grūdų sėjamąją SZ-3,6, siją (18 m), elektros variklius (3 kW–20 kW), vartomą 3 vagų plūgą. Tel. 8 643 28 365.
Galioja iki: 2019-03-02 15:11:28

Parduoda 1 t talpos plastikinį konteinerį metaliniame rėme su prailgintu išleidimo čiaupu, 1 t talpos plastikinę talpyklą be rėmo (15 Eur), lengvojo automobilio priekabos ašį (60 Eur), du dyzelinius patalpų šildytuvus (50 Eur už vnt.). Tel. 8 686 98 506.
Galioja iki: 2019-03-03 10:16:02Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2013-01-23 07:25

Dalinkitės:  


Rasa Valaitytė (stovi pirmoje eilėje antra iš dešinės) LMP sutiko ne vieną konkursuose, stovyklose pažintą bendraamžį.
Nuotr. iš Rasos VALAITYTĖS asmeninio albumo.

Mokinių parlamente – gražiškietė

Sausio pradžioje Vilniuje vyko Lietuvos mokinių parlamento (LMP) mokymai, o po jų – septintos kadencijos pirmoji sesija. Praėjusių metų rudenį mokinių parlamente atstovauti Vilkaviškio rajonui buvo išrinkta gražiškietė Rasa VALAITYTĖ. Su ja kalbamės apie LMP – jaunimui suteiktą tribūną bei demokratinio gyvenimo įgūdžių formavimo mokyklą.

– Pirmiausia papasakok apie save: apie mokslus, laisvalaikį, planus.

– Mokausi Gražiškių gimnazijoje, antroje gimnazijos klasėje. Kol kas esu labai gera mokinė ir aktyvi mokyklos bendruomenės narė. Dalyvauju įvairiuose projektuose ir programose. Esu komandos „Mes norim veikti“ narė, „Junior Achievement“ mokinių mokomosios bendrovės prezidentė, organizacijos „People to People International“ atstovybės Lietuvoje komandos narė. Dalyvauju programose „Tarptautiniai jaunimo apdovanojimai“, „Comenius“. Esu viena iš gimnazijos laikraščio „Langas“ leidėjų, gimnazijos mokinių tarybos bei gimnazijos tarybos narė. Bandau jėgas įvairiose olimpiadose, Konstitucijos bei Europos egzaminuose.

Nors ir turiu daug veiklos, mokslas man visuomet buvo ir bus svarbiausias. Laisvalaikio jau beveik nebeturiu, tačiau jeigu atsiranda laisva minutė, mėgstu paskaityti knygą ar pasiklausyti muzikos. Svajonės kol kas labai paprastos – sėkmingai pabaigti mokyklą, gerai išlaikyti egzaminus.

– Kokios mintys, jausmai apėmė, kai sužinojai, jog esi išrinkta į LMP?

– Vilties, kad pateksiu į LMP, turėjau nedaug, nes maniau, kad bus nemažai kandidatų. Rinkimuose dalyvavome tik keturios merginos, ir sėkmė nusišypsojo man. Iš pradžių buvau sutrikusi. Buvo nerimo ir jaudulio, kaip reikės visur suspėti ir gerai atlikti savo pareigas.

– Kaip jauteisi Seimo rūmuose, posėdžių salėje?

– Neapsakomas jausmas. Buvo įdomu, nes Seime lankiausi pirmą kartą. Galiu patvirtinti, kad tos parlamentarų kėdės tikrai labai patogios. Jaudinausi, nes ne kiekvienam pasitaiko galimybė posėdžiauti istorinėje Kovo 11-osios salėje.

Buvo neįprasta sulaukti tiek daug žiniasklaidos dėmesio.

Patyrėme ir kiek sutrikdžiusį akibrokštą. Išsirinkome LMP pirmininką, jis pradėjo vesti posėdį. Netikėtai priėjo žurnalistė ir šį vaikiną tiesiog išsivedė. Žurnalistai nelabai gražiai pasielgė, bandydami sukompromituoti naująjį LMP, kuris dar neturi bendravimo su žiniasklaida patirties. Mums uždavinėjo netikėtus klausimus, pavyzdžiui: „Kaip ketinate mažinti Vilniuje susidarančias spūstis?“

– Kokie klausimai buvo svarstomi pirmoje LMP sesijoje?

– Pirmiausia išrinkome LMP pirmininką ir jo pavaduotojus. Po to dirbome komitetuose ir regionų grupėse, kur numatėme savo veiklos kryptis bei rengėme klausimus Seimo nariams.

Konkrečių klausimų dar nesvarstėme ir sprendimų nepriėmėme, tačiau prasidėjo karštos diskusijos dėl naujos priėmimo į Lietuvos aukštąsias mokyklas tvarkos.

– Kokiam komitetui priklausai? Gal turi mintį, idėją, kurią ypač norėtum įgyvendinti?

– Priklausau Socialinių reikalų komitetui, nes mano iškeltos problemos yra susijusios su socialiniais reikalais. Pavyzdžiui, kodėl mokiniams nėra taikoma nuolaida tarpmiestinių maršrutų autobusų bilietams.

Dar kalbėjome apie galimybę įvertinti neformaliuoju ir savaiminiu būdu įgytas žinias ir įgūdžius. Įvertinimas galėtų turėti reikšmės formuojant kandidato studijuoti konkursinį balą. Taip daroma užsienyje. Daugelis pritaria šiai idėjai, todėl kartu ketiname šito tikslo siekti.

– Ką mokiniai norėjo išgirsti iš Seimo narių? Kokius konkrečius atsakymus gavote?

– Viename LMP posėdyje dalyvavo Seimo nariai Sergejus Jovaiša, Remigijus Šimašius, Rita Tamašunienė bei Irena Šiaulienė. Socialinių reikalų komitetas klausė, kodėl mokiniai negauna nuolaidų tarpmiestinių maršrutų autobusų bilietams. Seimūnai labai stengėsi išsisukti ir pradėjo kalbėti apie mokinių pavėžėjimą į mokyklas. Kelis kartus pakartoję klausimą pagaliau sulaukėme atsakymo: po dviejų metų galbūt tai bus įmanoma.

Nebuvo pamiršta ir 2014 m. priėmimo į aukštąsias mokyklas tvarka, komendanto valandos projektas, dėmesys lietuvių kalbai tautinių mažumų mokyklose.

– Kas buvo kalbėta apie naująją priėmimo į aukštąsias mokyklas tvarką?

– Sesijos metu buvome supažindinti su šia tvarka. Švietimo ir mokslo ministerija atsiuntė laišką ir klausė mūsų nuomonės. LMP iki sausio 14 d. turėjo pateikti savo poziciją. Pritarėme siūlymui, pagal kurį konkursinis balas būtų formuojamas iš pagrindinio dalyko brandos arba stojamojo egzamino įvertinimo, antrojo dalyko valstybinio brandos egzamino įvertinimo arba metinio pažymio, trečiojo dalyko valstybinio brandos egzamino įvertinimo arba metinio pažymio (į trečiojo dalyko rinkinį būtų įtraukta ir užsienio kalba), lietuvių kalbos ir literatūros valstybinio (arba mokyklinio) brandos egzamino įvertinimo.

Tokį savo sprendimą LMP motyvuoja tuo, kad norintieji įstoti į aukštąsias mokyklas ir gauti valstybės finansuojamą vietą jau ir taip ne vieneri metai laiko užsienio kalbos valstybinį brandos egzaminą. Keturi egzaminai neišgąsdins savo tikslo siekiančių moksleivių.

– Kuo praturtėjusi grįžai iš pirmosios LMP sesijos?

– Visų pirma, naujomis pažintimis. Be to, iš arti pamačiau Seimo darbą. Gavau praktinių ir šiek tiek teorinių žinių: mokiausi rengti rezoliuciją, raštu išdėstyti savo poziciją.

– Kaip planuoji rajono moksleivijai perduoti informaciją apie LMP pirmąją sesiją?

– Manau, kad glaudžiai bendradarbiausime su Vilkaviškio rajono mokinių taryba, kurioje pernai buvau ir pati. Būtent į šią savivaldos instituciją susirenka beveik visų rajono mokyklų atstovai. Jau susitariau su jais susitikti. Žinoma, visos naujienos bus skelbiamos mano mokyklos interneto tinklalapyje bei vietinėje spaudoje.

– Ar planuoji rajone imtis veiklos, susijusios su LMP?

– Dirbsime kartu su Marijampolės regiono atstovėmis. Mums rūpi jaunimui aktualūs klausimai, kuriems neskiriama pakankamai dėmesio, trūksta informacijos.

Pavyzdžiui, profesinis orientavimas, savęs kaip asmenybės pažinimas. Iš savo patirties galime pasakyti, kad labai sunku apsispręsti, kokią profesiją rinktis. Negalime teigti, kad apie tai visai nėra informacijos ar neskiriamas dėmesys. Kalbama nemažai, tačiau ne tai, kas iš tikrųjų mus domintų. Negauname atsakymų į rūpimus klausimus.

Mokykloje skelbiama gana daug informacijos, tačiau, mūsų manymu, to nepakanka. Norėtųsi išgirsti studentų patirtį, o ne dėstytojų, kurie atvažiuoja pareklamuoti universitetą ir atveža skelbimą. Mokykloje didesnis dėmesys profesiniam orientavimui skiriamas tik vienuoliktoje, dvyliktoje klasėje, o tikrai apsisprendęs turi būti jau dešimtoje klasėje.

– Kas apmokėjo jaunųjų parlamentarų transporto, apgyvendinimo, nakvynės išlaidas?

– Kelione pasirūpino mokykla. Vilniuje gyvenome Užupyje, jaunimo nakvynės namuose „Filaretai“. Maitinimas, apgyvendinimas buvo apmokėti ES lėšomis, skirtomis projektui „Pilietinių kompetencijų ugdymo modulis“. LMP mokymus ir sesiją organizavo Pilietinių iniciatyvų centras, bendradarbiaudamas kartu su ISM Vadybos ir ekonomikos universitetu bei Seimu.Renata VITKAUSKIENĖ


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Darbus ir dainas skyrė Lietuvai
* Pakeitęs pavardę praeities neištrinsi
* Vištyčio gyventojų sodyboje kas rytą pusryčiauja voverės
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kurios partijos, komiteto kandidatus rinktumėte į Savivaldybės tarybą?
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos
Visuomeninio rinkimų komiteto „Naujas startas“
Lietuvos socialdemokratų partijos
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų
Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio
Darbo partijosKalbos patarimai

Ar vartotinas junginys „bendrai paėmus“?
Ne, prieveiksmis „bendrai“ nevartotinas kaip apibendrinamasis žodis, vartotina apskritai paėmus. Pvz.: Bendrai (= Apskritai ) paėmus, rezultatai buvo neblogi.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas