„Santaka“ / Valstybė rūpinasi vilkais, bet nuo žmonių nusisuka

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda ekologiškai užaugintą mėsinę kiaulę (apie 200 kg svorio, 1,70 Eur už kg). Tel. 8 670 98 550.
Galioja iki: 2019-02-21 13:54:29

Atlieka vidaus ir lauko apdailos darbus. Tel. 8 623 56 052.
Galioja iki: 2019-02-23 09:35:01

Parduoda arba išnuomuoja 3 ha žemės Vilkupių kaime. Tel. 8 626 38 767.
Galioja iki: 2019-02-28 08:11:49

Parduoda naudotą 6 stalčių šaldiklį BOSCH, šiaudapjovę („akselinę“) su vienfaziu vokišku varikliu. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-02-28 08:12:20

Parduoda 0,74 ha žemės ūkio paskirties sklypą (1 km nuo Vilkaviškio, yra elektra prie kelio, tinka namui statyti), 0,25 ha namų valdą Vilkaviškio miesto ribose ir gretimą 0,14 ha žemės ūkio paskirties sklypą (galima pirkti abu kartu). Tel. 8 680 59 859.
Galioja iki: 2019-03-02 11:48:20

Parduoda hidraules žarnas traktoriui DT-75, paleidimo varikliuką PD-8, UAZ-452 dalis, grėblį-vartytuvą TZK-7, būgninius volus (300 l talpos), 5 m³ cisterną, grūdų sėjamąją SZ-3,6, siją (18 m), elektros variklius (3 kW–20 kW), vartomą 3 vagų plūgą. Tel. 8 643 28 365.
Galioja iki: 2019-03-02 15:11:28Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2012-09-17 06:36

Dalinkitės:  


Mokydami medžioti jauniklius, vilkai ateina ir į ganyklas bei sodybas.

Viktoro JAŠINSKO nuotr.


Valstybė rūpinasi vilkais, bet nuo žmonių nusisuka

Eglė MIČIULIENĖ

Antrąjį rugsėjo savaitgalį Vištyčio seniūnijos gyventojai patyrė nuostolių per vilkus. Vienų ūkininkų buvo papjautos avys, kitų – veršiai.


Atėjo prie namų


Totorkiemyje gyvenanti Asta Mykolaitienė po nakties visai prie pat savo namų, gale tvarto, rado papjautas avis. Jas Mykolaičiai laikė tris – visos gulėjo negyvos. Šeima patyrė apie tūkstančio litų nuostolį.

„Gyvename ne kokioje pamiškėje, o pačiame gyvenvietės gale, bet vilkams tai nesutrukdė. Turime visą būrį šunų, tarp jų – ir vilkšunių, tačiau šie nė neamtelėjo – šunys juk bijo vilkų. Kitą naktį, kai buvo užpulti Vištyčio gyventojo veršiai, girdėjau, kad dar ir kažkieno šunį vilkas apdraskė. Dabar bijome dėl savo veršelių. Vilkų sukinėtasi ir apie juos, bet, matyt, pabijojo baltos spalvos aptvaro. Apraišiojome jį raudonais skudurais, bet vis tiek kiekvieną rytą einame su baime“, – pasakojo moteris.

Abejonių, kad tai galėjo būti kažkieno kito darbas, žmonėms net nekilo. Apžiūrėti paliktų didžiulių pėdų ir išpjautų gyvulių ūkininkai pasikvietė medžiotojus. Šie iškart patvirtino: pasidarbuota vilkų. Tai rodė ne tik įspaustos pėdos, bet ir perkąstos avių gerklės bei išdraskytos žarnos – taip pjauna vilkai.

Mykolaičiai nukenčia jau ne pirmą kartą: prieš keletą metų vilkai papjovė jų veršelį.


Neteko ir išmokų


Pirmadienio rytą atėjęs į ganyklą, esančią visai prie pat miestelio, Vištyčio gyventojas Gintautas Saukaitis rado vilkų užpultus du mėsinius veršelius. Telyčaitė paleistomis žarnomis gulėjo nebegyva, o veršelis dar kamavosi – jam gyvam buvo išėstas kumpis. Gyvulį teko papjauti.

Saukaičiai patyrė dar didesnių nuostolių nei totorkiemiškiai, be to, neteko išmokų, kurias valstybė ūkininkams moka už mėsinius galvijus.

„Nieko čia nepadarysi. Drausti gyvulius – labai brangu, kompensacijų jokių nėra. Tik žalieji prie parlamento piketus rengia, vilkus gina, o žmogus niekam nesvarbus. Aš nesakau, kad vilkus reikia išnaikinti. Jų turi būti, bet ne tiek, kad žmonėms darytų nuostolius. O mūsų krašte, manau, tai dar ne viskas, tokių atvejų bus ir daugiau...“ – kalbėjo G. Saukaitis.


Užpuolė vaiko akyse


Pernai ypač didelių nuostolių patyrė šalia Vištyčio esančio Rėčiūnų kaimo ūkininkė Onutė Kartavičienė. Vilkai išpjovė kone visą avių prieauglį – apie 20 jauniklių.

Pilkieji į Kartavičių ūkį atėjo du kartus. Pirmą kartą – vidury dienos.

Sode dirbusi O. Kartavičienė pamatė nuo miško pusės atlapsintį vilką. „Iš pradžių pagalvojau, kad tai šuo, ir dirbu sau toliau. Staiga matau, kaip tarp avių sukasi didžiulis vilkas. Jis atskyrė du ėriukus ir nusitempė į mišką.“

Baisiausia moteriai buvo tai, kad akistatą su laukiniu žvėrimi patyrė jos šešerių metų sūnus. Mat išgirdęs bliaunant avis tuo metu tvarte buvęs mažylis nupėdino tiesiai prie aptvaro. Suaugusieji šoko vaiko vytis. Jam nieko neatsitiko, tačiau dvi aveles vilkas nutempė berniuko akyse.

Po kiek laiko šeima išvažiavo į kelionę. Grįžusi aptvare rado išpjautą kone visą avių prieauglį.

Po nelaimės ūkininkai įsigijo vilkų nebijančių šunų, nusipirko specialią tankią tvorą. Bet išsigandusios avys pačios visu būriu šoka ant tvoros ir ją nuverčia.


Sumažėjo stirnų


Vilkaviškio aplinkos apsaugos agentūros turimais duomenimis, mūsų rajone yra apie 12 vilkų. Tačiau patys aplinkosaugininkai pripažįsta, jog šie skaičiai netikslūs, mat remiamasi medžiotojų pastebėjimais, o kelių būrelių medžiotojai gali matyti tą pačią pilkųjų šeimyną.

Vis dėlto Vištyčio krašto medžiotojai tvirtina, kad vilkų čia pastaruoju metu padaugėję. Ne tik medžiotojai ar miškininkai, bet ir eiliniai šių apylinkių gyventojai ne kartą pagiryje matę ir vilko pėdų, ir patį vilką. „Manau, kad mūsų krašte yra mažiausiai 5–6 vilkai, o gal ir daugiau. Šiems miškams jų aiškiai per daug, ir toliau bus dar didesnė bėda. Vilkai daro didelių nuostolių, ir ne tik ūkininkams. Žinoma, gerai, kai išgaudo silpnus, ligotus gyvūnus, tačiau dažniausiai jie medžioja stirnas, jų jauniklius. Literatūroje rašoma, kad vienas vilkas sumedžioja apie 70 stirnų. Jų grobis – ir bebrai, šerniukai. Šernas jauniklius dar apgina, o stirna vaikų nuo vilko neatgins. Jaučiame, jog stirnų gerokai sumažėjo. Anksčiau mūsų medžioklės klubo teritorijoje būdavo per 300 stirnų, o dabar turbūt nelikę nė pusės“, – pasakojo Vištyčio medžioklės klubo vadovas Algirdas Merkevičius.

Į ūkininkų valdas vilkai paprastai įsisuka rudeniop, kai reikia mokyti medžioti ūgtelėjusius jauniklius.


Nustatomas limitas


Vilkų medžioklė Lietuvoje yra limituojama. Visoje respublikoje numatomas bendras limitas, tad nušovus numatytą kiekį vilkų medžioklė nutraukiama, nepaisant to, ar sezonas pasibaigęs, ar ne.

Kaip teigė mūsų krašto medžiotojai, šie žvėrys tuoj pat sumedžiojami pačioje sezono pradžioje tuose kraštuose, kur didesni miškai. Per 2010–2011 m. sezoną Aplinkos ministerija visoje Lietuvoje leido sumedžioti 40 vilkų, o pernai kvota sumažinta iki 5 individų.

Aplinkos ministro sprendimui stipriai sumažinti vilkų medžioklės kvotą daug įtakos turėjo gamtos apsaugos organizacija „Baltijos vilkas“, kovojanti, kad šių žvėrių populiacija didėtų.

„Baltijos vilko“ atstovai tvirtina, kad šie gyvūnai nyksta, todėl būtina užtikrinti jų apsaugą. Vilkų gynėjai teigia, jog ūkininkai patys kalti, nes prastai rūpinasi gyvulių apsauga. „Baltijos vilko“ nariai siūlo statyti tvirtesnius užtvarus, įsigyti geresnių šunų ir netgi planuoja rengti seminarus ūkininkams apie tai, kaip saugoti savo gyvulius.

Medžiotojai ir ūkininkai su tokia nuomone nesutinka. „Kai kuriose Europos Sąjungos šalyse vilkai iš tikrųjų beveik išnykę. Bet ar tai reiškia, kad dabar mes jų turėsime visiems priauginti? Pas mus vilkų yra daugiau nei užtektinai“, – kalbėjo A. Merkevičius.

Tuo tarpu ūkininkai piktinasi, kad geri aptvarai, mokyti šunys, gyvulių draudimas kainuoja didelius pinigus. Šis faktas valstybei nerūpi.


Nekompensuoja niekas


Vilkas – tikrai labai gražus ir įdomus žvėris. Nuo vaikystės žinome, jog tai – miško sanitaras, naikinantis paliegusius ir sergančius gyvūnus. Gerai, kad valstybė rūpinasi gyvūnijos apsauga. Tačiau liūdna, jog ginant žvėris pamirštami žmonės.

Jeigu žalos pridaro medžiojami gyvūnai, t. y. šernai ar bebrai, žalą ūkininkui privalo kompensuoti to ploto medžioklės būrelis.

Medžiojamųjų gyvūnų, kuriuos medžioti yra uždrausta ištisus metus, padarytą žalą atlygina valstybė. Pavyzdžiui, pernai Aplinkos ministerija išmokėjo daugiau nei 150 tūkst. nuo stumbrų daromos žalos nukentėjusiems ūkininkams.

Tuo tarpu vilkų padarytų nuostolių kompensuoti nenori niekas.

Tiesa, pernai Biržų savivaldybėje, kur vilkai kasmet pridaro ypač didelių nuostolių, nutarta išmokėti kompensacijas nuo vilkų nukentėjusiems žmonėms.

Praėjusiais metais Seime užregistruotas įstatymo projektas, kuriame numatytas žalos kompensavimas už vilkų padarytą žalą. Tačiau rezultatų kol kas – jokių.

Taigi nuostolius skaičiuojantys ūkininkai kol kas tik skėsčioja rankomis. „Nesikreipėme niekur – žinome, kad nieko iš to nebus“, – kalbėjo visi nuo vilkų nukentėję rajono gyventojai.

Pati O. Kartavičienė, Vilkaviškio rajono Ūkininkų sąjungos pirmininkė, sakė mėginusi išjudinti problemą, tačiau nieko nelaimėjo: „Pernai per Ūkininkų sąjungą bandėme rašyti prašymus, kad leistų medžioti vilkus, – bent jau daugiau nei penkis per metus. Kvietėmės ir gamtos apsaugos, ir medžiotojų, ir ministerijos atstovus, kalbinome ir bendruomenės narius prisijungti, atkreipti dėmesį į šią problemą. Bet prieš vilkų medžioklę nusiteikę žalieji renka parašus, kad šie žvėrys būtų išsaugoti. Žinoma, nuostolių patiria ne jie, o mes. Tad niekas nepasikeitė. Šiemet avyčių nebeišleidžiame, bent jau iki pietų laikome tvarte uždarytas, tad kol kas ramu. O kaip bus toliau – nežinia, nes Naujųjų metų rytą pirmos pėdos, kurias išvydome prie savo namų, buvo dviejų vilkų...“


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Darbus ir dainas skyrė Lietuvai
* Pakeitęs pavardę praeities neištrinsi
* Vištyčio gyventojų sodyboje kas rytą pusryčiauja voverės
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą į merus balsuotumėte?
Sauleną Aželską
Žilviną Gelgotą
Valentiną Gražulį
Algirdą NeiberkąKalbos patarimai

Ar vartotinas junginys „bendrai paėmus“?
Ne, prieveiksmis „bendrai“ nevartotinas kaip apibendrinamasis žodis, vartotina apskritai paėmus. Pvz.: Bendrai (= Apskritai ) paėmus, rezultatai buvo neblogi.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas