„Santaka“ / Vilkaviškietės kviečiamos sėsti prie audimo staklių

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-02-01 20:52

Dalinkitės:  


Vilkaviškietės kviečiamos sėsti prie audimo staklių

Laima VABALIENĖ


Vasario 10 d. afišos kviečia į Mažosios audimo artelės Vilkaviškio kultūros rūmuose atidarymą. Kaip įžanga jai, antrojo aukšto fojė rengiama marijampoliečio fotomenininko Romo Linionio fotografijų paroda „Sūduvos amatai“. Joje bus galima rasti ir mūsų rajono tautodailininkų bei meno mėgėjų kolektyvų nuotraukų.

Pirmajame rūmų aukšte bus laukiami besidomintys tradiciniu audimu. Jie galės ne tik apžiūrėti audimo pavyzdžius, pamatyti, kaip dirba tikros audėjos, bet sėsti prie staklių ir patys mokytis austi.

Mažosios audimo artelės iniciatorė, Vilkaviškio kultūros centro etnografė Nijolė Skinkienė sakė, kad pagrindinis šio projekto tikslas – išmokyti moteris austi. Pasak jos, nykstantį audimo amatą būtina išsaugoti ne tik kaip paveldą, bet ir kaip pagalbą folkloro kolektyvams.

Dabar įgyvendinamo projekto ištakos – 2004 m. pabaigoje Vilkaviškio kultūros centre vykę renginiai. Pirmiausia – seminaras „Sūduvos regiono tautinis kostiumas“, kurį ruošė Sūduvos regiono etninės kultūros globos taryba. Jo metu susibūrus audėjoms paaiškėjo, kad tik viena garbaus amžiaus moteris yra audusi sijonus. Paskui buvo Sūduvos krašto Amatų dienos, sulaukę didžiulio susidomėjimo. „Greta kitų rankdarbių eksponavome juostas, prijuostes, atvežtas iš regiono muziejų fondų. Koks grožis! Ir gaila buvo, kad dabar nieko nedaroma. Audėjų yra, bet kad tautinius rūbus austų – ne. Taip ir kilo mintis, kad reikia ieškoti jaunų moterų, jas mokyti. Parašiau projektą. Parėmė Kultūros ministerija, Marijampolės apskrities kultūros plėtros programa“, – apie projekto atsiradimą pasakojo N.Skinkienė



Vadovaudama kultūros centro „Sūduvių“ folkloro ansambliui N.Skinkienė jau buvo susiradusi Mariją Danilaitienę, kuri audė šiam kolektyvui sijonus, prijuosčių audėją Valę Babinskienę. Išgirdus apie šias meistres, pamačius jų darbus (abi jos sėkmingai dalyvavo regiono parodoje „Aukso vainikui“ laimėti) užsakymai pradėjo ateiti iš Vilniaus, aprengiamas pasiprašė besikuriantis „Žibinyčios“ kolektyvas iš Marijampolės.

Moterims teko austi ir žemaitiškus, ir dzūkiškus rūbus. Užsakymų jau yra tiek, kad dviem audėjoms tikrai nesuspėti. Tuo labiau kad, kaip sako N.Skinkienė, Lietuvos liaudies kultūros centras mūsų mieste įžvelgia visas galimybes atgaivinti tautinių kostiumų gamybą. Pas mus, Suvalkijos regione, yra ne tik audėjų, audžiančių sijonus ir prijuostes.

Labai gražiai marškinius siuvinėja pilviškietės seserys Rasa Margelienė ir Audronė Malinauskienė, vilkaviškietė Dangira Matulionienė. Specialius kursus, kuriuose mokėsi siūti vyriškus ir moteriškus tautinius rūbus, lankė Asta Grigalevičienė. Dabar moteris sėkmingai juos siuva. Jei atsilieptų juostų audėjos, darbo turėtų ir jos.

Taigi į projektą Mažoji audimo artelė galima žvelgti ir iš kitos pusės. Galbūt kai kam mokymasis austi bus tik pomėgio ugdymas, bet kai kam padės išspręsti bedarbystės problemas, pridės litą kitą prie pensijos ar nedidelio atlyginimo.



Vos pasklidus informacijai apie Mažąją audimo artelę iškart atsirado kokia dešimtis susidomėjusių, klausimų telefonu apie mokymą artelės organizatoriai sulaukia bene kasdien. „Nežinau, ar aus, bet kad bus kas mokysis, tai tikrai“, – sakė būsimos artelės dalyves registruojanti N.Skinkienė.

Čia nebus mokoma austi nei užuolaidų, nei rankšluosčių ar lovatiesių – šiuo metu tokie audiniai paklausos neturi. Kadangi orientuojamasi į tautinį kostiumą, sijonus audžianti M.Danilaitienė to mokys ir atėjusias, V.Babinskienės staklės bus skirtos prijuostėms.

Užsiėmimai vyks Kultūros rūmuose. Atnaujintose patalpose, pirmajame aukšte, jau stovi trejos mokymams skirtos staklės. Visos jos gautos dovanų. N.Skinkienė pasidžiaugė žmonių geranoriškumu. Sakė, kad išgirdus, jog norima atgaivinti seną amatą, jog bus mokoma austi, nė vienam kaimo gyventojui nekilo minčių už stakles prašyti pinigų. Jas atidavė Ona Alovičienė iš Gražiškių, Ona ir Pranas Murauskai iš Vygrelių, Zena ir Jonas Eidukevičiai iš Vartų, vilkaviškietė Valė Babinskienė. Padėti neatsisakė ir Vilkaviškio miesto bei Šeimenos seniūnijos seniūnai, davę ir transportą, ir žmonių staklėms parvežti. Siūlais parėmė UAB „Baltijos tekstilė“.



Pagalbos projektui dar reikėtų. Organizatoriai būtų labai dėkingi, jei kas turi ir galėtų padovanoti užsilikusių staklių, pakojų, nyčių, skietų, šaudyklių. Tai labai praverstų mokantis austi.

Projekto laimėti pinigai nėra dideli. Dalis jų išleista fotoaparatui įsigyti. Visi nauji audiniai dabar fotografuojami, nuotraukos kaupiamos archyvams.

Paklausta, kiek laiko truks projektas, N.Skinkienė atsakė, kad tol, „kol bus mokinių, iki tol, kol išmokysim“.

Jeigu viskas klosis gerai, kultūros darbuotojai galvoja, kad galbūt šį projektą būtų galima tęsti drauge su Darbo birža.

O kol kas žengus vieną žingsnį žengiamas ir antras. Šiais metais parengtas ir Kultūros ministerijai pateiktas projektas „Sūduvos regiono tautinis kostiumas“. Kadangi audėjų ar siuvinėtojų darbai paprastai iškeliauja pas užsakovus, norima sukurti tris Sūduvos regiono tautinius kostiumus, kuriuos būtų galima nuolat laikyti Mažosios audimo artelės patalpose, demonstruoti parodose, konsultuoti besidominčius. Tai būtų dveji moteriški (kapsės ir zanavykės) ir vieni vyriški (suvalkiečio) kostiumai. Sukurti pavyzdžiai atskleistų tautinio kostiumo gamintojų profesines ir kūrybines galimybes, žmones išsamiau supažindintų su audimo amatu, gal kam sužadintų norą austi. Šiam projektui įgyvendinti, rengėjų planavimu, reikėtų apie 5800 Lt. Moteriški kostiumai kainuoja maždaug po 2000 Lt, vyriškas – 1500 Lt. Gavus lėšų šiam projektui, audimo artelės dalyvės gautų dar vieną užsakymą.

Bet kol kas visi besidomintys tradiciniu audimu vasario 10 d. 15 val. kviečiami į Mažosios audimo artelės atidarymą. Juk ne be reikalo sakoma: gera pradžia – pusė darbo.



Publikuota: 2006-02-01 20:52:39

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai