„Santaka“ / Vilkaviškiečiai šeštadienį rašė nacionalinį diktantą

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2006-01-30 17:57

Dalinkitės:  


Vilkaviškiečiai, susirinkę drauge rašyti diktanto, įdėmiai klausėsi per radiją skaitomo teksto. Jį parašę dar turėjo nemažai klausimų bendrą tvarką prižiūrėjusiems Savivaldybės specialistams Algimantui Rūškiui ir Almai Finagėjevienei.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Vilkaviškiečiai šeštadienį rašė nacionalinį diktantą

Birutė NENĖNIENĖ


Šeštadienį, gerokai prieš vienuoliktą, į Vilkaviškio rajono savivaldybės salę rinkosi panorusieji dalyvauti pirmą kartą šalyje organizuotoje pilietinėje akcijoje „Aš moku rašyti lietuviškai“.

Ateinančiųjų laukė popieriaus lapus ir vokus ant stalų išdėlioję Savivaldybės vyr. specialistas Algimantas Rūškys ir Švietimo skyriaus vyr. specialistė Alma Finagėjevienė. Jie reguliavo bangas naujo radijo aparato, kuris mero Algirdo Bagušinsko nurodymu buvo nupirktas specialiai dėl konkurso. Savivaldybės salėje diktantą rašė dvidešimt įvairaus amžiaus ir profesijų žmonių. Sunku pasakyti, kiek tokių buvo namuose, bet tikėtina, jog nemažai, nes savaitgalį sutikti pažįstami pokalbį pradėdavo dalydamiesi įspūdžiais apie diktantą.

Kokių jausmų vedami žmonės atėjo diktanto rašyti į Savivaldybės salę?

Vyresnio amžiaus vilkaviškietis A.Šutrikas gyrė lietuviškumą palaikančią idėją ir sakė, jog ateityje būtinai reikia daryti panašias akcijas. Jį skaudina tai, kad visur viršų ima anglų kalba, net Vilkaviškyje akis bado angliški užrašai. Keliones organizuojanti ir pati daug keliaujanti Dijana Olšauskienė prisipažino, jog drąsiai galėtų rašyti anglų kalbos diktantą, sakė įsivaizduojanti, jog moka ir lietuviškai.



Studentai Tadas ir Eglė tvirtino, jog Vilkaviškio vidurinių mokyklų lituanistės E.Buzaitienė ir R.Buzaitienė buvo gerai išmokiusios lietuvių kalbos. Tačiau informatikos studijų programoje šio dalyko nėra, todėl panoro pasitikrinti, ar kompiuteriai neištrynė mokyklinių žinių. Psichologijos studentė pajevonietė Ugnė Lengvinaitė, mokykloje puikiai mokėjusi lietuvių kalbą, taip pat panoro pasitikrinti žinias. Japonologiją studijuojanti Rita pasikalbino ir mamą, pradinių klasių mokytoją Viliją Vyšniauskienę. Ši juokavo, jog tikrai nepadarysianti nė vienos klaidos. Penkiasdešimtmetė Zina, visą gyvenimą dirbusi techninį darbą, neužmiršo mokytojo A.Zeikaus įdiegtų žinių, bet dabar jas norėjo taip pat pasitikrinti. Panašaus amžiaus Aldona vertino galimybę diktantą rašyti bendrai, kur vien aplinka nuteikia teigiamai, jautėsi tarsi pakylėta. Prieš maždaug 45-erius metus baigęs technikumą ir neseniai pradėjęs rašyti eilėraščius ilgametis veterinarijos specialistas pilviškietis Kostas Miliauskas sakė, jog dalyvaudamas konkurse norėjo paįvairinti savo laisvą laiką.

Menkiausias šurmulys salėje nutilo, kai per radiją į visoje Lietuvoje susirinkusius rašyti diktanto organizatorių vardu kreipėsi politikos savaitraščio „Atgimimas“ vyriausioji redaktorė Indrė Makaraitytė. Ji sakė, jog renginio sumanytojai norėjo pakviesti visus piliečius ne tik pasitikrinti savo kalbos išmanymą, bet ir paskatinti atsikratyti abejingumo. Ne taip svarbu idealiai išmanyti visus rašybos ypatumus, svarbiau neprarasti tikėjimo, kad bendrai dirbant nors ir mažus darbus galima pasiekti reikšmingų rezultatų.



Diktantui buvo parinktas lyriškas Antano Biliūno tekstas „Tėviškė“. Tačiau diktoriui Juozui Šalkauskui padiktavus pirmąjį sakinį žmonės pradėjo erzintis, jog nespėja rašyti. Supratę, jog jų niekas neišklausys, įgulė į lapus, visai nepaisydami rašysenos grožio.

Vilkaviškiečiams patiko gražus, patriotiškas, nesunkus tekstas, tačiau jie guodėsi, jog dalį malonumo prarado dėl skubėjimo.

„Lietuvos pašto“ pasiuntiniams, kurie diktantus iš visos Lietuvos pristatė į Vilnių, buvo perduota devyniolikos vilkaviškiečių vokai su tekstais – vienas žmogus spartos neišlaikė ir neužrašė viso teksto.

Vilniuje diktantus tikrins speciali komisija. Vasario 6 dieną ji paskelbs geriausių rašinių autorius, kurie turės teisę varžytis dėl raštingiausio žmogaus vardo. Taip pat bus paskelbtas ir telefonas, kuriuo žmonės galės sužinoti, kiek padarė klaidų.



Publikuota: 2006-01-30 17:57:02

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai