„Santaka“ / Socialinių pašalpų gavėjai bus tikrinami atidžiau

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Tvarkinga šeima išsimokėtinai nupirktų sklypą statyboms. Tel. 8 625 18 726.
Galioja iki: 2019-08-26 08:23:26

Parduoda 2 kambarių butą Alvite (I a., sava pakura). Tel. 8 647 46 922.
Galioja iki: 2019-08-31 13:18:44

Parduoda X mėsinių veislės veršingą mėsinę telyčią, melžimo aparatą (benzininis). Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-09-01 11:46:18

Reikalinga moteris vyresnio amžiaus močiutei prižiūrėti. Tel. 8 683 64 162 (Marijampolė).
Galioja iki: 2019-09-02 11:07:09Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2012-10-19 06:14

Dalinkitės:  


Statydamasi prabangius namus Bartninkų seniūnijoje gyvenanti šeima nesigėdijo imti iš valstybės socialinės paramos.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Socialinių pašalpų gavėjai bus tikrinami atidžiau

Andrius GRYGELAITIS

Augant socialinės paramos gavėjų skaičiui, daugėja ir į ją besikėsinančių „gudruolių“. Gerai gyvenantys ir nemažus turtus dažniausiai iš nelegalaus verslo susikrovę gyventojai neretai taikosi dar labiau apgauti valstybę. Oficialiai nerodydami savo gaunamų pajamų, jie reikalauja socialinės paramos.Tikrins griežčiau

Įvairiomis formomis socialinę paramą gaunantys tokie gyventojai labiausiai piktina aplinkinius. Matydami, kad jų kaimynai gerai gyvena, tačiau vis tiek gauna pašalpas, aplinkiniai žmonės neretai neiškenčia ir apie šią neteisybę praneša seniūnijos ar Savivaldybės administracijos darbuotojams.

Matydami, jog paramos gavėjų nuolat daugėja, Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus darbuotojai nustatė rizikos grupes, į kurias patenkantys asmenys nuo šiol bus griežtai tikrinami.

„Kiekvienoje seniūnijoje bus sudaryta speciali komisija, į kurios sudėtį įeis ir seniūnijų darbuotojai, ir Savivaldybės administracijos atstovai, bendruomenės nariai. Manau, kad per tam tikrą laiką bus patikrintas kiekvienas paramą gaunantis asmuo“, – sakė Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Danutė Grabauskienė.

Ji tvirtino, jog itin griežtai bus tikrinami asmenys, nedeklaruojantys jokių pajamų, dirbantys ne visu etatu, pagal verslo liudijimą ar užsiimantys individualia veikla. Taip pat didelis dėmesys bus skiriamas paramą gaunantiems ūkininkams, ilgalaikiams bedarbiams bei tiems, kurie paramos gavimo laikotarpiu įsigijo brangaus turto. Be to, ir toliau bus tikrinami tie paramos gavėjai, kurie kels įtarimą aplinkiniams.Kiekvienoje seniūnijoje

Pašalpų gavėjų skaičiaus vidurkis mūsų rajone yra 5673 per mėnesį. Pasak D. Grabauskienės, maždaug 5 proc. iš jų yra tie asmenys, kurie, manoma, apgaudinėja valstybę. Tokių gyventojų yra kiekvienoje seniūnijoje.

„Nepriklausančias socialines paramas gaunančiųjų iš tikrųjų nėra labai daug. Mūsų seniūnijoje tokių asmenų turėtų būti apie 20“, – kalbėjo Šeimenos seniūnas Gintas Bakūnas.

Jis tvirtino, kad susekti gerai gyvenančius, bet paramą gaunančius asmenis nėra lengva. Seniūnas prisiminė situaciją, kai nusprendus patikrinti vieną šeimą ši vengė susitikimo, vis jį atidėliojo, niekaip nenorėjo įsileisti į namus. Pavykus pasimatyti paaiškėjo, jog žmonės išties gerai gyvena, todėl parama jiems buvo nutraukta.

Bartninkų seniūnas Petras Čirvinskas taip pat tvirtino, kad nelegalių socialinės paramos gavėjų netrūksta.

„Neseniai surašėme aktą ir paramą atėmėme iš vienos mūsų seniūnijoje gyvenančios šeimos. Žmonės statosi didžiulius gražius namus, bet reikalauja socialinės pašalpos. Taip apvaginėjama valstybė“, – sakė P. Čirvinskas.

Vilkaviškio seniūnas Remigijus Kurauskas taip pat tvirtino susidūręs su neteisėtai socialinę paramą gaunančiais asmenimis. Tiesa, pasak jo, kartais pasitaiko ir dviprasmiškų situacijų.

„Kartą nuvykome į vieną šeimą, kuri iš pirmo žvilgsnio gana neblogai gyvena. Vyras buvo ilgai dirbęs, bet neseniai atleistas iš darbo. Visą turtą šeima užgyveno anksčiau, tačiau šiuo metu sunkiai verčiasi. Tai gana dviprasmiška situacija. Juk nesakysi žmogui, jog šis išparduotų savo turtą, o pasibaigus pinigams kreiptųsi dėl socialinės paramos“, – mintimis pasidalijo miesto seniūnas. Jis pastebėjo, kad ne tik aplinkiniai, bet ir patys paramos gavėjai neretai yra linkę skųsti vieni kitus.Nutraukia paramą

Pasitaiko atvejų, kai socialines pašalpas gaunantys asmenys užsiima nelegalia veikla, t. y. neoficialiais darbais, kontrabanda. Išsiaiškinti tikrąsias jų pajamas būna labai sunku.

„Norint sumažinti socialinės paramos gavėjų skaičių, visos institucijos turėtų dirbti kitaip. Dabar viskas yra sukrauta ant socialinių skyrių darbuotojų pečių. Mes privalome ne tik pasirūpinti, kad žmogus gautų pašalpą, bet ir patikrinti, ar jis neturi nelegalaus verslo, ar negauna nelegalių pajamų. Kartu esame ir policininkai, ir mokesčių inspektoriai. Būtų gerai, jog visi dirbtume tik savo darbus“, – pabrėžė D. Grabauskienė.

Panašios nuomonės laikėsi ir Bartninkų seniūnas P. Čirvinskas. Jis prisiminė, kaip prieš keletą metų seniūnija savo iniciatyva buvo sudariusi socialines pašalpas gaunančių įtartinų asmenų sąrašą ir pateikusi jį Savivaldybės administracijai. Tiesa, tuomet nebuvo imtasi griežtesnių veiksmų, nes, patikrinus tų asmenų pateiktus dokumentus, šie buvo tvarkingi.

Nuo šių metų išsiaiškinti tikrąją paramos gavėjų situaciją Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus darbuotojams tapo šiek tiek lengviau, nes teritorinė Kauno muitinė pradėjo siųsti informaciją apie piliečius, sulaikytus su kontrabandinėmis prekėmis. Seniau tokia informacija Savivaldybės administracijos darbuotojams nebuvo prieinama.

„Aišku, dažniausiai tuose sąrašuose nefigūruoja socialinę paramą gaunantys asmenys, tačiau kartais pasitaiko ir tokių. Jiems paramą nutraukiame iš karto. Šiemet pašalpos tokiu būdu neteko jau 20 gyventojų“, – sakė Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vyr. specialistė Aušra Kurauskienė.Bus mažinamos pašalpos

Kaip teigė Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vyr. specialistė Ilona Radavičienė, pašalpų gavėjų reguliariai daugėjo pastaruosius ketverius metus. Jų skaičius itin išaugo šiemet, kai įsigaliojo nauji piniginės paramos įstatymo pakeitimai. Pagal juos žmogui nuo šiol užtenka užsiregistruoti darbo biržoje – ir jis jau gali prašyti socialinės paramos. Seniau tai buvo galima daryti darbo biržoje „išstovėjus“ ne mažiau kaip 6 mėnesius.

Tiesa, nuo ateinančių metų šis įstatymas vėl turėtų būti pakoreguotas. Numatomas pagrindinis pakeitimas yra tas, kad ilgalaikiams socialinės paramos gavėjams bus mažinamos pašalpos. Jau po metų paramos gavimo ji bus sumažinta 20 proc., o vėliau kasmet bendra pašalpos suma laipsniškai mažės.

Nuo šių metų pradžios į socialinę paramą galėjo pretenduoti ir dirbantys studentai. Jie taip pat turėjo teisę prašyti ir socialinės stipendijos. Vis dėlto nuo 2013 m. sausio 1 d. šios galimybės studentai tikriausiai jau neturės.

„Seniau net ir studijuojantis jaunuolis iki 24 metų buvo įrašomas į tėvų šeimos sudėtį. Šiais metais įsidarbinę studentai turėjo galimybę atskirai nuo tėvų pretenduoti į socialinę paramą bei stipendiją. Atsirado nemažai asmenų, pasinaudojusių šia galimybe. Dirbdami per mėnesį vos keletą valandų ir beveik negaudami pajamų, jie gaudavo pašalpas“, – pasakojo I. Radavičienė.Būtina skirti tik tiems, kam reikia

Nuo šių metų pradžios penkiose šalies savivaldybėse pradėtas įgyvendinti eksperimentas, kurio metu savivaldybės piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo funkciją pradėjo vykdyti kaip savarankiškąją, tai yra asignavimai socialinėms išmokoms yra įskaičiuoti į savivaldybių biudžeto pajamų planą.

Pasak šio eksperimento organizatorių, reikia vieną kartą apsispręsti, kad savivaldybė per seniūnijas, bendruomenes nustatytų, ar tikrai tam bendruomenės nariui yra reikalinga socialinė pašalpa. Niekas kitas geriau už savivaldybės teritorijoje gyvenančius ir dirbančius žmones nežino, kaip tas pašalpas jų gavėjai naudoja. Tikimasi, jog labai kruopščiai atrinkus Lietuvos gyventojus, kuriems iš tiesų reikalinga parama, išmokamų pašalpų kiekis smarkiai sumažės.

Vilkaviškio rajono savivaldybė socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo funkciją vykdo kaip valstybinę, t. y. Savivaldybei asignavimus šiai funkcijai vykdyti valstybė skiria kaip tikslinę dotaciją.

„Vyriausybė svarsto ir, manoma, dar šiais metais bus priimtas nutarimas, pagal kurį socialinių pašalpų skaičiavimo ir mokėjimo funkcija nuo kitų metų bus nustatyta visoms be išimties savivaldybėms kaip savarankiškoji funkcija. Dėl sudėtingos finansinės situacijos šalyje ir rajono Savivaldybės biudžeto pajamų plano nevykdymo bei Savivaldybės savarankiškoms funkcijoms atlikti asignavimų trūkumo socialinių išmokų mokėjimas jau nuo kitų metų gali būti problemiškas. Dėl šios priežasties socialinės pašalpos gavėjų skaičių ir reikia „išgryninti“ bei socialinę pašalpą skirti tiktai tiems, kam ji iš tiesų gyvybiškai reikalinga“, – tikino D. Grabauskienė.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Žinomos dainininkės pramintu keliu eina jauniausioji dukra
* Jachtų regata aštriais pojūčiais džiugino dalyvius, o gražiu reginiu – žiūrovus
* Į pilviškiečio laidotuves susirinkęs būrys velionio giminaičių patyrė šoką
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip vertinate Seimo sprendimą nuo kitų metų Vėlines skelbti nedarbo diena?
Džiaugiuosi juo.
Vertinu neigiamai.
Neturiu nuomonės.Kalbos patarimai

Ar vartotinas pasakymas „ko eigoje“?
Ne, tai netaisyklinga konstrukcija. Vyksmo laikui ar tarpui nusakyti žodžio „ eiga “ vietininkas netinka. Vietoj jo gali būti vartojama metu, per ką arba pusdalyvis, padalyvis. Žaidimo eigoje (= Žaidimo metu; Žaidžiant ) išryškėjo komandos pajėgumas. Metų eigoje (= Per metus ) daug kas gali pasikeisti.ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas