„Santaka“ / Moteris sveiksta po unikalios operacijos

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-01-20 08:27

Dalinkitės:  


A.Merkevičienė niekada nebijojo operacijų ir nepasidavė ligoms.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Moteris sveiksta po unikalios operacijos

Eglė KVIESULAITIENĖ


Bebrininkų kaimo (Pilviškių sen.) gyventoja Anelė Merkevičienė namuose sveiksta po unikalios operacijos.

Mūsų rajono gyventoja tapo pirmąja ligone Vidurio ir Rytų Europoje, kuriai piktybinis auglys su pažeista skrandžio dalimi pašalintas laparoskopu.



Kaltino inkstus

Dabar save jau sveika laikanti ir namuose sparčiai besisukanti 74-erių Anelė Merkevičienė pamena pirmuosius ligos simptomus pajutusi prieš keletą metų. Nemalonus skausmas ir kai kurie negalavimai vertė įtarti, jog sutriko inkstų veikla. Vaikų skatinama pasitikrinti Anelė kreipėsi į Pilviškių ambulatorijos gydytoją. Tačiau medikė iškart suabejojo pacientės nusistatyta diagnoze ir nusiuntė į Kauno medicinos universiteto klinikas. A.Merkevičienės kasoje medikai aptiko auglį, kurį išoperavo. Rodos, tuo ligos ir turėjo baigtis.



Skaudėjo strėnas

Tačiau moteris nesijautė visiškai sveika. Vis dažniau suskausdavo strėnas, o kartais eidama keliolika metrų nuo tvartuko iki namų net pritūpdavo, kad praeitų staiga suėmęs skausmas. Dėl skausmų Anelė kaltino kasą arba prieš 18 metų operuotą stuburą. Ji net neįtarė, kad skausmo priežastis – rimta skrandžio liga. Moteris valgė viską, ko norėjo, tik vėliau pajuto, kad kenkia riebus maistas. Bet ir tuomet bėdą suvertė kasai.



Gal porą metų išsikankinusiai A.Merkevičienei vis dažniau kildavo minčių, kad negalavimus gali sukelti ir koks kitas organas. Vienąkart moteris nebeatsispyrė vaikų įkalbinėjama pasidaryti ultragarso tyrimą ir nuvažiavo pas gydytoją Liną Blažaitį. Echoskopuotojas iškart pamatė skrandyje auglį ir nuteikė Anelę, jog be operacijos apsieiti nepavyks.



Nerado „užtrauktuko“

Nors Kauno medicinos universiteto klinikose A.Merkevičienei kelias dienas darė tyrimus, aiškino apie būsimą operaciją, niekas neužsiminė, jog ji bus netradicinė – be didelio pjūvio. Palatos draugė, rodydama Anelei operacijos siūlę, vis juokaudavo, kad gydytojai „įdėjo užtrauktuką“. Tokį randą manė turėsianti ir A.Merkevičienė. Po operacijos neradusi kaimynės demonstruoto „užtrauktuko“ Anelė tik tuomet sužinojo, jog beveik paskutiniu momentu jau operacinėje chirurgas Almantas Maleckas persigalvojo ir auglį šalino laparoskopu. Tokį sprendimą nulėmė prieš operaciją atliktas laparoskopinis tyrimas, kuris atvėrė galimybes patyrusio gydytojo eksperimentui.



Operavo laparoskopu

Operacija truko 6 valandas. Į auglio pažeistą skrandį per mažas įpjovas buvo įvestas laparoskopas – optinis prietaisas, kuriame yra apšvietimo sistema ir durklas bei įtaisai audiniams arba organams iš pilvo ertmės paimti. Iš organizmo buvo pašalintas auglys, vėžio apimta skrandžio dalis, limfmazgiai. Iš sveikos skrandžio dalies suformuotas mažesnis skrandis.



Kauno klinikų chirurgas A.Maleckas mano, jog šis sėkmingas bandymas onkologams atvėrė naujų galimybių. Tokios operacijos atliekamos Japonijoje, keliose JAV klinikose, Ispanijoje ir Italijoje. Vidurio ir Rytų Europoje bei Skandinavijos šalyse tokių operacijų dar nebuvę.

Nors Kauno medicinos universiteto klinikų chirurgas A.Maleckas tokią operaciją atliko pirmą kartą, panašių jam yra tekę daryti Švedijoje, Geteborgo klinikoje. Šimtui užsienio pacientų jis operacijos būdu mažino skrandį. Tokių operacijų atliko ir Lenkijoje. Užsienyje labai populiaru taip spręsti nutukimo problemą. Saiko skaniai maitintis neturinčiam žmogui suformuojamas itin mažas, tik 20 mililitrų skrandis, kuris sujungiamas su plonąja žarna. Likusi skrandžio dalis nepašalinama, ji tiesiog nebefunkcionuoja.



Valgo viską

A.Merkevičienė po operacijos praėjus jau dviem mėnesiams gali džiaugtis sugrįžusia sveikata. Bebrininkų gyventoja sako dabar jau galinti valgyti viską – net rūkytos dešros ar lašinių paragauja. Moteris sakė sau atskirai neverdanti – skanaujanti kartu su visais.

Tik iš pradžių, tuoj po operacijos, tekę kiek prisilaikyti. Penkias paras Kauno klinikose praleidusi ligonė buvo išsiųsta į sanatoriją reabilitacijai. Greta palatoje gulėjusi jos kaimynė po tradicinio pjūvio operacijos ligoninėje praleido dvi savaites.





Svarbiausia – judėti

A.Merkevičienė džiaugėsi visuomet dėmesingais jos sveikatą gelbėjusiais medikais. Moteriai per gyvenimą nemažai teko bendrauti su gydytojais – pagimdė ir užaugino keturis vaikus, patyrė sunkias stuburo, tulžies pūslės, kasos operacijas.

Anelė sakė niekada nebijojusi operacijų, tikėjusi gydytojais. Aštuntą dešimtį baigianti įpusėti moteris mano, jog norint pasveikti – svarbiausia judėti, darbuotis ir nesijausti ligoniu.

Keturių suaugusių vaikų mama, devynių anūkų močiutė ir net vieno promočiutė Anelė pamena ir pirmą, bene daugiausiai kantrybės ir sveikatos pareikalavusią operaciją. Beveik prieš du dešimtmečius, kai operavo stuburą, reikėjo ilgai gulėti, nepersitempti. Bet kaip tik tuomet Merkevičių namus aplankė dar viena bėda – infarktas į patalą paguldė vyrą Praną. Anelei nebuvo kada gulinėti, reikėjo rūpintis ligoniu, ant pečių gulė visi namų ūkio darbai. A.Merkevičienė mano, kad tuomet daug dirbdama ji ir išmankštino savo stuburą. Dėl jo iki šiol nebeturi problemų.

Po kitos operacijos moteriai uždraudė sunkiai kilnoti. O Merkevičiai laikė karvių, reikėjo pieną prie supirkimo stalelio nunešti.

– Iš pradžių nešdavau po trijų litrų „kanę“, kol visą sunešdavau, – pasakojo linksma Bebrininkų gyventoja. – Vėliau taip išsitreniravau, kad kiekvienoj rankoj po kibirą pakeldavau.

Po paskutinės operacijos Anelė irgi savęs nelepina, tik kartais pavalgiusi prigula. Nors kartu gyvena dukra su šeimyna, dažnai parvažiuoja Kazlų Rūdoje dirbantys sūnūs, A.Merkevičienė dar nenori atiduoti visų namų vadžių į jaunųjų rankas.

– Bent valgyti visiems išverdu, – sakė Anelė ir juokavo, kad per ligą ir unikalią operaciją likimas jai lėmė išgarsėti.



Publikuota: 2005-01-20 08:27:18

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai