„Santaka“ / Iš vokiečių vilkaviškiečiai galėtų pasimokyti ūkiškumo ir atjautos

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda plastikinį 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su prailgintu išleidimo čiaupu, plastikinę 1 t talpyklą be rėmo (15 Eur), lengvojo automobilio priekabos ašį (60 Eur), du dyzelinius patalpų šildytuvus (50 Eur už vnt.), garažo vartų vyrius. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2019-04-21 11:36:51

Šeima išsinuomotų butą arba namą Vilkaviškyje. Tel. 8 630 87 651.
Galioja iki: 2019-04-25 09:12:27

Parduoda jauną, veršingą karvę (veršiuosis gegužės mėn.) ir mėsinę telyčią Vilkaviškio r. Tel. 8 608 20 494.‬
Galioja iki: 2019-04-26 09:28:44

Išsinuomotų namą arba butą Vilkaviškyje ilgesniam laikui (gali būti be remonto). Tel. 8 636 47 641.
Galioja iki: 2019-04-26 10:50:13

Parduoda FORD MONDEO CARAVAN (2005 m., 2 l, dyzelis, 85 kW, sidabro spalvos, geros būklės, praeita TA). Tel. 8 614 89 347.
Galioja iki: 2019-04-26 14:43:46Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2012-10-24 06:34

Dalinkitės:  


Vilkaviškiečių delegaciją olandės ūkyje stebino specialiai neįgalių vaikų poreikiams pritaikyti įrankiai, tarp kurių – apsauginėmis grotelėmis dengtas malkų pjaustymo agregatas.
Mariaus ASTRAUSKO nuotr.

Iš vokiečių vilkaviškiečiai galėtų pasimokyti ūkiškumo ir atjautos

Eglė KVIESULAITIENĖ

Neseniai Vokietijoje viešėjęs Gižų seniūnas Romas Kučiauskas grįžo kupinas ne tik įspūdžių, bet ir naudingos patirties, kurią žada pritaikyti savo seniūnijoje. Idėjas mintyse kaupęs vadovas įsitikinęs, kad lietuviams ir visai mūsų valstybei iš vokiečių vertėtų pasimokyti daugelyje sričių.Agituoja aukoti

Su Ahauso miestu susibičiuliavusios Vilkaviškio rajono savivaldybės atstovai kone kasmet kviečiami atvykti pasidalyti gerąja patirtimi. Šįkart Ahauso Raudonojo Kryžiaus organizacijos vadovas Heinrichas Hollekampas bei kiti nariai norėjo parodyti vilkaviškiečiams, kaip renkama labdara, kiek žmonių nuoširdžiai dirba, negailėdami nei jėgų, nei laisvo laiko, kad vargstančios mūsų rajono šeimos, visuomeninės organizacijos, globos ar gydymo įstaigos gautų paramą.

Svečius iš Vilkaviškio nustebino, jog Raudonojo Kryžiaus organizacijos veikloje dalyvauja labai iškilios asmenybės, išsilavinę, tame krašte gerbiami žmonės: mokyklų direktoriai, įvairių įstaigų viršininkai, savivaldybės darbuotojai, kurie gali daryti įtaką kitiems. Jie renkasi kartą per savaitę ir patys vaikščioja po vokiečių namus, parduotuves, privačias firmas, per draugus ir pažįstamus, agituodami žmones aukoti daiktus, pinigus sunkiau gyvenantiems mūsų rajono žmonėms. Mieste įrengtos specialios labdaros surinkimo stotelės, kur gyventojai gali palikti aukojamus daiktus.Ruošia pagalbai

Surinkę labdarą Raudonojo Kryžiaus atstovai bei jų šeimų nariai šią rūšiuoja, sistemina, skalbia ir dezinfekuoja drabužius, avalynę, patalynę.

– Žiūrėdamas į nuoširdžiai triūsiančius, savo laisvalaikį kilniam tikslui aukojančius vokiečius viduje jaučiau gėdą, prisimindamas, kaip kartais nepagarbiai mūsų žmonės ją priima, – sakė R. Kučiauskas. – Dalydami labdarą socialiai remtinoms šeimoms dažnai išgirstame priekaištų, kad daiktai neva prasti, o drabužiai – nebemadingi...

Raudonojo Kryžiaus organizacija ne tik renka labdarą, bet ir yra pasirengusi padėti didelių nelaimių, katastrofų atveju. Organizacija turi medicininės įrangos, automobilių, mobilią maisto gamybos įrangą, galimybę laikinai žmones apgyvendinti. Organizacijos nariai ruošiami suteikti pagalbą bet kokios bėdos ar nelaimės ištiktam žmogui.Moko jaunimą

Gižų seniūną sužavėjo tai, kad į labdaringą veiklą noriai įsitraukia jaunimas. Jauni žmonės mokomi neišsigąsti nelaimės, mokėti pagelbėti sužalotam ar neįgaliam žmogui, patarnauti nepajėgiam seneliui ir pan. Nuolat vyksta seminarai, mokymai, kuriuose imituojamos nelaimės, katastrofos, – taip jaunimas mokomas nebūti abejingas ir padėti kenčiančiam, nelaimingam, senam ar luošam.

R. Kučiauskas šią patirtį ketina pritaikyti savame krašte: burti jaunimą ir skatinti padėti vyresniems žmonėms buityje, sutvarkyti namus, prikapoti malkų, nupjauti žolę ar tiesiog užsukti pabendrauti su artimųjų neturinčiais seneliais, praskaidrinti jų liūdną vienatvę. Galbūt reikėtų organizuoti veiklą, kad pagyvenę žmonės pasijustų įdomūs ir reikalingi savo kaimui.Dėmesys seneliams

Vilkaviškiečiams Vokietijoje į akis krito ypatingas dėmesys seniems ir neįgaliems žmonėms, specialiai jiems sukurta aptarnavimo ir globos sistema. Nors Ahausas mažesnis už mūsų rajoną, jame yra net treji senelių namai.

Pati globos sistema šiek tiek primena mūsiškę. Savuose namuose gyvenantiems seneliams talkina iš globos namų atvykstantis socialinis darbuotojas, kiti gyvena globos namuose, kur kambarius gali apsistatyti savais baldais ir daiktais, kad jaustųsi kuo jaukiau. Be to, egzistuoja tarsi tarpinė grandis – vadinamieji dieniniai globos namai, kai dieną į valdišką įstaigą atvežti seneliai nakčiai sugrįžta į savo namus. Beje, visą dieną jie užimami įvairia veikla, tad gyvena įdomų ir visavertį gyvenimą.Neįgaliems vaikams

Geru įkvepiančiu pavyzdžiu tapo ir apsilankymas viename Olandijos ūkyje, kur neįgalūs žmonės integruojami į tikrą kasdieninį gyvenimą. Kai su Dauno sindromu sergančiais vaikais globos namuose dirbusi viena olandė paveldėjo tėvų ūkį, ji gyvenimą paskyrė savo pirmajam pašaukimui. Moteris sukūrė aplinką, kurioje neįgalieji galėtų jaustis visaverčiais žmonėmis.

Kasdien į olandės ūkį atvažiuoja 18 Dauno sindromu sergančių vaikų ir jaunuolių, kur jie mokosi dirbti elementarius, nesunkius ir jiems suprantamus darbus: šerti triušius, arkliukus, avis, lesinti paukščius, skaldyti malkas, surinkti kiaušinius. Suprantama, jog tokią negalią turintys žmonės patys nesugebėtų suvokti, kokio ir kiek pašaro reikia vienam ar kitam gyvūnui, nerastų tinkamų įrankių. Todėl viskas parengta specialiai jų negaliai: didžiuliai schemas primenantys piešiniai informuoja, ką ir kur supilti, kokios spalvos pašarą tinka duoti vienam ar kitam gyvūnui. Ūkyje įrengti specialūs kompleksai, valgyklos pritaikytos neįgaliems vaikams.

Savo gyvenimą „dauniukams“ paskyrusi olandė, kuri ūkyje pluša jau 12 metų, sulaukė net pačios Nyderlandų karališkosios šeimos padėkos.Ruošia nuo mažens

Gižų seniūnui patiko ir Vokietijos švietimo sistema, mat jau nuo ketvirtos klasės vaikai mokomi būsimos specialybės. Per darbinio ugdymo pamokėles ketvirtokai gali pasirinkti norimą veiklą: vienos mergaitės mokosi siūti, siuvinėti, austi, kitos – virti, kepti. Berniukai gali meistrauti iš medžio, konstruoti elementarius elektros prietaisus, automobilių detales. O svarbiausia, kad apie 1000 moksleivių ugdanti mokykla turi puikią bazę tokioms pamokoms.

Vaikų pomėgius bei sugebėjimus stebintys ir vertinantys pedagogai nuo 7 klasės moksleivius nukreipia gilinti žinių konkretesnėje srityje. Tokiame amžiuje jau aiškėja, kuris vaikas ateityje duoną pelnys protine veikla, o kuriam geriau griebtis amato. Baigę 9 klases vokiečių moksleiviai gauna atestatus, tad mokytis toliau neketinantys jaunuoliai gali eiti dirbti į gamyklas. Kiti, kurie ketina studijuoti toliau, lieka baigti 12 klasių.Keičiamės ir mes

Vilkaviškiečius sužavėjo vokiečių ūkiškumas ir mokėjimas panaudoti energetinius resursus. Mūsų rajono atstovai buvo nugabenti į Vokietijos kraštą, primenantį mūsiškę Šilutę, kur kasmet kartojasi potvyniai. Skirtumas tas, kad vokiečiai vandens perteklių sugebėjo išnaudoti: jie pastatė hidroelektrinę, kuri elektrą gamina apie 400 vietinių gyventojų.

Anot R. Kučiausko, žvelgiant į tvarkingą, ūkišką kraštą, kur žmogui skiriamas ypatingas dėmesys, buvo šiek tiek liūdna, kad mūsų šalyje viso to nepavyksta pasiekti. Tačiau Ahauso Raudonojo Kryžiaus atstovai, atvykstantys į mūsų rajoną nuo 1997 metų ir nuo to laiko kaupiantys įspūdžius bei nuotraukas, tvirtino, jog Lietuva per tą laiką pasikeitė neatpažįstamai.

Gal tik mes patys šito nepastebime ir nesugebame vertinti to, ką pasiekėme.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Pirmasis posėdis: priesaikos, gėlės, linkėjimai
* Gydytojos pasigedę pajevoniečiai pacientai paskelbė paiešką
* Daukšaičių ąžuolą pasiekia tik entuziastai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą balsuotumėte Respublikos Prezidento rinkimuose?
Vytenį Povilą Andriukaitį
Arvydą Juozaitį
Valentiną Mazuronį
Gitaną Nausėdą
Mindaugą Puidoką
Naglį Puteikį
Saulių Skvernelį
Ingridą Šimonytę
Valdemarą TomaševskįKalbos patarimai

Kuo keisti jaunimo žargoną „lievas“?
Nevartotinos svetimybės lievas, lieva lietuviški pakaitai: 1. prastas, prasta; menkas, menka; 2. padirbtas, padirbta; piratinis, piratinė. Pvz.: Filmas buvo lievas (= prastas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas